Excursie de o zi în Santorini

26.09.2014
Avatar aaandreea
DIN Timişoara
înscris/ă în 12.06.14
SEP-2014

Cea mai frumoasa insula!!!

Am ales aceasta destinatie ca excursie optionala de o zi din Creta printr-o agentie greceasca fiind mai ieftina decat cea oferita de agentia din Ro. (94 eu de pers).

Am fost preluati din fata hotelului de un autocar la 7 dimineata si cam intr-o ora am fost in portul din Heraklion unde ne-am imbarcat pe vasul Golden Blaze.

Cu ferryboatul am facut cam 2 ore pana in Santorini.

Din port am urcat intr-un autocar cu ghid in engleza si prima oprire a fost in Fira capitala insulei, cam o ora la dispozitie de vizitat.

Foarte frumos orasul, cu stadute inguste case varuite in alb, bisericute frumoase cu cupola albastra si cafenele/ restaurente sub forma de balcoane cu o vedere mirifica spre vulcan.

Apoi a doua oprire a fost orasul Oia, mai frumos parca ca si Fira, aici timp de vizita 2 ore.

Iar cea dea treia oprire a fost plaja vulcanica din Kalamaki unde am luat si masa la una din tavernele de pe plaja, timp de baie si plaja nemaiavand

Excursia a fost foarte pe graba pentru cat era de frumoasa insula, asa ca recomand mai bine inchirierea unei masini din Creta si vizitarea insulei pe cont propriu.

Atentie mare in cea ce priveste intoarcerea la autocar la ora stabilita de ghid, dupa 10 minute de asteptare nu mai sunteti asteptati.

In Santorini se comercializeaza tot felu de fructe confiate si alune caramelizate care sunt foarte gustoase mai ales smochinele!

Per ansamblu excursia merita toti banii, este de vis si este un mare pacat ca fiind in Creta sa nu vizitati acest loc minunat.

Impresii încărcate de aaandreea in 26.09.2014 13:27:28

Validat / Publicat: 26.09.14 15:03:47

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (aaandreea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9200 PMA (din 14 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de aaandreea? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[26.09.14 16:14:50]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Croaziere, minicroaziere, alte opţionale din Creta" (deja existentă pe sait)

În opinia mea e mamai potrivită în rubrica locului de plecare, decât în cel de... sosire / vizită

Publicitate    [23.07.19 06:46:06]