ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2014
MAY-2014

Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Descopera insula Thassos

Am hotarat, in scurt, sa petrecem de 1 Mai prin odihna si relaxare in destinatia Thassos - Skala Potamia sau Plaja Potamia, o localitate micuta si draguta de pe insula.

Traseu

Va recomand sa retineti vama Makaza- fiindca e cel mai lin traseu din Romania zona S-E catre insorita Grecie. Punct deschis in 2014 doar autoturismelor, iar in partea bulgara gasiti deschisa o noua pensiune pe malul lacului.

Drumul prin Bulgaria e chinuitor si stresant, dar am avut sansa sa ne cunoastem in prima faza, apoi sa ne imprietenim cu 2 familii de bulgari.

Am plecat in echipa de 3 masini din Lukoil Karnobat si nu mai scriu cu ce viteza am rulat/ zburat catre Thassos, unde mergeau si fratii de la Sud, dar cu o escala in Kavala.

Preturi combustibil

Motorina maxim 1,3 euro/l

Benzia maxim 1,6 euro/l, inclusiv la BP-British Petroleum din Potos.

Nu va mai speriati de informatiile unor "specialisti", normal ca langa autostrazi si zone full sa fie preturi mai mari. In Bulgaria era pe aproape, mai ieftin litrul cu maxim 10%/

Feribot

Sunt 3 variante sa traversati cu feribotul:

Keramoti-Limenas;

Kavala-Limenaria, pe coasta sudica a insulei;

Varianta 3 e pentru "curse speciale".

Functie de cum aveti rezervarile optati si pentru traversada.

Preturile tichetelor sunt similare: autoturism 20 euro, persoana 3 euro- dus, aceleasi preturi si la intors, ca la greci nu e cu oferta tur-retur.

Muntii cu altitudini "ametitoare" de 1000 metri, plini de pini, iar dalurile de maslini, altadata era zona de relaxare a grecilor, dar a devenit peste noapte/zi atractia romanilor, zona fiind linistita si cu un cadru natural superb.

Noi am fost cazati la vila Eric's s-a mai scris despre ea pe afa.

Am ales Keramoti si n-am asteptat decat 5 minute, am urcat pe feribot unde ne-am împrietenit cu o familie din Tulcea, care au o superba pensiune în deltă-mai exact la Mila 23. Cand va scriu acuma nu imi vine a crede ca în 30 de minute am ajuns in Limenas, ca apoi in 15 minute sa fim in Skala Potamia unde ne-am cazat repede, fiind doar luna mai am mers să verificam temperatura mării Egee - la mal. Oricum recomandam prudenţă si noroc deoarece poti sa intalnesti aici: arici de mare - care se adună mai ales in zona stâncilor mai există, şi meduze sau pesti veninoşi, tipari veninosi, sau sa recunosti pisicile de mare, dar nu prea numeroase şi in principal in zonele de scufundari- scubadiving.

Thasos este o insulă locuita inca din preistoric, datorita resurselor bogate: zacaminte aurifee, metale rare, exploatarile de marmură fiind la mare căutare si în ziua de azi, ca exemplu noi la plecarea de pe Insula am fost însoţiţi pe feribot cel putin 6 tiruri cu blocuri imense/mari de marmură albă.

Insula are un drum de coastă peste dealurile si zarile ca de azur şi care serpuieste în bucle dese care se contopesc pe alocuri cu spuma mării linistite doar de malurie aprubte si plajele idilice cu golfulete umbrite de fanlnicii pini. Soseaua are aproximativ 106 kilometri, e foarte bună si cu harta sau un gps -bun la sufle poţi identifica vestigiile romane împrăştiate pe insula sau sa identifici ruinele templelor si altor cladiri vechi de interes public.

"Agora" este zona cu constructiile romane, dar ea este închisă publicului, si totusi daca gasiti deschis puteţi intra sa aruncati o privire sau sa trageti cateva cadre foto. Noi am prins pe close.

Puteţi vizita partea de nord, sa va plimbati pana la ruinele Amfiteatrului pentru panorama de vis asupra marii, cealalta atractie forte fiind fortareata din secolul XII.

Muntele Ipsarion are un varf de 1142 metri-maxim, urcarea e dificila si va cam ocupa 3 ore pe putin.

Plajele cele mai bune sunt în:

- Potamia

şi- Potos, au nisipul bun si intindere ametrirhisuficienta, in plus si clasificari. Pe mine, baiat de Litoral nu m-au impresionat cu nimic, afara de calitatea apei marii, dar stiu cum sa-si promoveze obiectivele pentru a atrage turistii si banii lor, care merg si pe suveniruri made in China, dar personalizate.

Theologos este în centrul insulei-fosta capitala şi aşezarea a fost refugiu celor din vechiul Constantinopol- stabiliti de veacuri aici.

Drumul este foarte bun din Potos cam 11 km., gasiti un indicator in centru.

Urcati pe drumurile parca închise circulatiei si la ultima taverna veti servi ied la proţap cu tzatiki, precum si alte specialităţi, preparate de casă foarte reusite.

Preturile sunt ok, iedul 23 euro. kg, portia are 450 grame, specialitatile 4-5 euro, berea de la 3 euro, etc.

Vizitati toate localitatile, fiindca au specificul si traditiile lor, iar fiecare locusor ascunde o urma de istorie sau un loc prietenos pe care nu-i bine sa-l ratezi:

- Limenas cu magazine dragute, taverne serioase si zona de agrement pe cheu;

- Kinira;

- Potamia- cu plaja plina de taverne, magazine de suveniruri, chiar si un mic arrefour.

Localnicii se adunau la brutarie, sa-si bea cafeaua, cu un croissant, etc. Am incercat noi sa-i imitam, dar bineinteles ca ala nu era mic-dejun pentru turisti, ci o foarte mica gustare. Painea excelenta, mai ales ca era fierbinte!

Taverna Kambousa- de retinut au specilitati din peste, fructe de mare, toate foarte proaspete si pe care in general si le alege lientul-personal. Noi am servit masa numai aici si patronul foarte amabil, mereu mai trimitea un bonus, chiar radeam si am zis sa ne ferim de "darurile grecesti"- vezi Calul Troian, dar erau pe bune si din suflet. Stiu cum sa te cucereasca, chiar daca nu exagereaza, nici cu munca, nici cu programul, dar la orele mesei se deschid toate terasele la comanda... ca o minune!

Mi-a placut atmosfera de aici, fiecare parca e lasat in voia lui, nimeni nu starneste curiozitati sau alte reactii: turistii se plimba agale, unii alearga, cainii se fugaresc in voie, grecii se plimbau pe scutere inainte, sus/jos si cel mai frumos dimineata- adica pe la 11,00 venea un microbuz VW cu peste proaspat si fructe de mare, care era condus de un sofer pe la 50 de ani si le striga pe fetele din magazine pe nume, ba chiar le intreba la porta-voce, tip megafon de ce nu vor peste... ce-am inteles eu, va dati seama.

In ultima seara am facut cheful de despartire tot aici cu fratii-bulgari si i-am speriat putin pe grecotei, care nu mai tineau minte nici comenzile de la veselia emanata si buna-dispozitie cvasigeneralizata.

- Potos - in centru magazine multe, suveniruri, specialitati si chiar o pescarie-care normal la 10,45-11,00 era inchisa.

Plaja mare si frumoasa, exista si aici centre de inchirieri echipamente de scufundare- scubadiving!

- Limenaria - port si orășel mai răsărit.

* * *

De vizitat: mănăstirea Sf. Mihail, unde se află mana acestuia și cu toată aglomerația atmosfera este de-a dreptul idilică.

* * *

Ca să concluzionez, nota mea este un 7 cu maximă indulgență, dar degeaba sunt realist, fiindcă noi vom continua să-i imbogățim pe greci.

Asta in timp ce stațiunile nostre cad in paragină, fără a fi cu nimic mai prejos decat cele grecesti.

Trimis de florintoma in 28.09.14 20:53:20
Validat / Publicat: 29.09.14 00:10:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3132 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florintoma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In Potos langă una din multele reclame ale insulei Thassos

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[29.09.14 06:54:09]

Sunt 3 variante sa traversati cu feribotul:

Keramoti-Limenas;

Kavala-Limenaria, pe coasta sudica a insulei;

Pentru buna informare a colegilor de pe site, vă anunț că NU s-a înființat o nouă rută Kavala-Limenaria. Ferry din Kavala merge tot la S. Prinos. thassos-ferries.gr/romania.html

[29.09.14 08:00:57]

@florintoma - te rog să mai verifici o dată poza 6, nu prea pare a fi din Thassos.

sorind
[29.09.14 09:19:31]

daca ai convins feriboturile din kavala sa acosteze in Limenaria inseamna ca Varianta 3 e pentru "curse speciale" gen: inot cu masina in spinare

motaneata
[29.09.14 12:35:51]

@florintoma -

in review-ul tau s-au strecurat cateva erori care, pentru corecta informare a cititorilor, trebuie indreptate. Astfel:

Plajele cele mai bune sunt în:

- Potamia

Potamia este un sat sus, pe munte, langa Panagia si, bineinteles, nu are plaja. Probabil voiai sa spui Skala Potamia.

In preistoric nu se exploatau "zacaminte aurifere, metale rare, sau marmura".

... mănăstirea Sf. Mihail, unde se află mana acestuia...

Nici vorba! In Manastirea Arhanghelului Mihail se spune ca se afla "Sfantul Cui", unul din cuiele de pe crucea rastignirii lui Iisus Hristos. Acesta a fost gasit pe Dealul Golgota de catre Imparateasa Elena, mama lui Constantin cel Mare, care l-a pastrat in trezoreria regala din Constantinopol. Nicephorus I, imparatul Bizantului, l-a donat manastirii Filoteu de pe Muntele Athos. In timpul stapinirii otomane "Cuiul" a fost dat spre pastrare manastirii din Thassos, unde se gaseste si astazi.

"Agora" este zona cu constructiile romane

Nu! Agora Antica din Thassos este un ansamblu arhitectonic cu caracter religios, comercial si administrativ, construit intre secolele 4 si 2 î. Hr., adica inainte de stapanirea romana. Doar intrarea in Agora a fost adaugata in perioada romana (sec. 1-2 d. Hr.) Nu tot ce este antic este si roman.

Este prima oara cand aud ca in apa linistita a marii din Skala Potamia poti intalni

pesti veninoşi, tipari veninosi, sau sa recunosti pisicile de mare

Eu n-am vazut si nici n-am auzit de asa ceva. Dar, mai stii?

Drumul prin Bulgaria e chinuitor si stresant,

Aici nu comentez, probabil asa ti s-a parut tie. Majoritatea celor care au fost pe noua ruta "Makaza", au alta parere.

Iti apreciez patriotismul, dar nu putem spune ca staţiunile nostre sunt:

cu nimic mai prejos decat cele grecesti.

Sunt niste diferente, totusi, intre "marea bej" si "marea albastra"!

In incheiere: iti cam tremura mana in poza 4. A fost facuta in timpul chefului cu "fratii bulgari"?

dorgo
[29.09.14 16:27:33]

@webmaster28 - totul e cam dubios, pai nu prea e Potos, e o fotografie fotografiata din Santorini (se vede si policele=degetu' mare, care-o tine)... ce zic expertii in Grecia (si pixeli)? , avem vreo 3-4... Cred totusi ca ultimele 2 review-uri le-a scris autorul insusi, asta e stilul lui... restul rw., mult prea bune, cele care au fost chiar si selectionate in mini-ghid, plus cele scrise in 2011, de vineri pana duminica, scrise in stilul "avalansa" pentru a castiga un zbor, par sa fie scrise de altcineva... e doar o parere... avem nevoie pe sait de-un Sherlock Holmes...

veteranu
[29.09.14 16:37:49]

@dorgo - ai dreptate , ce poate sa faca lumea pe aici pentru doua zile la un hotel mediocru ! 2 000 000 de impresii (review-uri ) in 5 zile si poze aiurea !

[29.09.14 17:02:25]

@veteranu - Nu stiu care-i "lumea" ta?!

Daca vrei sa ma acuzi de ceva adreseaza- te direct.

Ca sa raspund curiosilor toate review-urile sunt scrise de mine, acesta pe mobil P5 si lucrurile se pot verifica detectivii lui peste.

[29.09.14 17:07:54]

@webmaster28: Scuze onoratei audiente.

Rog stergeti pozA 6 si oricare deranjeaza membrii afa. O sa incarc unele mari!

[29.09.14 17:18:28]

@motaneata: Am scris si in articol Skala in greaca este plaja.

Agora - probabil te- ai documentat bine...

Marea Egee pare mai albastra, dar si Marea Neagra are culori superbe, mai ales in zonele cu plase de larg: Eforie, Albena, Nisipurile de Aur s. a.

Am stat langa un pescar si a prins in S. Potamia un peste veninos. Si arici sunt la stanci, daca nu-i cunosti nu-i vezi...

O sa trimit poze pe privat. Sau scriu un review pe afa... vad ca- s iubit.

[29.09.14 17:27:29]

@johnnyredlabel: Link dat aici pe android nu functioneaza.

Eu zic ca toti colegii afa sunt inteligenti si se documenteaza serios, pe sait- uri oficiale.

Cand am mers noi de 1 mai 2014, MAE a anuntat greva marinarilor. A fost un fas, deci si MAE.ro greseste, d- apoi un turist.

thassosguide.gr/en

[29.09.14 18:59:51]

@florintoma - poza 6 a fost ştearsă, era o imagine din Santorini, nu din Thassos.

[29.09.14 19:08:42]

@Dorgo, @veteranu, vă rog să vă abțineti de la astfel de comentarii.

Dacă vi se pare că ceva nu este în regulă la un review trimiteți o sesizare echipei tehnice.

veteranu
[29.09.14 22:31:34]

@florintoma - lumea mea este "varful muntos extrem" de 1142 de metri

motaneata
[30.09.14 00:17:50]

@florintoma -

Se pare ca nu ai inteles. Sau te faci ca nu intelegi.

Reiau doar primele doua aspecte, nu vreau sa ma repet.

Ti-am explicat:

1. Potamia si Skala Potamia sunt doua localitati diferite in Thassos. Potamia se afla sus, pe munte, iar Skala Potamia este satul mai nou, aflat jos, la baza muntelui, chiar langa mare. Skala Potamia nu este o plaja, ci este un sat aflat langa plaja. Skala Potamia are plaja, in timp ce Potamia nu are plaja. Acum e clar?

2. Da, despre Agora m-am documentat bine. Tu de ce nu ai facut-o?

Eu intotdeauna ma documentez bine pentru ca orice cuvant scris de mine trebuie sa fie corect. Nu vreau sa induc lumea in eroare. Am responsabilitatea cuvantului scris. Si asta pentru ca eu ii respect pe cititori si, in acest fel, ma respect si pe mine. Tu?

Este treaba ta daca tu te respecti sau nu. Insa este evident ca pe noi nu ne respecti, atata vreme cat vii pe AFA cu niste randuri scrise, probabil, atat de neglijent, pline de inexactitati si greseli [...]

Referitor la poze:

Este jenant ca la un review despre Thassos sa postezi intentionat o poza din Santorini! Nici macar nu poti sa sustii ca a fost o "scapare". Ar fi putut fi o "scapare", sau o "greseala", daca poza respectiva ar fi aparut fara nici un comentariu. Dar tu ai scris, cu mana ta, ce reprezinta acea poaza, ai comentat poza aceea, deci ai vazut-o! Si atunci?

Nu mai vorbesc despre celelalte poze. Se spune despre o poza ca valoreaza cat o mie de cuvinte. Apropo: cate cuvinte crezi ca valoreaza poza 4 (poza miscata, din care nu se intelege nimic)? O mie? Dar pozele 1 si 2, tip "buletin", cu tine in prim-plan?

Pozele sunt apreciate in mod deosebit pentru ca se presupune ca aduc valoare saitului.

Apropo (din nou): crezi ca poza 2, cu tine in prim-plan, la bustul gol, aduce valoare saitului?

Poate nu intelegi ce inseamna o poza turistica. Atunci intreb altfel: crezi ca poza ta, tip buletin, cu tine in prim plan, la bustul gol, este o poza turistica?

???

Atunci de ce le-ai postat? Pentru puncte?

Tot pentru puncte ai venit si cu "inventiile alea" cu "Sunt 3 variante sa traversati cu feribotul"? ? Tot pentru puncte ai scornit si noua ruta de feribot (???) Kavala -Limenaria? Ai vazut tu "mana Sf. Mihail" la Manastirea Arhanghelului Mihail? Atunci de ce scrii?

Asa cum am aratat, review-ul tau este plin de greseli si afirmatii neconforme cu realitatea. Eu si colegii mei, cu buna credinta, am incercat sa clarificam multitudinea de erori, astfel incat, cei ce vor citi sa nu fie indusi in eroare.

Corect ar fi fost sa iti recunosti greselile si sa iti ceri scuze. N-ai facut-o! Ba, mai mult, ai sarit la gatul colegilor nostri:

@veteranu - Nu stiu care-i "lumea" ta?!... detectivii lui peste!

Incredibil!!! "detectivii lui peste"!!!

Urmarea? Colegii mei (si ai tai) au fost averizati! Tu nu!

Dreapta masura!

In final, vrei sa stii impresia mea? Ai incercat sa ne pacalesti cu acest review plin de inexactitati. Pentru ca esti ahtiat dupa puncte. Noi am intervenit cu buna credinta. Dar tu, prin raspunsurile tale, ne-ai dat cu flit, incercand sa ne ametesti, adica sa ne mai pacalesti o data.

Imi aduc aminte de un vechi proverb englez:

Fool me once, shame on you!

Fool me twice, shame on me!!

Si pentru ca ma simt pacalit si a doua oara: "shame on me!! "

P. S. 1. @florintoma: Te rog sa nu imi trimiti pozele tale pe privat. Nu am solicitat asa ceva. De altfel, pentru a preintampina aceasta posibilitate, voi dezactiva primirea de P. M.

P. S. 2. @Webmaster: Rog sa nu fie sters acest ecou. El justifica votul meu negativ la review-ul de mai sus. Nu este nici flame, nici atac le persoana. I-am spus colegului meu adevarul in fata, asa cum a cerut.

Nu voi reveni cu nici o replica.

dorgo
[30.09.14 07:52:01]

@Dragilor, mi-a placut spiciul si atitudinea de justitiar impartial, (ca mai sunt si altfel), deci de Robin Hood, a lui @motaneata dar eu acuma am o dilema tehnica, as vrea sa votez, va fi al 14 vot, daca o fac (poate dau un vot negativ, cu toate ca ar fi primul pe AFA), va primi oare uzerul nostru superbonusul, pe care programul computerului il acorda automat oricarui review ce atinge 14 voturi? sau nu...

[30.09.14 07:53:08]

@motaneata -

E un "adevăr" cam dur, însă câteodată lucrurile trebuie spuse şi aşa. (pus punctul pe i sau oriunde acesta "ar lipsi")

Sper ca autorul să poată percepe şi "miezul" constructiv al intervenţiei tale şi nu doar "suprafaţa", mai "rugoasă" la prima vedere...

Am eliminat, însă, de la tine, o frază ce includea echipa de moderare în "construcţia" argumentelor tale. Aşa mi s-a părut... decent.

[30.09.14 08:07:03]

@dorgo -

nu cred; din câte ştiu, limita de 14 trebuie trecută cu "POZITIVE" (cele negative NU CRED că se iau în calcul, de program, pentru acest prag)

[30.09.14 11:07:06]

@motaneata: ok.

Deja nu mai pot raspunde punctual.

Tu ai intrat in vreo manastire? Ai vazut vreo mana, sau femur???

In rest mi se pare ca te dai mult prea mare si te fortezi inutil.

Si eu sunt coleg, deci am receptionat Avertismentul.

pacala_pm
[12.10.14 09:10:47]

Cu respect domnu' Toma! O intrebare daca sunteti amabil? cum e apa in perioada de 1 mai, e mai calda in comparatie cu ce-a de la noi? as da si eu o fuga ca dumneavoastra in acel mini concediu muncitoresc!

[05.11.16 07:09:46]

@pacala_pm: E destul de rece. Nu recomand nimănui această plăcere!

dorgo, florintoma, motaneata, pacala_pm, sorind, veteranu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: