ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2014
DIN: Pantelimon [IF]
ÎNSCRIS: 09.07.11
JUL-2014

Drumul catre paradis

Nimic nu-mi place mai mult decât să fac planuri de vacantă și apoi, la întoarcere cu ajutorul fotografiilor, să-mi amintesc. Din buzunarul sufletului am să scot acum amintiri despre cea mai frumoasă vacantă avută în cei 40 de ani de viată.

De câte ori trebuie să luăm o decizie importantă o cântărim atent, vrem să ne asigurăm că alegem bine. Anul acesta am ales Grecia după muuulte articole citite și filmulețe vizionate. Este o țară albastră, cu plaje superbe, cu cea mai frumoasă muzică, după părerea mea, cu peisaje și arhitectură uimitoare. Este o țară pe care nu o vizitezi pentru servicii sau lux ci pentru a-ți bucura sufletul și a-ti umple ochii de frumusețe.

Dragii mei prieteni, după multe luni de frământări în care am visat și mi-am făcut planuri pentru Santorini și Halkidiki, am ajuns în Zakynthos. Când i-am spus colegului meu afaist și doctor pe Grecia, că am schimbat planul și vreau în Zakynthos, mi-a arătat un filmuleț postat pe youtube de doi tineri români care s-au logodit acolo. Băiatul cere mâna fetei într-un balcon ce are ca fundal, plaja Navagio. Această plajă mă atrăgea ca un magnet, simțeam chemarea ei. Cred că a fost dragoste la prima vedere. Plajele, hotelul, peisajele prezentate în filmuleț, dar mai ales Navagio, m-au făcut să mă gândesc că este cea mai potrivită alegere pentru aniversarea celor 20 de ani de căsnicie.

Fiind prima experienta în Grecia, doream să fie ceva wow, pentru a-mi impresiona soțul, vacanța aceasta fiind cadoul meu (pe banii lui) de aniversare. Așa că, am pornit imediat pe urmele celor doi îndrăgostiți. Am citit foarte multe articole despre hotelul la care au locuit (hotel în care își petrecuse vacanța și @motăneață), m-am interesat cum se numesc locurile minunate în care apăreau cei doi îndrăgostiți, am vizionat multe filmulețe cu minunata plaja Navagio și am căutat variante cât mai scurte pentru un drum cu mașina spre Grecia. În căutările mele m-au ajutat extraordinar de mult @johnnyredlabel, domnul doctor care mi-a dat multe sfaturi și mi-a plănuit vacanța, pas cu pas, @motaneata cu sfaturi legate de hotelul Mabely Grand și drumul prin Bulgaria. Vă mulțumesc din suflet domnii mei. Datorită vouă, vacanța mea a fost una de vis.

Cu ajutorul colegilor mei planurile mele prindeau contur. Timpul se scurgea, prea încet, parcă, iar eu visam aproape în fiecare noapte plaja Navagio. Și gândurile mele zburau din ce în ce mai mult spre ea. O visam noaptea, ziua, tot timpul. Era o forță necunoscută care mă atrăgea din ce în ce mai mult spre ea. Se crease deja o legătură invizibilă între noi două.

20 iulie, ziua mult așteptată a sosit. Am plecat din Pantelimon, la ora 4,40, după ce i-am acordat Ioanei locul de onoare, pe parbriz, ne-am asigurat că nu am uitat mapa în care aveam harțile cu drumul ce trebuia parcurs, articolele de pe AFA, despre locurile must see în Zakynthos și bineînțeles rezervările la trei hoteluri care aveau să ne fie gazde de-a lungul celor 9 zile de vacanță. Hotelul Giotis din Ioaninna , pentru o noapte, hotelul Mabely Grand pentru șapte nopți și hotelul Doupiani House din Kalambaka/ Kastraki , pentru două nopți.

Drumul până la graniță ne-a ,,mâncat ,,mai mult de o oră, datorită pauzelor pentru cafea și cumpărături. Am plecat la drum stăpânită ușor de sentimente de teamă și nesiguranță, datorită faptului că nu aveam procură pentru mașina care nu este pe numele meu sau al soțului și datorită avertizarilor de jaf postate pe acest site cu doar câteva zile înaintea plecării. Despre obligația de a prezenta la vamă o procură pentru mașină, am întrebat mulți cunoscuți, dar părerile erau împărțite, unii erau de părere că trebuie, alții că nu am avea nevoie. Dreptatea a fost de partea celor care au susținut că nu este nevoie de procură la vamă.

Bulgaria m-a impresionat foarte placut de data aceasta. Drumul a fost neașteptat de bun și de lejer pe tot traseul. Gurkovo face excepție, soseaua este plină de gropi. Traseul parcurs în Bulgaria a fost- RUSE-BIALA-VELIKO TURNOVO-GURKOVO-MAGLIZ-STARA ZAGORA-DIMITROGRAD-HASKOVO-KARDJALI-MAKAZA. La un moment dat, aveam impresia că suntem în țară, deoarece întâlneam doar mașini cu numere de România. Cu ocazia unor bâlbe în trafic, mai mulți compatrioți am încurcat drumul oprindu-ne apoi, pentru a ne consulta în privința traseului ce trebuia urmat. Am întâlnit astfel o familie din Galați, cu doi copii minunați, care mergeau în Thassos, și care ne-au însoțit până la intrarea în Xanti. Sper că au avut un concediu reușit.

La Makaza am ajuns la 11,35 făra ajutorul Ioanei care dezorientată, de apariția noului drum, mai scurt, spre Makaza, nu reușea să-și dea seama pe unde să ne îndrume. Intrarea în Grecia ne-a luat puțin prin surprindere, dar în mod foarte plăcut. Prima porțiune de drum, imediat după Komotini , este impecabilă. Drumul este de vis-împodobit cu leandrii colorați pe aproape întreaga lungime, peisajul este superb pe ambele părți, pe partea dreaptă oferind o priveliște deosebită spre mare. Găsești aici câmpii și dealuri pline de livezi de măslini, flori de toate felurile și culorile și mulți pini.

De la Salonic la Ioannina se plătec aproximativ 15 euro, dar ceea ce este deosebit de enervant și stresant este faptul că această taxă nu se plătește o singură dată (la ieșirea de pe autostradă de ex.), ci în tranșe mai mici, după un anumit număr de kilometrii parcurși. Pe această porțiune de drum există 5-6 puncte de taxare unde se plătesc 2,40 euro si 1,20 de euro. Pe autostradă nu există benzinarii. Pentru a alimenta trebuie să parăsiți autostrada. Locurile de odihna sunt rare, poziționate lânga punctele de taxare. În unele parcări puteți găsi tonete cu frappe, sucuri, sandwichuri sau înghețată.

La hotelul GIOTIS BOUTIQUE, unde aveam cazarea intermediară, am ajuns la ora 17,15 după multe opriri pe autostradă. Eram extrem de obosiți pentru că nu dormisem decât vre-o două ore în ajunul plecării, din cauza emoțiilor. Traseul parcurs KAVALA-THESSALONIKI-VERIA-KOZANI-IOANINNA. După multe ore de somn, am plecat de la Giotis la ora 7.40 pe ruta ARTA-PREVEZA-PATRA-KILLINI.

Podul RIO-ANTIRRIO extraordinar de frumos iar taxa de pod este 13,20 euro. Lungimea modernului pod depășește 2 km. El face legătura dintre orașul Rio din Peloponez și Antirio din Grecia Continentală. Podul a fost inaugurat cu ocazia Jocurilor Olimpice de la Atena din 2004, primii oameni ce au pășit pe el fiind purtătorii flăcării olimpice.

Orașul Patra, mi-a atras atenția în mod deosebit. Este un oraș fascinant, cel mai frumos oraș văzut de mine în drumul spre Zakynthos. Patra este cel mai mare oraș și principalul port din Peloponez. In portul Killini am ajuns la ora 11.20 minute așa că am fost nevoiti să așteptăm ferry de la ora 13.00. Am fotografiat pentru dumneavoastră programul feriboturilor Zakynthos-Killini și Killini-Zakynthos, așa că, am să vă rog să priviți fotografiile daca sunteți interesați de el. Biletele au costat 43,50 euro pentru o mașină și două persoane adulte.

Traversarea propriu-zisă a durat aproximativ o ora și jumătate, timp în care am făcut cunoștință cu marea Ionică, ireal de albastră, tulburător de frumoasă.

Va rog webmaster sa atasati Phil Collins-Another day in paradise.

Nota Wm : adaugata ilustratia muzicala dorita , imediat sub titlu.

Trimis de danamandache in 22.09.14 20:28:18
Validat / Publicat: 22.09.14 21:51:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 8055 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danamandache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 in portul Killini

msnd [22.09.14 21:58:22] »

Am plăcerea primului vot. Îmi place ce ați scris până acum și aștept continuările. Mă bucur pentru vacanța frumoasă pe care ați avut-o.

Dabator [22.09.14 22:12:22] »

@danamandache: După ce mai devreme am citit excelentele impresii din Zakynthos acum a venit și timpul peripețiilor de călătorie. Foarte clar descrise se constituie într-un bun ghid de drum.

O mică observație dacă îmi permiți:

Aș zice că sunt 3 puncte de taxare între Komotini și Salonic și alte 3 după Salonic la Ioanina: toate au aceeași taxă: 2,4 EUR. 2,4 x 6 = 14,4 EUR cca 15 EUR. Astea sunt toate taxele de pe Egnatia Odos egnatia.eu/page/default.asp?la=2&id=3429

Carmen Lyrics [22.09.14 22:22:16] »

Citind articolul mi-am amintit de sejurul petrecut acum vreo cinci ani în Grecia, când am ales în grabă o destinație oarecare, sau mai bine zis a ales-o agenția de turism pentru noi. Nu aveam termen de comparație, nu aveam informații și mă bazam pe ce mi se livra de către agentul de vânzări al firmei. Să te lași în seama altora nu este o soluție în astfel de situații, mai ales că nimeni nu știe mai bine ca tine ce așteptări ai de la o vacanță.

Articolul îndeamnă să cântărești bine o alegere, să cauti informatii pe AFA și, cel mai important, trezește interesul pentru Zakynthos, floarea Levantului, despre care o sa mai citesc impresii.

Nici detaliile de drum nu sunt de neglijat.

danamandache [22.09.14 23:09:17] »

@msnd: multumesc frumos. Am avut o vacanta de vis. Le am povestit prietenilor mei pana s-au plictisit, acum am trecut pe site!

danamandache [22.09.14 23:29:47] »

@Dabator: multumesc pentru aprecieri! Sincer, am scris un singur articol. L am injumatatit de frica sa nu fiu certata de catre webi, ca nu scriu articole separate despre drum si insula

Nu imi amintesc cu exactitate daca au fost 5 sau 6 puncte de taxare, pe la al patrulea am renuntat la numaratoare, dar stiu sigur ca am platit si 1,20 euro de vre-o doua ori chiar.

danamandache [22.09.14 23:36:40] »

@Carmen Lyrics: Ma bucur ca Zakynthosul v-a starnit interesul. Merita explorat, macar o data in viata.

Dabator [22.09.14 23:41:55] »

@danamandache: Ar fi fost păcat să nu faci 2 review-uri, ambele extrem de utile.

Posibil să fi plătit la intrarea de la cazarea intermediară 1,2 EUR. Sau pe lângă Salonic dacă te-oi fi mutat de pe o autostradă pe alta.

Nici eu nu aș fi știut exact cât am plătit până în Peloponez dacă nu m-ar fi pus @ionescunic (un titan al acestui site ce are, se pare, grijă de noi toți să nu ne pierdem prin frumoasa Grecie asemenea lui Ulyse la întoarcerea acasă) să strâng toate bonurile de la punctele de taxare autostradă. Acum am colecție cu ele dar tot nu m-am învrednicit să scriu despre drum. Poate la iarnă, la gura sobei.

traian.leuca † [23.09.14 10:08:32] »

Am citit cu plăcere frumosul tău reviev şi mă bucur pentru vacanţa ta reuşită din Grecia.

claudiu 71 [23.09.14 12:40:28] »

@dana.

Frumos, dupa o insula obligatoriu alta. Stii vorba noastraaradisul este mai aproape decat crezi si ziceai ca nu vrei sa zbori spre el .

Faina vacanta poate la anul facem schimb si mie imi place sa zbor... in vacanta

danamandache [23.09.14 14:57:54] »

@Dabator: Am colectionat si eu bonuri, dar de la benzinarii. Ma gandeam ca, mi ar fii de ajutor sa stiu cat am cheltuit in vacanta. La final socoteala am facut-o asa- am scazut din totalul banilor avuti la noi banii care ii mai aveam in buzunar. Simplu, fara mari batai de cap.

Ce-mi mai plac povestile spuse la gura sobei!!! Le astept cu nerabdare!

danamandache [23.09.14 15:03:42] »

@traian. leuca: ma bucur ca v-a placut. M-ati avertizat ca ma voi indragosti de Grecia! Multumesc pentru vizita!

danamandache [23.09.14 15:16:03] »

@claudiu 71: imi place mai mult vorba aia cu - fetele bune ajung in ceruri, cele rele ajung in Mallorca. Am inceput sa fiu rea (nici nu este greu pentru o femeie) poate ajung si eu in Mallorca, anul viitor. Tu m-ai convins ca trebuie sa ajung acolo. Sper ca si eu ti am starnit interesul pentru Zakynthos.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [23.09.14 15:42:47] »

@danamandache: Ar fi falsă modestie dacă n-aș mărturisi că review-ul tău mi-a făcut o deosebită plăcere, mai ales prin prisma faptului că și eu sunt un pic vinovat de frumoasa ta vacanță.

Pe de altă parte, meritul principal pentru reușita vacanței voastre nu este nici al lui @ JRL (a. k. a. subsemnatul), nici al lui @motaneata sau @ionescunic, ci vă aparține... Noi nu am făcut altceva decât să vă dăm câteva informații -utile, zic eu- pentru că amfostacolo...

De fapt, acesta este spiritul site-ului AmFostAcolo, cel puțin așa-l percep eu... Deși diferiți ca structuri și tipologii de oameni, cu toții suntem legați de aceeași pasiune, aceea de a călători. Și eu, la rândul meu, am beneficiat de sfaturile multor useri de pe site, și, la rândul meu am avut garanția unei vacanțe reușite

Și, ca să-l parafrazez pe cel ce a dat viață acestui site, pentru că știu că-i sunt dragi versurile, noi te-am ajutat pentru că așa-s prietenii ...

PS. Îmi cer de pe acum scuze pentru off-topic, dar pe o vreme ploiasă ca-n Bacovia te apucă un așa dor de însorita Grecie...

Yersinia Pestis [23.09.14 15:51:11] »

Haide, bre, scrii prea frumos, o să te reclam!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [23.09.14 15:58:16] »

@căpcă1: Cred că am luat ceva din Bacovia...

Yersinia Pestis [23.09.14 16:01:50] »

@johnnyredlabel: 'Aidi, bre, bacovia e omorâtor de chef! L-au uitat ai lui în biserică pe când era puști și de-aicea i se trage" amurgul violet" și cheful de viață fantastic! Reviewul tau e despre vacanta, vacanta inseamna optimism, veselie!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [23.09.14 16:08:27] »

@căpcă1: Păi tocmai d-aia...

Plouă, plouă, plouă,
Vreme de beţie -
Şi s-asculţi pustiul,
Ce melancolie!
Plouă, plouă, plouă...

Tot mai bine-n Grecia!

Yersinia Pestis [23.09.14 16:18:28] »

@johnnyredlabel: dași eu cred că m-aș putea obișnui! Cât despre beție, ai un nickname interesant!

danamandache [23.09.14 17:50:53] »

@johnnyredlabel: orice, dar nu Bacovia!! Aproape ca ma doborase la bac (acum o suta de ani) !!!

Dvs va e dor de Grecia??? Aproape toata vara ati stat acolo!!!

Sa fiu sincera, eu am dobandit aceasta pasiune odata cu descoperirea acestui site. Mi a placut sa calatoresc de cand ma stiu, dar pasionata sau mai bine zis obsedata de calatorii sunt de cand am citit multe articole extraordinare, aici, pe AFA. Am descoperit ca in spatele articolelor se gasesc oameni extraordinári, deosebiti.

Poate nu ma credeti dar AFA m-a schimbat. M-a invatat sa fiu mai buna, mai toleranta, mai atenta la nevoile celor din jurul meu, mai organizata, mai dornica de cunoastere, mai inteleapta, mai prietenoasa. Sunt mai atenta la felul cum scriu, la modul de exprimare, sunt mai atenta la detalii, la nuante. Au avut loc schimbari majore in viata mea, si multumesc lui Dumnezeu, schimbari in bine. Asa cum am mai spus, pentru mine Afa nu este un simplu site ci un mod de viata. Ma simt binecuvantata ca am atatia prieteni!

Va multumesc domnule @JRL pentru tot ajutorul dat si va multumesc ca ma considerati prietena dvs.

Carmen Lyrics [23.09.14 21:34:47] »

@danamandache:

Nu neg faptul că urmăresc cu o anumită curiozitate și cu ezitările caracteristice oricărui început postările și ecourile „veteranilor” și seniorilor și mă intrigă un pic lejeritatea cu care schimbă impresii și interacționează.

Pot sa cred că AfA modelează oameni, fiindcă deși îmi propun: în seara așa nu mai intru pe site, e ceva ce mă atrage, ceva deconectant și benefic...

Cu certitudine și util, doar că șansa vacanței a trecut anul acesta, așa încât devin deja nerăbdătoare în a plănui!

Cât despre prieteni, aștept la ”post restant” ”!

calatorul [24.09.14 15:17:19] »

Multumim pentru relatare, povestita frumos si cu suflet. Mai asteptam asemenea impresii de vacanta si cu alte ocazii demne de interes. La buna recitire.

motaneata [24.09.14 21:41:40] »

@johnnyredlabel:

Vorbind despre Grecia, are dreptate colega noastră, @danamandache, când spune:

Dvs va e dor de Grecia??? Aproape toata vara ati stat acolo!!!

Vedeţi? Deja v-a luat lumea la ochi, unii spun că sunteţi "agent acoperit"!!! Alţii spun că... aţi fost acoperit, dar că... v-aţi "descoperit", de curând, prin tavernele din Kefalonia!

Încă nu ştiu dacă sunteţi "agent" sau nu, trebuie să mai verific. Însă, titlul de "doctor pe Grecia" nu vi-l contestă nimeni, mai ales că nu l-aţi obţinut cu copy-paste!!!

În căutările mele m-a ajutat extraordinar de mult @johnnyredlabel, domnul doctor care mi-a dat multe sfaturi și mi-a plănuit vacanța, ... vacanța mea a fost una de vis.

O singură reclamaţie am: domnu' doctor, cum aţi tratat-o pe colega noastră? Pentru că văd că... nu s-a vindecat!!! A rămas cu... un microb, cu... o melancolie, ... nu cred că se mai face bine!

Ştiu eu un tratament, dar... dă dependenţă!

danamandache [25.09.14 16:21:06] »

@motaneata: cand am plecat din Zakynthos, am simtit un junghi undeva in strafundurile sufletului, de parca as fi fost legata fizic, cu un elastic, de acele locuri, de acei oameni. M- as fi bucurat daca marea, soarele, plajele ar fi conspirat sa ma retina acolo!!

Boala mea nu are leac, domnilor doctori!!

danamandache [25.09.14 16:24:06] »

@calatorul50: eu va multumesc pentru vizita!!!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [25.09.14 18:45:30] »

@motaneata - Scuze de răspunsul cu întârziere...

Deci, impresia că aș fi stat toată vara-n Grecia... era de fapt o parabolă, o figură de stil... aș fi vrut eu să fie așa... chiar cu riscul de a fi descoperit ca om al agenturilor .

Oricum, legat de chestia asta, am să-ți răspund la fel cum i-am răspuns unei amice românce care stă undeva lângă Atena:

Ai văzut *Wog Boys 2 *? Merg în Grecia des, poate-mi găsesc și eu vreo rudă care să-mi lase moștenire vreo plajă...

Treaba aia cu copy -paste ar fi pierdere de vreme, my opinion, pentru că altfel nu m-ați mai citi .

Consider că tratamentul urmat de colega @dana a dat cele mai bune rezultate: uite ce review-uri a publicat în ultimele zile . De fapt așa și-a *achitat * nota de plată la *don doctor*, cu review-uri...

În ceea ce privește re-descoperirea mea prin tavernele kefaloniene, deocamdată, nu răspund la provocări... puțintică răbdare , n-au intrat zilele-n sac!

ionserioja [30.09.14 14:53:15] »

@danamandache - Frumos scris, si eu am fost in Gracia tot pentru prima data si mi-a placut foarte mult acel albastru fermecator al Marii Ionice. Am fost in Tolo la alegerea unei prietene de la o agentie de turism de la mine din Ploiesti. A facut o alegere buna pentru ca mi-a placut si deja ma gandesc de pe acum unde sa merg la anul, dar tot Grecia o sa fie.

danamandache [01.10.14 11:06:38] »

@ionserioja: si eu ma gandesc pentru anul viitor la Mykonos si Kefalonia sau/si Mallorca - Spania.

Vacante frumoase sa aveti si multumesc de vizita!

motaneata [01.10.14 12:56:15] »

@danamandache -

Kefalonia este o insula foarte frumoasa, recomandata celor care vor sa cutreiere de dimineata pana seara, sa vada si sa se minuneze. Cei care iubesc vacantele active vor considera Kefalonia peste Zakynthos (eu unul asa o consider).

Dar vazand ca sotul tau nu este "innebunit" sa alerge prea mult pentru a descoperi frumusetile ascunse ale Greciei, as zice ca s-ar putea sa nu i se potriveasca Kefalonia. Cel putin deocamdata. Cu siguranta, tu vei fi cucerita definitiv de aceasta magnifica insula.

Mykonos este total diferita de Kefalonia, dar nu mai putin frumoasa. In Mykonos ai mai putin de cutreierat, peisajele nu sunt atat de spectaculoase ca in Kefalonia, dar are un farmec aparte, farmec pe care l-am intalnit numai in Ciclade. De asemenea, Mykonos are niste plaje excelente, nisip fin si apa limpede, foarte apreciate de cei care vor o vacanta de relaxare.

Cred ca Mykonos va fi mai pe placul sotului tau.

Pentru o vacanta reusita in Mykonos, secretul este sa ai o cazare buna pe o plaja cu nisip fin si apa linistita. Asemenea plaje sunt in sudul insulei.

Eu am fost si in Mykonos si in Kefalonia. Daca m-ar intreba cineva acum ce as recomanda dintre cele doua insule, mi-ar fi greu sa raspund. Mykonos si Kefalonia sunt atat de diferite incat nu se pot compara. Trebuie vazute amandoua. Dar nu in acelasi sejur, pentru ca distanta dintre ele este foarte mare, una este in Ciclade, cealalta la Marea Ionica.

Si Mallorca este o destinatie foarte buna. Vedeti care... va cheama.

danamandache [01.10.14 13:50:00] »

@motaneata: cu siguranta, voi incerca sa le descopar pe toate 3, pe rand si pe indelete. Sfaturile tale imi sunt de in real folos, ca de obicei.

"L-ai citit" bine pe sotul meu, cauta destinatii in care sa se relaxeze si neaparat hotel pe plaja.

Acum, domnule motaneata "Buna ziua mi -ai dat, belea ti-ai capatat". Dupa ce ma hotarasc asupra destinatiei, am sa te rog sa ma ajuti cu hotelul. Cu implicarea, trioului de aur, sunt sigura ca, voi avea din nou o vacanta de vis. Multumesc.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [01.10.14 14:50:24] »

@danamandache - Pot să confirm și eu cele de mai sus referitor la Kefalonia... De Mykonos nu zic nimic, e în proiect... iar Mallorca, știu eu pe cineva care acum e acolo

danamandache [01.10.14 15:44:07] »

@johnnyredlabel: fotografiile dvs din Kefalonia si cele ale doamnei din Mallorca m-au determinat sa visez la aceste destinatii.

@zuftim este " vinovat" pentru ca m-a facut sa raman cu gandul la Mykonos.

simon_niculae [06.10.14 19:55:28] »

@danamandache - In primul rand multumim pentru aprecierile la adresa articolului publicat de noi. Felicitari si pentru cele (mult mai multe!) scrise de tine. Ne fac placere, si uitandu-ne peste ele, simtim bucuria ta, si a noastra in general, pentru a calatorii, mai ales in aceasta tara fantastica. Lectura ne-a transportat imediat (sufleteste cel putin) in locurile pe care am dori sa le vedem sau revedem. Din ce citim, din ce vedem in fotografii, dorinta de intoarcere creste! Dar deocamdata citim, tastam, si asteptam vacanta viitoare! Felicitari si calatorii cel putin la fel de placute si in viitorul cat mai apropiat!

danamandache [06.10.14 20:11:29] »

@simon_niculae: ma bucur ca v-am starnit amintiri placute. Va multumesc pentru vizita si pentru urari. Vacante minunate sa aveti, oriunde alegeti sa le petreceti!

gettyy [18.01.15 12:33:37] »

Foarte interesant articolul si foarte util in acelasi timp, mai ales pentru cineva (ca mine... !!!) care nu a avut curajul sa mearga intr-un sejur in afara tarii cu masina!

danamandache [18.01.15 12:43:22] »

@gettyy: Inceputul e greu. Imi amintesc cate emotii am avut cand am plecat pentru prima data in Turcia. Acum, caut destinatii in care sa pot merge cu masina. Fa-ti curaj si porneste la drum!!!

simon_niculae [18.01.15 13:34:02] »

Frumos, frumos! Oare ce nu e frumos, cand scri despre Grecia, si mai ales despre vacantele petrecute acolo. I-mi spunea cineva ca banuie ca am capatat un virus numit Elada, i-am spus ca e vorba de o epidemie, atat de mult ne-am legat de aceste meleaguri, si asta numai dintr-o vizita! Cred ca nu exista cineva care dupa o vizita aici sa nu simta nevoia sa revina!

gettyy [18.01.15 17:14:04] »

@danamandache:

Da, cu siguranță îmi voi face curaj!

Sunt atâtea avantaje când mergi cu mașina ta... încât merita!

Trebuie doar sa mai insist la soțul meu!

Va îmbrățișez cu drag!

O duminică frumoasa!

Mihai18 [29.06.15 11:55:40] »

Frumos și detaliat review-ul, plus că este presărat cu mici „picanterii” de tipul, i-am făcut un cadou soțului (cu banii lui). Astfel reviewul devine vesel și atractiv. Am ales acest review pentru că sunt un fan al volanului, (conduc de 43 de ani și tot nu m-am plictisit). Se plictisește mai repede consoarta pentru că ea stă în dreapta și nu prea are ce face. In familia mea bate la ușă o excursie în luna iulie și încă nu ne-am hotărât unde să mai mergem. Reviewul tău ar fi o variantă. Mulțumesc pentru toate voturile acordate mie. Vacanță frumoasă.

danamandache [30.06.15 00:33:19] »

Multumesc, Mihai! Vacanta frumoasa sa ai oriunde vei alege sa o petreci!

calatorul, Carmen Lyrics, claudiu 71, danamandache, gettyy, ionserioja, Mihai18, motaneata, msnd, simon_niculae
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Zakynthos:

• pagină generată în 0.073662042617798 sec