ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2014
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
JUN-2014

Staţiunile minunate ale Kassandrei

Ajunşi în Kalithea (”privelişte frumoasă” în traducere) ne-am cazat rapid şi profitând de timpul frumos de afară am şi tulit-o spre plajă. Nu aveam decât 5 zile la dispoziţie pentru mare şi timpul trebuia speculat la maxim. Am lăsat pentru seara vizita în oraş şi am coborât pe jos spre plaja Ammon Zeus pe un drum asfaltat şi destul de bun.

Este plaja principală din Kalithea şi după părerea multora una dintre cele mai bune şi mai frumoase de pe braţul Kassandra. Deşi cam îngustă, plaja are un nisip alb, fin şi intrare lină în apa limpede de culoarea turcoazului.

Şezlongurile nu se plătesc, este suficient să consumi o cafea sau o bere la terasa plajei. De altfel acest sistem de ”închiriere”l-am întâlnit în mai toate staţiunile de pe braţul Kassandra.

Staţiunea este foarte animată, mai ales seara, numeroasele terase de pe străduţele mici şi pietruite sunt pline de turişti. Fiind în perioada campionatului mondial de fotbal am urmărit un meci la una din terasele staţiunii şi tare mult m-am mirat, când am văzut turişti făcând cumpărături la magazinele şi tarabele deschise aproape de miezul nopţii.

Pentru că statul la soare nu mai constuie pentru noi o plăcere deosebită ca în tinereţe, ne-am planificat timpul, astfel încât să ne bălăcim pe mai toate plajele de pe braţul Kassandra şi să vizităm cât putem prin împrejurimi.

Nea Potidea a fost staţiunea următoare pe care am vizitat-o după Kalithea şi prima la intrare pe braţul Kassandra. A fost staţiunea la care mă pregăteam să spun că m-a dezamăgit datorită plajei cu multe pietricele şi singura în care se adunase la marginea apei frunze de tot felul, cam în genul algelor noastre de la Mamaia. M-am gândit însă că nu este drept, pentru că în afara plajei şi a pieţei din apropiere străjuită de palmieri şi verdeaţă nu am vizitat mare lucru.

Nea Fokea, o staţiune situată foarte aproape de Nea Potidea impresionează prin fâşia lungă de nisip fin, pe alocuri grosier, ape curate şi cristaline, în nuanţe de un albastru ce parcă sunt făcute să te hipnotizeze. Ambarcaţiunile frumos colorate ancorate în portul din micul golf dau o notă aparte acestei staţiuni. În apropiere pe un deal se află Turnul Sf. Pavel şi Biserica Sf. Pavel, vechi de peste 600 de ani, la care se poate ajunge pe jos sau cu maşina. Deşi citisem că se poate urca în acest turn, noi nu am nimerit intrarea şi ne-am mulţumit să admirăm marea din punctul de belvedere situat în apropiere.

Afithos (Afitos) sătucul cu străzi pavate şi cu o istorie îndepărtată ne-a plăcut poate cel mai mult dintre satele vizitate în Kassandra. L-am străbătut aproape în întregime (nici nu este prea greu datorită suprafeţei mici), am colindat magazinele şi am admirat numeroasele taverne şi restaurante cu vedere spre mare. Fiind situat pe un deal înalt şi cam departe de malul mării accesul la plajă este mai dificil şi se poate merge cu maşina. Plaja nu are amenajări deosebite, are şi unele porţiuni mai neîngrijite, iar la intrarea în mare sunt zone cu multe pietre.

A doua zi urmând drumul principal spre sudul Kassandrei am vizitat următoarea staţiune ce urmează după Kalithea şi anume Kriopigi. Ca şi Kalithea sau Afitos satul Kriopigi este situat pe un deal şi oferă o imagine de vis asupra golfului Toroneos. Este o staţiune frumoasă cu numeroase restaurante, taverne, magazine şi baruri. Există aici un camping şi se pot face excursii cu vaporul în împrejurimi. Deşi nisipul nu este chiar la fel de fin ca în Kalithea, totuşi cele două plaje ale staţiunii au primit distincţia Blue Flag.

Polichrono, următorul sat-staţiune de pe țărmul estic al Kassandrei nu mai este situat pe deal ca celelalte două descrise mai înainte şi este mult mai aglomerat. Staţiunea este înconjurată de o pădure de pini şi măslini şi are o plajă lungă cu nisip grosier şi apa cristalină. De-a lungul plajei pe zona pietonală se află numeroase magazine, terase, restaurante şi baruri, iar hotelurile şi pensiunile sunt la cca 50 de metri de malul mării.

Chanioti (Hanioti), un alt sat pitoresc de pe primul braţ al peninsulei, situat la nici 5 km de Polichrono, mi-a plăcut în mod deosebit. Cu străduţe cochete şi pavate cu piatră cubică, satul are multe parcuri şi verdeaţă unde te poţi plimba şi relaxa ca o alternativă a statului la soare. Plaja, premiată cu Blue Flag, are intrare lină în apa deosebit de limpede, cu nisip fin în zona centrală şi nisip presărat cu cochilii de scoici sau pietricele pe zonele laterale. Aleea pietonală, paralelă cu plaja, te invită la promenadă, iar magazinele, tavernele, restaurantele care o însoţesc îţi fac cu ochiul la orice pas. Numeroase ambarcaţiuni aflate în zonă oferă posibilitatea practicării sporturilor nautice sau plimbări în golful peninsulei.

Pefkochori (Pefkohori), un alt paradis ecologic al braţului este situat la nici cinci km de Chanioti şi te încântă prin poziţia şi peisajele din jur. Asemănător într-un fel cu Chanioti (străzi înguste, parcuri, verdeaţă, tufe de trandafiri şi leandri) Pefkochori oferă posibilităţi atât pentru plajă cât şi pentru petrecerea timpului în aer liber.

O alee pietonală pavată cu piatră cubică şi străjuită de magazine, taverne, restaurante te invită la promenadă sau cumpărături. Staţiunea are mai multe plaje, cea din centrul staţiunii (unde noi am poposit) avea pietricele şi trebuia să-ţi cumperi papuci speciali de la magazinele alăturate. Flancate de tufe de leandri unele porţiuni de drum dintre Chanioti şi Pefkochori sunt de o frumuseţe magnifică şi pozele afişate sper să-mi susţină afirmaţia.

În altă zi, după o repriză de bălăceală în Chanioti, ne-am continuat periplul spre sudul braţului şi aproape de satul Chrousou am făcut stânga pe un drum asfaltat ce ducea spre mare. Prin pădurea de pini am ajuns într-o parcare neamenajată, în care am remarcat şi maşini cu numere româneşti. Dincolo de liziera verde ce delimita parcarea am dat de o plajă extraordinar de frumoasă ce poartă numele satului amintit mai sus, destul de animată, cu nisip fin şi intrare lină în apă. Această plajă o găsiţi pe net şi sub denumirea de Paliouri Beach.

Remarcabil este faptul că chiar pe plajă sunt copaci umbroşi şi mulţi turişti se tolăneau la umbră pe şezlongurile închiriate de la unităţile de profil amenajate în zonă. În partea dreaptă a golfului vapoarele şi şalupele aşteptau potenţialii clienţi pentru excursii la obiectivele din împrejurimi.

La plecare am observat un alt drum prin pădure, pe care l-am urmat şi la un moment dat am ieşit iar la mare după urcarea unei mici rampe. Un mic golfuleţ, cu multe stânci la mal, adăpostea o plajă privată a unei pensiuni ascunsă după un deal. Am continuat drumul îngust, paralel cu marea, am mai făcut un popas pentru a admira turcoazul deosebit al apei văzut printre copaci, apoi am ajuns în vârful unui deal capăt de drum.

Aici am dat de o proprietate Handra Villas cum numai în filmele italiene cu Cosa Nostra mai văzusem. O poartă înaltă din fier cu ornamente şi ziduri de beton ascundea o grădină de măslini şi multe alei cu flori, iar în fundul aleii pavate cu piatră şlefuită se afla o impozantă vilă. În mica parcare betonată din faţa porţii un punct de belvedere ne-a dat posibilitatea să admirăm albastrul extraordinar al apei din golful Toroneos, braţul Sithonia şi chiar muntele Athos.

Mai departe ne-am continuat drumul spre partea vestică a braţului Kassandra, am trecut de satul Paliouri şi înainte de satul Agia Paraskevi, după un urcuş prin pădurea de pini, am oprit într-un punct de belvedere extraordinar, chiar lângă acoperişul unor vile. De aici am putut admira panoramic golful Toroneos, braţul Sithonia şi satul Pefchochori. Am coborât apoi spre braţul de vest al Kassandrei şi am oprit într-un punct de belvedere aproape de satul Loutra, pe un mal abrupt, un loc potrivit pentru a face cele mai frumoase poze cu apele de culoarea turcoazului sau cu micile plaje pitite printre stânci.

Nea Skioni, următorul sat-staţiune de pe malul vestic al braţului Kassandra l-am vizitat mai în viteză şi în afară de port nu am remarcat ceva în mod deosebit. Plaja principală, aflată lângă port, are şi nisip fin, dar şi nisip presărat cu pietriş.

Possidi, un sat mai izolat, infipt mult în apele golfului Thermaic, are o plajă întinsă şi oferă o alternativă de a petrece concediul altfel decât în zonele aglomerate ca Hanioti, Pefkohori sau Kalithea. Fiind în criză de timp am trecut în viteză pe lângă Skala Fourkas şi ne-am oprit într-o staţiune despre care citisem multe lucruri frumoase înainte de plecarea în vacanţă, Siviri.

Siviri a fost ultima staţiune pe care am vizitat-o pe braţul de vest al Kassandrei. Este o staţiune liniştită situată la poalele unei bogate păduri de pini, are o plajă cu nisip grosier, o apă limpede ca cea din izvoarele de la munte şi multă vegetaţie în jur. Deşi mai mici şi mai puţin aglomerate, plajele de pe partea vestică a braţului Kassandra au un avantaj faţă de cele de pe braţul estic. Dacă Siviri de exemplu, este însorit toată ziua, ei bine în Kalithea cam după orele 17:00 (luna iunie) soarele se piteşte după dealul din apropiere.

Ca o concluzie Kassandra este un loc ideal de petrecere a concediului, cu posibilităţi de alegere pentru toate gusturile şi pentru toate buzunarele. O recomandăm şi vă dorim vacanţe frumoase!

Trimis de traian.leuca † in 24.09.14 18:59:15
Validat / Publicat: 24.09.14 20:53:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7731 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Clădire din piatră specifică satului Afithos, peninsula Halkidiki (braţul Kassandra).

[24.09.14 20:52:47]

magdan*
[24.09.14 21:09:10]

Frumoasa prezentare si iti mutumesc pentru asta avand in vedere ca in iunie am anulat o vacanta aici, spor la vacante amfostacolo

[24.09.14 21:42:09]

Ce ma bucur!!! Am prins superbonusul!!! Felicitari pentru vacanta si pentru articol!!!

[24.09.14 21:45:04]

@magdan: Şi eu mulţumesc pentru vizită!

Reînnoieşte proiectul pentru o vacanţă în Kassandra şi te asigur că n-o să-ţi pară rău.

[24.09.14 21:46:41]

@danamandache: Mulţumesc frumos!

Dragoș_MD
[24.09.14 22:48:03]

@traian. leuca: Lângă Siviri era un amfiteatru mare (modern) - merita aruncat ș acolo o privire.

Și pentru data viitoare, ți-a rămas cea mai „dotată” cu un resort de multe stele cu recenzii excelente - Sani.

Oricum, io am fost doar prin Siviri (și o seară la plimbare în Noua Fokea) și mai că-mi venea să rămân de tot acolo. A fost locul care mi-a rămas în suflet ca fiind idealul pentru o vacanță pe malul mării.

Carmen Ion
[24.09.14 22:53:06]

@traian. leuca: Frumos articol, si mai ales util. Felicitari!

Lyssys
[25.09.14 00:08:40]

@traian. leuca: Vă sunt datoare cu mulțumiri pentru sfatul pe care mi l-ați dat, de a alege Hanioti, după ce a trebuit să abandonez prima opțiune, Kalithea. Am ales din scurt, dar în final s-a dovedit a fi fost o vacanță reușită!

Așadar vă mulțumesc, Hanioti este o stațiune atât de plină de viață, iar soțul meu, din cele trei vacanțe de până acum, în Grecia, a pus-o pe cea din acest an, pe primul loc!

Am remarcat însă că e mult mai frumoasă Grecia la începutul verii decât spre început de septembrie, leandrii nu mai au decât puține flori, multicolorii arbuști de "flori de hârtie" la fel. Am "prins" însă mirosul de pin, cred că în zona Kalithea, la dus. La întoarcere, nu l-am mai simțit.

Noi am vizitat zona Hanioti - Lutra în de acum de ținut minte acel 3 septembrie, când am mers... fix în direcția potopului! A trebuit să ne oprim și să așteptăm oprirea ploii, în mașină. Am oprit în parcarea centrului termal-spa din Loutra, dar după vreo jumătate de oră de teribil potop, îmi era teamă că o să ne ia șuvoaiele cu mașină cu tot! Ce să spun despre faimoasa Chroussou Beach... că era... cam plouată... Ghinion curat! Am reușit să ne pierdem pe străduțele din Paliouri!!! Și ne-am plimbat pe promenada din Pefkochori tot după ploaie, deși lumea venise din nou pe plajă!!!

Deși eu am dus dorul plajelor din Golden Beach (Thassos) și Sarti, parcă nu aș renunța la ideea unei vacanțe în Kalithea, dar musai într-un hotel de pe plajă (mi s-a pus pata pe Margarita Sea Side!).

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[25.09.14 06:10:54]

@traian. leuca - Excelent review-ul, un adevărat ghid al Kassandrei!

O singură observație/recomandare :la proxima vizită în Kassandra, nu rata, sub nici o formă, Cape Possidi, sau Capătul Pământului cu i se mai spune!

Mergi acolo și fă o baie absolut răcoritoare, este minunat!

Vezi ce înseamnă Grecia? Zici că ai descoperit tot, dar apoi realizezi că trebuie să te întorci, că mai ai multe de văzut...

Mulțumim Traian!

[25.09.14 09:45:29]

danette
[25.09.14 11:02:55]

Imaginile atasate intaresc intrutotul acest superb review!

[25.09.14 11:20:31]

@Dragos -ştiam de Amfiteatru dintr-un ecou pe care l-ai postat nu demult pe site, ştiam şi de staţiunea de lux Sani. Mi-au rămas câteva locuri de vizitat în Kassandra, nu am putut mai mult în cele 5 zile cât a durat sejurul nostru.

@Carmen Ion-mulţumesc pentru vizită şi apreciere!

@Lyssys-mă bucur că v-a plăcut Hanioti, dar totodată îmi pare rău că ploaia v-a stricat din zilele de concediu. Un hotel frumos în Kalithea este şi Ammon Zeus aflat chiar lângă plajă.

@johnyredlabel-mulţumesc pentru apreciere! Aşa este, de Grecia nu te vei sătura niciodată. Pe lângă alte zone continentale (provincia Ioannina, M-ţii Pindului, Metsovo etc) am vizitat până acum Thassos, Sithonia şi Kassandra şi vreau ca în fiecare an să vizitez câte o insulă. Îmi va fi foarte greu să aleg la câţi "lăudători" are Grecia pe acest site (şi eu printre ei).

webmaster 13-mulţumesc pentru dedicaţie!

amero
[25.09.14 12:07:46]

ma raliez si eu colegilor indragostiti de Halkidiki si va multumesc pentru aducere aminte. si eu iubesc mult Afitos (unde intr-o seara superba de vara in fata bisericutei, pe un scaun al terasei de vis-a-vis am avut impresia ca sunt intradevar pe taramul zeilor) si nu in ultimul rand Hanioti. of... si cate alte locuri minunate mai sunt. un rew. foarte frumos

[25.09.14 16:13:41]

@amero - Mulţumesc pentru apreciere şi pentru vizită. Într-adevăr, peninsula Kalkidiki este foarte frumoasă şi este greu să faci o clasificare cu frumoasele ei staţiuni.

[25.09.14 16:30:14]

@danette - mulţam fain!

[25.09.14 20:15:13]

@traian. leuca: cat de aproape am fost anul aceasta sa merg in Halkidiki. La un gand distanta!

[25.09.14 20:39:23]

@danamandache - Pentru la anul propun ceva:noi în Zakynthos şi voi în Kassandra şi ne întâlnim la plecare pentru o zi în Kavala sau Keramoti.

[25.09.14 21:07:14]

@traian. leuca: Mi -ar face o deosebita placere sa va cunosc! La anul am in minte (Spania), in suflet (Grecia), sotul vrea in Turcia. Sa vedem vom ajunge...

[25.09.14 21:15:32]

@danamandache - Grea alegere aveţi de făcut.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[25.09.14 21:27:37]

@traian. leuca - Cred că alegerea e deja făcută .

Adică ori mintea, ori sufletul...Sau și una și alta.

Iar cu turcii ne-am bătut atâta amar de vreme... cum să mergem acum la ei

[25.09.14 21:57:39]

@johnnyredlabel: De preferat ar fi sa ne ascultam inima!!! Cu ajutorul bunului Dumnezeu insa, voi realiza tot ce am in minte si in suflet!

Dabator
[26.09.14 21:40:10]

@traian. leuca - Superb review despre o zonă ofertantă.

În primul meu periplu prin Halkidiki, deși am stat în Sithonia, am făcut și un tur al Kassandrei. Mi s-a părut o zonă interesantă. Mai puțin sălbătică (decât Sithonia), mai cosmopolită. Cred că sunt vreo 8-9 ani de atunci.

Dacă voi ajunge în Halkidiki în curând voi sta cu siguranță în Kassandra (în Sithonia am stat deja de 2 ori).

O țin însă deoparte, fiind una din zonele ușor accesibile, ce pot fi ușor atinse din România.

Până atunci mă bucur să citesc un review bine făcut de un expert al site-ului. Mulțumesc

[27.09.14 09:55:14]

@Dabator - Muţumesc pentru vizită şi apreciere!

Am vizitat şi eu partea vestică a Sithoniei (am făcut plajă în Nikiti, Neo Marmaras şi Toroni) şi mi-a plăcut foarte mult. Sper să găsesc timp să povestesc câte ceva şi despre acest mic paradis din peninsula Halkidiki.

calatorul
[30.09.14 15:45:46]

Multumim pentru relatare va fi utila la viitoarea mea vacanta in Halkidiki. Eu am fost in Sithonia si mi/a placut mult peisajul si cateva plaje deosebite, care mi/au lasat amintiri foarte placute, fiind si prima vacanta in Grecia, unde am mai fost intre timp de 5 ori, de fiecare data in alt loc. Voi citi si alte relatari cu interes. Felicitari si vacante frumoase.

[30.09.14 17:22:27]

@calatorul50 - Muţumesc pentru vizită şi apreciere!

amero, calatorul, Carmen Ion, danamandache, danette, Lyssys, magdan*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kassandra: