Shipka It Hotel [Shipka]

REGIM MASĂ HB
27 Eur
+ COPII: - -- varsta: -

Alegeţi Shipka IT Hotel

… Cu mulţi ani în urmă, pe când o călătorie în Bulgaria era maximumum ce ne era permis, am traversat Pasul Şipka, venind dinspre România. Coborând spre localitatea Şipka, prin verdele intens al pădurii a străfulgerat sclipirea cupolelor aurite, în formă de ceapă, ale Mânăstirii Şipka cu hramul Naşterii Domnului - Memorial al eroilor ruşi şi bulgari, căzuţi în luptele pentru eliberarea Bulgariei. L-am vizitat atunci, iar amintirea Şipcăi ni s-a fixat undeva, în memorie.

... Întorcându-ne recent dintr-un sejur de început de toamnă în insula Thassos, ne-am oprit să vizităm Kavala. Zăbovind câteva ore în plus în frumosul oraş, nu ne-a mai rămas timp pentru a ajunge în ţară pe lumină, aşa că am planificat să înoptăm undeva, în Bulgaria; şi ne-am amintit de Şipka. În lumina înserării, am urmărit cele câteva table indicatoare, scrise cu caractere latine: «Shipka IT Hotel», care ne-au scos pe străduţa unde se află acest «family hotel». De cum am intrat, căldura cu care ne-au primit gazdele (un cuplu simpatic, ambii vorbesc engleza, şi-au petrecut tinereţea în ţările scandinave ca muzicieni), ambianţa interioară cochetă, au făcut să ne simţim imediat ca acasă. Fără a aminti preţul modic al cazării (22 Euro, respectiv 27 Euro - cu mic dejun, 10 Euro - cina pentru două persoane, cu o carafă de vin alb)... Hotelul - clasficat cu două stele, oferă numai câteva camere şi un apartament, perfect curate, mobilate frumuşel şi dotate - eu consider - de trei stele. Baia are cabină de duş, am primit săpunuri şi şampon.

Până la ora cinei, ne-am plimbat pe străduţele pavate cu piatră cubică ale localităţii de la poalele pădurii, mărginite de case - unele părăsite, în stare jalnică, altele – recent renovate sau refăcute integral în stilul «Renaşterea bulgară», toate înconjurate de flori (nu doar cârciumărese multicolore!) şi de pomi fructiferi. Am întâlnit castani buni, un scoruş comestibil - care face fructe numite la noi «moşmoane» şi am mâncat coarne coapte. Am vizitat şi curticica interioară a hotelului, înecată în flori şi verdeaţă, cu o mini- piscină, apoi ne-am dus la cină.

În sala de mese, dintr-un pick-up curge muzică de Beatless - evident favorita casei. Am preferat să ne sugereze gazda ce să mâncăm, şi nu am regretat : mai ales ardeii umpluţi cu brânză de vaci şi gătiţi pané au fost delicioşi, ca şi plăcinta pudrată discret cu sare de usturoi... Cina a fost însoţită de muzică «live» : soţul gazdei, acompaniindu-se de ghitară, a interpretat cântece din repertoriul aceloraşi ani : ”Oldies, but goldies”… cât timp nu a fost bruiat de câţiva localnici, care preferau karaoke cu cântece bulgăreşti…

După un somn excelent, dimineaţa, micul dejun a fost un adevărat festin – câte puţin din toate bunătăţile oferite de băcătăria bulgară, plus o cafea bună!

Ne-am luat un rămas-bun călduros de la… Confucius – statueta căruia tronează la recepţie, de la gazdele nostre primitoare, promiţându-le (şi promiţându-ne) să mai venim pe-aici.

... Eram deja la Bucureşti, şi încă nu ne era foame!...

* * *

... Desigur, am vizitat din nou Mânăstirea – Memorial... dar acesta este un alt subiect ce merită tratat separat.

* * *

... După ce a fost dat în funcţiune punctul de frontieră Makaza, marea majoritate a românilor circulă pe cel mai scurt drum spre şi dinspre Grecia, fără a vizita Kavala şi evitând să treacă prin Pasul Şipka. Şi-i păcat, întrucât sunt atâtea de văzut şi de aflat, iar traseul prin munţi e mult mai frumos!...

Impresii încărcate de gigiiuti in 25.09.2014 10:53:43

Validat / Publicat: 25.09.14 13:43:51

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA. A mai fost în/la: Globe-trotter... modest

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (gigiiuti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  14150 PMA (din 15 voturi) nota2

[25.09.14 13:44:52]

@ion gheorghe - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

- gigiiuti
[25.09.14 14:13:59]

@webmasterX - OK! Proprietari-gazde: Tosha şi Ivan

Adresa postala a hotelului este:

6150 Shipka, 12 Kolyo Adjara Str.

Rezervare prin Booking.com (noi am venit direct la uşa hotelului, pe la 6 seara; şi nu eram singurii cazaţi în hotel)

[25.09.14 16:09:37]

@ion gheorghe - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Pentru a transmite un mesaj personal: click pe numele utilizatorului, apoi - în fereastra nou-deschisă - pe linkul "trimite mesaj pers".

- gigiiuti
[26.09.14 09:42:11]

@webmasterX - Puteti elimina continutul neconform cu regulamentul AmFostAcolo.

Multumesc si toate cele bune!

Ion Gheorghe

• Kazanlak - Valea Trandafirilor (Jun.2008) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 26.01.09 de cristinadumitru* din BUCURESTI) - RECOMANDĂ