ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2014

Către satisfăcător
Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

La pomul laudat...

Am facut rezervare la aceasta pensiune dupa ce am vazut impresiile celor care au vizitat pensiunea si dupa ce mi-au laudat-o colegii mei. Mentionez ca mi-am facut cont tocmai ptr a scrie recenzia mea ptr aceasta pensiune.

O sa incep cu lucrurile bune ca sunt mai putine si asa e frumos, sa le vezi si pe acestea.

Domnul Clement un om dragut, care incerca sa te faca sa te simti bine, verifica mereu daca e totul ok, fata de la bucatarie foarte draguta si amabila, mancarea destula in farfurie si... cam atat.

Am ajuns luni, 8 Septembrie pe la ora 18. Ni s-a dat la alegere intre camera de deasupra restaurantului si o alta din capatul amplasamentului. Initial am ales-o pe cea din urma ptr ca era mai retrasa si noi eram cu copil de un an. Am ajuns in camera si am inceput sa vedem "conditiile"... Paienjeni si panze peste tot, ca de altfel in toata pensiunea, ca un lait motiv, peretii murdari (vopseaua e lavabila domnilor!), televizor nu era in camera si cum noi ne uitam la desene... dar nu a fost asta o problema, a venit imediat cum am cerut si acesta, iar praf era mai peste tot... Sotul nu vazuse prima camera si in consecinta a ales sa ne mutam in aceasta ptr ca arata mai bine, asumandu-ne bineinteles galagia din restaurant pana noaptea, tarziu. Se vede investitia facuta in tot ce te inconjoara, lucruri bine facute si scumpe, numai ca sunt toate lasate in paragina...mobilier, instalații sanitare, spatiile de relaxare. M-am bucurat ca aceasta camera avea in capatul scarii pe care urcai din restaurant, o portita, numai ca am ramas cu ea in mana in momentul in care am vrut sa o inchid ca sa nu cada copilul. Toaleta abia functiona, cada se scurgea in 2 ore si riscai sa faci dus in chestii care mai refulau de pe scurgere... Curatenia in camera s-a facut o singura data in 5 zile, in a 4-a mai exact, asta bineinteles la cererea noastra. Ce sa zic de schimbarea prosoapelor sau a asternuturilor...

Mancarea era buna, dar foarte grea. Sarmale, berbecut la tava, fasole cu carnati, varza cu coaste (goale ????), paste cu carne de porc (pline de grăsime), ciorba de porc, de berbecut, de burta. Nu prea am avut ce da copilului de 1 an, cu toate ca la rezervarea prin telefon m-au asigurat ca nu va fi o problema. Am cerut intr-o seara piept de pui ptr copil si mi s-a spus ca nu au si mi-au dat alternativa mix grillul lor, ciocanel (unul mic, ca doar era ptr copil), ceafa si carnati... asta in fiecare seara. Nu ai de unde manca altceva, decat sa mergi in Tg Jiu la 15 km. Nu au auzit de salate, orez sau pui in mâncare. Pastravul bun, dar numai prajit si asta nu poti manca zilnic, mai ales când ai copil mic. Micul dejun... bun la prima vedere, numai sa nu stai acolo mai mult de 2 zile. Zacusca, foarte grasa, salata de vinete, rosii, un fel de mezel, slanina si branza. Noroc ca se mai scot cu clatitele... Ce credeti ca am vazut in ultima zi? noroc ca am vazut in ultima, ca altfel nu mai mancam... D-l Clement scurgea tacticos tot ce ramanea in boluri, inapoi in borcane... mierea, zacusca, salata de vinete... Am incremenit! Imaginati-va ce ganduri m-au trecut, ganduri care s-au concretizat sambata, 13 Septembrie, intr-un Norovirus la cea mica. Pot atasa analize medicale datate... Marti 9 septembrie am avut in vizita la noi niste prieteni care au venit special din Resita sa ne vada si...da, si baietelul lor de 5 ani a avut aceeasi problema, chiar cu internare in spital.

Are rost sa va mai povestesc ca in piscina nu era chip sa intri, era scorijita si apa murdara (nu am vazut pe nimeni in ea timp de 5 zile), terenul de tenis in paragina si plin de tot felul de resturi... As mai avea, dar ma opresc aici ca sa nu stric definitiv imaginea acestei pensiuni.

A, si sa nu uit, limbajul proprietarului privind clientii si angajatii care nu erau de fata... lasa cel putin de dorit... sa fugi. Nu stiu cum a fost candva aceasta pensiune, dar acum, asa am gasit-o. In concluzie... nu recomand!

Trimis de moniquenoir27 in 26.09.14 17:41:08
Validat / Publicat: 26.09.14 19:29:39

VIZUALIZĂRI: 7513 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (moniquenoir27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.09.14 19:29:19]

@moniquenoir27: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[25.02.15 09:46:57]

@webmaster28 - Multumesc webmaster28 .

Cu siguranta ca voi scrie si pe viitor impresiile, nepartinitoare si obiective, din calatorii. Cum am fost destul de exacta si minutioasa in a povesti, zic eu obiectiv, experienta mea, am avut "placerea" sa fiu citita si de patronul acestei pensiuni, care a avut curajul sa imi sune sotul, telefonul lui era dat la rezervare, si sa ne ameninte. Sper ca aceasta practica nu este decat izolata si nu ma pun in primejdie daca impartasesc pe acest site experienta mea. Eu am evaluat situatia din punctul de vedere al unei mamici care se gandeste la puiul, familia si siguranta ei si nu din cel al unui turist care vrea sa reduca un grad de recomandare, nestirbit pana acum, al unei pensiuni. Multumesc!

adrianaglogo
[10.05.15 13:49:52]

Buna, chiar asa a fost acolo? Planuiam si noi 3 -4 zile la aceasta pensiune... dar acum parca nu mai am curaj!

[11.05.15 08:46:27]

Nu m-as fi apucat sa denigrez si cred ca nu am facut-o prea rau, daca nu erau nereguli. Dpdv al investitiei, se vede ca sunt multi bani acolo, e o locatie frumoasa, numai ca pe mine m-a deranjat ca nu au respectat ce au promis la rezervare. Cu copil de 1 an nu recomand, asta daca nu ii da copilului sarmale, fasole cu carnati si coaste de la vârsta asta... Iar faptul ca am văzut cum puneau înapoi in borcan zacusca si mierea, oricare ar fi fost motivul sau destinatia, mi-a întărit ideea ca nu este ok ce se întâmplă si trebuie neapărat sa spun. Nu am cerut nimănui nik, chiar daca copilul meu a luat Norovirus de acolo, o spun analizele făcute sambata in spital, noi părăsind pensiunea vineri. Asadar nu am vrut decât sa îmi spun pct de vedere, atât. Sper ca v-am fost de ajutor.

adrianaglogo
[11.05.15 11:13:23]

@moniquenoir27: Sigur ca orice informagie e utila. Trebuie sa aflam si partile ascunse nu numai ce e roz! Multumrsc

gdm
[14.06.15 23:47:00]

@moniquenoir27 - Dupa comentariul tau ma intreb cat de reale sunt cele cu 10+ sau cate din ele au o legatura sau alta (rudenie, prietenie, amicitie, troc etc) cu proprietarul. Pacat de locatie ca este frumoasa dar daca nu este mentinuta si se "reincalzeste" mancarea atunci nu se merita. Iti spun deschis ca eu paraseam pensiunea imediat ce am vazut faza cu zacusca si mierea si il mai si dadeam in judecata. Bine ca am decis sa verific comentariile inainte sa fac rezervare acolo.

In alta ordine de idei, cum isi permite proprietarul sa va sune si sa va ameninte? Are noroc ca voi sunteti mai linistiti ca noi ne duceam peste el ori cu Politia ori cu... sa spunem niste turisti pe care nici un patron intreg la minte nu si-i doreste! Pe scurt: de ce nu l-ati reclamat la Politie si la OPC? Data viitoare nu mai ezitati.

Multumesc pentru comentariu.

[15.06.15 10:49:53]

@gdm - Faza cu zacusca am vazut-o in dimineata plecarii, altfel cu siguranta nu mai ramaneam. Da, suntem mai linistiti din fire . Am considerat ca daca povestim experienta noastra aici, vor fi mai atenti pe viitor cu ceea ce ofera clientilor. Consider ca pasnic si la punc ochit se fac lucrurile.

Popescu Dragos
[24.06.16 11:09:09]

Este exact asa cum ati relatat desi "patronul" nu v-a caracterizat prea ok. Nu cred ca vreti sa stiti cum v-a numit iar mie imi este greu/rusine sa va spun

Popescu Dragos
[24.06.16 23:24:41]

@Popescu Dragos: Imi venea greu sa cred ca acest domn M. Clement v-a amenintat. Insa asa am patit si noi din nefericire. In momentul cand am zis ca nu ne simtim bine si vrem sa plecam cu o zi mai devreme a inceput cu injuriile si amenintarile, unele voalate, altele directe. Ni s-a spus ca la ce bani are dansul ne poate cumpara, la ce fel de clienti suntem noi doar snobi ne putem numi, ca daca eu am calcat in podeaua putreda si mi-am rupt unghia am facut asta intentionat sa denigrez pensiunea, daca am mancat gras si avut probleme cu stomacul este vina mea, doar nu sunt obisnuit Si asa mai departe!!! URAT!!! Cumplit, ne plangem aceasta alegere nefericita pentru un concediu esuat total. Dc cauti pe net acest personaj M. Clement vezi ca este catalogat mafiot, hot, ca a inselat oameni, ca a fost implicat in tot felul de jocuri murdare. Se pare ca acesta este adevarul si noi ca niste "tampiti" nu ne-am informat inainte sa rezervam.

Trebuie ca toate aceste feed-back-uri pozitive sa fie "cusute cu ata alba" !

[24.06.16 23:40:51]

@Popescu Dragos -

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[25.06.16 16:44:39]

Nu ajung la mine aceste vorbe. Cat am fost acolo am auzit destule ca sa imi pot inchipui ce a spus si despre mine. Nu ma intereseaza acest "domn" si nici nu ne intimideaza. Nu ma bucur delic ca si dvs ati avut asemenea experienta, numai ca e bine ca ati scris, asta ca sa se vada ca nu am eu ceva cu dansii.

adrianaglogo, moniquenoir27, Popescu Dragos
Alte impresii din această RUBRICĂCasa din Pădure: