ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2014
ÎNSCRIS: 14.07.10
AUG-2014

Un hotel bun

Mentionez ca ma reintorc cu placere de fiecare data la acest hotel, fiind unul dintre hotelurile mele preferate din zona, desi recunosc ca ajung destul de rar. E unul dintre hotelurile in care am fost chiar de ziua mea cu cativa invitati, deci cred ca si asta spune destule despre aprecierea mea fata de acest loc.

Este un hotel bun, chiar as putea sa spun ca unul dintre hotelurile bune in care am stat de-a lungul timpului si cred ca pentru zona respectiva este cu siguranta intre primele.

Apreciez calitatea si confortul camerei, chiar daca de data asta am avut o camera dubla standard. Se doarme confortabil si in general totul este de calitate. Exista facilitati de cafea/ceai incluse in pretul camerei si de asemenea sunt incluse halate si papuci pentru zona SPA.

Am incercat o singura data si camera dubla deluxe care este un pic mai mare decat cea standard si are un design mai placut.

Zona SPA de data aceasta nu m-a impresionat, apa avea o culoare usor maronie la piscina, dar in orice caz poate fi un loc placut unde te poti relaxa.

Micul dejun variat, cu multe feluri de mancare, o varietate mare de sucuri la micul dejun, bune din ce-mi amintesc, cafeaua variata foarte buna, aproximativ toata gama de tipuri de cafea pe care le intalnesti la un bar.

Desi constat fata de alte dati o usoara reducere a varietatii, in special la prajiturile de casa, micul dejun este in continuare foarte bun.

Ca client mai vechi al hotelului, am primit o reducere la cele 2 restaurante: Cucina Sofia si Tirol.

De data asta am incercat Cucina Sofia si mancarea a fost foarte buna. Servirea de asemenea a fost in regula.

Incercati sa nimeriti o perioada cand sunt preturile mai mici sau sunt oferte, am observat ca pretul pentru aceasta locatie variaza de-a lungul timpului.

Una peste alta recomand acest hotel pentru Valea Prahovei si este cu siguranta intre primele optiuni pentru aceasta zona in continuare.

Trimis de zamolxe in 24.09.14 14:44:08
Validat / Publicat: 24.09.14 15:50:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2389 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zamolxe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 79.20 EUR pe cameră

[24.09.14 15:08:01]

@zamolxe: prețul trecut mai sus la „costul cazării” în ce monedă e exprimat? Euro, cumva?

[24.09.14 23:23:53]

@webmaster: da, prețul este in euro. Am uitat sa completez moneda la acest review. Daca se poate adauga, va mulțumesc anticipat.

[24.09.14 23:41:17]

@zamolxe: mulţumiri; am adăugat "[EURO]" la rubrica PREŢ SEJUR

[25.09.14 08:26:19]

Mulțumesc!

[25.09.14 09:07:39]

@zamolxe - Salut, in perioada sarbatorilor de iarna intentionat sa ma cazez pt. citeva zile la acest hotel. Te-as ruga sa-mi dai citeva sfaturi.

- Sunt destule locuri de parcare in cladirea anexata si trebuiesc platite sau sunt incl. ?

- Este suficinet sa rezerv camere standart sau m-ai sfatui sa trec la urmatoarea cat., deci superioara, etc. ?

- Nu suport galagia de la restaurant sau sali de conferinta, ce camera / etaj m-ai sfatui sa cer / sa evit?

- booking.com, receptie (deci cash, fara comisoane) sau agentie - cum sa rezerv?

- Micul dejun - exista preparate ptr. vegetarieni ?

In speranta ca nu-ti cer prea mult, te rog sa primesti multumirile mele anticipate.

[25.09.14 12:08:57]

@Michaell: Salut, o sa incerc sa raspund cat mai la obiect pe puncte

Sunt destule locuri de parcare in cladirea anexata si trebuiesc platite sau sunt incl.?

Exista parcare disponibila atat pe strada care urca pe langa hotel, pe strada sunt locuri marcate langa trotuar cat si intr-o cladire vis-a-vis de hotel (unde este chiar parcarea oficiala sa spun asa) sunt destule locuri de parcare, acum nu stiu cat de aglomerat o sa fie de sarbatori, eu am fost in august si erau suficiente locuri disponibile. Cel mai sigur intreaba la receptie cand ajungi unde poti parca. Dar repet, pareau sa fie destule locuri.

Este suficinet sa rezerv camere standart sau m-ai sfatui sa trec la urmatoarea cat., deci superioara, etc.?

Camera standard este ok, daca vrei detalii gen spatiu mai mare, un alt design si daca diferenta e mica de pret intrele ele, da iti recomand camera superioara (dubla deluxe).

La etajele superioare unde am stat eu 5/6 era super ok din punctul asta de vedere, adica liniste si se vede foarte frumos zona mai ales cand ninge.

booking.com, receptie (deci cash, fara comisoane) sau agentie - cum sa rezerv?

E dificil de spus, pentru ca agentiile in perioada asta pot sa aiba oferte mai bune de sarbatori uneori. Trebuie vazut in momentul rezervarii unde este pretul mai bun.

Micul dejun - exista preparate ptr. vegetarieni?

Exista salate, zacusca din ce-mi amintesc, atunci cand am fost erau optiuni disponibile si pentru vegetarieni. Cred ca erau si fructe disponibile atat proaspete cat si uscate.

Exista si sucuri de fructe gen fresh, dar nu sunt sigur ca sunt 100% naturale.

Daca te mai pot ajuta cu altceva, te rog sa-mi spui.

Multumesc.

[25.09.14 12:41:21]

@zamolxe - ai mare dreptate, mai ales in privinta preturilor la agentii. Asta am descoperit si eu si, sincer sa fiu, m-a mirat. De ce? Ptr. ca booking.com se tot lauda ca ar fi cei mai ieftini. Ei, am gasit agentii romanesti unde pretul de sarbatori a fost mult mai avantajos. Booking.com in schimb are marele avantaj ca te poti baza pe ei... la o agentie (romaneasca) in schimb, nu stiu. Dar poate sunt prea pesimist si gresesc.

Oricum, iti multumesc ptr. raspuns.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [25.09.14 13:03:53]

@Michaell - apropo de booking.com: aceștia oferă totuși garanția celui mai bun preț.

Am beneficiat personal de această clauză, când am rezervat prin ei o cameră și le-am dovedit că prețul de la recepție a acelei camere era mai bun decât cel oferit de ei. După primirea documentelor care au atestat plata, m-au rambursat pentru diferență!

Așadar, sunt și cei mai ieftini (sau egalează cea mai bună ofertă), chiar dacă nu neapărat la prețul cerut inițial.

[25.09.14 13:58:32]

@Dragos - Da, ok... foarte corect din partea lor, cu toate ca, daca ma laud (asa cum o fac ei) ar trebui ca eu sa fiu din start ,,the winner ,,... sa am aceasta ambitie, si nu dupa ce fac eu, ca turist (client) munca lor (caut, ii anunt, etc.) Pt. ca s-ar putea, si cam asa se va intimpla in cazul meu, sa bat de la inceput la alta usa si sa nu mai revin la ei, never. Asta-i legea pietii libere... Iar de data aceasta, repet, o agentie romaneasca (gasita zilele trecute pe net) a fost mult mai avantajoasa la pret decit ei (booking.com)

Le-am si spus-o celor de la agentia romana si le-am transmis laudele si aprecierea mea. Am avut contact cu niste oameni foarte interesati si promti. Nici urma de ignoranta si nepasarea de care eram obijnuit. Se pare ca incepe totusi o trezire / schimbare si in Romania... firavä, dar vizibila. Sper si imi doresc sa nu ma insel...

PS

Ce scimbari ar mai fi nevoie ? PRETUL ! Am sa repet asta decite ori voi simtii nevoia. Raportat la nivelul de trai si la posibilitatiile financiare ale populatiei - cu mici exceptii - preturile sunt mult prea ridicate.

Zilele trecute am incercat sa-l ,,pacalesc,, pe-un coleg neamt sa-si duca familia intr-o vacanta la o locatie draga mie linga Sighisoara. Era vorba de animale (cai) mancare buna, etc. Parea interesat...a studiat cu atentie pagina locatiei...pina i-am tradus costurile / pretul. A fost atit de retinut incit sa nu-mi spuna nimic direct in fata, dar mimica si reactia lui au fost deajuns. Ceva mai tirziu imi povesteste ca, decurind a fost in Austria si a beneficiat de o oferta avantajoasa care includea cam toate punctele cu care incercam eu sa laud locatia din Romania.....

Deci pina la urma, pretul a fost si aici argumentul principal.

Sunt off- topic, stiu - scuze.

Michaell, zamolxe
    Alte impresii din această RUBRICĂInternational Hotel: