ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
JAN-2014

Thailanda mea - Episodul 3 / excursii Bangkok [a doua parte]

Primul obiectiv al zilei – Marble temple, Templul alb de marmura, plecand pe jos de la hotel, pe drumul catre Grand palace, dar la sensul cu elefanti am facut la stanga, nu la dreapta catre Grand palace! Am trecut pe langa Monumentul Democratiei, unde am vazut cateva urme ale luptelor de strada ce au avut loc in ianuarie-febr 2014, cauciucuri arse, cateva masini arse, urme de gloante, ni s-a strans inima de cateva ori, dar acum era liniste, totul se mutase in alte zone, catre Siam Square!

Am urmat drumul conform hartii pe care o aveam, am trecut peste poduri, la un moment dat am vazut o reptila mare care a intrat pe o gura de canal, sunt crocodili in BKK, mai tarziu am mai vazut unul pe canale!

Am vazut oamenii mergand la servici, la scoala, muncind, facand curat la locul de munca, pregatind mancarea pt cei infometati -un magazin cu rata thailandeza ne-a atras privirea, dar era prea devreme pt pranz si micul dejun era luat deja! Traficul nebun incepuse sa apara, astfel incat de multe ori, am mers mai repede decat taxiurile pe acel drum! Am trecut pe langa multe, multe temple, am admirat fotografii cu regele si regina, sunt peste tot, oamenii ii respecta si ii iubesc, nu e nimic fortat acolo. dar e interesant faptul ca in toate pozele sun tineri, desi acum... nu mai sunt deloc asa!

Usor usor am ajuns la Marble temple sau Wat Benchamabophit -este unul dintre cele mai frumoase temple din Thailanda. Construit la ordinul regelui Rama V, în 1899, templul a fost construit din marmură italiană alba de Carara. În picioare în fața se afla o pereche de lei din marmura alba de pază

De-a lungul verandei sunt amplasate 52 de statui ale lui Buddha în diferite poziții, reprezentând stiluri clasice din Thailanda, India, Sri Lanka și Japonia, inclusiv două imagini de piatră ale Dvaravati perioada (secolul al 7-lea-11).

Chiar si curtea interioara e placata cu marmura alba, iar gradinile zen sunt o oaza totala de relaxare - dimineata ii poti asculta pe calugari cantand, si te poti relaxa ore in sir acolo! Sa nu-l ocoliti, e un templu deosebit!

De acolo, am plecat pe jos inspre zona Chitralada, zona rezidentiala, trecand prin piata regala, locul celor mai importante ceremonii din tara, unde se afla statuia ecvestra a regelui Rama al V lea, cel mai iubit rege al Thailandei pt reformele pe care le-a facut- abolirea sclaviei, reformarea sistemului educational, libertatea religioasa, multe reforme administrative!

Tot in piata regala, in spatele statuii ecvestre se afla o frumusete de cladire de inspiratie maura-vila Abhisek Dusit/ ea dateaza din 1904 si a servit ca resedinta pt diversi ambasadori sau oaspeti ai familiei regale, acum gazduieste exponate donate de familia regala, mai ales din timpul regelui Rama al V lea!

De aici am plecat usor spre urmatorul obiectiv al zilei -

Vimanmek Teak Palace, folosind biletul de intrare obtinut de la Grand Palace

Se spune ca este cea mai mare cladire din lume construita integral din lemn de tec si a jucat rolul de rezidenta regala pe la inceputul anului 1900. Acum este muzeu, dar unul care merita sa fie vazut si are peste 30 de camere! Vimanmek Teak Palace este parte a complexului Dusit, complex detinut de familia regala (de aceea e obligatoriu sa te imbraci in pantaloni lungi si camasi cu maneci lungi), dar regele nu mai locuieste aici, s-a mutat cu intreaga familie in alta parte in Bangkok. in apropiere, in cartierul Citralada! Complexul Dusit a fost construit de regele Rama al V-lea care, dupa o vizita destul de lunga prin Europa, s-a intors cu viziunea unor palate fabuloase din Anglia, Franta sau Italia, asa ca aceste cladiri din complexul Dusit sunt un amestec intre Europa si traditia thailandeza.

Tot in Dusit se afla si Expozitia de fotografii ale monarhului actual, regele Bhumibol. Hobby-ul cel mai mare al regelui este, de departe, fotografia – in numeroasele poze oficiale care sunt expuse in orice loc mai mult sau mai putin public din Regat el apare cu un aparat foto agatat de gat

Si ca veni vorba de Majestatea Sa… Toate ghidurile ne avertizeaza sa nu facem glume despre el sau sa spunem ceva nerespectuos la adresa sa, pentru ca thailandezii se vor supara (iar legea in vigoare te poate arunca pana la 15 ani in “Bangkok Hilton” – sinistra puscarie pentru farangi). Regele este chiar popular si iubit de populatie, pt ca a intervenit in momente-cheie ale diverselor dictaturi militare si pt ca s-a implicat in numeroase actiuni menite sa ridice standardul de viata, mai ales in zonele defavorizate. Cert este ca are o pozitie de semizeu in intreaga Thailanda si e unul dintre cei regii cu domnia cea mai lunga din lume!

Ne plimbam pe stradutele cartierelor rezidentiale de aici, in apropiere este Palatul Chitralada, unde locuieste acum regele si familia sa, tot aproape este gradina zoologica, nu am avut timp si pt ea, iar dupa cea din Singapore, nu stiu ce mai puteam vedea!

Pe drum, am gasit o taraba cu cel mai bun si mai mare ananas pt 20 bathi- pe aici nu erau multi turisti, erau multi localnici si mancarea era ca pt ei!

Ador ananasul rece la punga, e absolut delicios si racoritor!

Al treilea obiectiv al zilei – Golden Mount Temple sau Wat Saket. unde am ajuns cu un tuk tuk negociat la 100 bathi de la 250, pt ca deja ma cam dureau picioarele si era cam departe! In plus, multe strazi erau inchise, pe unele se mergea pe o banda si doar un tuk tuk se putea strecura pe acolo!

Era un nene dragut cel care ne-a dus si ne-a povestit cate ceva despre Wat Saket!

Este o oaza de liniste, nu prea sunt turisti, mai degraba vizitatori thailandezi si calugari budisti, unii veniti clar de departe, judecand dupa aparatele foto cu care isi imortalizeaza pelerinajul.

Wat Saket, cunoscut sub numele de Muntele de Aur sau "Phu Khao Thong", este un mic deal încoronat cu un Chedi de aur strălucitor. În interiorul templului de 58 de metri este găzduita o relicvă Buddha și primeste credinciosi pe tot parcursul anului. Templul găzduiește, de asemenea, un târg anual în luna noiembrie, care durează o săptămână în timpul Loy Krathong.

Motivele templului sunt dotate cu arbori maturi și structuri tipice budiste, cum ar fi capela principală, sala de coordonare și biblioteca.

Templul datează din epoca Ayutthaya, atunci când a fost cunoscut sub numele de Wat Sakae. Când Bangkok a devenit capitala, regele Rama I renovat templu și i-a dat numele actual.

Phu Khao Thong (munte de aur) este un deal artificial abrupt interiorul complexului Wat Saket.

La templu se ajunge urcand multe trepte, pe o scara in spirala, trecand pe langa peisaje rupte din basm- cascade, liane, jungla, nici nu stii cand ai ajuns sus!

In interior am asistat la o ceremonie de curatire a perechilor inainte de casatorie, un calugar trebuie sa oficieze aceasta 'curatire; a spiritului pt a intra curati in casatorie!

Liniste, inaltime (a fost pana la un punct cel mai inalt varf din BKK), panorama asupra BKK ramane uimitoare!

E cu sens unic, intri pe o parte si iesi pe alta parte, putini turisti, foarte putini am gasit aici!

Dupa toate acestea, ne-am intors la hotel pt o baie in piscina, pt masa si pt a ne pregati de urmatoarea aventura - excursia pe canale pe Chao Praya!

Cursurile de apa sunt locurile unde oamenii de sute de ani traiesc, se intalnesc, fac comert, asa ca prin zona Bangkok (dar si in alte locuri din Thailanda) exista numeroase locuri in care comerciantii vin cu barcile si isi vand produsele. Si evident ca aceasta curiozitate nu putea rezista prea mult pentru a deveni obiectiv turistic -asa a ajuns piata plutitoare de la Damnoen Saduak la 100 km de Bangkok sa fie convertita intr-o piata plutitoare turistica. Nu am ajuns aici, am citit ca totul e prea comercial si foarte aglomerat, si am ales sa vedem viata reala a celor care inca locuiesc pe canalele din BKK!

Trimis de andreea72 in 23.09.14 20:07:43
Validat / Publicat: 24.09.14 00:20:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 4191 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 zilele saptamanii si Buddha

mprofeanu
[11.10.14 17:44:58]

Aştept cu nerăbdare şi alte impresii din călătoria ta.

mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bangkok: