ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 09.09.14
AUG-2014

Insulele Naxos si Santorini - eleganta si frumusete la superlativ (partea a 5-a)

Acesta e ultimul episod al jurnalului meu de concediu in Insulele Ciclade si parca ma cuprinde o usoara parere de rau, pentru ca pe masura ce va povesteam voua, am retrait si eu, pas cu pas, cele mai frumoase momente ale vacantei.

Ultima zi pe Santorini s-a desfasurat sub semnul tristetii, dar o tristete din aceea apasatoare, care nu te lasa sa te concentrezi, sa mananci, sa te bucuri de putinul timp care a mai ramas pana la plecarea feribotului.

Unii oameni se intorc din vacanta bucurosi, multumiti ca s-au simtit bine, ca totul a decurs fara probleme, ca mancarea si vremea au fost bune. Pentru mine insa despartirea de aceste doua insulite ce mi s-au cuibarit adand in suflet a fost crunta.

Mi s-a mai intamplat asta o singura data, tot in Grecia, cu Zakynthos care mi-a lasat aceeasi senzatie de gol in stomac la plecare. Si asta nu doar din cauza frumusetilor naturale, pentru sunt atatea tari frumoase in lumea asta. E vorba si de locuitori, care au darul de a te trata ca si cand ai fi parte din familie, cu o privire prietenoasa, un zambesc si un „thank you” cu accent haios, de fiecare data cand cumperi chiar si o apa plata de 30 de centi.

Pentru ca sunt veseli si veselia lor e contagioasa, te incarca cu energie pozitiva si te fac sa te simti iubit si apreciat. Ma intreb daca vreodata voi trai asta intr-un concediu petrecut in Romania. Inclin insa sa cred ca niciodata. De asta am hotarat, acum cativa ani, sa nu ne mai consumam timpul, banii si neuronii vizitandu-ne tara (care de altfel, ar avea destule locuri frumoase), nu din lipsa de patriotism, ci pur si simplu pentru ca nu vrem sa ne intoarcem dintr-o vacanta menita sa ne relaxeze, plini de nervi si frustrari.

Pentru ca noi, ca natie, nu am inteles ce inseamna sa faci turism de calitate, sa ne respectam unii pe altii mai ales cand ni se cer bani grei pe servicii mediocre, cand vezi atat indolenta, autosuficienta, cocalarime, manelism si proasta crestere pe strazi, in trafic, in restaurante si peste tot in jur.

Asa ca nu stiu cum e marea noastra, nu stiu cum arata Mamaia sau Costinesti decat de la televizor, dar as putea baga mana in foc ca nu seamana cu Santorini, desi unii ar spune altceva. La fel, nu ma intereseaza sa stau intr-un resort de lux, intr-un mediu total artificial, care nu are legatura cu tara respectiva, sa ma imbuib cu tot felul de mancaruri dimineata, la pranz si seara si sa nu am habar despre ce se petrece dincolo de zidurile hotelului.

Mie imi place sa simt atmosfera locului, sa cunosc modul de viata al localnicilor, sa gust din mancarurile lor traditionale, gatite in localuri simple, de familie, fara pretentii insa cu multa daruire, sa ma simt libera sa cutreier orice straduta, la orice ora, sa inteleg realitatea din jurul meu, nu o iluzie construita de cine stie ce dezvoltator. Daca imi impartasiti mentalitatea, cu siguranta ati vizitat deja, macar o data, Grecia si v-a ramas bine cuibarita in suflet.

Pentru mine a fost al doilea concediu consecutiv in aceasta tara, dar primul pe care l-am planificat cu atat de mult timp in urma, inca din februarie. Am avut si emotii, mai ales pentru Santorini, pentru ca review-urile voastre mi-au dat de inteles ca e o insula controversata ce a reusit sa imparta comunitatea in doua tabere: cei care au fost total dezamagiti si nu recomanda mai mult de o excursie de cateva ore pe insula, iar asta daca s-ar fi adeverit ar fi fost catastrofal pentru noi, care i-am acordat 5 zile mari si late, si tabara celor care s-au declarat total incantati si indragostiti de ea. De parca ar fi vorba de doua insule distincte, atat de diferite sunt viziunile.

Naxos imi imaginam cam cu ce se mananca, stiam ca nu e o insula foarte turistica, ce are de oferit peisaje deosebite, o atmosfera greceasca autentica, plaje aurii nesfarsite si, bineinteles, arhitectura specifica a cicladelor.

Pana in ultimele saptamani inainte de concediu, am avut tentatia sa schimb durata rezervarii si sa inclin balanta catre Naxos. Ma bucur ca nu am facut-o, pentru ca Santorini are atat de multe de oferit incat nu ne-ar fi ajuns nici 7-8 zile sa putem vedea tot ce ne-am fi dorit. De fapt, nici in Naxos nu ne-au ajuns zilele si am impresia ca daca am mai fi avut inca pe-atat, tot putin ar fi fost si tot la fel de grea ni s-ar fi parut despartirea.

Iar despre Santorini... desi limba romana e foarte bogata in epitete, toate la un loc nu ar ajunge pentru a-i descrie frumusetea.

Insa trebuie sa insist asupra unui aspect: in Santorini e important, mai mult decat in orice alta insula greceasca, sa alegeti o locatie intr-unul din satele de pe caldera. Iar daca sunteti genul mai retras, care nu suporta agitatia prea mare, scoateti-o si pe Fira din lista si concentrati-va pe celelalte trei.

Acolo este Santorini-ul din poze, acolo e atmosfera autentica pe care probabil o cautati. Decat sa stati o saptamana cazati in Perissa sau Kamari si sa vizitati cateva ore Oia si Imerovigli mai bine faceti altceva: alegeti o insula in apropiere, Naxos, Paros, Ios, nu conteaza care, toate au plaje exceptionale, stati acolo, va relaxati, platiti mai putin si pe feribot (pentru ca toate sunt mai aproape) si pe cazare, si va luati o excursie de o zi in Santorini.

Din Naxos excursia costa in jur de 50 de euro si aveti 6 ore si jumatate, la pas, doar pentru Oia si Fira, timp mai mult decat ati aloca probabil satelor de pe caldera daca ati fi cazati in Perissa. Pentru ca asa e in concediu, desi iti propui de-acasa sa vezi cat mai multe, cand esti acolo timpul parca zboara, ai chef sa lenevesti mai mult, pierzi mult timp la taverne si, din comoditate, ajungi sa-ti petreci toata ziua la plaja, chiar daca nu e ea cine stie ce.

Daca sunteti insa hotarati sa stati mai multe zile in Santorini, mergeti pana la capat si stati pe caldera, vizitati Oia si surprindeti-i frumusetea la orele diminetii, cand e doar a voastra.

Cel mai bine este, daca si timpul o permite, sa faceti o combinatie intre doua insule, cum am facut noi, pentru ca e pacat sa te rezumi la una, daca tot ai batut atata drum pana acolo. Alegeti mai intai o insula cu multe plaje, cum e Naxos, ca atunci cand ajungeti in Santorini sa nu va mai intereseze atat de mult calitatea plajelor si sa va axati mai mult pe ceea ce are aceasta insula intr-adevar frumos de oferit.

Noi am plecat la drum cu mintea si inima deschisa, nu am fost siguri ce vom gasi, cat e marketing, cat e realitate si cat e frumosetea din ochiul privitorului. Insa din momentul in care am intrat cu vaporul in caldera mi-am dat seama ca Santorini, pe langa o curiozitate geologica, e o insula cu adevarat magica si ca frumusetea nu consta doar in arhitectura spectaculoasa, ci in mentalitatea locuitorilor, in modul lor de a vedea viata.

Inevitabil, cand vezi privelistea amenintatoare a vulcanului in mijlocul a ceea ce era odata insula propriu-zisa, nu poti sa nu te intrebi ce i-a facut pe locuitori sa insiste sa ramana acolo, ce forta ascunsa le-a anulat orice instinct de conservare in asa masura incat sa repopuleze, sistematic, dupa fiecare catastrofa aceasta insula atat de neprimitoare pana la urma, arida, fara sursa de apa potabila, fara posibilitatea de a practica agricultura si cresterea animalelor, lovita mereu de cutremure si cel mai important, mereu cu prezenta amenintatoare a vulcanului.

Oare au decis sa sfideze natura din curaj, din mandrie nationala sau dintr-un sentiment de datorie fata de stramosii lor care, tot intr-un gest de sfidare nebuneasca fata de opresiunea otomana si-au vopsit casele si bisericile intr-un urias steag national, ca o declaratie de netagaduit a apartenentei la religia crestina si la originile lor?

Asta e curiozitatea mea cea mai mare legata de Santorini, mi-ar fi placut sa aflu punctul de vedere al locuitorilor, ce ii motiveaza sa continue in investirea de resurse materiale si mai ales emotionale in ceva sortit, la un moment dat, pieirii. Si nu ma refer la hotelierii care au venit pe Santorini in urma cu cativa ani in cautare de afaceri prospere si care in orice moment pot pleca mai departe fara regrete. Ma refer la localnicii ai caror bunici si stabunici au pus umarul, cel putin o data, la reconstruirea de la zero a insulei, intr-o maniera arhitecturala deosebita si cu o viziune demna de artisti profesionisti.

Ei au inteles ca nu pot controla natura, dar o pot infrumuseta, asezand pe relieful dur si negru, cele mai delicate orase albe, ale caror curbe netede indulcesc si tempereaza muchiile ascutite ale rocilor vulcanice. La fel de fascinant e modul in care au ingramadit micile casute, unele peste altele, intr-un amfiteatru pe a carui scena protagonist este insusi vulcanul, parca pentru a-l avea, permanent, sub observatie.

Fara indoiala, va exista o noua eruptie care va acoperi, din nou, sub cenusa totul. Si inca o data, oamenii se vor intoarce si o vor lua de la zero, cu aceleasi sperante de viitor si spirit de sacrificiu, pentru ca Santorini e mai mult decat un monument de frumusete, e un monument al triumfului omului asupra naturii, o lectie de viata pentru cine are puterea s-o inteleaga si sa vada dincolo de coperta.

Am vrut initial sa vorbesc despre costuri, dar nu o voi face din doua motive: pentru ca ar fi prea complicat de stabilit, dat fiind ca vacanta noastra a fost de fapt un tur al Greciei in 16 zile, din care doar 9 fac obiectul discutiei noastre, si apoi, nici macar nu mai conteaza suma. E oricum suficienta pentru cel putin doua concedii frumusele intr-o insula mai la nord, sau pentru un concediul la un hotel allinclusiv din Turcia, sau pentru un avans la o masina.

Daca totusi simtiti ca merita, luati-o pe cont propriu, documentati-va bine si mergeti si vizitati Cicladele cu inima deschisa, fara regrete si veti avea parte de experienta vietii voastre.

Trimis de Camelia19 in 28.09.14 15:11:00
Validat / Publicat: 28.09.14 18:53:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2773 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Camelia19); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Insula Ios

[28.09.14 18:57:50]

Rodel
[28.09.14 21:13:13]

Un review care mi-a mers la suflet. Sunt de acord cu tine și afirm că și pe mine m-a cucerit frumusețea insulei Santorini, deși am vizitat-o doar preț de câteva ore. Oia mi s-a părut ruptă dintr-o poveste, ireal de frumoasă ca să fie adevărată. Și totuși ea există spre încântarea noastră și nu-mi vine să cred că sunt persoane care ar fi de altă părere.

Îți doresc multe vacanțe în fascinanta Grecie!

[28.09.14 22:01:44]

Superbonus!!! Gandim la fel, iubim la fel, simtim la fel... Grecia!!!

[28.09.14 22:31:37]

@webmaster23 - multumesc pentru piesa, e perfecta

@Rodel - multumesc pentru aprecieri. Asa e, este pacat ca sunt persoane care se intorc nemultumite dintr-un asemenea loc, de asta e bine sa scriem experientele noastre, poate ii vom ajuta pe cei care se gandesc sa viziteze insula, sa documenteze mai bine si sa nu aiba surprize neplacute.

@danamandache - Iti multumesc. Da, mi-am dat seama ca gandim la fel, citindu-ti frumoasele review-uri. Si nu pot decat sa-ti urez sa ai o vacanta extraordinara cand te decizi si la Santorini.

dana2104
[29.09.14 15:49:42]

O vacanta superba... si review-uri scrise pe masura.

Mi-a placut sa descopar in randurile tale mentalitatea calatorului care stie sa vada dincolo de frumusetea evidenta a locurilor vizitate.

[29.09.14 16:33:18]

@dana2104 - multumesc, si eu pot sa spun exact acelasi lucru despre tine. Datorita review-ului tau despre Peloponez deja mi-a incoltit in minte ideea unui concediu pe-acolo, mai ales ca am niste cunostinte care peste o saptamana pleaca spre aceeasi destinatie.

zuftim
[29.09.14 23:24:41]

Excelent review! Ca si tot ciclul tau... cicladic, dealtfel!

Mai mult decat atat, excelente ideile tale, iar crezul tau turistic, ideile tale referitoare la modul cum vezi tu turismul, ma fac sa-mi scot sapca (cu cozoroc pe care scrie "Santorini") de pe cap in fata ta!

Si daca am retinut bine, parca esti concitadina cu mine, ceea ce imi umple sufletul de mandrie locala vis-à-vis de tine.

Mi-au placut la modul superlativ multe idei enuntate de tine. De pilda, faptul ca faci distinctie intre localitatile de pe Caldera si statiunile din estul insulei nu e ceva nou, dar faptul ca faci distinctie intre Fira si celelalte trei: Firostefani, Imerovigli si Oia, deja e ceva remarcabil. Aici nu e vorba numai de aglomeratia din Fira. Dar acum nu vreau sa intru in amanunte.

Am insa doar doua propuneri-observatii.

1 Inteleg ca nu ai vazut inca litoralul romanesc. Este de inteles, pentru ca locuiesti departe de Mares Neagra, si totodata, fiind tanara, ai prins direct perioada actuala, propice pentru turistii romani, de a merge la mare in strainatate. Totusi, fa-ti o data intr-o vara un pic de timp si viziteaza litoralul romanesc, tot, de la nord la sud sau invers. Nu e o distanta mare in kilometri, cam jumatate din turul de jur-imprejur al insulei Thassos. Poate vei gasi totusi o oaza de frumusete pe gustul tau turistic, care oricum este remarcabil din punctual meu de vedere.

2 Ai facut o propunere turistica de completare a insulei Santorini cu inca o insula dintre cele trei: Naxos, Paros, Ios.

O propunere excelenta!

Drept dovada i-ai si dat curs, in superba ta vacanta. Ai ales Naxos, o alegere mai mult decat inspirata! A iesit, daca-mi permiti o metafora muzicala, un superb duet AlBano-Romina Power.

Voi face si eu o sugestie, tot printr-o parabola musicala.

Ascultam candva o voce solo, pe nume John Lennon. Suna splendid, asa, singur, ca solist. Si totusi, parca-i lipsea ceva. Parca-i lipsea cineva. Si am mai lecturat trei nume: Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr. Pe cine sa aleg dintre cei trei sa i se alature lui John Lennon ca sa iasa ceva ca lumea?

Si am ales dintre cei trei ca si completare pentru al patrulea:... Toti trei!

Si-asa a rezultat ceea ce se cheama Beatles.

Inca o data felicitari!

[30.09.14 22:57:56]

@zuftim - Am apucat sa-ti citesc review-urile tale despre ciclade si nu numai. Sunt absolut fantastice si aprecierile tale ma onoreaza cu atat mai mult. Eu, fiind membru nou al AFA, nu am apucat sa va cunosc prea bine si credeam ca esti la prima vizita in Santorini, dar vad ca esti un fin cunoscator a tot ce tine de ciclade. Ma bucur ca imi impartasesti mare parte din idei, sper ca nu suntem doar noi cei care gandim in modul asta. Ar insemna ca suntem "defecti", majoritatea stabileste normalitatea .

Cat priveste marea noastra, ce sa zic, probabil va veni candva si vremea ei. Oricum, nu cred ca inainte de 2020, dat fiind ca anumite tronsoane de autostrada sunt cam in pom In ceea ce priveste a doua observatie, ai dreptate, eu am ales un duet, dar nu as fi refuzat un intreg cor madrigal daca timpul l-ar fi permis. Ios am "simtit-o" de pe ferryboat, in doar cateva minute ca are ceva aparte, nu stiu de ce, mi-a ramas gandul la ea.

Astept cu nerabdare review-ul despre Santorini, cum l-ai gasit acum, acelasi, schimbat in bine sau in rau fata de ce stiai. Si sa pui poze din Firostefani, pe care nu am reusit sa-l vad, asta ma roade cel mai mult, impreuna cu apusul de la SantoWines, dar nu-i nimic, ramane pe data viitoare

[02.02.15 16:16:48]

@Camelia19: Am citit de..., nici nu mai stiu de cate ori articolele tale despre insulele grecesti. M-ai cucerit definitiv. Esti curajoasa si sensibila, iar articolele tale sunt bestiale! Sa cutreieri Grecia pe motocicleta este o aventura interesanta. Felicitari, Camelia!

[02.02.15 17:38:40]

@danamandache - Dana, iti multumesc foarte mult. Pentru mine inseamna enorm faptul ca povestirile mele, desi scrise fara veleitati artistice, insa cu mult suflet, pot convinge sau macar influenta pe cineva nehotarat sa viziteze niste locuri anume. Asta a fost si motivul pentru care m-am hotarat sa scriu pe AFA, practic m-am intors din concediu si mi-am zis: "Despre asta trebuie sa le povestesc tuturor, as fi o egoista daca as tine pentru mine tot ce am trait in Ciclade" Si asa am inceput. Si cred ca nu o sa pot sa scriu niciodata un articol despre un loc care mi-a ramas indiferent, daca nu am gasit la el macar ceva care sa ma inspire. Dar slava Domnului, in Ciclade am gatit o tona de inspiratie, suficienta cat sa-i inspir si pe ceilalti

Cat despre aventura cu motocicleta, a fost o experienta minunata. Practic ne-a intrat in cap ideea din concediul in Zakynthos, din 2013, era plin de motociclete si scutere in jurul nostru si Grecia ni s-a parut tara ideala pentru un concediu pe 2 roti. In ianuarie 2014 am cumparat-o, iar in februarie rezervam deja biletele de drum, pentru noi si pentru inca o persoana care trebuia sa vina cu noi. In ultimul moment s-a razgandit si am ramas singuri, dar nu a contat. Desi puteam merge si cu masina, nici macar nu ne-am gandit la varianta asta, chiar daca sa mergi cu o singura motocicleta nu e chiar recomandabil. Dar a fost atat de frumos si a completat experienta intr-atat de bine, incat la intoarcere am spus clar: Data viitoare cand mergem in Grecia, nici nu ne gandim sa nu mergem cu motocicleta! Asa ca urmatoarea vizita pe taram elen va fi exact in aceeasi formula

Stiu ca mai ai cateva luni pana la plecare si numeri zilele, asa eram si eu, dupa care au venit si au trecut ca gandul, de m-au lasat asa intr-o ameteala euforica de nici acum nu mi-am revenit pe deplin . Sper din toata inima sa fii si tu cucerita iremediabil de Ciclade si sa simti ca a meritat asteptarea.

radurdc
[05.02.15 22:34:28]

@Camelia19 -

Felicitari pentru vacanta si pentru ceea ce ati scris! Nu stiu ce sa mai spun, nu am cuvinte! Visez doar Santorini! FELICITARI inca o data!

[05.02.15 23:27:18]

@Camelia19: Keep going! Continua, te rog, seria vacantelor minunate si articolelor cu feeling. Cat despre Ciclade, ma declar, deja, iremediabil cucerita. Ai avut grija, tu si @ zuftim de asta. Va multumesc!!!

[06.02.15 17:03:41]

@radurdc - Va multumesc pentru aprecierile referitoare la articol. Cat despre vacanta, cred ca d-voastra veti avea parte de o vacanta cel putin la fel de frumoasa daca o sa va tineti de planul actual Sper ca recomandarile mele v-au fost utile intr-o oarecare masura, nu stiam ca ati mai fost in Grecia si m-am referit la locurile cele mai reprezentative. O mare parte din ele am aflat ca le-ati vazut deja, insa mai sunt cateva care "v-au scapat". Stiti ca va ziceam de Zakynthos, desi nu este printre planurile d-voastra initiale. Poate va va infuenta macar putin articolul meu cu Zakynthos sa-i acordati si lui cateva zile din cele 90 care va asteapta Oricum ar fi, va urez inca o data un concediu minunat!

@danamandache - Multumesc Dana. O sa mai fie articole, numai timp si inspiratie sa am de scris. cat despre Ciclade, eu m-am achitat de partea mea, acum o astept cu nerabdare pe a ta

radurdc
[06.02.15 20:59:11]

@Camelia19 -

Multumesc! Zakynthos va fi pe lista noastra!

Daca aveti si alte recomandari, le asteptam cu placere.

Un week-end cat mai frumos!

Camelia19, dana2104, danamandache, radurdc, Rodel, zuftim
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Ciclade: