ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 23.07.10
SEP-2014

O alta experienta greceasca.

M-am intors de cateva zile din Zakynthos, sejur castigat la un concurs sponsorizat de o agentie din tara! Pot spune ca visul meu s-a implinit, a fost concediul la care am visat de mult timp!

Transportul cu avionul a fost perfect, fara probleme, cat de simplu si usor este, intr-o ora jumatate esti pe pamant grecesc! Este recomandarea mea pentru oricine vrea sa ajunga odihnit si relaxat in Grecia!

Cazarea a fost asa cum m-am asteptat, a indeplinit toate conditiile mele, camera a fost curatata zilnic, prosoapele schimbate zilnic, a avut tot ce mi-a trebuit ca sa ma odihnesc. Mancarea... e suficient sa spun ca am ajuns cu 2 kg in plus in tara (tentatiile astea... asa e cand ai mancare si bautura la discretie).

Insula e frumusica: Navagio, Tsilivi (statiunea in care am fost cazata) si Vasilikos sunt superbe.

In primele zile ne-am relaxat in statiune, am avut ocazia sa facem chiar si snorkeling, sunt o gramada de pesti la plaja din apropierea hotelului Jupiter!

Am inchiriat 2 zile o masina, 40 euro/zi full insurence si am mai platit benzina de 25 euro, cu GPS-ul de pe telefon ne-am descurcat foarte simplu pe insula.

In prima zi am plecat spre Ag. Nicholas, in nord de unde am luat o barcuta 15 euro de pers. ca sa ne duca la Navagio si Blue Caves. A fost cam inorat, ne-a prins ploaia cand eram la Navagio dar a fost foarte frumos. Si acum rad cand imi aduc aminte cum ma zbateam sa ajung la barca lasata la vreo 10-20 m in larg, aveam vesta de salvare ca nu sunt buna inotatoare (de fapt nici nu ma bag la apa mai mare decat mine dar cum sa mergi la Navagio si sa nu ajungi pe plaja??). Regretul meu e ca nu am putut lua camera foto cu noi ca o udam dar aveam una subacvatica si tot ne-am ales cu cateva poze. Am stat putin pe plaja ca incepuse sa ploua dar a fost memorabil... impresionanta culoarea apei. Epava mi s-a parut... ruginita si vai de ea!

Am intrat in pestera de langa plaja sa ne adapostim pana trece furtuna, eram cam 20 in barca, erau valuri, tipete de la 2 bebelusi dar atmosfera era super.

Am mers apoi spre Blue Caves si am oprit pt o baie, am preferat sa fac poze si sa savurez doar culoarea, ne-a bagat si prin cateva pesteri spectaculoase de nu iti mai venea sa pleci!

Ne-am intors in port, am lasat norii in urma si ne-am indreptat spre Volimes pt a vedea Navagio de sus, era soare, frumos. Am lasat masina in parcare si am luat-o pe drumul din stanga la pas vioi... mergem noi ce mergem cateva minute si ne dam seama ca drumul nu duce spre balustrada construita ci spre panorama asupra Navagioului de deasupra plajei. In cele 5-10 minute cat am facut pana acolo au inceput sa se adune norii de furtuna, facem noi repede cateva poze ca na... trebuie sa avem amintiri imortalizate si iar ne prinde ploaia... Navagio asta e ca un magnet! Cum te apropii de el, cum te uda fleasca, ori cu apa dulce, ori cu apa sarata!

Fuge prietenul meu spre masina ca sa protejeze aparatul foto invelit in tricou, eu am renuntat sa fug ca oricum eram murata si m-am bucurat de ploaie, nu era rece, era chiar placut. In 2-3 minute s-a oprit ploaia, pana ne-am schimbat au disparut norii si am putut sa mergem si la balustrada sa admiram pe indelete culoarea apei... incredibila... cuvintele nu pot descrie ce au vazut ochii si inima mea.

Am pornit spre Porto Vromi unde am facut o baie in apa cristalina apoi am mers spre maslinul ala de 2000 de ani si apoi fuga spre Kampi sa prindem apusul de soare, magic si atat de romantic.

Am ajuns la hotel dupa ce programul cinei se terminase dar angajatii au fost foarte amabili si ne-au adus o farfurie plina ochi cu mancare! Va dati seama ca iar am mers cu burta plina la somn...

In urmatoarea zi dupa micul dejun am pornit spre Zante, capitala insulei pe care am admirat-o de pe dealul Bohali.

Ne-am indreptat spre Vasilikos, am vizitat Porto Zorro cu stancile ei care se varsa in mare unde iar am avut o partida de snorkeling, acolo se fac si ceremonii dar noi nu am avut norocul sa sistam la vre-una, poate data viitoare... apoi am mers la Banana Beach, o plaja imensa, cu nisip foarte fin si apa cristalina, apoi la Gerakas unde apa e asa lina ca mergi peste 100 m ca sa iti ajunga pana la piept, aici nu ai voie sa stai la mai mult de 4 m de mal pentru a nu deranja cuiburile de broscute Caretta Caretta pentru care e celebra insula. Din loc in loc sunt marcate cuiburile, am asteptat sa vedem daca nu iasa vre-una din ou dar... nu am avut noi norocul asta... altii au avut insa!

Ne-am indreptat apoi spre Laganas, cea mai animata statiune din Zakynthos si spre insula Agios Sostis unde am savurat un frappe rece ca ghiata sub soarele arzator, 4 euro intrarea dar ai o bautura gratis la barul de pe insula.

Am vrut sa vedem apusul de la Keri asa ca ne-am urcat in masina si am zburat spre Windmill, acel indicator trebuie urmat, nu spre Keri Beach care te duce la plaja dar nu ai vedere spre apus. Am ajuns chiar la timp, cand ziua se imbina cu seara si soarele se pregatea sa isi inceapa siesta.

Nu am putut rata ocazia sa vedem cum e Laganasul by night asa ca am oprit la intoarcere si 3-4 ore am avut timp sa intelegem de ce se spune ca e cea mai agitata statiune, o gramada de tineri englezi in special dar si romani care se distrau in baruri, era foarte amuzant sa ii vezi si sa asisti la spectacolul lor!

Urmatoarele zile au fost pentru relaxare, pentru plaja si mare, ca sa imi incarc bateriile pentru luniile care vor veni pana la urmatorul sejur... care sigur va fi tot in Grecia! Ador tara asta si insulele ei superbe!

Trimis de Daniela33 in 23.09.14 16:13:44
Validat / Publicat: 23.09.14 17:06:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6027 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Daniela33); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

danamandache
[23.09.14 19:11:51]

Frumoasa vacanta! Felicitari!!!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[24.09.14 05:34:35]

Și un SB pentru trăirile tale și pentru foto... pe care tot așteptăm să le pui

danamandache
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zakynthos: