ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2014
ÎNSCRIS: 12.10.13
JUL-2013
2 AD. + 1 COPII

Curat si linistit

In ultima saptamana a lunii iulie 2013, am stat 7 nopti in aceasta casa de vacanta in Krün, un satuc de munte ce apartine de Mittenwald.

Din cele 3 apartamente pe care familia le inchiriaza turistilor, noi l-am avut pe cel de la etajul 2 (mansarda), Fewo Almruah - 4 *

Am cautat pe pagina oficiala a localitatii in oferta de cazare la pensiuni si apartamente si am trimis mail direct mai multor proprietari, iar in cele din urma ne-am oprit la Haus Almfried.

Casa nu se afla pe strada principala, ci pe una laturalnica, intr-o zona foarte linistita, dar totusi aproape de centru, iar privelistea de pe balcon in fiecare dimineata/seara ne-a facut sa uitam cele 2 etaje ce trebuiau mereu urcate/coborate cu bagaje :-)

In centrul satului Krün se gasesc cateva restaurante unde se mananca bine si relativ ieftin iar la iesirea din sat in directia Mittenwald se gaseste un mic centru comercial cu magazine alimentare (Aldi, Lidl) unde am facut cumparaturi.

Apartamentul este format dintr-o camera de zi unde pe un perete se afla o mica bucatarie, un dormitor cu pat matrimonial si un dulap incapator cu destule umerase, baie cu dus si un hol micut. Din bucatarie ieseai direct pe balcon unde se afla o masa si 2-3 scaune.

Este mobilat tipic bavarez, cu mobila de lemn din bucatarie pina la dormitor, curat, aerisit si ingrijit in care am primit cheile. Paturile erau pregatite cu lenjerie curata, calcata, in baie prosoape suficiente iar la bucatarie inclusive detergentul de vase era acolo, plus cateva filtre de cafea, sare, piper. Nu stiu daca se puteau cere prosoape in schimbul celor folosite, nu ni s-a spus nimic la cazare ca in alte dati, iar noi avand cateva de acasa nu am mai insistat.

In bucatarie nu am avut cuptor electric unde sa poti coace ceva ci doar o plita electrica de ceran cu 4 ochiuri, cuptor cu microunde, masina de spalat vase si filtru de cafea. Televizorul era mic si pus la o distanta destul de mare de masa si bancuta din bucatarie, dar pentru noi oricum nu a contat, nu i-am dat drumul decat sa vedem daca functioneaza, intram seara prea obositi dupa plimbari si preferam sa stam pe balcon. Conexiune internet nu am avut, abia din acest an scrie pe pagina lor ca ofera si internet. Fiecare apartament a avut loc de parcare asigurat in fata pensiunii. Curatenie nu se face in apartament decat la terminarea sejurului, dar exista o matura si am mai adunat firimiturile din cand in cand.

Proprietarii locuiesc in aceeasi casa, nu ne-am intalnit foarte des dar, inca de la cazare cand au aflat ca suntem prima oara in zona Mittenwald, ne-au spus cam ce am putea face/vedea in zona, ne-au indrumat catre oficiul de turism din localitate unde sunt pliante si informatii cu toate atractiile din regiune. Iti ofera posibilitatea de a primi dimineata painici proaspete livrate la usa dar noi nu am folosit aceasta oferta, mergeam si luam singuri de la magazinul din apropiere.

In Krün, la maxim 10 min de apartament exista un loc de joaca imens, cu apa, nisip, trambuline, topogane si tot ce isi dorec copiii - “Flösserspielplatz” (puteti cauta imagini cu el in net). Aici mergem cate 2 ore in fiecare seara si mereu pustiul descoperea cate ceva care trebuia incercat.

Din Krün se ajunge usor la traseele montane si atractiile din jur, se pot face plimbari pina la capela „Maria Rast” aflata in apropiere de Krün (o plimbare de 20-25 min, pe jos).

Vacante frumoase va doresc!

Trimis de osna in 19.09.14 09:32:10
Validat / Publicat: 19.09.14 11:18:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1390 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (osna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bucataria din Ferienwohnung Almruah

[19.09.14 09:48:20]

@osna: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

====

Să înțeleg că nu v-ați distrat/relaxat ?! Sau ai omis sa notezi acest capitol ?

DISTR.& RELAXARE:---- % ,Nu sunt în masură să mă pronunț

osnaAUTOR REVIEW
[19.09.14 11:28:22]

este putin mai in jos, acolo unde scrie pe harta Almfried: Edelweißstraße 40, Krün, Deutschland

cred ca am omis, dar neintentionat... daca se poate corecta 100%. este o zona superba, cum am scris si in cele 2 articole.

[19.09.14 13:09:16]

@osna: rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=47. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • ===

Am corectat nota la distractie/relaxare.

osnaAUTOR REVIEW
    [19.09.14 21:39:40]

coordonatele pensiunii: 47.508252,11.282412

[19.09.14 21:51:40]

@osna: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate

osna