ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2014
ÎNSCRIS: 08.01.11
AUG-2014

Sublimul lac - Taul Tapului

Dupa cum am povestit in descrierea cazarii din zona Retezatului Mare (vezi impresii), am “sa vorbesc” separat de petrecerea timpului liber in zona.

Ideea este ca noi nu am fost la prima vacanta in zona Retezatului Mare, am mai fost si in anii trecuti, fiind cazati in zona diferitele “porti de acces” in Retezat:prin Carnic, alta data in Rausor, chiar si in Rau de Mori/Clopotiva am fost cazati de 2 ori, despre care am scris, anterior, la timpul lor, articole referitoare la aceste cazari. Am tot revenit in Retezat - "Muntele cu ochii albastri" cum este numit datorita multelor lacuri pe care le are, pe de o parte pentru ca acest masiv are ceva care ne atrage mereu si pe de alta parte doar intr-o vacanta nu reusesti sa-l bati in lung si-n lat. Mai ales ca noi suntem adeptii turelor de o zi, adica tura sa aiba max. 12-13 ore dus-intors de la cabana pana pe varf sau alt obiectiv si inapoi, nu ne place a merge cu cortul in spate. Practic noi doream de asta data sa ne cazam in aceasta zona, in special pentru a ajunge, prin Stana de Rau, la Taul Tapului, urcand apoi in Portile Inchise si continuand apoi pe Vf. Papusa si sa coboram prin saua Custurii. De asemenea doream sa ajungem si la Lacul Zanoaga si eventual pana pe Vf. Bucura cu trecere pe la Lacul Bucura. In anii trecuti am fost la Lacul Bucura si pe Vf. Peleaga, la Taul Portii, si celelalte lacuri din jurul Lacului Bucura, pe Vf. Retezat cu urcare pe la Taul Stevia si coborare pe culmea Prelucele si stana Valereasca, Culmea Lolaia de la un capat la altu, Valea Stanisoara, Lacul Gales, adica am batut destul de mult Retezatul.

Pentru a avea acces cat mai usor la Taul Tapului si a ne permite intoarcerea in aceeasi zi, am hotarat sa atacam traseul pe la Stana de Rau. Asta a insemnat o deplasare cu masina din Clopotiva/Rau de Mori, Hateg, pana in localitate Pui (vreo 17 km mai jos de Hateg, spre Petrosani) si apoi pe un drum lateral, spre Nucsoara Hobița. Din Pui pana in Nucsoara Hobița sunt vreo 5 km de drum asfaltat, iar din Nucsoara Hobița pana la Stana de Rau sunt cam 25 km de drum forestier, care tot urca in munte. Am plecat dimineata pe la 7:00 din Rau de Mori, am avut cam 55 km pana la Nucsoara Hobița pe care i-am facut in cam 50 de minute apoi am urmat drumul forestier pe Valea Raului Barbat, pana la Refugiul Stana de Rau, de fapt pana la o zona de parcare aflata un pic mai jos de stana de la care vine probabil si numele zonei. Surprinzator, drumul forestier este excelent, se poate parcurge si cu o masina cu garda un pic mai joasa fara probleme. In ultima treime a drumului apar oarece probleme datorita exploatarii forestiere din zona. La ora 10,00 am ajuns in parcarea aflata un pic mai jos de stana. Parcarea sa nu va imaginati ca este ceva amenajat, este un loc un pic mai larg, langa drum, unde poti lasa masinile. Am coborat, eram deja echipati de la cabana, si-a luat fiecare rucsacul in spate si am luat-o la picior, urmand marcajul punct rosu, spre Taul Tapului. Se traverseaza paraul, se trece pe langa stana amintita si la un moment dat, dupa vreo 300 m, apare pe partea dreapta in poiana larga, langa padure, si Refugiul Stana de Rau. De la refugiu se traverseaza apa pe un bustean, facand putina echilibristica, si se urmeaza traseul in partea dreapta pe dupa refugiu. Dupa un urcus prin padure de molid se iese in portiunea de gol alpin si jnepenis. Aici poti lua o portie sanatoasa de vitamine, fiind afine din belsug si poti admira in toata maretia ei, deosebit de frumoasa cascada Ciumfu de pe versantul opus, sub Vf. Custura. Este o cascada foarte mare, una din cele mai frumoase cascade din Retezat si nu numai. Am facut fix doua ore pana la lac, intr-o urcare moderata, cu mici pauze de afine si foto. Ultima portiune de acces in caldarea lacului se urca mai pieptis pe un mic horn. Odata ajunsi la lac nu stii unde sa te uiti mai intai, la extraordinarul lac cu insulita din mijloc, la Portile Inchise care strajuiesc lacul, sau mai departe spre Papusa si Custura. Lacul este plin de pesti, sute, mii de pestisori inotau pe langa mal, in apa putin adanca. Dupa pauaza de revigorare si de foto, am continuat traseul nostru urcand apoi prin stanga lacului, printr-un horn, ocolind lacul, pana pe Portile Inchise. Urcand pe acest versant in liniste am reusit sa vedem si cateva marmote, printre lespezile de piatra, iar ca extra-bonus, un frumos exemplar de jder de piatra (cu toate ca este un animal nocturn, cred ca a fost mult prea curios, pentru ca a iesit din ascunzatoare exact dupa ce am trecut de lespedea/stanca unde era ascuns. Din pacate, de data aceasta nu am reusit sa fotografiez nici o marmota si nici jderul. Pana reuseam eu sa scot aparatul foto, ele erau demult duse, facandu-mi parca in ciuda. Am reusit, acum 2 ani, sa fotografiez cateva marmote, mai sus de Lacul Bucura spre Taul Portii. De sus, din creasta, este o frumoasa belvedere spre Lacul Gales (pe care l-am "calcat" cu un an in urma, venind din Carnic de pe partea cealalta a Retezatului) si Valea Rea, de fapt asupra intregului Retezat. Cel mai frumos se vede Taul Tapului, de aici de sus, de pe Portile Inchise. Am mai mers pana pe Vf. Tapului si apoi un pic spre Vf. Papusa, dar datorita norilor amenintatori care incepeau sa se adune am renuntat a merge mai departe peste Papusa (pe traseul ce ar fi trebuit sa-l continuam erau cateva pasaje mai expuse, care nu prea era de dorit a le aborda pe ploaie, plus ca nu doream nici sa ne acompanieze ceva fulgere si traznete sus in creasta, cum ne-au prins anul trecut pe Valea Stanisoara, de bubuia in toate partile, iar din cauza vantului puternic, ploaia batea fix la orizontala) si am coborat pe acelasi drum pe care am venit. La inapoiere, cand deja intrasem in padure, eram deja destul de relaxati, intr-o poiana cu ceva pietroaie in mijloc, am intalnit si o vipera, care, e drept, s-a retras repede din drum printre pietre (nu ca vipera cu corn intalnita in primavara, in Cheile Tasnei, care nu se vroia urnita cu niciun chip de pe pietroiul ei, dar din poteca noastra :)). Am ajuns cam intr-o 1h30’ jos la masina, ne-am imbarcat si... asta a fost plimbarea in ziua respectiva. De povestit despre lac, se poate tot povesti, dar frumusetea lui doar la fata locului o poti afla.

Merita din plin o drumetie la acest extraordinar lac- Taul Tapului, este printre cele mai frumoase lacuri din Retezat, dupa parerea noastra.

Trimis de Testosu' in 24.09.14 15:09:49
Validat / Publicat: 24.09.14 16:55:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL RETEZAT-GODEANU.

VIZUALIZĂRI: 5987 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 In poaina de langa Refugiul Stana de Rau

piti
[24.09.14 21:24:45]

Salut Testosu,

Fiind un fan infocat al Muntilor Retezat apreciez pasiunea ta pentru drumetii, in special cele montane.

O mica corectie doar. La accesul spre acest frumos lac, pe drumul spre Stana de Rau, din drumul Hateg - Petrosani din localitatea Pui se merge pana la Hobita, localitate in care se desprinde drumul spre cabana Baleia. Noi urmam valea Raului Barbat cale de multi km. Localitatea Nucsoara despre care pomeneai in descriere nu are ce cauta aici.

Drumuri frumoase, carari insorite!

Andrei

[24.09.14 22:27:24]

@piti: corect! M-a "furat" peisajul. . Este Hobita. Nucsoara este pe accesul spre Carnic. Multam! Rog @web a corecta.

[24.09.14 22:39:12]

@Testosu : Am înlocuit, peste tot, în text, "Nucsoara" cu "Hobita" - nu-i cumva cu ţ = Hobiţa?

[25.09.14 09:39:08]

@webmasterX - Da, este cu "ţ". Multumesc

noi doi
[16.01.16 15:00:48]

Felicitari pt traseu si pt review! Si noi vrem sa mergem pe acest traseu cat mai curand, asteptam sa se mai incalzeasca afara putin.

Vroiam sa va intreb cat timp ati facut cu masina pe drumul forestier pana la Stana de Rau? Am citit pe net ca cineva a facut 2 ore cei 25km, si asta ar trebui sa insemne ca drumul este rau.

Si de la Taul Tapului pana la Portile Inchise cam cat dureaza urcusul?

Drumetii faine in continuare!

[17.01.16 10:02:46]

@noi doi - Tot cam 2 ore am facut si noi.

Drumul este in urcare, fiind o diferenta de nivel de parcurs de cam 1000m, din Hobita pana la Stana de Rau, fiind exploatare forestiera in zona a trebuit sa asteptam cam 20minute sa se se incarce un camion cu busteni si sa se deblocheze astfel drumul.

Drumul forestier este sau cel putin era la acel moment ok, chiar bunicel. Doar vreo 2 portiuni au necesitat un pic mai multa atentie, o prtiune in a doua parte a drumului, intr-o curba stransa ce urca sustinut, unde erau ceva sleauri, de la caminoane si de la viiturile de pe versanti si o alta portiune de drum chiar in apropiere de locul unde parchezi masina unde drumul era cu pietre/pietroaie, din aceasta cauza pierdeai un pic aderenta fiind si un pic de panta.

De la lac pana sus in Portile Inchise se fac cam 30-45minute de urcare sustinuta, ocolind lacul prin partea stanga, dar privelistea de acolo este superba.

Daca mai pot oferi vreo info ajutatoare, nu ezitati in a intreba.

Vacante cat mai reusite si carari cu soare!

noi doi
[17.01.16 22:26:44]

@Testosu - Multumesc mult pentru informatii!

LenilenutzaPHONE
[19.07.21 20:26:15]

Bună! Oare se poate innopta la refugiul Stana de Rau sau mai bine in masina in parcare? Nu as vrea sa mai montam cortul pt o noapte (cateva ore) si totusi am vrea sa innoptam acolo. Multumesc!

Testosu'PHONEAUTOR REVIEW
[19.07.21 20:45:46]

@Lenilenutza: Hello! Greu de zis, după 7 ani, dacă este posibil!

Când am, fost noi era posibil. Cel mai bine ar fi sa sunați sau sa dați un email la Administrația Parcului, ori la Salvamont Hunedoara. De acolo se pot obține cele mai bune informații.

pitiPHONE
[19.07.21 20:53:33]

Se poate înnopta în mașină fără probleme. Drumul se lărgește înaintea de pod și de Stâna de Râu și drumeții își lasă acolo mașinile. Anul trecut în august așa am făcut și noi. Atenție doar că dimineața noi am avut 4 grade Celsius.

Cafeaua recomand să o beți la cascada Ciumfu.

Lenilenutza, noi doi, piti, Testosu'
Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții prin Parcul Național Retezat: