ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2014
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL

Poze... turistice?

Buna ziua dragi AFA-isti,

Am si eu un maaare OF! Pozele incarcate de noi, turistii AFA-isti pe aici.

Cand imi pregatesc un concediu, ma gandesc intai: cat costa, unde, cand.

Apoi, dupa ce-am stabilit, dau o cautare, pe AFA, ca d-aia bantuim p-aici si ne dam cu parerile, dar si pe Gogu.

Am ales statiunea, am ales perioada si-am ales hotelul. Buuun, hai sa vad cum e p-acolo de la cine-a fost. Citesc, fac o medie intre "+" si "-" si apoi ma uit la poze.

Fratilor, aici vine OF-ul meu:

Cand ma intereseaza o destinatie cu cazare, masa, distractii, imprejurimi, pai cam asta ma astept sa vad. Ei bine, intr-o mare parte a pozelor vad user-ii pe plaja, la piscine, la masa, etc, ocupand mare parte din peisaj.

NUUU! :( Nu ma intereseaza nici ce costume de baie se poarta sau a a avut d-na X, d-l Y, cum ii sta domnisoarei Cutare pe ski-jet, pe buza piscinei sau iesind dintre frunze. Cu destinatia turistica in plan indepartat!

Cred ca acesta-i un sait turistic. Pentru poze de familie si selfy-uri exista retele de socializare, albume foto.

Si noi facem poze de familie, dar si "poze pentru AFA" in care ceilalti sa vada cum arata o camera, o baie, etc. La ce sa se astepte cand ajung acolo. Daca se-ntampla si persoane prin cadru (la o distractie, loc de joaca, de ex) e OK, dar facute intr-adins cu-mine-pe plaja, cu-mine-la piscina, eu-cu-nasa-si copilu-n-brate, samd... Cred ca nu-si au rostul!

Pozele turistice inseamna strict peisaje, camera, restaurante (cu mancare sau nu), harti, informatii utile, panouri cu explicatii...

Ce utilitate are pentru mine, turist, ca X are bluza verde, costum de baie din doua piese, esarfa galbena, sau cum isi tine copilul in brate, cand din poza nu vad SI altceva? Si inca, daca nu-i prea greu, doua-trei vorbe despre ce se vede-n poza n-ar strica.

Cand intru-n camera, pana sa descarc bagajele, fac poze. In camera si-n baie. Nu intereseaza pe nimeni ce-am luat eu sau partenerul in traista, ce deodorant folosesc, cate perii de par, agrafe si alte alea sunt p-acolo. Care acund, in mare parte, obiectivul principal: camera, baia.

Ies in natura, trag o poza cu ce vad eu si-apoi fac poze de familie, de grup, artistice, selfy-uri si ce mai vreau eu!

La masa, la fel: intru, iau cateva cadre cu locatia si / sau mancarea si-apoi ma pozez langa dovleci, torturi paini, etc.

Am mai vazut un set de impresii in care userul a pozat icoanele, tablourile si candela de pe peretii hotelului. Si-atat. Tablourile, icoanele si candelele nu ma conving, cel putin nu pe mine, sa ma cazez in acel hotel. Din intamplare, fusesem la acel hotel si stiam ce-i pe-acolo, ca altfel, din camere... nimic.

Dealtfel, treaba asta este specificata si-n regulament (pentru cei ce se "obosesc" sa citeasca: amfostacolo.ro/cafenea/in ... ndpost__p__6108.

Gata, mi-am zis OF-ul. Va multumesc pentru atentie si astept parerile voastre! :)

Trimis de Zoazore in 28.09.14 14:10:44
Validat / Publicat: 28.09.14 16:03:46

VIZUALIZĂRI: 1751 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2042 PMA (din 42 voturi)

GYL*
[28.09.14 16:24:28]

Subscriu, sunt intru totul de acord, cartonas celor care aproba spre aparitie pozele personale!

Dragoș_MD
[28.09.14 16:48:28]

Cum, și să nu mai vedem deloc... pitzy?!?

Nuuu...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
Dan-Ioan
[28.09.14 16:54:31]

@Zoazore -

Foarte corect! Dar daca zici ca scrie in regulament (n-am avut rabdare), ar trebui sa functioneze cenzura w.masterilor.

[28.09.14 16:56:47]

@Dan-Ioan - ei, mai funcționează, mai trece cu vederea... cel puțin aparițiile „benigne”, în niciun caz cele care sunt sesizate folosind link-urile special prevăzute!

abancor
[28.09.14 17:01:16]

Nu toată lumea merge în vacanțe ca fotoreporterul pe teren. Mai degrabă ar trebui să zicem mersi că unii consimt să își afișeze poze personale ca să ilustreze articolele. Mă refer la pozele în care apar persoane, dar sînt și utile, nu la cele complet irelevante.

[28.09.14 17:02:45]

Dragul meu/mea @GYL - deci Gil sau Gila (ca nu ti-ai indicat genul), uzerii pot pune ce vor dar nu e treaba uzerilor sa valideze sau nu pozele, ci a webului de serviciu, el poate oricand sterge cateva poze de familie abuzive. Uzerul, poate, are si el o scuza, daca e nou-nout pe acest sait - nu prea cunoaste regulamentul. Dar mai e un aspect peste care nu poti trece, saitul se numeste "amfostacolo"... in anii trecuti era o discutie cum ca, cica, poate ca, "n-amfostacolo" si s-au luat niste poze de la amici si s-au comentat si s-au incasat puncte, un bilet de avion, un sejur... stii tu, multe se pot truca in ziua de azi... deci eu cred ca in orice review in care exista suspiciuni, autorul ar trebui sa apara langa obiectivul turistic comentat, macar odata, poate in pozele de rezerva (dupa P0 21)... sau la cererea administratiei sau a altor uzeri... si mai e inca ceva, adeseori pozele in care apar si oameni, chiar si unul singur, sunt mai frumoase decat pozele fara oameni, ia gandeste-te la un bazin circular de jacuzzi gol si la unul in care sta uzerul cu familia... e-o mare diferenta...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
iulianic
[28.09.14 17:38:26]

@Zoazore - Eei, pe mine m-ai nimerit! Am şi eu acelaşi of, de mult, de pe la începuturile mele pe AmFostAcolo când vedeam câte patru domni burtoşi, la bustul gol, aliniaţi şi umplând tot cadrul cu zâmbetele lor largi şi cu pântecele lor umflate. Nici doamnele cu decolteuri generoase, tolănite provocator, nu-mi prea plăceau.

Mai nou, văd poze "rupte", poze din care lipsesc unele porţiuni. Ele au fost intenţionat meşteşugite pentru a acoperi o faţă care nu trebuie văzută pe internet. Dar când poza are un gol, o pată atât de mare încât ocupă un sfert din suprafaţă, ce rost mai are s-o inserezi? Ce ne arăţi, o mare gaură?

Şi eu am poze personale din călătorii, dar pe acelea le păstrez doar pentru mine pentru că ele sunt amintirile mele strict personale.

Dacă am de gând să scriu despre o locaţie de cazare, cum intru în cameră - aşa cum spui şi tu - las bagajul la uşă şi fotografiez încăperea. Ştiu că după ce desfac bagajele şi după ce deranjez patul sau după ce folosesc baia chiar şi numai o dată, nimic nu mai este ca la început. De ce să-i arăt viitorului turist dezordinea mea?

Am mai încercat să-mi expun punctul de vedere, doar prin ecouri - timid, pentru a nu supăra pe cineva - dar la o filozofare deschisă pe acest subiect nu m-am gândit. De multe ori, atunci când văd poze găurite, nu mai citesc review-ul. Şi poate că e unul bun.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
GYL*
[28.09.14 17:47:03]

@dorgo - Iar te bagi in seama aiurea? ai citit cui am dat "cartonas"? Problema e ca apar in poze prim plan userii si nu destinatiile sau obiectivele.

Asta ar fi o problema corect sesizata de colegul Zoazore, dar mai sunt si altele, spre exemplu:

- Brusc dupa 2,3, 4... n ani unii ishi aduc subit aminte sau beneficiaza de 10-15 minute libere pentru a posta ca au fost intr-o vacanta si se apuca sa ne impartaseasca experienta, care abunda de "date recente, informatii proaspete si calde".

- Din pacate din ce in ce mai multi "uita" sa mai scrie despre costul serviciilor/cazarii, de parca nu ar sti, nu ar fi contat sau ar fi un lucru nesemnificativ.

- O buna parte din posturi prin "zgarcenia" descrierilor si informatiilor oferite celorlalti tind sa devina un fel de "carte de oaspeti" gen < A fost superb, servicii impecabile, multumim nea Costica si tanti Leana, vom reveni cu siguranta la anul, recomand cu toata caldura>

Si altele care nu-mi vin acum in minte.

Apropos, colega pe langa poza album, dovada ca ai fost acolo se mai poate face cu o multime de alte lucruri, chiar cu un post amanuntit si bine scris.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
[28.09.14 18:01:14]

@dorgo - Si de unde stim ca-i chiar userul? Sau el si familia lui si nu niste prieteni, rude? Ca veni vorba despre trucaje, cu Photoshop poti pune cate persoane vrei, unde vrei si sa zici ca esti tu si familia.

[28.09.14 18:32:58]

@abancor - Nu-i vorba de fotoreportaj, ca nu cere nimeni asa ceva, dar 5-6 poze cu locatia se pot scoate din tot albumul de vacanta al familiei. Cu cazarea, masa, imprejurimile. Nu-s musai 20, dar daca-i vointa, se poate!

[28.09.14 18:36:19]

@Dragos - Hai, mai Dragos, nu fi trist, ca AFA si nu numai, abunda-n d-astea.

Mie mi s-a pus pata asta de la posturile tale de pe Cronica Carcotasilor si de la un alt set de impresii citite azi dimineata.

Asa ca nu fi trist, fruntea sus, ca mai gasesti!

PS-faina poza, faina fata. Imblanita toata!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[28.09.14 18:40:08]

@iulianic -

--exact la asta ma referam!

-- ba eu ma gandesc demult! Cand vreau sa vad o piscina, atunci sa vad o piscina: cat e de mare, cat de curata e apa, nu äccesoriile" de pe margine.Intr-o camera vreau sa vad mobilierul, nu ce haine si-a luat familia in vacanta, o plaja, chiar cu lume multa , dar sa vad nisipul, apa, sezlongurile, nu ce costum are doamna, ce slip sau maieu are domnul.Si sunt multe astfel de exemple!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[28.09.14 18:50:10]

@Zoazore -

Intr-o camera vreau sa vad mobilierul, nu ce haine si-a luat familia in vacanta, o plaja, chiar cu lume multa, dar sa vad nisipul, apa, sezlongurile, nu ce costum are doamna, ce slip sau maieu are domnul. Si sunt multe astfel de exemple!

Cmoon.

Iniţiativa - şi discuţia - e foarte bună, dar atenţie! nu vă lăsaţi "duşi de val" sau entuziasm. Duce UŞOR la exagerare şi... săritu' în cealaltă extremă :-)

Dacă am uitat să fac poze în cameră "în prima clipă", când am intrat, să nu mai fac apoi, că se vede "dezordinea"??? Ori ce? să m-apuc să fac ordine??!!! C'moon, it's simply "not me" Şi n-oi fi eu "modelul", dar ca miiiine sunt muuuulţi (majoritatea bărbaţilor, cel puţin, presupun. LOL)

Sau - cel'lalt exemplu al tău. Păi "am voie" să fac poze cu "slipurile altora", dar cu "ale mele / nevesti-mii", nu??? Pentru ce, for god sake, această "discriminare"??? LOL.

"Adevărul" e, ca întotdeauna, undeva la mijloc. Şi, la fel ca frumuseţea — "în ochii privitorului". :-)

[28.09.14 18:58:00]

Şi-n plus, ca supliment, de fun = o mărturisire = cât timp "nevastă-mea"* e tânără şi/SAU arată bine, îi *fac* poze - slipului ei :-). Şi le pun, poate, şi pe AFA / alte saituri. Măcar pentru "să moară de ciudă dujmanii", dacă nu pentru altceva

Când n-o mai fi - păăăăi fiţi siguri că nu-i mai fac *defel* (slipului) !!! Nici măcar pentru mine, d-alea personale!!!

*) "nevastă-mea" e termen generic şi se aplică oricărei subiect de tipul "tânără şi/SAU fromoasă", noah &

Şi presupun că-i *absolut la fel* şi privit "de dincolo", referitor la "bărbatu-mio"... ! (tot ca... "termen generic" :-D)

[28.09.14 19:06:06]

@Admin - ba da, fac poze cand inca n-a trecut uraganul p-acolo, sau a trecut si ürmele au fost cat de cat inlaturate. Am vazut poze facute dupa ce-a trecut personalul de serviciu si-a facut putina ordine. OK asa. Cu prosoape facute mutunachi, cu o relativa ordine...

Iar despre slipi si slapi, atata vreme cat nu-mi ocupa 50-75 % din imagine, e, iar OK!

Si da, adevarul e mereu la mijloc! Nici n-as vrea fara poze, dar nici n-as vrea ca AFA sa fie =FB. asta referitor la supliment!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[28.09.14 21:15:36]

@GYL - Si tu ai dreptate. In tot ce zici. Si cu zgarcenia de amanunte, si cu "amnezia" referitoare la costuri...

[29.09.14 01:49:58]

Conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" sunt publicate FĂRĂ NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite probabil de minima obiectivitate aşteptată.

Daca doreşte, autorul poate reveni asupra evaluărilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII (dacă articolul nu este încă publicat), fie scriind un ecou în care specifică noile evaluări (dacă timpul alocat editării a expirat)

[02.10.14 13:17:50]

@webmaster - Nu prea mai revin autorii, si impresiile raman asa, triste si fara noima!

[02.10.14 19:24:01]

@Zoazore - asteapta sa ninga-n octombre sau sa ploua-m decembre si-apoi, lumea, de plictiseala sau de vreme urata, o sa-si arunce ochii si pe impresii.

[02.10.14 20:47:30]

@dorgo - Or s-arunce ochii, da, dar cei care le-au scris deja, nu vor mai reveni cu alte informatii... Pacat!

Eu-s o fiinta taare optimista si mai sper!

In alta ordine de idei, cred c-am suparat multa lume cu firul asta de discutii, dar, cum ziceam despre optimism, sper sa fie constructiv si sa vedem si poze, macar aproximativ, turistice.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[03.10.14 07:22:56]

@Zoazore - dimpotriva, ai dinamizat saitul, dar asa cum zici, viata unui review, oricat de bun ar fi el, e foarte scurta... multe zac la naftalina si nimeni nu le mai scoate de-acolo, poate doar "gogu". Dupa ce rw. a trecut de ecranul monitorului, adica in 2-4 zile, el moare, ca o efemerida...

abancor, Dan-Ioan, dorgo, GYL*, iulianic, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: