ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2014
DIN: Păuleşti [PH]
ÎNSCRIS: 26.07.10
SEP-2014

Un canion unde te simti uluit de muntele taiat de apa

Pentru toti iubitorii de munte Canionul 7 scari este un obiectiv ce trebuie savurat. Este usor de ajuns la punctul de plecare al traseului, un indicator aflat la intrarea dinspre Brasov in Timisul de Jos. Locuri de parcare sunt destule asa ca imediat poti porni la drum.

Traseul trece prin padure la inceput pe un drum forestier apoi pe poteca printre brazi dar nu sunt zone de urcus foarte dificile. Dupa o ora ajungi la cabana unde este punctul de taxare 10 lei pentru adulti (5 pentru grup organizat). Elevii si studentii e bine sa aiba carnetele la ei daca vor bilete la jumatate de pret (noua nu au vrut sa ne dea, au zis ca umbla pe acolo jandarmeria montana si daca-i prinde cu bratara galbena si fara carnet la purtator urmeaza proces mare... !!?). Asa o fi daca zic ei, noi nu am vazut temutii jandarmi pe acolo.

La intrarea in canion este cineva care iti da indicatii si te verifica daca ai bratara. Bei apa rece din izvor si poti incepe urcatul primei scari. E bine ca toti cei care nu au destul curaj sa-si faca rost de putin pentru ca nu este chiar foarte usor pe scarite.

In canion senzatiile sunt unice, este foarte ingust si cand privesti in sus vezi peretii verticali, uriasi, totul este maret, impresionant. Si apa iti daruieste un cantec special reverberat de peretii canionului, curgand in mai multe cascade.

Tot traseul prin canion esti intr-o alta lume, rara, ireala. Am stat acolo cam 20 de minute, poti sta oricat. Mai privesti odata in urma, am fi vrut sa ne intoarcem, dar se spune ca este periculos sa cobori acele scari. Asa ca ne-am intors pe traseul familial, o coborare de 25 de minute dar nici aceasta nu este foarte usoara.

Drumul de intoarcere ni s-a parut foarte placut acum cand il cunosteam, am servit si o gustare la una din masutele de lemn amenajate pe valea raului.

Am fost la multe cascade dar aceasta e cascada unde vrei sa revii cu siguranta.

Si un sfat pentru cei din Bucuresti, Ploiesti, etc. Sa va intoarceti pe DN1A Cheia, este muuult mai liber decat pe Valea Prahovei, noi ne-am intors spre Cheia dupa 20 de minute de mers in coloana spre Predeal, si nu am regretat pentru ca am putut servi si masa la intrarea in Sacele la un local cochet "Don Corleone".

Trimis de senateo in 21.09.14 22:36:54
Validat / Publicat: 22.09.14 00:11:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PIATRA MARE.

VIZUALIZĂRI: 1658 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (senateo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parcarea la bariera sau pe stradute. E un chiosc cu Kurtos bun la bariera.

• Alte impresii din această RUBRICĂCanionul 'Şapte Scări' [Dâmbu Morii]: