ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2014
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 07.03.14
SEP-2014

Olympion... a merge sau a nu merge

Olympion…cimitir al tineretii mele :). Lasand gluma la o parte, experienta mea la Olympion a fost una destul de neutra, adica nici prea buna, nici prea rea. Per total pot spune ca a fost ok avand in vedere raportul calitate/pret. Noi am plecat in Potos (4 oameni) printr-o agentie si am platit 197 euro cazare + mic dejun 7 nopti si transport dus-intors. Transportul a fost ieftin pt ca am prins noi o oferta in martie (cu ziua femeii etc) si fetele aveau transportul gratuit (-75 euro), iar transportul baietilor l-am impartit la 2 si uite asa a rezultat pretul de 197.

Cum intrai in camera, vedeai in dreapta baia (micuta, dar curata) si in STANGA un sifonier mare cu loc pt haine si un seif. In restul camerei mai dadeai de pat, 2 noptiere, o comoda in fata patului, frigider, un tv agatat de perete, oglinda si usa de la balcon. Comoda am dat-o la o parte si am pus-o in paralel cu patul pt ca spatiul dintre pat si comoda era destul de mic si ne-am fi lovit des de el (mai ales eu). Asa a fost spatiu destul. Camera a fost curata, prosoapele se schimbau odata la 3 zile, iar micul dejun era zilnic intre 8-10 dimineata.

Ce e rau in Potos e ca sunt multi tantari. Dar avand hotelul chiar in centrul statiunii, aveam acces la orice ne doream. Supermarket, farmacie etc. Asa ca de la farmacie am luat un spray de tantari cu 7 euro si seara ne dadeam cu el ca sa nu fim mancati.

Dupa cum am mai spus, per total a fost ok. Depinde cat de mult tineti la unele aspecte si ce asteptari aveti. Noi am vrut doar un pat curat si comod in care sa dormim si apa calda sa facem dus. Se putea si mai bine, dar important e ca ne-am simtit bine si ne-am distrat.

De ce l-as recomanda

- Patul a fost destul de mare si comod. In sensul in care patul dublu era alcatuit din 2 paturi single alaturate, dar a fost foarte ok. Am dormit excelent si fara probleme.

- Camera avea un tv (mai dadeai drumul la un TVR International pe fundal pana faceai un dus sau jucai o carte) si un frigider unde puteai sa-ti mai tii o apa, suc etc.

- Am avut mereu apa calda la dispozitie cand am avut nevoie

- Micul dejun a fost foarte bun. Desi era aceeasi mancare in fiecare zi (omleta, sunca, cascaval, oua fierte, gem, nutella, suc, cafea, expresso etc), fiind bufet suedez, puteai sa-ti alegi zilnic ce vrei sa mananci si in ce cantitate asa ca nu plecai flamand de la masa

- Hotelul este amplasat chiar in centrul statiunii, prin urmare erai aproape de orice, oricand

- Personalul a fost amabil si mereu la dispozitia noastra cand am avut nevoie

- De la receptia hotelului primeai gratuit (daca cereai) un dispozitiv anti-tantari sa-l bagi in priza si sa ucizi dusmanii :)

- Toate camerele au balcon. Chiar daca balconul nu e mare, cat sa incapa 2 oameni sa stea la masa merge. Sau sa-ti pui prosoapele la uscat pe balustrada.

- Am tot auzit de vestita biserica al carei clopot suna dimineata la 6. Cat am tot noi acolo, a batut doar duminica dimineata si a fost la 7, nu la 6.

- Camera avea seif (cu cheie, nu combinatie) si acolo ne-am lasat toata averea pe durata sejurului. Nu am avut niciun fel de probleme.

- Dulapurile si sertarele erau suficient de mari incat sa va puneti lejer hainele si ce mai aveti prin ele

- Curatenie s-a facut zilnic in camera

De ce nu l-as recomanda

- Frigiderul s-a stricat de vreo 2 ori in 8 zile si scoteam sticla de apa la fel de calda din el, dar de fiecare data a venit cineva sa-l repare (macar atat)

- Aerul conditionat era 5 euro/zi. Noi nu am avut nevoie ca am fost in septembrie, dar era frumos sa fie o facilitate gratuita (stiu stiu... fite si pretentii)

- Muuuulti tantari. Mai multi decat mi-am imaginat vreodata. Nu vezi muste acolo, dar tantari sunt cu gramada. Nu am putut lasa noaptea usa la balcon deschisa pt ca ne-ar fi invadat. Si la baie inchideam geamul sa nu intre.

- Nu aveai voie sa arunci hartia igienica in WC din cauza canalizarii ineficiente

- Geamul de la baie nu se putea deschide decat pe jumatate din cauza ca lovea sistemul de prindere al perdelei de la dus

- Privelistea de pe balcon era blocata de biserica (nu e neaparat un minus pt mine ca nu am petrecut timp pe balcon, dar poate pt unii este un inconvenient)

- Usa la baie se bloca daca o inchideai de tot (am ramas blocata in baie de vreo 2 ori), asa ca in primele 5 zile am lasat-o mereu intredeschisa, iar in ultimele i-am prins putin smecheria :). Dar mergea greu de tot

- Prietenii cu care am fost s-au plans ca era un miros ciudat in camera cand au ajuns. Noi nu am avut problema asta

Trimis de AleDia in 29.09.14 07:53:44
Validat / Publicat: 29.09.14 08:33:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3360 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AleDia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂOlympion Hotel:

• pagină generată în 0.041998863220215 sec