ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2014
ÎNSCRIS: 24.01.10
SEP-2014

O croaziera Magnifica

Dupa 5 luni de asteptare de la data achizitionarii pachetului a sosit si ziua mult asteptata, Croaziera pe MSC Magnifica.

Plecarea s-a facut din Amsterdam iar vaporul a avut ca intinerariu Hamburg (Germania) Le Havre (Franta) Southampton (Anglia) Zeeburgen (Belgia) si Amsterdam (Olanda), unde vaporul a stat 2 zile la inceputul croazierei.

Am zburat cu Taromul pana la Shipol (Amsterdam), apoi cu trenul pana in Amsterdam Central (distanta 3 statii mici de tren cam 15 minute, pret 4 euro adult 2,5 euro copil la clasa 2). La iesirea din gara spre port se poate vedea vaporul pt ca terminalul este la 1 km de gara iar distanta se poate parcurge usor in 15 minute pe jos cu tot cu tras de bagaj...

Noi am sosit intr-o vineri pe la ora 12 iar vaporul nu era venit, fapt pt care am predat bagajele la terminal si ne-au comunicat sa revenim pa ora 17 pt imbarcare. Avand in vedere ca vaporul stationa pana sambata la ora 15 nu era nici un stres cu imbarcarea si am plecat sa vizitam orasul.

O sa incep cu descrierea vaporului si pt a da cateva ponturi despre transferuri, excursii de pe vas... etc. Msc Magnifica este din clasa de mijloc ca marime din flota de 12 vase pe care o detine compania Msc. Are aproximativ 300 m lungime 16 etaje, 2500 de pasageri si 1000 echipaj. Noi am avut o camera interioara Fantastica (este denumirea pt ca exista si interioare Bella) la etajul 11, maricica cu 2 paturi de o persoana + 1 suspendat pt copil.

Camera curata, lenjerii impecabile, prosoape schimbate de n... ori pe zi. Interiorul vasului este superb, cu restaurante, baruri, casino, locuri de joaca pt copii, magazine... etc.

Restaurantul gen bufet se numeste Sahara si este situat la etajul 13 iar cel a' la cart la care am fost repartizat Quattro Venti la etajul 6.

Daca in prima croaziera cu Msc Splendida din 5000 de pasageri eram 10 romani, acum din 2500 eram peste 100. Angajati romani pe vapor cam 30, fotografi, sef pe la restaurant, la shop, la excursii... Draguti in general, te ajutau cu informati atat cat stiau si ei.

Mancare pe vas este extraordinara, curatenia exemplara insa serviciile lasa un pic de dorit... Si anume, fiind multi Brazilieni... nu sant atat de implicati ca indonezienii, filipinezii... care sant mai serviabili. De exemplu, baiatul care facea curat in camera noastra era din Brazilia, la curatenie nici un repros, insa s-a stricat telecomanda... l-am rugat sa o schimbe si nu a mai adus-o, a trebuit sa sun la seful lor sa primesc alta, nu primeam la timp programul cu activitati, facturi sau diferite formulare... trebuia sa sun receptia sa rezolve treaba.

La debarcari in orase...organizarea slaba rau, trebuia sa stai la cozi imense pt a iesi de pe vas. In fine, avand in vedere toate facilitatile de care te bucurai pe vas... treci peste micile neconcordante.

Piscina interioara, exterioara cu apa de mare incalzita, jacuzzii... spectacole in fiecare seara, discoteci cu diverse teme, baruri, cafenele, restaurante, biliard, bowling, cinema 4 d... tot ce vrei pt a te simtii minunat pe acest vapor.

* * *

AMSTERDAM - pt vizitare nu trebuie sa luati excursii sau transfer pt ca se ajunge imediat de pe vapor in centru. De la vas tramvaiul 26 1-2 stati pana la Amsterdam Central (gara) iar langa sant zeci de tramvaie. vaporase, metrou... biciclete etc pt a explora orasul. O excursie de 1,30 minute cu un vaporas cost 15 euro, adult si 8 copil dar merita din plin. Magazinele cele mai ieftine cu suveniruri sant in piata Dam unde este si madame tussauds. De la gara se ajunge imediat cu tramvaiul 2 sau 5 cost 2,80 euro bilet valabil 1 ora de la prima validare (trebuie validat obligatoriu si la coborare pt a fi valabil toata ora. Pe aceasi ruta gasiti piata de flori si musee importante. Cartierul Red light District in apropierea garii, foarte animat atat ziua dar special noaptea cu celebrele fete de la geamurile cu lumina rosie, si cu magazinele care vand ierburi... foarte atractiv pentru tineri in special engezi si nemti care vin pt distractie. O excursie de pe vapor care avea plimbare cu vaporasul si vizita la casa Anne Frank costa 59 euro... iar pe cont propriu va costa 20 cel mult.

HAMBURG - prima escala de pe traseu dupa cele 2 zile de stationare in Amsterdam. O coada incredibil de mare in fata terminalului la shuttle bus spre gara din Hamburg. Pe langa turistii care vroiau sa viziteze orasul foarte multi nemtii care debarcau, transferul este gratuit pt toti. De la gara incep centrul dar pt ca am nimerit duminica totul era inchis. Doar fast food, cate o cafenea deschisa, in rest totul inchis. Lumea se respecta si se odihneste la sfarsit de saptamana. Plimbarea pe strazile din centru a fost frumoasa, Hamburgul este si el o mica Venetie, are cateva canale pe care sa te plimbi cu vaporasele, Orasul curat, frumos specific nemtilor, mai putin ei ca oameni, foarte reci foarte distanti.

Le Havre - din nou shuttel bus gratuit pana in centrul orasului, sau pentru 10 euro o plimbare cu tractorasul (ca la mare) prin oras si oprire la un mall din aopropierea portului. Oras foarte curat cu o plaja mare si lunga cu pietre, orasul este cocotat pe un deal si poti ajunge si cu un funicular care costa 1 euro, iar privelistea este incredibila. Centrul arata bine insa nu este asa animat sau populat ca in alte parti.

SOUTHAMPTON - debarcarea s-a facut aici insa, nu am vizitat orasul pt ca am achizitionat o excursie la Londra. Pretul platit pt excursie (achizitionata de la agentie inainte de plecare 2 adulti si un copil 860 ron) a constat practic in 6 ore de mers cu autocarul dus intors si 3,5 ore de vizitat in Londra. Noroc ca ne-a lasat langa Big Ben si am putut vizita cate ceva. London eye celebra roata, 21 lire adult si 15 copil, nu a fost coada si am putut sa ne dam, privelistiea de sus asupra Londrei este fabuloasa chiar daca era inorat si putina ceata. Am mai vizitat in mare viteza Picadilly Circus, Buckingam, James parc... Impresia generala este buna, un oras frumos chiar spectaculos dar fffff aglomerat, traficul este incredibil in oras dar si pe autostrada, iar vremea, ,,, ,,naspa rau!

ZEEBURGEN - Belgia. Este portul in care ancoreaza vasul, insa daca ceri transfer te duc in Blackenberg (un oras statune) cu o plaja imensa ca latime... 150 m... plin de apartamente in regim hotelier foarte curat si frumos. Tansferul 14 euro pers... pt cam 8 km de la port pana in centru. Gara din Blankenberg este situata langa locul de intalnire pt shuttle iar de aici si pana la Bruges sant 17 km. iar trenul face 12 minute. Nu am fost pt ca eram obositi si am preferat sa ne plimbam pe faleza insa cei care au fost pe cont propriu in Bruges au ramas placut impresionati de oras. Chiar daca luai transfer pana la Blachenberg +tren la Bruges cost 25 euro iesi mult mai bine decat excursia de pe vas care costa 49 euro. Bombonariile sant la tot pasul si aici in Blackenberg, iar minunatele si miile de bomboane de cocolata cu toate aromele posibile incep de la 2,5 euro suta de grame. Oraselul arata impecabil, insa din pacate nici vara nu este asa cald... de plaja si baie pt ca ar fi o destinatie interesanta.

AMSTREDAM - ziua debarcarii. Cum tot ce este frumos se termina repede, iata a venit si ziua debarcarii. Bagajele trebuie facute si lasate la usa in noapte dinainte intre 12-2 noapte. Se primesc etichete pe culori pt ca la ridicare sa nu fie balamuc. Am fost instiintati ca trebuie sa parasim cabina la ora 8 dim si sa ne prezentam la Barul Ametista la ora 9,30 pt a fi debarcati. Debarcarea s-a facut rapid, in 30 minute eram si cu bagajele ridicate si ajunsi la gara.

Trenul spre Schipol (aeroportul din Amsterdam) vine de 4 ori pe ora, deci ajungi rapid. Aeroportul este o imensitate... are 6-7 terminale de citiva km fiecare... deci ar fi bine sa veniti mai devreme decat cele 2 ore, mai ales ca Taromul nostru zboara de pe terminalul D la ultima poarta...

* * *

Mergeti cu incredere in Croaziere pt ca nu stiti ce pierdeti!

Vacante Magnifice va urez tuturor!

Am sa postez si cateva poze din aceasta Croaziera Minunata.

Trimis de bogdan 75 in 21.09.14 18:24:51
Validat / Publicat: 21.09.14 19:17:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 3829 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan 75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 londra vazuta din london eye
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 22 voturi)

dianamea [27.03.15 07:02:08] »

Anunt: Ca urmare a atacului terorist petrecut pe 18 martie la muzeul Bardo din Tunis, in urma caruia au murit 20 de turisti aflati in croaziere pe vasul MSC Splendida si Costa Favolosa, si inca alti cateva zeci de turisti au fost raniti, (pentru toti ne exprimam parerea de rau), liniile de croaziera MSC, Costa, Princess Cruise, Holland American Line, P&O Cruise si Oceania au schimbat traseele si nu vor mai acosta in Tunisia, iar NCL Cruise deja anulase aceasta destinatie de anul trecut.

Acum si la croaziera Brizele Mediteraneene cu Pullman Tour, croaziera care figureaza la agentiile de turism ca o croaziera pentru seniori, s-a comunicat schimbarea destinatiei Tunis.

• Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Magnifica: