ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2014
DIN: CS
ÎNSCRIS: 12.10.13
AUG-2013

Modest dar curat

Pentru vizita noastra in Dresden am ales sa inchiriem, asa cum ne este obiceiul, o casuta de vacanta si sa ne gospodarim singuri. Pe internet oferta este pentru toate pretentiile si buzunarele, noi de ani de zile folosim „traum-ferienwohnung. de“

Daca aveti in plan sa vizitati partea veche a orasului, centrul istoric si numai Dresden in sine, este bine ca sa gasiti o cazare mai centrala si scutiti drumul destul de aglomerat mai ales in lunile de vara cand este perioada de vacante si concedii iar strazile orasului sunt mereu in lucru.

Noi aveam in plan inca de la inceput sa vizitam 2 zile si imprejurimile, spre granita cu Cehia si de aceea am ales o cazare in estul orasului, in Pillnitz. Aveam pina in centru 8-9 km, exista si autobuz direct care merge in Altstadt dar nu l-am folosit si nu pot da amanunte.

Apartamentul inchiriat a fost micut, modest dar curat si cu strictul necesar. Proprietarii locuiesc in aceeasi curte dar in perioada cat am fost noi erau plecati in concediu. Ne-au scris cu putin timp inainte de venire mail cum vom gasi cheia si cui trebuie sa platim banii pentru cazare. Totul a functionat fara probleme. Casa se gaseste pe o strada laturalnica, usor de gasit si cu loc de parcare asigurat.

Apartamentul este compus dintr-un hol micut, o camera de zi cu un pat dublu (care in ziua sosirii era pregatit cu lenjerie curata, calcata) si o canapea extensibila unde pot dormi lejer 2 persoane.

Bucataria este singura care a primit minus puncte, extrem de mica, 2 persoane subtirele abia aveam loc dar totusi echipata cu strictul necesar: frigider fara congelator, o plita cu 2 ochiuri si cratite, tacamuri, filtru de cafea. Intr-unul din dulapioarele bucatariei se gaseau si filtre de cafea, cateva condimente, diferite feluri de ceai.

Baia cu dus era chiar mai mare decat bucataria, curata si cu un dulapior in care am gasit prosoape curate, suficiente pentru perioada petrecuta in apartament.

Din camera ieseam direct pe terasa (unde aveam o masa si 2 scaune) si in gradina comuna cu a proprietarilor. S-a jucat baiatul de vreo 2 ori cu mingea in gradina. Erau si cateva jucarii si un leagan, pe care le-am putut folosi. Conexiune internet nu am avut in apartament.

In apropiere, la numai cateva minute de mers pe jos se afla un magazine alimentar (Penny Markt) unde am facut cumparaturi si statia de autobus. Sunt si cateva restaurante si un magazin unde se pot inchiria biciclete. Tot pe jos se poate ajunge la Schloss Pillnitz si statia de unde se poate lua feribotul spre orasul vechi.

Fotografii in apartament nu am facut, dar le puteti gasi pe pagina de internet a pensiunii. Fiind o cazare curata si relativ ieftina, chiar daca are cateva minusuri o recomand.

Vacante placute sa aveti!

Trimis de osna in 26.09.14 14:07:57
Validat / Publicat: 26.09.14 15:31:29

VIZUALIZĂRI: 1327 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (osna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• SOCIALs

• pagină generată în 0.43201112747192 sec