ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2014

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Locul unde simti fericirea

Am aflat despre Cinque Terre cautand informatii despre coasta Amalfi, dar am fost atat de incantati de peisajele de la Cinque Terre incat nu am rezistat tentatiei de a merge aici si nu la Amalfi. Multumesc si celor care au scris pe acest site si au atasat poze despre aceasta zona minunata. Informatiile lor sunt atat de cuprinzatoare, incat nu as vrea sa repet ceea ce au scris ei si incerc sa adaug informatii noi.

In septembrie 2014 inca nu s-au reparat drumurile de acces pedestru deteriorate de alunecarile de teren din 2011, insa se poate merge intre Monterosso - Vernaza - Corniglia, costa 7,50 eur sau acces cu cardul Cinque Terre, iar intre Corniglia si Manarola se poate merge pe ocolite prin Volastra. Atentie, echipamentul de urcat pe munte este absolut necesar, nu se poate merge in slapi deoarece alunecati pe pietre si va puteti accidenta.

Cardul Cinque Terre este de doua feluri: cu tren sau fara tren, cel fara tren asigura accesul pe cararile de munte, microbuzul de la gara Corniglia pana sus in sat, si acces la internet nelimitat, caci limitat exista oricum in gratuit in gari pana la 15 minute, si costa 7,50 eur pe zi sau 14,50 eur pe 2 zile, iar daca include si accesul cu trenul costa 12 eur pe zi sau 23 eur pe 2 zile.

Cardul se poate cumpara in fiecare gara de la centrul de informatii, nu de la casa de bilete. Insa, de la casa de bilete se poate cumpara bilet de acces nelimitat la trenuri pentru o zi costa 7,50 eur sau pe o saptamana de luni pana duminica costa 14,30 eur, pentru zona cuprinsa intre La Spezia si Levanto. La casa de bilete este o coada destul de mare, mai ales dimineata, insa sunt multe automate de bilete la care nu e coada. Biletele de tren trebuie validate la aparatele de validat care le imprima data si ora. In cinci zile nu ne-a controlat cineva biletele decat o singura data, pentru ca intre statii e distanta de mers de 5-10 minute si e cam greu pentru controlori sa verifice sute de oameni intr-un timp asa de scurt, insa se intampla sa opreasca trenul intre statii fara sa deschida usile si sa efectueze controlul tuturor pasagerilor.

Aceste doua localitati aflate la marginea zonei Cinque Terre sunt mult mai convenabile ca preturi la cazare si mancare. Levanto este o statiune cu magazine, restaurante, hoteluri, si o plaja amenajata foarte intinsa, cu pietricele mici si nisip. La Spezia este un oras cu port de iahturi si de vase de croaziera.

Trenurile pe distanta intre La Spezia si Cinque Terre circula foarte des, cam la o jumatate de ora distanta sau chiar mai des, insa cele mai rapide nu opresc in toate statiile. Sunt in general aglomerate, pentru ca in fiecare gara urca sute de turisti si coboara sute de turisti, dar trenul asteapta pana urca si coboara toti. Pentru ca sunt aglomerate exista si personaje dubioase care fura bagaje nesupravegheate si portofele, mai ales copii, pentru ca acestia daca sunt prinsi nu sunt pedepsiti, si exista afise de atentionare in gari, anunturi la statia de amplificare si flyere pentru avertizare. Se recomanda sa tineti rucsacii in fata, nu in spate, sa nu lasati bagaje pe locul din tren si sa mergeti la toaleta, sa nu lasati persoane aparent binevoitoare sa va care bagajele, etc.

Ceilalti care au scris inaintea mea, au fost in zona Cinque Terre in afara sezonului de vara, de aceea probabil nu au au avut ocazia sa faca si plaja si baie in mare. La mijlocul lunii septembrie am avut o vreme foarte buna pentru aceasta, temperatura apei marii fiind de 23-24 de grade, si cca 30 grade in aer.

Cea mai frumoasa si intinsa plaja este in Monterosso, unde se poate ajunge si cu masina, exista si o parcare mare. In Vernazza este o plaja la care se poate ajunge trecand pe sub o stanca, in Corniglia nu exista plaja, in Manarola si Riomaggiore se poate face plaja pe stanci si pe dig, existand scarite de metal pentru iesirea mai usoara din apa. Se practica sporturi de apa ca surf cu padela, si canotaj cu caiacuri.

Pentru amatorii de snorkeling zona este ideala, deoarece fiind rezervatie naturala nu este permis pescuitul la scara mare si pestii ating dimensiuni destul de mari. Am vazut totusi copii care aruncau bucati de paine drept momeala si strangeau apoi pestii cu o plasa sau oameni care pescuiau cu undita de pe dig.

Accesul in satele de la Cinque Terre se poate face si cu vaporul pe traseul La Spezia, Portovenere, Riomaggiore, Manarola, Vernazza, Monterosso, si de asemenea exista bilet de o zi care permite mai multe urcari si coborari, costa ceva mai mult decat cu trenul, dar peisajele vazute de pe mare merita diferenta de pret. La Portovenere nu se poate ajunge cu trenul, doar cu vaporul. Se pot vizita toate cele 5 sate intr-o singura zi, daca nu aveti timp suficient, insa desi am stat 5 zile nu m-as mai fi despartit de aceasta zona minunata, care te face sa uiti de toate grijile.

Am mancat fructe de mare la cornet, de 6,8, 12 eur in functie de dimensiune, inghetata la cornet cu 2 cupe 2,50 eur sau 3 cupe 3 eur, pizza cu 2,50 eur felia sau 8-10 eur intreaga, diferite feluri de paste, peste, etc. Se gasesc de cumparat si facut cadou celor de acasa: paste ambalate, lamai, masline, vinuri locale, lichioruri, bibelouri, dantele, picturi, ceramica si alte produse artizanale locale.

Trimis de dianamea in 19.09.14 22:10:48
    Validat / Publicat: 20.09.14 07:30:04
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 7330 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianamea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P14 magneti

[20.09.14 12:33:48]

@dianamea: Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

dianameaAUTOR REVIEW
    [20.09.14 15:02:02]

@webmasterX: Semnul este la Manarola, care este unul din satele din Zona Cinque Terre, dar aceasta zona se intinde pe vreo 20 km. Distantele cu trenul sunt: La Spezia Riomaggiore 9 min, Riomaggiore Manarola 2 min, Manarola Corniglia 4 min, Corniglia Vernazza 5 min, Vernazza Monterosso 5 min, Monterosso Levanto 5 min.

dianamea
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cinque Terre: