ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2014
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 03.05.11
SEP-2014

Novia Gelidonya Hotel, o alegere bună

La început de septembrie m-am gândit că n-ar fi rău să mă mai bucur de soare și mare, să mai prelungesc puțin vara și asta n-o puteam face decât într-o destinație cu mult soare și cer senin, mai ales că mă săturasem de capriciile vremii de la noi. Dar ce să aleg într-un timp scurt? Ce a mai rămas liber și care să-mi convină? Am studiat ofertele, acum destul de puține. Și dintr-o dată mi-am spus: Antalya, ea să fie! Aveam două argumente în sprijinul alegerii mele: 1. N-am mai fost în Turcia; 2. Aveam zbor direct din Sibiu. Apoi, m-am documentat asupra zonei și am hotărât să aleg Kemer despre care citisem că este mărginit de munți și de mare și se află la o distanță de 40 Km de aeroportul din Antalya, deci nu prea departe. Nu voiam un resort la depărtare de oraș și care să te limiteze la a sta acolo, ”ca într-un țarc” (ca să citez un colaborator AFA), ci un hotel aproape de mare și de viața orașului. Dar foarte puține oferte! Înainte cu o săptămână de a pleca (ultimul zbor din Sibiu spre Antalya era 18 septembrie), am găsit două locuri libere la Novia Gelidonya Hotel din Kemer. N-am mai stat pe gânduri și le-am achiziționat rapid, preț 578 euro de persoană, cu AI și toate taxele incluse. Am căutat abia pe urmă referințe despre hotel și pe Tripadvizor am văzut că e notat destul de bine, dar... că există un ”dar” ce m-a pus pe gânduri dacă am făcut bine optând pentru Gelidonya Hotel, pe AFA am găsit o singură impresie și aceea defavorabilă total: ”Nu alegeți acest hotel” pentru că vă transformă vacanța într-un coșmar!

Zarurile au fost însă aruncate.

Am ajuns pe aeroportul din Antalya după un zbor de două ore. A urmat transferul la hotel și la orele 16 eram deja în cameră.

Prima impresie: un hotel modern, bine poziționat. Camera a fost una de tip dublă standard, adică două paturi twin, mobilier nou, televizor cu plasmă, mini frigider în care erau două sticle cu apă plată, aer condiționat, baie cu duș și produse de baie, parchet laminat, veioze, un mic balcon cu mobilier din plastic și uscător de rufe.

Camera avea vedere spre grădină și faptul că era la parter, unul înalt, a fost un avantaj. N-am avut nevoie de aer condiționat, deși temperatura aerului indica 30 de grade. Și încă un plus: în fața balconului aveam multă verdeață ce ținea razele soarelui la distanță. Stelele hotelurilor din Turcia, ca și din Grecia, nu corespund celor de la noi. Camera arăta mai degrabă a 2 stele românești, dar acest aspect n-a făcut-o mai puțin confortabilă. Curățenie, asta caut în primul rând. Și curățenia s-a făcut zilnic, lenjeria s-a schimbat de trei ori pe sejur, iar prosoapele zilnic.

Novia Gelidonya Hotel face parte din lanțul hotelier Novia, se întinde pe o suprafață de 7000 mp, are 4 corpuri, două piscine exterioare pentru adulți și alte două pentru copii, un loc de joacă, o piscină interioară, restaurant, două baruri plus unul pe plajă, dar acesta contra cost, sală de fitness, de tenis de masă, baie turcească, acestea intrând în cost, masaj, biliard, contra cost, Wifi-liber.

Până acum m-am cam ferit de sistemul AI, dar acum am spart gheața. Ei bine, mi-a plăcut și nu m-am îngrășat nici măcar un gram. Nu am făcut abuz decât puțin la prăjituri. Și cum să nu fii ademenit de cele peste 20 de feluri, plus între orele 14,30-16, de 4 feluri de torturi, toate deosebit de bune!

La capitolul ”mâncare” nota este maximă. Felurile nu se repetau, zilnic apărea ceva nou. Doar cafeaua n-a fost prea bună, dar am înlocuit-o preferând ceaiul negru. Erau vreo șase feluri de ceai: negru, verde, salvie, măr, mușețel, măceșe. Băuturi răcoritoare, dar nu freshuri, bere, vodkă, gin, vin alb și roșu. Și aici, ca și în Grecia, pisicile fac parte din dotarea hotelului. Sunt multe, de toate culorile , drăgălașe , îndrăgite și nu cred că deranjau pe cineva.

Personalul hotelului este politicos și atât. În Grecia ne-am obișnuit cu zâmbete și saluturi la fiecare întâlnire, aici interacționarea nu prea există. La sfârșitul sejurului mi-am luat rămas-bun de la băieții de la restaurant, care mi s-au părut foarte harnici , au fost surprinși, dar plăcut și poate și mai surprinși când le-am spus că sunt din România.

În fiecare seara era un program de animație și mi-a plăcut că ținea între 21,30 și 23, așadar, programul de liniște și somn se respecta.

Un bonus și pentru poziția aproape de mare. Practic, traversam strada și -n maximum 5 minute eram pe plaja privată dotată cu șezlonguri și umbrele. Cam mică însă plaja alocată acestui hotel și să treci pe teritoriul altuia era interzis.

Apa mării a fost caldă, cred că avea 26 grade. Și era limpede, așa cum știm că e Marea Egee.Plaja cu pietricele și intarea în mare la fel, dar o intrare lină, nu abruptă. Peisajul -încântător. Munții Taurus mărginesc pe de o parte orașul-stațiune Kemer, iar de cealaltă parte, țărmul este scăldat de apele mării. Munte și mare, verde și albastru-turcoaz, ce poate fi mai frumos?

Când te săturai de stat la plajă, orașul ți se oferea spre explorare. Am admirat câteva moschei, iar chemarea muezinilor, acum printr-un sistem modern, se auzea peste tot. Magazine multe, unele de lux, cum sunt cele de blănuri și pielărie, altele ieftine și asaltate de turiști, te îmbie să-ți lași din bani. Prețurile sunt în dolari, dar se primesc și euro , și lire turcești.

Se poate negocia, dar nu cine știe ce.

Și ceva ce încă nu am mai simțit în altă parte: Kemer este un oraș pe care îl simți olfactiv. Un miros îmbătător plutește în aer, mai ales odată cu lăsarea serii. Am depistat planta, un arbust melifer, există și la noi, dar nu-i cunosc denumirea. Un miros între tei și iasomie. Kemerul este un oraș care miroase frumos!

Dacă nu aș fi știut că sunt în Turcia, din punct de vedere a limbii folosite și auzite, aș fi jurat că sunt în Rusia. Rușii sunt turiștii majoritari. Când intri într-un magazin, ești abordat în limba rusă. Același aspect și la hotel. Personalul vorbește, în afară de turcă, bine-nțeles, limba rusă. În tot hotelul am fost doar 6 români, cam tot atâția dintr-o țară nordică, iar restul -ruși. Toți au fost civilizați și nu înțeleg de ce unii consideră o catastrofă prezența lor în stațiuni și hoteluri. Cel puțin așa scria semnatara unui review despre acest hotel. Și nici nu am fost discriminați că suntem români. S-a mai scris că animația a fost doar pentru turiștii ruși. Dar mi se pare firesc din moment ce ei ocupau aproape tot hotelul.

Într-adevăr, dacă nu știi rusa, e greu să te descurci, dar eu cred că personalul de la recepție știe și puțină engleză. Eu, din fericire, m-am descurcat bine în limba lui Pușkin.

În hotel sunt și două magazine, unul de suveniruri, dar cu prețuri mai mari decât în oraș, și unul de blănuri și pielărie. De asemenea, o agenție de turism și un birou de închiriat mașini. A propos de agenții de turism : cele din oraș (eu la una dintre ele am apelat) vând excursiile mult mai ieftin decât reprezentanții agențiilor noastre. Aceeași excursie achiziționată din oraș cu 15 euro, costa la agenția corespondentă tur-operatoare- 50 euro.

Și acum urmează concluziile:

1. Recomand un sejur la acest hotel. Poate este însă bine să vă luați un ghid de conversație român-rus, dar nu neapărat.

2. O părere rea, desigur subiectivă, nu trebuie să ne influențeze, decât dacă nota proastă este dată de mai mulți turiști. Pe Tripadvizor, hotelul a avut un scor bun și dacă 10 turiști îl apreciază pozitiv, părerea unuia nu mai contează.

3. Am avut un concediu relaxant și prima mea întâlnire cu Turcia a fost deosebit de plăcută.

Trimis de Rodel in 26.09.14 18:17:19
Validat / Publicat: 26.09.14 20:37:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2443 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Ghivece cu flori pe una dintre terasele ce duce la recepție.

[26.09.14 19:34:19]

[26.09.14 20:23:32]

@webmasterX - Da, este O. K. și vă mulțumesc.

[26.09.14 20:33:49]

@Rodel - mulţumiri. Am adnotat coordoantele drepte certe

Am actualizat şi denumirea hotelului, adăugând "Novia" în denumire.

puiutea
    [26.09.14 20:59:58]

Foarte bun review-ul, mă miră numărul foarte mare de rusi, dar mai ales faptul că se vorbește așa de mult rusește! Mă așteptam la turci să "rupă" puțin și românește, dar se pare că depinde de zona geografică! Bine că au fost liniștiți (rușii), pentru că în destule review-uri lumea s-a plâns de ei! Și mă bucur că ați nimerit un hotel bun - nu știu de ce, în ultima vreme, multă lume se cam plânge de turci, și de oarece dispreț față de români! Dar poate și asta depinde de zonă. Vă doresc concedii multe și frumoase!

[26.09.14 21:25:20]

@puiutea -Mulțumesc pentru aprecieri.

Eu nu pot să compar acest sejur și acest hotel cu altele din Turcia, pentru că am fost pentru prima dată în concediu la turci, cel mult pot să compar cu Grecia unde întotdeauna m-am simțit bine, chiar dacă am stat la 2, maximum 3 stele.

N-am simțit niciun dispreț față de români. Mi s-a întâmplat în două rânduri să întâlnesc în magazine turci care mi s-au adresat în românește și care au spus imediat numele lui Hagi. Au fost chiar amabili.

Rușii sunt în proporție de 90%. Poate un atu a fost și că vorbesc destul de bine limba lor, dar și când le-am spus că sunt din România, nu m-au privit urât, ci admirativ.

Nu știu ce experiență au avut alți turiști.

Yersinia Pestis
    [26.09.14 22:01:39]

Eu am oarecari emoții când este vorba despre turismul în țările arabe, de aici și rezerva mea față de Turcia!

Înțeleg însă că sunt artiști în așa ceva, deci, o altă țară căre știe să trăiască din turism.

Mi-a plăcut review-ul, dar, nneeeahhh, tot nu mă duc la turci!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [28.09.14 23:39:26]

@Rodel -

Și mie mi se pare firesc și știu din experiență că așa se întâmplă la marea majoritate a hotelurilor din zonă, însă am mari îndoieli cu privire la animație și în general la limba vorbită de personalul hotelului în situația în care hotelul ar fi fost plin de români.

Dacă nu ai fi cunoscut limba rusă, ar fi fost destul de neplăcut să auzi numai asta toată săptămâna și în plus apăreau dificultăți în comunicare.

[30.09.14 11:40:53]

@nicole33 - Probabil ar fi fost cum spui, dar ceilalți români, că mai erau patru persoane, nu s-au plâns din cauza dificultății de a comunica, nici nu prea aveai cu cine s-o faci și nici nu era o necesitate imperioasă, deoarece totul a fost foarte bine organizat. Despre animație nu pot spune mai multe, deci nu știu cum ar fi decurs dacă hotelul ar fi fost plin de români. Și apoi, în afară de concursul de miss, care s-a desfășurat în limba rusă, restul spectacolelor a fost cu muzică internațională, o formație din Brazilia care a dansat salsa, deci nimic specific rusesc. Așa cum am scris în review, toți turiștii au fost civilizați și n-am niciun motiv să mă plâng. Mi-a plăcut.

michaela_1961
    [30.09.14 12:27:18]

"Apa mării a fost caldă, cred că avea 26 grade. Şi era limpede, aşa cum ştim că e Marea Egee. "

@Rodel : Eu zic ca ai fost la Mediterana.

[30.09.14 13:19:47]

@michaela_1961 - Ai dreptate: Marea Mediterană. Mulțumesc, era cam târziu când am scris și mă gândeam la Marea Egee pe care încercam s-o compar în minte cu sora sau mama ei, Mediterana.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [30.09.14 23:11:05]

@Rodel -

Am fost și eu de două ori într-un hotel din zona Kemer unde peste 95% din turiștii cazați erau ruși. Fusesem avertizată în prealabil asupra acestui aspect, dar parcă nu credeam că poate fi chiar așa. În jurul meu auzeam doar limba rusă, pe care și eu o înțeleg într-o proporție destul de mare și pot purta o conversație la nivel basic. Nu m-a deranjat faptul că eram abordată în limba rusă și nici comportamentul rușilor nu mi-a creat probleme. Am avut însă surpriza plăcută să constat că personalul stăpânea suficient de bine și limba engleză, astfel că nu au fost probleme de comunicare. Am însă prieteni cu copii nemulțumiți de faptul că le-au fost excluși copiii de la activitățile animatorilor, deoarece micuții nu înțelegeau o boabă rusește și ar fi vrut să participe și ei alături de alți copii de vârsta lor la diferite chestii.

GabrielaG
    [27.01.15 18:42:33]

Ma bucur sa citesc articolul dvs si sa aud ca prima experienta in Turcia a fost una placuta. As fi curioasa ce ati vizitat, daca ati ramas doar in Kemer, care totusi este un oras micut, sau ati ajuns si pana in Antalya.

Din pacate rusii sunt peste tot, nu doar in Kemer, ci si in Belek, Kadriye, Side, etc.

In zona Aydin sau mai bine zis in Kusadasi, Deniz-Tour, Davutlar, etc nu am intalnit atatia rusi.

Mai tragic este, cum ati zis si dvs, ca vanzatorii si chiar angajatii hotelului vorbesc cu orice turist intalnit in rusa... ceea ce nu este chiar ok.

Oricum, felicitari pentru articol si sa speram ca veti mai ajunge in Turcia

[27.01.15 22:39:44]

@GabrielaG - Un oraș mic Kemer, dar pitoresc. Am făcut o singură excursie, nici nu erau prea multe oferte. A fost o excursie de o zi ce a cuprins vizitarea bisericii Sf. Nicolae din Demre, orașul scufundat din Kekova, amfiteatrul antic din Myra. Orașul Antalya l-am văzut doar din autocar în drumul nostru de la și spre aeroport. Referitor la limba folosită, pe mine nu m-a deranjat, dacă tot nu se vorbea românește. Poate dacă majoritatea turiștilor ar fi fost români, și în magazine, și în hotel s-ar fi folosit limba noastră, așa cum am întâlnit în Paralia Katerini din Grecia. Turcia este o destinație turistică frumoasă, dar eu prefer Grecia, de care m-am îndrăgostit pentru totdeauna.

GabrielaG, michaela_1961, nicole33, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂNovia Gelidonya Hotel: