ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2014
DIN: Roman [NT]
ÎNSCRIS: 11.07.10
JUL-2014

Thassos - minunat!

Asa cum am spus si in articolul anterior (vezi Hotel Potos - o oaza de relaxare...) am plecat din Thassos cu regretul ca am stat prea putin si nu am reusit in 7 zile sa cuprindem cu sufletul si inima toate frumusetile pe care le ofera aceasta insula! Parca si ce-am vazut n-a fost indeajuns pentru a ne incarca suficient amintirile si timpul care va veni pana la anul, cand o vom lua iar din loc, intr-un alt concediu, din care nu va lipsi cu siguranta... Thassos!

Despre plajele insorite din Thassos au scris minunat atatia romani pe AFA, incat nu ai sti ce sa mai adaugi. Dar am sa le intaresc comentariile spunand ca intr-adevar pe aceasta insula plajele sunt parca decupate dintr-o carte de povesti, apele sunt mirifice, iar acel albastru infinit te cuprinde si iti urmareste toate amintirile.

Nu am avut cand sa le vizitam pe toate, dar cele care ne-au ramas la inima au fost Aliki si Psili Ammos, unde de altfel ne-am petrecut cea mai mare parte a timpului... nu ne mai saturam de ele! Nu am alti termeni de comparatie decat litoralul romanesc si cel bulgaresc, dar in acest moment imi este deajuns. Sunt sigur ca altii au vazut plaje ce se confunda cu raiul, imagini de aur din pierdutele insule ale oceanelor lumii (rasaritul aparut din Pacific si asfintit pierdut in Oc. Indian), dar noi ne bucuram, acum, de ce ne-a oferit Marea Egee in clipele putine petrecute pe insula de smarald! Cele doua plaje ne-au oferit indeajuns pentru a " plange" dupa ele, iar pustiului nostru de a-si aminti pentru totdeauna ca a fost cea mai superba vacanta si locul unde a invatat sa innoate (ne-a ramas un album de fotografii care ne vor tine de urat la iarna).

In privinta celebrelor taverne grecesti cu mancaruri specifice, am ramas oarecum dezamagiti, nefiind tare impresionati in privinta lor si a apetisantelor imagini pe care le vedeam la altii, dar credem ca nu am avut norocul de a le intalni noi pe cele autentice. Cu exceptia tavernei Irene, din Potos, unde serveste si celebra romanca Otilia (arhicunoscuta pe AFA), restul locatiilor nu ne-au dat gata cu oferta lor culinara. La Irene ne-a placut indeosebi gyrosul si mix fish-ul, dar atat!... prea multa pizza, prea mult pui (pulpe si piept) la gratar, care oricum le mancam din plin si pe la noi pe acasa!... cred ca nu ne-am nimerit noi unde trebuia, dar la anul musai le gasim!

La o aruncatura de bat de Potos se afla satul Theologus, pierdut in timp si istorie, incremenit parca in alta dimensiune. Localnicii sunt parca din imaginile de arhiva, imbatraniti de timpuri, temporare aparitii pe strazile inguste si nenumarate ce strabat localitatea... autentic grecesc!

Nu vreau sa spun mai multe pentru ca ne dorim sa revenim si sa avem o noua imagine, sa le sedimentam pe cele vechi completandu-le cu cele noi!

Un sejur de 7 zile este mult prea putin pentru a avea o imagine corecta, pentru a intelege ceea ce vezi, pentru a discerne toate frumusetile, dar oricum Thassos ne-a vrajit!

Trimis de danette in 20.09.14 13:53:45
Validat / Publicat: 20.09.14 15:46:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2894 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danette); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

calatorul [24.09.14 16:00:08] »

Frumoasa relatare si sincera, convingatoare in descrierea locurilor si a vacantzei. Ma bucur sa regasesc aceleasi satisfactii ca si ale mele la cei care au fost pe unde am trecut si eu. Multumim.

danette [24.09.14 18:33:47] »

@calatorul50: Multumim si noi!... totusi prea putin am stat in Thassos, ca sa ne simtim multumiti intrutotul si "incarcati" pentru o iarna atat de lunga! deja visez la vara viitoare... si Thassos, si... !!

calatorul [25.09.14 09:43:36] »

@danette - Asa am patit si eu anul trecut, cand nu am putut sta decat o saptamana dar a fost foarte frumos. Cand am resurse fac altfel - rezerv 5 zile sau 7 si apoi mai prelungesc pana la 10. Asa am facut anul asta si am iesit mai ieftin de la 7 la 10 zile, aproape nu am simtit diferenta, rotunjita de gazda din Grecia in favoarea mea. Succes si vacante frumoase.

danette [25.09.14 10:57:52] »

@calatorul50 - Multumim pentru sfat!... de luat aminte!

Deasemenea, vacante cat mai minunate!

AleDia [30.09.14 11:25:26] »

Sunt de acord... 7 zile sunt prea putine pentru a descoperi minunata insula! Si noi am stat tot atat, dar mai aveam multe de vazut. Poate cu o alta ocazie

simon_niculae [09.10.14 00:11:06] »

@danette - Nu sunte-ti nici primii, si nici ultimii pe care Grecia ia atras in gasca ei de suflete iubitoare de frumos.

Si noi ne-am promis ca vom revenii in Creta, asa cum dealtfel ne-am propus sa revenim peste tot pe unde am umblat, in cautare de locuri noi. Cand ceva i-ti place, scrii cu sufletul, si asta se vede!

Felicitari pentru articol, si nu-i asa vacanta placuta in cel mai scurt viitor!

danette [09.10.14 11:34:21] »

@simon_niculae - Multumesc pentru aprecieri!

Intr-adevar, deja visez la vara viitoare, din care Grecia nu va lipsi, cu siguranta!

Vacante cat mai placute si reusite!

AleDia, calatorul, danette, simon_niculae
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: