ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2014
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 23.09.14
SEP-2014

Un loc placut

Locatie foarte buna, in zona linistita, totusi aproape de centru si cu acces rapid (Tineti cont ca tot orasul e pe deal. Orice ai face, trebuie sa urci si sa cobori). Privelistea este minunata, cu vedere larga spre oras si spre mare. Apartamentul in care am stat era spatios, curat, cu o terasa larga. WI-FI si AC gratuit.

Repet: privelistea a fost de prima clasa.

Proprietarii (familie) sunt binevoitori si atenti. Ne-au indrumat spre cele mai bune plaje. Rezervarea am facut-o direct pe mail, fara agentii sau site-uri de profil.

Din cite am vazut, e una din putinele locatii cu parcare proprie. Accesul in parcare e cam strimt, dar nu ai ce face: la ei, toate strazile sunt mai inguste ca la noi, iar intre case/pensiuni/hoteluri e deseori spatiu doar cit sa treaca o masina. E explicabil abia dupa ce vezi: pur si simplu nu au spatiu de risipit, asa ca il folosesc cum pot mai bine, mai ales ca orasele sunt dinainte de boom-ul cu turismul.

Informativ: in Ulcinj (dar nu si spre nordul tarii!) semnele de circulatie sunt doar "informative". Toata lumea circula prin toate locurile, dar toti au grija si rabdare, asa ca nu sunt accidente. La inceput a fost ciudat, dar apoi am inteles ca nu au de ales. Trebuie si ei sa circule cumva pe strazile lor inguste, asa ca o fac in mod civilizat.

Oamenii sunt calmi si binevoitori, mai ales albanezii (in zona 75 % sunt albanezi musulmani).

Revin la apartament si la proprietari: totul e curat si ingrijit. El vorbeste germana, iar ea engleza. Stiu cele mai bune plaje, cele mai bune restaurante si cafenele. Merita sa mergeti acolo unde va recomanda ei. Noi asa am facut si nu ne-a parut rau.

In concluzie: merita. Noua ne-a placut.

Suplimentar:

1. Preturile sunt mult mai mici decit in zonele "cu staif", gen Budva sau Kotor. Mult mai mici.

2. Daca te gindesti sa mergi cu ditamai gipanul, s-ar putea sa nu incapa pina-n buza pensiunilor sau hotelurilor. O sa-l lasi in strada. Nu ti-l fura nimeni, dar o sa ai de carat bagaje pe deal in sus.

Trimis de mirceamircea in 23.09.14 15:49:33
Validat / Publicat: 23.09.14 16:48:32

VIZUALIZĂRI: 3238 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirceamircea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [23.09.14 16:21:25] »

@mirceamircea: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Apartaments AGA, ULCINJ" (nou-creată pe sait)

mirceamircea [23.09.14 18:34:09] »

@webmasterX: e OK

dumi59 [05.11.14 13:00:51] »

Buna ziua! Ati spus ca rezervarea ati facut-o pe mail, imi puteti spune mail-ul locatiei, noi intentionam ca la inceputul lui iulie anul viitor, dupa sezurul de 7 nopti ce l-am rezervat deja in Ligya (Lefkada), sa mergem pt cateva zile si in Ulcinj. Va multumim anticipat si concedii cat mai placute!

dumi59 [05.11.14 13:08:57] »

@dumi59 - Scuze, am gasit mailul locatiei, rugamintea mea ar fi daca ne puteti da mai multe detalii despre amplasarea locatiei, ce obiective turistice trezesc interes, cum sunt plajele (cu nisip, intrare lina in apa?) si la ce distanta sunt de locatia unde ati stat?

mirceamircea [05.11.14 18:06:04] »

@dumi59 -

Buna ziua,

Locatia unde am stat e pe deal. Tot orasul e pe deal si trebuie urcat si coborit (la un moment dat, tot umblind prin Mn, am avut impresia ca toata tara e stratificata pe inaltime).

Distanta pina la plaja cea mai apropiata (plaja orasului) e de cca. 500 m. La coborire e usor, la urcare e mai greu.

Am stat intr-o zona de case si pensiuni, f. linistita. Nu sunt probleme cu galagia sau agitatia. Singura problema: strazile sunt inguste iar parcarile f. inghesuite. Nu e ca la noi.

Ref. apartament: curat, spatios, fara mirosuri sau alte asemenea. Proprietarii sunt binevoitori, dispusi sa ajute daca li se cere.

Ref. plaje: in zona sunt mai multe. Cea mai apropiata e plaja orasului. Nisipoasa, intrare lina in apa, fara pietre. Lateralele plajei sunt concesionate. cu umbrelute etc. Mijlocul (cam 50% din plaja), e la liber. Am intele ca asa e la ei: cam jumatate din toate plajele trebuie sa ramina la liber. In fiecare seara nisipul e arat si curatat (numai in zona libera).

Mai la sud de oras (1 - 2 km), e Velika Plaza, adica 12 km. de nisip, tot cu intrare lina in apa, tot cu zone cu plata alternind cu zone libere. Acolo parchezi printre copaci, la gramada, ca mai au de invatat cu organizarea (nu ca noi am fi mai priceputi).

Si mai la sud, e Ada Bojana, dar asta e pt. nudisti.

La nord de oras e fosta plaja a armatei, am uitat cum i se spune. E frumoasa, larga, intr-un golf destul de larg, peste tot sezlonguri etc, zone umbroase daca vrei, padure de pini, intrare lina in apa, dar e cu pietris.

Eu am fost mai ales la o plaja mai mica, linga oras, unde merg multi tineri de acolo dupa ce ies de la scoala. E mica, are si stinci si intrare lina cu nisip, cum iti place. Daca vrei sa sari in apa de pe stinci sau dimpotriva, sa intri in apa pe nisip, nici o problema. Atit ca e mica. In plus, drumul pina acolo (cam 1 km.), e ingust, ca toate de acolo. Daca vine o masina din fata, ceea ce se intimpla des in Ulcinj, trecerea e la mica intelegere si bunavointa reciproca. Eu am patit-o de multe ori, dar asta e ceva obisnuit la ei.

Ref. Obiective turistice/istorice: orase vechi, de pe vremea venetienilor, cite vrei. L-ai vazut pe unul si le stii pe toate. La muzee nu am umblat. Maslini de 500 de ani vezi direct pe dealuri, in livezile lor.

Maslinul ala de peste 2000 de ani e interesant, dar nu merita 2 euro de persoana, mai ales ca-l poti vedea si fotografia direct peste gardutul de piatra cu care au inconjurat locul.

Ref. alte lucruri de vizitat: e plin internetul, iar toata tara e cit 2 judete de la noi, ca suprafata, si cit un judet mai rasarit ca populatie.

Pe mine m-au interesat mai mult oamenii. Cind am ajuns in sud prima oara, inca mai credeam ca albanezii sunt un fel de barbosi mafioti sau chiar mai rau. Poate ca or fi, dar nu cei din Mn.

dumi59 [07.11.14 10:56:24] »

@mirceamircea - Multumesc frumos pt aceste detalii... Anul acesta, dupa un sejur de 7 nopti la Parga in Grecia, dupa care am optat pt un mini-sejur de 3 nopti in Budva, unde ne-am simtit excelent, motiv pt care, anul viitor vom merge in Lefkada (din oct deja am achizitiomat sejurul), dupa care 5 nopti vrem sa le petrecem in Ulcinj, de aceea v-am cerut aceste detalii, pt care, inca o data, va multumesc!

dumi59 [15.11.14 10:36:58] »

Azi am primit confirmarea de la Apartaments mirsoismailaga, pt 12 iulie anul viitor, 3 adulti, 30 euro pe noapte. Cum vi se pare pretul, va rog? Parcare are locatia? Aveti coordonatele GPS? Noi avem un Peugeot 206. Va multumim!

mirceamircea [17.11.14 09:10:52] »

@dumi59 -

Eu am platit 26 E/noapte pt. 2 persoane, dar a fost dupa 1 septembrie.

Locatia are parcare pt. 4 masini, ca un garaj, dar fara porti. De fapt, e un carport, larg si spatios.

Problema e ca accesul se face de pe o alee pietruita, ingusta, la care ajungi din strada. Un 206 va incape fara probleme. Eu am fost cu un Golf.

Nu am coordonatele GPS. Nu m-au interesat niciodata, dar intr-un ecou de la webmaster mi s-a cerut sa confirm locatia. Le-am extras de acolo si cred ca sunt urmatoarele: (41.92733800999999,19.201518599999993).

Sfat: mare atentie pe stradutele de acolo. E inghesuiala mare, semnele de circulatie sunt doar informative. Strazile sunt inguste, circula toti peste tot, fiecare parcheaza cam pe unde are el chef, pietonii umbla peste tot, asa ca totul e la mica intelegere. Cu toate astea, n-am vazut nici o tamponare si nici nervi in trafic, desi m-am uitat cu atentie.

Concediu placut!

dumi59 [17.11.14 12:44:46] »

@mirceamircea - Multumesc frumos pt detalii... Mai am si alte oferte din Ulcinj, unele chiar pe marginea Velika Plaza, am timp suficient pt a rezerva. Oricum, apreciez mult gestul dvs! Concediu minunat sa aveti!

sergiu_1 [27.04.15 11:34:34] »

Buna ziua,

Sunt din Arad si as dori sa vizitez Ulcinj (Velika plaza).

Pe mine ma intereseaza sa fie o zona curata, linistita, neaglomerata.

Ideal ar fi sa fie si umbra naturala cand arde soarele si eventual daca exista locuri de joaca pt cei mici, gen tobogane.

Am vazut ca exista cazari in zona respectiva, mai mult la particulari. Ce-mi recomandati?

Cu masa cum e mai bine?

Legat de transport: cum a fost drumul pana acolo cu masina? Care a fost traseul folosit? Ce-mi recomandati?

Multumesc pt raspuns,

Sergiu

dumi59 [28.04.15 11:56:13] »

@sergiu_1 - Salut! Anul trecut am fost in Budva, veneam din Grecia (deci, despre drum, nu prea pot sa-ti spun), in schimb despre masa, te asigur ca ai sa gasesti multe taverne la preturi f ok, restaurante tip "impinge tava"unde cunostintele mele ce au mancat acolo au fost f multumiti (si ca pret si ca meniu), iar despre cazare sa nu-ti faci probleme, cum ai intrat in Ulcinj, pe tot drumul principal catre Velika Plaza, sunt f multe persoane (intermediare) ce ofera cazare pt toate buzunarele. Despre drumul de intoarcere spre Ro, f bun, pe parcursul canionului Tara, se circala cu viteza redusa (este destul de riscant, dar se poate circula lejer cu 40-50 km/h, nu mi-am notat localitatile pe unde am trecut, deoarece am avut GPS.

Anul acesta in iulie, ne-am programat un sejur de 8 nopri in Lefkada, apoi prin Albania (ca si anul trecut), vom merge in Muntenegru la Ulcinj (2 nopti), apoi Kotor (4 nopti), de unde intentionam sa mergem in Dubrovnik (Croatia) cu masina noastra pt o zi.

Iti doresc concedii cat mai placute!

Catalina2685 [05.08.15 15:58:28] »

Salut,

Imi poti spune adresa de mail sau un numar de telefon pentru Aga Apartments?

Din pacate nu am gasit nici o informatie de contact pentru ei.

Multumesc.

O zi buna!