ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2009
GR. VÂRSTĂ: sub 20 ani
ÎNSCRIS: 13.08.08
FEB-2009

Budapesta - “infuzie culturala…”

Franz Schubert - "Moment muzical"

Un oras ce abunda in istorie si traditie, un oras ce incanta ochiul turistului de pretutindeni, o capitala europeana care si-a pastrat bijuteriile arhitecturale atent slefuite timp de sute de ani sau intr-un singur cuvant: BUDAPESTA. O metropola care sub amprenta timpului si a destinului istoric ce a facut numeroase incercari de a-i ingropa/nega trecutul, s-a ridicat intotdeauna deasupra invaziilor straine, intorcandu-se de fiecare data intr-o maniera din ce in ce mai puternica, pulsand si generand VIATA

Frumusetea miscatoare a muzicii, vitalitatea artei si capacitatea uimitoare de a rezista in fata vicisitudinilor si a succesiunii de evenimente nefavorabile ale vremii reusesc sa creioneze o imagine a Budapestei asemanatoare unei magnifice piese de teatru timpurii din istoria tarii.

Este suficient sa te plimbi de-a lungul stradutelor din centrul orasului, ascultand muzica ce se revarsa pretutindeni pentru a te identifica cu acea atmosfera idilica de alta data si pentru a savura o parte din farmecul datorat cladirilor medievale construite intr-un stil aparte, in care elementele de arhitectura veche se imbina armonios cu structurile moderne. Budapesta este impanzita si de edificii ce abordeaza un stil indraznet, aprig si modern din punct de vedere arhitectural, simbolic fiind PALATUL PARLAMENTULUI. Acesta este construit in stil neo-gotic si este de o impresioanata frumusete ce creeaza o atmosfera feerica, de basm; dand senzatia de dominanta asupra malurilor Dunarii. Structura maiestoasa, neo-clasica, dainuie si vegheaza orasul din anul 1896, etalandu-si in fata turistilor fatadele elegante, intercalate cu zeci de coloane.

INSULA MARGARETA (“dragostea incepe si se termina aici”) este situata in inima Dunarii intre Podul Margareta si Podul Arpad. Fiind de o frumusete rara, taramul “mereu verde” atrage mii de turisti anual, popularitatea ei datorandu-se spatiului de un verde luxuriant, bailor termale, ruinelor istorice antice pe care le gazduieste, dar si datorita sentimentului de liniste si pace care se asterne usor asemenea unei ploi calde de vara.

Construit pe malul drept al Dunarii, orasul dominat de colinele ce se inalta triumfatoare catre cer, BUDA reprezinta unul dintre locurile cele mai fascinante ale capitalei Ungariei; aici poti fi martor al complexitatii istorice si culturale ale acesteia, viata artistica si arhitecturala derulandu-se in fata propriilor tai ochi.

BISERICA MáTYáS este situata in piata Szenháromság si a a avut un rol important in istoria Ungariei, deoarece aici au fost incoronati majoritatea regilor maghiari si s-au celebrat cununiile regale. La subsolul bisericii se afla o cripta ce contine o colectie bisericeasca dar si o copie a Sfintei Coroane (a fost construita pentru primul rege crestin al Ungariei, Sfantul Stefan).

In onoarea primului rege crestin maghiar, Sfantul Stefan a fost ridicata o basilica masiva, de dimensiuni impresionante, o adevarata relicva sfanta. Detine titlul de ‘cea mai mare biserica din Budapesta’, avand o capacitate de circa 8.500 de locuri si o inaltime ce se apropie de 100 m. Principalul punct de interes in consituie mana dreapta mumificata a regelui (Szent Jobb - sfanta mana dreapta). Pentru o mai buna vedere de ansamblu a orasului se poate urca in turnul cupolei, turn ce ofera o priveliste deosebita si cuprinzatoare a metropolei.

PODUL CU LANTURI sau "Széchenyi lánchíd" este unul dintre cele 7 poduri care unesc Buda de Pesta; din punct de vedere compozitional a contribuit la revolutionarea stilului arhitectural european, maiestria, grandoarea si masivitatea consacrandu-l la vremea respectiva.

METROUL DIN BUDAPESTA face parte din cel mai vechi lant din intreaga Europa, garniturile sunt din otel sau chiar din lemn, fiind pastrate cele de pe vremea sovietica; o calatorie cu metroul poate fi destul de “zgomotoasa” si incomoda, dar la indemana daca dorim sa ajungem in cartierele mai indepartate. Biletele se achizitioneaza din statia de metrou si pot fi si de tip “family”, “all day long” etc.

In ceea ce priveste “SHOPPING-ul” de cele mai multe ori turistii sunt sfatuiti sa achizitioneze suveniruri din Pesta sau de pe Strada Vaci (Vaci Utca), acestea incadrandu-se in categoria celor mai costisitoare zone comerciale; sunt marginite de magazine de renume, branduri cunoscute, parfumerii, restaurante, buticuri cu suveniruri, amintind catusi de putin de bazarele si balciurile multicolore (cu mentiunea ca preturile Nu sunt negociabile: d).

Imaginea Budapestei, a forfotei de pe stradute, a Dunarii ce despica orasul in doua, dar si a podurilor care mentin legatura dintre Buda si Pesta, ii va ramane oricarui turist intiparita pe retina si inradacinata in interiorul inimii. Calatorie placuta!!!

In cazul in care doriti sa vizitati Budapesta va pun la dispozitie si alte informatii prin intermediul atasarii urmatoarelor link-uri:

(ghid turistic Budapesta)

Trimis de Miss Butterfly in 13.12.09 16:19:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 1759 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Miss Butterfly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16x [fără descriere]

[13.12.09 16:24:38]

Il rog pe unul din webmasterii "de serviciu" sa ataseze melodia pe care am ales-o pentru reviews-ul anterior (invalidat), sa mute fotografiile pe care le inserasem celuilalt reviews aici si daca este posibil ca acele cuvinte pe care eu le-am scris cu majuscule sa fie ingrosate (fiindca am inteles ca datorita sistemului nu se pot face astfel de modificari si nici nu se pastreaza in cazul in care textul este scris anterior in Word; asa ca rog, if possible, sa se faca aceste modificari manual ).

Multumesc si o seara frumoasa!

webmasterXY*
[13.12.09 19:50:07]

MissB, dorinta indeplinita intr-o oarecare proportie, urmeaza mutarea fotografiilor de catre colegii mei.

[14.12.09 09:29:37]

mutat si fotografiile

[14.12.09 10:35:01]

"webmaster & company" va multumesc pentru mana de ajutor acordata

Diaura*
[13.01.10 20:27:25]

Intr-adevar, Budapeste este un oras minunat. (atat de minunat incat tu ai simtit nevoia sa scrii de doua ori despre el, si tot de doua ori despre Biserica Matyas, despre Basilica Sf. Stefan, despre podul cu Lanturi, despre metrou si despre strada Vaci pentru shoping)

[13.01.10 20:32:40]

Este adevarat ca am postat 2 review-uri despre Budapesta, insa daca le citeai ti-ai fi dat seama care a fost motivul pentru care am ales sa RESCRIU impresiile despre acest oras. Accept criticile atata timp cat ma vor ajuta sa imi repar greselile ( eu sunt de parere ca pana acum mi-am dat interesul , desigur aceasta este doar o parere personala si mult prea subiectiva).

P.S. Asa ca sa iti ofer un indiciu.. iti spun ca si eu am "calcat stramb", mi-am asumat faptele, mi-am cerut scuze in mod 'public' ( pe forum in fata comunitatii) si am incetat sa le mai repet.

Sa ai o seara minunata!

@webmaster: esti sigur ca nu vrei sa ma ajuti cu 'evaporarea' acelor impresii invalide?!? uite ce confuzii se creeaza... interpretari gresite ( din partea membrilor in ceea ce priveste nr. review-urilor postate de mine in cadrul aceleiasi destinatii, dar si din partea mea in ceea ce priveste ecoul diaurei, pe care, sa-mi fie cu iertare dar nu l-am putut considera decat.. 'rautacios' fiindca nici macar nu a aruncat o privire peste texte pentru ca apoi sa imi arunce in fata intr-o maniera ironica si 'eleganta' faptul ca mie mi s-a permis sa postez 2 review-uri despre aceleasi obiective). Rautacioasa probabil ca am fost si eu in momentul in care am facut publice link-urile si sursele de ispiratie ale Diaurei, insa nu am acuzat-o de nimic din ce nu a facut. Anyway... imi cer scuze si pentru acest lucru daca am lezat pe cineva...

webmasterXY*
[13.01.10 20:49:26]

@Diaura (in completarea raspunsului lui MissB te rog sa observi ca celuilalt review despre Budapesta i-au fost retrase PMA-urile, deci nu a facut obiectul concursului ce tocmai s-a incheiat.

Diaura*, Miss Butterfly
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: