ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2014
ÎNSCRIS: 27.06.12
SEP-2014

Plajele miraculoase din Lefkada

Am fost prima data in Lefkada dupa o vacanta petrecuta in Corfu acum cativa ani.

Insula este interesanta, spectaculoasa, incitanta. Daca as compara insulele pe care le/am vazut pana acum, as asemui/o cu insula Creta, cea mai spectaculoasa si mai mare dintre toate, care iti ofera totul, de la plaje, ape, plimbari si istorie. Lefkada este mai salbatica decat Corfu, sub care se afla, dar la fel de verde si cu ape si mai frumoase. Spre comparatie, pentru mine Thassos este insula unei vacante linistite, cu plaje frumoase si cuminti.

Spre deosebire, Lefkada, insula alba, este o destinatie pentru excursionisti experimentati si dotati. Consider cu convingere ca nu este o insula pentru familii cu copii mici, desi am vazut destul de multi pe plaje si prin statiuni, caci peisajul, plajele si apele sunt extreme.

Noi am pornit din Bucuresti cu masina prin Ruse/Pleven/Sofia/Kulata si ne/am oprit pentru o noapte langa Serres, la un hotel unde cred ca stau multi dintre romanii in drum spre Grecia. Multumitor, odihnitor, comod si placut, hotelul l/am regasit si la intoarcere, cand am mai facut un popas de o noapte.

A doua zi de drum am pornit in cautarea autostrazii Egnatia Odos, pe care am gasit/o repede si care ne/a dus de la Thessalonik pe langa Veria si Kozani spre Ioannina si in final la Igoumenitza.

Am preferat varianta autostrada si pentru portiunea finala, caci de la Ioannina se poate varia pe un drum de munte spre Arta si apoi la Parga si Preveza, langa insula Lefkada. Drumul asta ar fi mai scurt, dar am ales sa ocolim pastrand autostada pana la mare, iar de langa Igoumenitza am mers pe o sosea excelenta pe malul marii pana la Preveza, de unde drumul se imparte spre Corint si Peloponez sau spre Lefkada.

Atentie cand porniti pe autostrada Egnatia, ca de la Thessalonik nu mai gasiti nicio benzinarie pana la capat, noi am ajuns cu 5 l in rezervor, altfel trebuie sa iesi spre localitati dupa indicatoarele de statii de benzina ca sa alimentezi.

Insula o gasesti usor, am plecat de la Serres la 10 dimineata si la 3 dupa/amiaza eram deja pe insula, intrand prin capitala orasul Lefkas, unde am oprit sa mancam de pranz.

Apoi ne/am continuat drumul in capatul opus, de sud, al insulei, unde aveam cazare in Vassiliki, in capatul de vest, la Ponti, in niste casute minunate ascunse la poala muntelui. Ce/i drept, cu toata cazarea supra/comoda si ieftina, intr-un apartament cu 2 camere pentru noi si cei doi copii mari, am dus dorul privelistii catre Mediterana.

Dar ne/am recompensat apoi vizitand, zi de zi si pas cu pas, plajele insulei, pe care le/am gasit pornind cu masina pe drumul principal care ocoleste insula, bine asfaltat, semnalizat si marcat, care te duce cu indicatoare spre toate locurile si plajele cautate. Si am inceput cu cea mai celebra

PORTO KATSIKI este cea mai de jos pe partea de vest a insulei si cea mai spectaculoasa, se ajunge pe un drum asfaltat fara probleme deosebite, doar cu putina atentie la trecerile prin satele de munte cu stazi inguste, unde nu incap 2 masini odata. Am oprit in parcarea cu plata, mai sigura si mai amenajata, cu 3 euro toata ziua, ne/am luat jucariile si am plecat spre plaja. Dar am descoperit o coborare abrupta, pe o scara de fier cu o singura balustrada, pe care se inghesuiau cu totii sa urce sau sa coborare, insa fara mare greutate.

Practic nu este o plaja, ci o fasie de nisip sub un perete urias de stanca, la care ajungi trecand prin apa, cu bagajele pe cap, ca sa nu le uzi. Aveam la noi apa, rogojini, prosoape. Apa este de un albastru ireal, inconfundabil, si merita tot efortul, dar este adanca si violenta, nerecoandabila celor care nu stiu sa inoate sau copiilor. Faceti un drum pana acolo daca ajuneti pe insula.

EGREMNI este o plaja si mai abrupta, dar mai amenajata, in aceeasi zona si pe un drum invecinat, pana la care sunt de asemenea indicatoare foarte clare chiar din drumul principal. Dupa un sir intreg de serpentine drumul a ramas fara asfalt si desi am citit ca e bine sa te opresti pe margine, cum erau deja siruri de masini, am coborat pana in parcare si bine am facut, de alti 3 euro. Pentru ca drumul continua pe jos pe o coborare serpuita, pana la niste trepte in piatra si ciment, 430 la numar. Plaja are umbrele si sezlonguri contra cost si un barulet cu apa sucuri si sandvich/uri, deci e bine sa va luati rezerve de apa si mancare. Pe jos este un pietris fin sau mare, este recomandabil sa aveti papuci de plaja sau de baie, caci altfel va chinuiti ceva. Apa este tot adanca de la mal, dar turcoaz si limpede, am facut niste bai grozave.

KATHISMA a castigat voturile unora dintre noi pentru amenajarea completa. Este in partea de nord/vest a insulei si drumul te poarta pe niste serpentine spectaculoase si sosele inguste unde trebuie sa conduci cu grija, caci circula multa lume. Soseaua merge pana langa plaja, unde gasiti tot felul de parcari, gratis sau cu bani, din nou am dat 3 euro ca sa las masina la umbra si fara griji. Pe plaja umbrele si sezlonguri pe alese, stateam contra unei consumatii minime, o cafea o apa un suc, loc pentru toata lumea. Langa plaja restaurante, baruri si taverne destule ca sa poti alege un loc de masa sau o pauza de plaja la pranz, cand lasam prosoapele pe sezlonguri si mancam, iar la intoarcere gaseam lucrurile si umbrelele la locul lor neumblate, Nu am lasat si genti sau lucruri de valoare, ca sa nu riscam, alfel totul a fost ok.

AGIOS IOANNIS este o plaja lunga in nordul extrem al insulei, practic o fasie de nisip spre vestul ei, lunga de cativa km, jos amenajata, iar tot mai sus, marginita de o sosea lunga si lata, plaja este pustie si neamenajata. Noi am ales partea goala si libere, langa niste mori de vant parasite, unde am stat noi si cu marea o dupa/amiaza intreaga. A doua zi am gasit insa zeci de surferi cu parapante care profitau de orizontul fara niciun obstacol si plaja pustie, pe care am impartit/o fara probleme.

AGIOS NIKITAS este tot in nord/vest, o plaja relativ amenajata si relativ mica, dar cu o apa si un peisaj la fel de incantatoare. Am gasit si o parcare in soarele luminos al Mediteranei si o taverna cu mancaruri traditionale, si am stat pana la apusul soarelui, pentru un peisaj minunat, il vedeti in pozele de alaturi.

Plaja MILOS am gasit/o langa Aghios Nikitas, la capatul unei alei lungi pavate cu pietre si care printre taverne, hoteluri si case minunate, printre maslini si flori de leandru. Plaja e mult spus, e mai mult un port in care poti face o baie in marginea lui int/ro apa mica si limpede cristalina, dar plaja este o fasie subtire de nisip si pietris pe care incap cativa oameni cu prosoapele si umbrelele lor. SAtul si portul sunt foarte frumoase, am revenit acolo sa mancam, la ultima taverna de la capatul drumului langa mare, la un grec simpatic si vorbaret care ne/a dat o mancare grozava si ne/a oprit sa ne ofere un pepene rosu bonus. Alaturi la cafenele am gasit si niste inghetata si iaurt grozave, dupa care ne/am mutat la o plaja mare si incapatoare.

VASILIKI este o localitate maricica din sudul insulei, cu un port mare si o plaja destul de bolovanoasa. Daca mergeti in capatul din vest, adica in drepata extrema a golfului cum stai cu fazta spre apa, veti gasi un fel de plaja amenajata cu cateva sezlonguri si umbrelute care noua nu ne/au spus nimic. Dar apoi am descoperit apa mica, limpede si cu un nisip fin, un excelent tratament dupa zecile de pietre suferite pe celelalte plaje. Aici am descoperit si inchirierea de surfuri, si pentru ca eram incepatori am inchiriat in prima zi un surf fara vela, doar cu o vasla, la un sfert din pretzul afisat, adica 10 in loc de 30 de euro, pe care ne/am antrenat. A doua zi am dat dublu adica 20 de euro pentru ora de surf de data asta cu vela cu tot, si ne/am descurcat binisor, dupa cateva sfaturi primite de la instructor, cu care nu am mai avut vreme sa facem lectii destule.

La NIDRI am fost doar ca sa luam un vapor pentru o CROAZIERA pe care o recomand cu mare caldura. Am ales un vapor mare pentru ca iese in mare deschisa si simte valurile si nu am avut probleme cu raul de mare. Vaporul ne/a dus la Porto Katsiki, Egremni si apoi la insulelel Kefalonia si Ithaka, pe care am zabovit cate o ora si unde am vizitat porturile frumoase si atragatoare. Am mai oprit pentru inca o baie langa Skorpio insula lui Onassis si am vazut si o pestera interesanta, in care aproape incapea cu totul vaporul cu 2 etaje.

Mai sunt si alte plaje celebre, ca Megali Petra sau altele, la care nu am ajuns si de care nu pot vorbi. POate voi le veti gasi.

DRUMURILE prin insula sunt bine amenajate, intretinute si cu indicatoare destule, cand nu am fost siguri am oprit si am intrebat localnicii care, culmea, stiau majoritatea engleza. Am intalnit pe drum si am cumparat si mancat miere de pin si de cimbru, foarte gustoasa si aromata. Am gasit tot pe marginea drumului spre Porto Katsiki ulei de masline extravirgin si alte produse locale traditionale, proaspete si gustoase. Atentie cand mergeti sa pastrati partea dreapta si sa nu taiati linia drumului, ca riscati sa va ciocniti cu celalat sens si in cel mai bun caz ramaneti fara oglinda masinii. Nu am vazut accidente, desi mai erau si grabiti teribilisti, desigur nu greci.

Soseaua care coboara din nord spre sud este mai larga si usoara pe partea de est, si o parcurgeti mai repede, chiar daca pe harta pare egala cu cea din vest, o zona mai abrupta, mai salbatica si mai pustie. In est sunt statiuni mai multe si mai mari, dar fara plaje sau cu ceva intrare in mare unde poti face o baie obisnuita. Drumul este foarte bine semnalizat si noaptea, cu placute reflectorizante la fiecare metru, in Romania nu am vazut asta nicaieri.

Jumatate din masinile intalnite erau din Romania si nu cred ca puteti merge pe insula fara masina, caci nu veti vedea practic nimic din ceea ce va ofera. Noi am facut drumuri zilnic la plaje desi aveam la 300 m. plaja din Vassiliki, am totalizat 500 km prin insula si as fi vrut sa ajung si in alte locuri.

CAZAREA este foarte diferita si trebuie sa va alegeti cu grija hotelul. Noi am avut norocul sa alegem niste casute retrase cu terase, curte si piscina, dar fara vedere la mare. Daca vreti sa locuiti in statiuni aveti riscul sa nimeriti o camera cu balconul in strada sau deasupra tavernei, ori la alta inghesuiala. Daca nu va supara izolarea va recomand o vila pe malul de vest, cu vedere la mare, spectaculos si inegalabil. Dar acolo nu aveti decat 2/3 vecini si masina pentru a merge la plaja, magazin sau taverna. In statiuni gasiti si magazine de toate felurile, cele mai multe in capitala Lefkas care are Carrefour, Lidl si alte supermarketuri locale, sau la Nidri, plin de turisti, vapoare si magazine.

Vila Azaleea la care am stat noi la Vassiliki avea apartamente cu 2 camere la parter si etaj, cu 2 bai, bucatarie si vesela, cu terase mari, sezlonguri, balansoare, un loc bun de odihna, inclusiv piscina din curte inconjurata de palmieri si maslini.

Drumul de intoarcere l/am facut tot prin Igoumenitza si apoi pe Egnatia Odos, am plecat cu rezervorul plin si in 5 ore am traversat cele 51 de tuneluri care strabat muntii PInd, si am oprit din nou dupa Thessalonik, langa Serres, la hotel Alexander, unde insa nu poti manca decat micul dejun, si am coborat in satul de alaturi unde am gasit magazine, taverne si am mancat de toate la jumate de pret.

Va recomand cu bucurie Lefkada, o insula pentru excursionisti experimentati, fara copii mici dar cu masina la dispozitie, si cu incredere in drumurile frumoase care vi se deschid in fata, prin niste peisaje mirifice si catre plaje miraculoase. Vacante placute si drumuri bune.

Trimis de calatorul in 19.09.14 15:54:16
Validat / Publicat: 19.09.14 17:09:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 10072 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calatorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Desi plaja Aghios IOannis este amenajata doar la capatul ei sudic, merita admirata maretia acestui peisaj impunator, la marginea marii, pe o fasie de nisip.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 46
[19.09.14 18:43:34]

@calatorul50:

Poţi folosi linkul de mai jos (se deschide într-o fereastră nouă)

amfostacolo.ro/scr-review ... =1&tid=7&rid=26

[19.09.14 18:46:27]

Cesere
[19.09.14 19:56:29]

Foarte utile impresiile cu o singura observatie si anume- insula lefkada ca toate insulele ionice au iesire la marea ionica si nu la mediterana care este mai la sud...

danamandache
[19.09.14 20:35:36]

Felicitari pentru articol!!!

motaneata
[19.09.14 23:48:15]

@Cesere:

Parerile sunt impartite: foarte multi useri de pe AFA sustin ca Marea Mediterana este "mai la la sud" de Marea Ionica si Marea Egee.

Wikipedia (ro.wikipedia.org/wiki/Mar ... Mediteran%C4%83) si Enciclopedia Britannica (britannica.com/EBchecked/ ... diterranean-Sea) sustin insa ca Marea Ionica, Marea Egee si alte cateva mari, fac parte din Marea Mediterana (Marea Ionica este o subdiviziune a Marii Mediterane).

Si in Geografia de clasa a VI-a am citit cam acelasi lucru.

Eu pe cine sa mai cred?

Cesere
[20.09.14 08:18:45]

@motaneata: e prea frumoasa marea in lefkada... ionica... sau mediterana... sau ce o fiB-)

danette
[20.09.14 09:08:11]

@motaneata: ai perfecta dreptate!

xpac
[21.09.14 09:44:45]

Frumoasa descriere a acestor plaje superbe din frumoasa Lefkada! Am o singura mentiune: la Porto Katsiki, pentru a trece prin apa trebuie, daca vrei, sa treci pe cea de a doua plaja dinspre cap Dukato.

[22.09.14 13:33:26]

[16.10.14 19:39:46]

@Cesere - Multumesc pentru aprecieri. IN privinta Marii Ionice aveti dreptate cu totii, caci Mediterana se cheama intre Italia si Grecia Marea Ionica, de unde si denumirea insulelor ionice din zona. Tot asa cum se cheama Egee intre Grecia si Turcia, sau Ligurica langa Livorno si Monte Carlo. INdiferent ce nume poarta, este la fel de frumoasa. Multumesc pentru completarile utile.

[16.10.14 19:42:33]

@motaneata - Multumesc pentru aprecieri. IN privinta Marii Ionice aveti dreptate cu totii, caci Mediterana se cheama intre Italia si Grecia Marea Ionica, de unde si denumirea insulelor ionice din zona. Tot asa cum se cheama Egee intre Grecia si Turcia, sau Ligurica langa Livorno si Monte Carlo. INdiferent ce nume poarta, este la fel de frumoasa. Multumesc pentru completarile utile.

[16.10.14 19:47:19]

@danette - Multumesc pentru aprecieri. IN privinta Marii Ionice aveti dreptate cu totii, caci Mediterana se cheama intre Italia si Grecia Marea Ionica, de unde si denumirea insulelor ionice din zona. Tot asa cum se cheama Egee intre Grecia si Turcia, sau Ligurica langa Livorno si Monte Carlo. INdiferent ce nume poarta, este la fel de frumoasa. Multumesc pentru completarile utile.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[29.10.14 09:34:26]

Am apreciat articolul la vremea lui, dar nu pot lasa un amanunt care ma sacaie pe creier si care nu poate ramane asa, Plaja Milos este in alta parte totusi, in poze si text se descrie plaja din Aghios Nikitas.

Milos e plaja cea mai frumoasa si mai buna din insula, ambele in acelasi timp totusi, nici o alta plaja nu e si frumoasa si buna pentru baie si in acelasi timp aproape goala.

Cine doreste sa ma contrazica, sa o faca in gand pentru ca nu are dreptate, Milos este mare, lata, lunga, inconjurata de munti, cu nisip si pietricele mici, apa e foarte clara si limpede, intrarea in apa nu e asa abrupta ca in alte parti, iar bolovanii de la Kathisma lipsesc cu desavarsire.

Am uitat un amanunt, Milos nu are nici o amenajare si nici o dotare, nici o umbrela de inchiriat, nici un scaun, nici o taverna, absolut nimic, decat natura pura, pentru mine asta e cel mai mare avantaj posibil. In plus e mai greu accesibila ca altele, din acest motiv nefiind aglomerata niciodata, negustorii de ocazie lipsesc cu desavarsire

youtube

[29.10.14 18:15:09]

@ionescunic - asa este, am intitulat astfel pozele drept plaja Milos si mi/am dat seama dupa ce nu le mai puteam modifica. Macar acum tot avem o corectura, in forma asta. multumesc

[29.10.14 20:32:23]

aveti un film in linkul de aici youtube si un slide/show foto aici youtube cu 2 foarte bune prezentari ale plajelor din Lefkada, pas cu pas.

[29.10.14 20:52:33]

@calatorul50 -

mi/am dat seama dupa ce nu le mai puteam modifica.

Ba poți, dacă folosești linkul [Sesizează greșeală... ] de sub poza unde ai făcut eroarea!

[29.10.14 22:55:11]

@webmasterX - multumesc, am retinut sfatul.

[30.10.14 07:44:45]

Am modificat textul pozelor 14,15,16,17,18 conform dorintei autorului, exprimata prin MP (Mesaj Privat).

[30.10.14 09:47:59]

@ionescunic - am facut cuvenitele rectificari, multumesc pentru semnalare.

nikki arb*
[05.02.15 01:56:47]

@calatorul50 - pacat ca nu pot vota articolul, mi se pare f. util si interesant, nu stiu de ce nu accepta votul si parerea mea

dank
[22.06.15 10:41:11]

Plaja Agh Ioannis este ok ca peisaj, dar m-au deranjat teribil multele pietre din apa... pietre, stanci, bolovani. Nu am putut deloc sa ma balacesc, asa ca dupa mine a fost singura pe care nu o recomand pt baie in mare.

[22.06.15 17:28:09]

@dank - Multumesc pentru vizita si opinie, de acord cu constatarile, si noi am patit acelasi lucru, nu prea am putut intra in apa datorita stancilor din apa chiar la intrarea in mare. Pentru noi plaja a fost foarte utila si frumoasa intr/o zi cu vreme schimbatoare in care am stat la soare fara sa intram in apa. Peisajul ni s/a parut frumos dar plaja nu am recomandat/o pentru baie desigur, lucru care se vede si din fotografiile postate.

cs
[13.09.15 00:50:42]

@ionescunic:

Și noi ne am bucurat de plaja milos, nu ne mai dădeam duși de pe ea decât după apus, pe intuneric, lăsând doar nudiștii pe plajă.

Anul acesta au apărut si vânzătorii ambulanți, o familie de greci (mamă, tată, fiică de 5-6 ani) cu pizza - 5 Euro, fanta 3,5 euro, frappe, gogosi

[16.09.15 10:52:21]

@cs - Bine de stiut, multumim pentru informatii, Lefkada are plaje minunate care merita un drum pana acolo in orice situatie.

adryana
[17.09.15 14:30:50]

@calatorul50, am ramas fara grai in fata pozelor tale, superb, sublim, cand ma gandesc acum ca puteam sa ne intoarcem din Corfu si sa mergem putin in Lefkada, regretam acum, am ales Meteora in schimb. De la intersectia cu Parga am vazut un indicator cu 74 km pana in Lefkada, deci eram atat de aproape. De aceea la anul Lefkada va fi pe lista pe nr 1, dar imi doresc sa revin si in Corfu, mai am cateva puncte neatinse. Calatorii frumoase!

[17.09.15 15:19:06]

@adryana - Multumesc pentru vizita si aprecieri, ma bucur ca pozele mele plac si altora, eu le revad mereu intre 2 vacante si ma binedispun.

Optiunea de ocolire a insulei Lefkada nu este o pierdere, Meteorele sunt un loc deosebit si in opinia mea, iar Corfu o insula minunata. Lefkada sta acolo cuminte de multa vreme, ca mai toate insulele grecesti, si ne asteapta sa le vedem pe rand. Pe mine ma bucura faptul ca mai am inca atatea de vazut si cainca mi/e greu sa aleg intre atatea locuri minunate ale Greciei, nerabdator sa le vad mai repede. Asa ca alegere inspirata si vacante frumoase.

[23.09.15 23:16:09]

@cs - frumos si interesant, si eu zaboveam pe plajele din apus pana la apus, dupa cum se vede si din poze. Despre vanzatori constat ca grecii sunt foarte adaptati si atenti sa cerintele pubicului, pe care sunt gata sa le satisfaca de indata ce apar, contra unor sume rezonabile desigur. Multumesc pentru vizita si vacante frumoase.

nikki arb*
[22.10.15 16:15:35]

@nikki arb - Iata ca am revenit si reusit sa acord si eu un vot acestei descrieri interesante si lamuritoare despre Lefkada. Frumoase poze, intr-adevar te indeamna la calatorie.

[22.10.15 16:25:20]

@nikki arb - Multumesc pentru vizita si apreciere, ma bucur ca pozele mele au avut succes. Vacante frumoae!

[22.10.15 16:31:16]

@xpac - Multumesc pentru vizita si aprecieri, ca si pentru utila completare a informatiilor. Scuze pentru raspunsul meu atat de tarziu, prima data l-am scris fara destinatar, ceva mai sus. Vacante frumoase!

adryana, calatorul, cs, danamandache, danette, dank, motaneata, nikki arb*, silvi1991, tata123 🔱, xpac
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Lefkada: