ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2014
ÎNSCRIS: 15.02.14
SEP-2014

Bucureşti - Zakinthos: Traseu superb dar... obositor

Drumul Bucuresti-Zakynthos este in general pentru cei care stiu ca au rezistenta la calatorii mai lungi de o zi.

De principiu, distanta de 1238 km, intre Bucuresti si Castro Killini (portul de unde se ia ferry-boat-ul catre Zakynthos) se parcurge in 19-20 de ore, in aceast interval fiind incluse opririle pentru masa si odihna (4-5 opriri, una de 45 min si celelalte de cca 10-12 min).

Surprinzator, traversarea Bulgariei (cca 570 km) dureaza max 7-8 ore iar drumul (desi nu au mai mult de 200 km de autostrada) se prezinta destul de bine. Noi am calatorit la dus sambata iar la intors - duminica. A fost destul de liber traseul prin Bg si am intalnit numai 4 echipaje de politie.

Nu au fost incidente. Important in Bulgaria: atentie de unde cumparati Vignetta - sunt multe benzinarii de duzina, unde va solicita mai mult decat valorea nominala (noi am gasit un bijnitar care vroia si 6 euro - valoarea vignettei pt 7 zile, si 10 lei...). In general, intrati in Bg. si mergeti pana la o benzinarie mare (Shell, BP, etc).

Alta problema in tara vecina este plata cu euro: noi am gasit o benzinarie OMV, unde am putut plati in euro insa: nu primeau monede, cursul de schimb era 1 Eur=1,91 Leva, restul il dadeau in Leva si nu vorbeau (sau, cel putin, ne-au lasat impresia ca nu faceau asta special) nici o limba straina.

In general, recomand traversarea rapida a Kastravetziei, pe timp de noapte si fara sa incalcati nici o regula de circulatie...

Pentru cei care calatoresc spre Corfu si Zakynthos, drumul cel mai scurt prin Bulgaria se face pe ruta: Giurgiu-Ruse-Sofia-Kulata (vama cu Gr).

Cat priveste ruta prin Grecia, de la Salonic exista 2 optiuni iar noi le-am incercat pe amandoua:

1. de la Salonic pe coasta estica: Katerini, Larisa, Lamia, etc - unde aveti o autostrada care "dispare" dupa Lamia (noi am nimerit pe niste drumuri nepavate de munte, unde erau cruci la fiecare curba...).

Nu recomand acest traseu intrucat: desi achitati aproximativ 18-20 de euro taxa de autostrada, aceasta duce nicaieri, aflandu-se in plina constructie (drept pentru care GPS-ul, chiar si cu harti "actualizate" habar n-avea unde ne aflam si ne-a condus pe drumuri de forestiere, la propriu, la 3 dimineata);

2. de la Salonic catre Ioannina si apoi pe coasta Vestica, pana la Patra. Acest traseu va va aduce o mare si placuta surpriza: de curand, grecii au inaugurat o autostrada de cca 300 km, care incepe inca inainte de Salonic si il leaga de Ioannina, ceea ce va va permite sa rulati cca 400 km (65% din drumul prin Gr) in 4,5 ore.

Mentionez ca pe aceasta ruta veti traversa cca 35 de tuneluri noi, dintre care unul avea aprox. 7 km lungime. Fiind recent inaugurate, multe din punctele de taxare nu erau operationale, astfel incat noi am facut numai 3 plati: 2 de 2,40 eur si una de 1,20 eur. De la Ioannina rulati catre Patra, urmatorii 100 km fiind prin munti insa pe drumuri de mult mai buna calitate decat pe traseul 1, sus-mentionat.

Dupa traversarea podului Antirio-Patra (taxa pe sens: 13,20 euro), lucrurile se simplifica, ramanand 65 km de rulat pana la Castro-Kyllini. Recomand sa cumparati combustibil de la benzinariile din Patra intrucat acestea sunt foarte rare mai incolo iar pretul carburantului pe insula este, cum era si firesc, mai mare decat in partea continentala).

Nu cred ca este intelept sa rezervati on-line biletele pentru ferry, avand in vedere ca nu stiti cu ce va puteti confrunta pe drum si daca veti ajunge la fix in port. Noi am cumparat biletele cum am ajuns in Killini (atentie: nu accepta decat plati cash).

Majoritatea ferry-urilor ajung in Zakynthos (dist.=30 km) in aproximativ 60-75 minute.

Pentru noi, concluzia a fost ca drumul cu masina (desi traseul este foarte frumos) este mult prea greu, chiar si atunci cand se face o oprire intermediara la 1/2 drumului.

Exista multe companii aeriene care asigura curse catre aceasta destinatie.

Eu vorbesc in cunostinta de cauza, dupa ce am experimentat ambele mijloace de deplasare.

Pentru viitor (pentru orice insula greceasca), voi cauta sa am asigurate bilete de avion, urmand sa inchiriez o masina la fata locului.

Pentru o diferenta de pret de vreo 100 de euro/turist nu merita efortul...

Va stau la dispozitie pentru detalii privind acest drum.

Trimis de nosferatoo in 29.09.14 16:01:36
Validat / Publicat: 29.09.14 18:50:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 25989 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nosferatoo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Detaliu 2 - pod Patra

[30.09.14 12:41:22]

Foarte interesant, domnilor admini... Ieri seara, impreuna cu alte trei personae, am constatat ca prezentul material fusese desemnat ca "minighid AFA". Peste numai doua ore, respectiva calitate "disparuse". Sa inteleg ca m-ati... reevaluat?!?

iulianic
[30.09.14 16:10:55]

@nosferatoo -

…recomand traversarea rapida a Kastravetziei, pe timp de noapte si fara sa incalcati nici o regula de circulatie...

Da, traversarea Bulgariei este mai lejeră şi mai rapidă pe timpul nopţii pentru că traficul rutier este mai redus. Şi noi alegem varianta aceasta nu doar pentru lejeritate, ci şi pentru că avem un copil cu rău de maşină la drum lung. Noaptea, pentru că doarme, nu are nici o problemă.

Dar, dacă ne referim la vigilenţa poliţiştilor bulgari, ei bine, ea nu adoarme niciodată. În ultimii doi ani, de fiecare dată, noaptea, din tufe, de după pomi, ne-a apărut în faţă poliţistul care ne-a oprit. Control acte şi mai ales vignetă lipită pe parbriz.

[30.09.14 16:42:49]

@nosferatoo - scuze, una dintre noi personalităţile "noastre" (=mele) - aia mai "neliniştită" :-) - fuse cam euforică aseară ş-ncurcă linkurile. Dacă nu adormea, personalitatea aia = era norocul tău. Aşa te-ai ales c-un ghinion.

Sorry, e nedrept pentru tine, dar mi-o asum - şi cealaltă personalitate-i tot a mea...

Mă revanşez la următorul articol, pe acelaşi stil, dar cu mai puţin "prea mult entuziasm" (cu mai puţine greşeli) - batem palma?

[04.10.14 23:27:17]

@webmaster - no problem! Am de gand sa imi imbunatatesc atat stilul, cat si metoda pentru viitor. Prietenii mai spun ca sunt un om perseverent. Ramane de vazut...

puiutea
[25.10.14 13:41:27]

"Exista multe companii aeriene care asigura curse catre aceasta destinatie."

Aoleu!! Un bilet spre Zakynthos, rezervat de azi, pentru 23 iunie este 1308 euro de persoană! ȘI cu 2 escale, de durează vreo 18 ore! Trebuie găsit altceva, altcumva, mai bine ne-am opri o noapte pe undeva pe la mijloc.

Și eu aș încerca cu mașina, dar pare groaznic de obositor! Și ma duc singur (în doi, dar un șofer) !

Ne mai gândim, mai analizăm, vedem noi!

Toate cele bune!

[31.10.14 15:28:06]

@puiutea - Nu trebuie sa va speriati. Noi am gasit companii care oferea cursa dus-intors cu 300 Euro. Mi se pare ca Wizz Air si Blue air opereaza si ei curse inspre Zakynthos insa sunt chartere si sunt afisate pe site-uri numai incepand cu luna iunie). Cu masina este ok daca va opriti pentru o noapte la intrarea in Grecia (am recenzat si eu un hotel de tranzit: vezi impresii).

Oricum ar fi, va recomand sa mergeti pe ruta: Kulata, Salonic, Ioannina, Patra. Este ok drumul, aveti o autostrada de cca 350-370 km). Prin Bg faceti cam 7-8 ore, la 15 km de granita (in Grecia) puteti sa innoptati, urmand sa ajungeti la destinatie a doua zi, dupa amiaza (ferry se ia din portul Castro Killini).

Va urez sa va faceti... curaj! Este o locatie superba!

puiutea
[31.10.14 20:39:32]

@nosferatoo - Mulțumesc mult de tot, excelente sfaturi, dacă va fi să plecăm voi lua la cercetat tot ce s-a scris sau s-a spus despre Zakynthos! Vă mulțumesc mult, atât în numele meu cât și în numele tuturor celor "speriați" sau nehotărâți! Concedii multe și frumoase!

visatoarea
[22.01.15 22:07:34]

cat costa taxele pt ferry?

alina1104
[26.02.16 12:32:29]

Cel mai avantajos pentru a merge in Zakynthos este acela de a lua un pachet turistic de la o agentie care sa includa zborul de charter si cazarea, pentru ca daca veti opta sa luati separat biletul de avion cu o cursa de linie, pretul va fi exagerat de mare.

Nu inteleg de ce pe ruta Atena - Zakynthos nu s-a introdus nici un zbor low cost desi cereri ar fi foarte multe. De exemplu, pe insula Santorini, o alta emblema a Greciei, Ryanair are zboruri de la 18 euro pe sens, Atena-Santorini. In acest caz, poti avea un sejur foarte bun la pret, in conditia in care iei un bilet din Romania - Bucuresti sau Constanta pana in Atena, cu 50 -70 euro dus - intors.

Speram ca in anii viitori, acest lucru sa fie preluat si pentru Zakynthos.

Octavian_SK
[10.06.17 15:51:48]

@nosferatoo: Pretul combustibilului pe insule era mai bun pe insule fata de continent din cauza facilitatilor oferite; deci "nu era deloc firesc sa fie asa"

alina1104, iulianic, nosferatoo, Octavian_SK
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Zakynthos: