ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2014
SEP-2014

încărcat de pe telefon!

Corfu - Paleokastritsa in septembrie

Paleokastritsa-Corfu in septembrie

16-23 septembrie, hotel Akrotiri Beach, DP.

Temperatura pe toata perioada sejurului: 27 - 30 grd C

Apa marii a fost buna pentru baie, chiar si in zona Paleokastritsa.

Pentru cei ce se vor caza in zona mai sus mentionata: peisajul este superb, apa marii este mai rece ca in alte parti. Nu va asteptati la o statiune propriu-zisa pentru ca nu este. Exista o singura strada fara trotuare pe care circula tot soiul de vehicule, turistii fiind nevoiti sa fie foarte atenti cand se plimba sau se deplaseaza dintr-un loc in altul. Luand ca punct central hotelul Akrotiri, atat in stanga lui cat si in dreapta sunt cateva magazine cu suveniruri si mai multe taverne. Deci nu aveti unde sa faceti shoping si nici plimbari deosebite (in afara de cele pe mare).

Mai concret, in stanga hotelului cum stai cu spatele la acesta, cam la 1 km se afla portul, de unde se pot face diverse excursii. Pana la port veti trece pe langa 2,3 magazinase si mai multe taverne din care una Belvedere o recomand pentru superba panorama pe care o ai la terasa.

In dreapta hotelului exista la 150 m "La Grota" o terasa pe malul marii, dupa ce cobori 160 trepte, frumusetea zonei fiind deosebita. Mai departe la vreo 200-300 m se afla o taverna recomandata de cei care au mancat acolo, cred ca se numeste Spiros. Plaja publica de langa Akrotiri este cu pietris amestecat cu nisip (va trebuie incaltaminte speciala), cea de langa port este cu nisip. Multe din taverne au seara programe cu muzica si dansuri grecesti.

In timpul zilei puteti sa inchiriati diverse ambarcatiuni astfel: hidrobicicleta (10 euro/ora sau 25 euro - 3 ore), caiac (7 euro/ora), barca mica cu motor (50 euro/toata ziua + benzina), barca mai mare (80 euro/toata ziua + benzina), daca vreti sa va plimbe conducatorul barcii o ora costa 30-45 euro/persoana si exista doua trasee. Daca inchiriati din port se merge pana la Grota, daca inchiriati de la Akrotiri sau de La Grota se merge in zona din stanga hotelului, respectiv La Grota, cum te uiti la mare. Din port se mai pot face plimbari cu submarinul galben, sau cu Nautilus (o ambarcatiune de viteza).

Excursii:

Prima a cuprins statiunea Sidari cu al ei Canal D'Amour, continuata cu muntele Pantokrator, apoi satul fantoma Perithia (7,45 - 18,30,30 euro).

Pe scurt in Sidari am stat 2 ore, poze si plaja. Pe munte am stat 1,5 ore poze, viztat manastirea care se afla acolo. In satul parasit am stat 2 ore.

Sunt 5 taverne in acest loc. (99% din turisti s-au asezat la mesa si nu au vizitat nimic, multi plangandu-se apoi ca nu aveau ce cauta acolo). Am vizitat satul si ne-a luat cam o ora. In afara de case si alte constructii aflate in diverse stadii de ruina am gasit foarte multe tufe de mure si chiar nu ne-am plictisit deloc.

Recomand aceasta excursie.

A doua optionala a fost pe mare in insulele Paxos si Antipaxos - 8 -19,30,30 euro

Inainte de a pleca din tara cineva recomanda excursia, dar sublinia sa nu mergem cu Ionian Sun, un vas care lua la bord 300 persoane. Bineinteles ca am mers cu acest vas, in Paleokastritsa nu am gasit altceva. Si acum spun:

NU CU ACEST VAS, NU CU IONIAN SUN, am fost inghesuiti la propriu 300 persoane, urcandu-ne printre ultimii pe vas nu am avut unde sa ne asezam, cu tupeu i-am inghesuit pe altii, altfel stateam in picioare. Excursia in sine este frumoasa cu diverse opriri la la pesteri albastre, baie in laguna din Antipaxi, apoi 2 ore in Gaios orasel din Paxos, unde se opresc toate vasele din excursie si unde am vazut si vaporase cu mult mai putini pasageri, deci sigur exista daca cautati la alte agentii.

Drumul de intoarcere, peste 2 ore este destul de plictisitor.

O recomand cu observatia facuta.

O alta excursie optionala - marele tur al insulei - este plcuta, deloc obositoare toata ziua, 30 euro - o recomand

In "Croaziera Laguna Albastra" se pleaca tot din Kerkira (Corfu town) cu un vas de 100 locuri (ok) spre continent, oprire la Laguna Albastra -90 min, apoi alta oprire in satul Sivota - 90 min, inca una pentru o alta baie - 30 min. Se pleaca la 8, cu retur la ora18,35 euro

Este o excursie lejera si placuta.

Mai recomand ca o zi sa o rezervati capitalei Kerkira. Aveti ce face, sunt sute de magazine pe zeci de stradute care se intretaie, multe terase. Puteti vizita si cetatea orasului.

Mai puteti face o excursie in Albania, scuba diving - 48 euro, calarie 38 euro, aqualand 38 euro.

Am cumparat ulei de masline de la sursa cu 16 euro/3 kg, produse din fructul local Kuam Kouat si pasta de masline.

Ca o concluzie, Corfu merita cel putin un sejur de 7 zile.

Trimis de marmin in 24.09.14 17:15:44
Validat / Publicat: 24.09.14 18:25:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3042 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marmin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P36 Paxos

Lyssys
[24.09.14 19:24:12]

@marmin: Un rw foarte bun, dar vrem și fotografii!...

[24.09.14 20:46:51]

@marmin: Poate găseşti cândva timp să scrii un review distinct (fie el scurt) şi despre hotelul Akrotiri. Ar fi important pentru media hotelului...

Poţi folosi linkul direct "Scrie impresii" (despre hotel) amfostacolo.ro/rev_add.php?id=929

marminAUTOR REVIEW
[25.09.14 08:24:58]

@Lyssys -

Multumesc

Vin si ele, sper ca azi.

ebirsan
[02.10.14 02:25:22]

@marmin - cred ca ati exagerat putin cu temperaturile pentru saptamina 16-23 septembrie (daca e vorba de anul 2014), sau nu am fost în aceași insulă. Pe 21 sept. au fost intr-adevăr +27C, dar în rest nu prea a trecut de +25C.

Asta dacă ne referim la temperatura măsurată la umbră (așa cum se dau valorile în toate buletinele meteo) și nu la soare.

Si pe 19 sept. a fost mai cald, spre +26C.

Ori cum, acestea au fost valorile maxime și s-au atins abia în jurul orei 14.00.

marminAUTOR REVIEW
[02.10.14 17:34:08]

Draga calatorule,

Nu am scris de temperaturile la umbra, chiar daca asa se dau pe toate site-urile cu prognoza meteo, pt ca turistii vin la plaja, sau se plimba cu vaporasele si stau mai mult la soare, iar la soare s-au depasit si 32 grade, coform inregistrarilor personale (poate nu foarte precise, dar pe acolo). Ca am exagerat sau nu a fost o vreme superba.

[03.12.17 09:54:23]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Paleokastritsa» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Corfu]

ebirsan, Lyssys, marmin