ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2014
ÎNSCRIS: 06.11.12
SEP-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 9 MIN

Sardinia / Alghero - un vis devenit realitate!

Anul asta, impinsa mai mult de dorinta de a merge altundeva fata de celébrele insule Ionice, la care s-a facut atat de multa reclama, cautam o vacanta tot pe o insula europeana, dar mult mai putin mediatizata.

Am ales Sardina: nicio reclama pe vreun geam de agentie de turism in Bucuresti, relativ facil de ajuns (zbor de app 2 ore jumate, chiar direct cu Wizzair), iar despre insula auzisem vorbindu-se doar la superlativ. In concluzie nu puteam sa o dau prea tare in bara.

Mai mult decat atat, fiind a doua insula ca marime din Marea Mediterana dupa Sicilia, chiar nu ai cum sa te plictisesti sau sa zici ca nu ai ce sa vizitezi si stai la plaja.

Si asa am plecat 8 zile la inceputul lui septembrie ca sa vedem minunea cu ochii nostri. Din punct de vedere al perioadei si pe baza experientei proprii, cred ca am ales bine luna septembrie: este mult mai putin aglomerat decat in august, neriscand astfel sa te simti agresati de hoardele de turisti galagiosi, caldura mai putin sufocanta fara fi deloc frig, preturile mai mici. Noi am prins 8 zile de soare, fara stop de ploaie ziua (a plouat putin in ultima noapte, dar dimineata la 8 era senin), marea calda (app 25 grade).

La o discutie cu “oamenii locului”, recomandarea lor era aceeasi ca si alegerea facuta de mine intr-un an normal: inceputul lui septembrie sau inceputul lui iunie-cand ziua e si mai lunga. (exista si ani exceptionali cand in inceput de septembrie ploua mai mult, dar asta e exceptia.) Asta a fost informatia primita, asa o dau si eu mai departe celor curiosi)

Bugetul alocat: cheltuielile « basic »:

•bilet de avion Wizzair luat cu 1 saptamana inainte (si cu o luna era din pacate pentru perioada asta acelasi pret) pt 2 persoane: 550 EUR. Este singura companie la momentul de fata care are zbor direct din Bucuresti. Daca vreti cu escala, sunt mai mult combinatii, dar nu am vazut sa ies mai ieftin.

•Inchiriat masina 7 zile –app 400 EUR. Noi am inchiriat 3 zile si a fost suficient. Am platit 175 EUR). Am fi putut sa inchiriem in prealal de pe net, dar asa a fost sa fie. Am mers pe drum si am ales o compañía la intamplare (sardinyia car hire). Nu am avut neplaceri cu aceasta compañía, dar nici nu a fost ieftin

• Exista o diferenta intre casco “classic” si cel “full casco” (de la 135 EUR la 175 EUR). In cazul de classic, trebuie sa fiti foarte atenti cand preluati masina sa semnalati tóate zgarieturile pentru a nu fi facuti responsabili pentru ele!

De asemenea de stiut: Se tarifeaza suplimentar al doilea sofer fata de cel declarat 6 eur/ zi; GPS-ul (noi ne-am luat de acasa din Romania un MIO si nu am avut nicio problema cu el), scaun pentru copil 7 eurt/zi. Ni s-a facut o copie a cardului de credit si prin “contractul de inchiriere” se spune ca se poate retrage pana la 300 EUR din card in caz de nereguli. (un fel de depozit, dar nu chiar- caci banii ziceau ei-un erau blocati). Masina nu are limita de kilometri si este in sistem full-to-full. Se percepe taxa de 11 EUR +pret carburant daca o aduceam fara sa ii facem plinul inainte.

Pretul la carburanti: in zona Alghero intre 1.7-1.8 EUR/l pentru benzina; 1.6-1.7 EUR/l pentru motorina. Majoritatea benzinariilor lucreaza dupa program: exista o persoana in timpul programului, iar in afara lui exista automate. Se introduce card/ bancnote, se tasteaza pompa si ii faci plinul. Automatul nu da rest, deci mai bine bani mai putini si mai desi decat o bancnota mare. Atentie totusi la faptul ca masina inchiriata este in general in sistem full –to-full, deci trebuie sa fie cineva la benzinarie care sa va ajute la facut plinul. Veniti deci in timpul programului de lucru.

•Hotelul- pret pentru hotel “mediu 3 stele in Alghero” pe camera in septembrie la inceput app 80-100 eur/noapte incl. Mic dejun.

Noi am stat la Hotel Mistral. Detalii gasiti aici: vezi impresii

•Preturi pentru supermarketuri din Alghero: paine 0.5-4 EUR (depende de cantitate); branza: 4-10 EUR/kg; rosii 1.5-2.5 EUR; piersici (fructe de sezon): 1.5-3 EUR/kg; vin baubil: de la 3 EUr in sus; bere: 0.7-1,5 EUR; apa plata: 0.3-2 EUR/ 1.5l; iaurt 0.7-2 EUR/ 500g. Pentru amatorii de bere: berea locala este Ichnusa.

Inghetata celebra, pe care nu am putut sa o ratez: pe strada costa intre 2 EUR si 10 EUR, depinde de cantitate, firma. Mi-a placut f mult faptul ca exista o gramada de magazine de inghetata facuta “de casa” (“gelateria artigianale”), unde se lauda ei ca nu folosesc arome, coloranti artificiali, etc. Nu ratati! (de evitat daca tot bateti atata drum sa va luati din aceea ambalata)

•Despre terasele « normale « (fara mari pretentii): pizza 7-10 EUR; spagetti 10-12 EUR; supa 12-15 EUR; desert 4-6 EUR; bere 3-4.5 EUR; apa 1-2 EUR/ 0.5l.

•Exista multe terase care practica la pranz sistemul de meniu:(app 14-16 EUR) - ce contine 2 feluri de mancare (ex. spagetii si calamar cu cartofi, nu supa) plus 1 apa. In general sistemul de meniu se practica la pranz nu si la cina. De obicei, pe meniu (carte) scrie valoarea bacsisului (eg 10% din valoarea comenzii) sau valoarea fixa a coperto (eg 2 EUR/ pers). Valorile astea se factureaza direct cu bon, asa ca nu mai trebuie sa lasati nimic decat daca vreti neaparat.

Atentie la programul de lucru al teraselor, caci marea majoritate au deschis pentru pranz in intervalul 12:30-14:30 iar apoi mai deschid abia seara dupa ora 18:30.

•Plajele: pret umbreluta (nu am vazut pret special pentru sezlong, deci cred ca este inclus) –app 10 eur/ zi, deci ca la noi...

Si sa purcedem la drum: Am plecat miercuri 03.09 la pranz din Otopeni cu Avionul Wizzair. Zborul a fost linistit, direct la Alghero Airport. Am ajuns in Sardinia la 14:20. De la aeroport exista din ora in ora autobuz care te duce in Alghero. Pretul este de 1,5 EUR/ 2 persoane, daca iei de la sofer, app 1 EUR daca il iei din aeroport. Noi nu am gasit automatul de bilete, asa ca am platit la sofer. Se poate lua si taxi, dar este destul de scump (app 20 EUR pentru 20 km).

Tot din aeroport pleaca autobuze spre majoritatea oraselor importante. Orarul il gasiti in statia de autobuz din aeroport sau pe internet la adresa generala: arst.sardegna.it/orari_e_autolinee.html

Dar sa revenim la Alghero orasul nostru in care am fost cazati pe parcursul intregului nostru sejur:

Orasul, situat in partea de nord-vest a insulei, are o pozitie privilegiata, in primul rand prin faptul ca este unul din cele 3 orase cu aeroporturi internationale ale insulei (alaturi de Cagliari si Olbia). Cei care sunteti cazati aici, uitati de grijile transferului de la si catre aeroport!

Plaja si marea: cel mai important aspect daca vrei vacanta la Mediterana: Pot imparti plajele in 3 mari categorii:

Plaja dinspre Fertilia (in Nordul orasului), denumita La Pinnieta Maria Pia. A devenit imediat una din favoritele mele. Din drumul principal de unde lasi masina se face o carare pavata cu lemn care urca printr-o padure (da, padure, nu doar un-doi pomi) de pini. Urci pentru cateva minute (max 5) pentru ca atunci cand ajungi pe culme, sa vezi marea linistita ca un lighean, nisipul fin fara nicio piatra. Coborarea spre plaja se face pe nisip, malul nefiind foarte abrupt. Este ideal pentru copii sau pentru cupluri care doresc liniste. Exista zona cu sezlonguri pe plaja, dar mare parte este libera (neamenajata. Marea este mica zeci de metri, deosebit de clara, se pot vedea pestisori. O recomand pentru umbra, liniste.

Plaja orasului Alghero (centrala) este lunga (mai mult de 2 km) si foarte lata, cu nisip foarte fin, fara pietre, apa curata. Se intra foarte lin in apa, fiind ideala pentru copii mici. Exista atat locuri amenajate cu umbrelute cat si foarte multe libere. Acum in septembrie cand am fost noi a fost relativ liber, mai ales dimineata si seara. Dezavantajul din pct meu de vedere este ca nu are umbra naturala (copaci), dar in schimb, gasesti un loc sa te asezi chiar si in august.

Plaja spre Bosa (in Sudul orasului) este mai stancoasa, cu golfulete, fiind in schimb foarte buna pentru cei ce vor sa faca scufundari. Din pacate nu are acelasi nisip fin si este relativ ingusta.

Referitor la orasul propriu-zis:

Centrul istoric este delimitat ca orice oras care se respecta de zidurile orasului, care inainte de a fi loc de facut poze si admirat marea de la inaltime, au avut si rolul de aparare. Zidurile sunt bine restaurate, fiind din loc in loc prezente si turnuri de aparare.

Ca o foarte scurta istorie: Orasul a fost fondat de familia Doria inca din anii 1100 in jurul unui port fortificat. Dupa batalii sangeroase, a fost cucerit de trupele Coroanei de Aragon in jurul secolului XIV. Catalanii si-au impus prezenta mai ai ales prin faptul ca au deportat populatia indigena repopuland-o cu colonisti « de-ai lor ». Sa nu va mirati atunci de ce in Alghero

auziti si astazi vorbindu-se foarte mult un dialect catalan. Dupa aragonezi, a urmat dominatia habsburgica, dupa care Casa de Savoia.

In timpul cel de-al doilea razboi, centrul istoric a fost foarte afectat de bombardamente si refacut ulterior.

Dupa ce treci de zidurile impunatoare ale cetatii, ai senzatia ca esti intr-un labirint-stradutele sunt inguste, din loc in loc unindu-se in mai multe piatete.

Ca si puncte de atractie vazute de mine:

•catedrala Alghero, construita in stil simplu gotic- este contructia cea mai inalta din orasul vechi, fiind vizibila de pe toate plajele din apropiere, ca si punct de reper

•Catedrala San Michelle (protectorul orasului) - este cea care mie mi-a placut cel mai mult: o gasiti dupa cupola ei multicolora. Interiorul este in stil baroc, cu coloane din marmura caramizie, spiralate.

•Turnurile de aparare- refacute, de genul turnului lui Sulis. Din pacate nu am vazut vreunul care sa se poate vizita si din interior, asa ca am admirat doar exteriorul.

Cafenele, terase gasesti o gramada in orasul vechi, unele cu privire directa la mare. (ex. Kings’s).

Noi am ales sa nu mancam in centru, orasul fiind intesat de terase. Pot sa recomand les Arenes unde se mananca pizza la metru. Pentru cei care vor ceva mai elevat dar fara sa fie nevoiti sa amaneteze telefonul ca sa poata plati masa, recomand Alghermio unde se mananca fruncte de mare proaspete si foarte bine pregatite.

Pentru amatorii de suveniruri, caracteristic pentru Alghero sunt coralii rosii. Exista magazine intregi in care gasesti sute de coliere, bratari si alte podoabe din corali. Preturile pornesc de la 5 EUR pana la mii de EUR (pentru cele cu aur), deci pentru toate gusturile si toate buzunarele. Nu va ingramaditi deci in primul magazin, caci veti gasi o gramada.

Nu recomand Alghero ca si centru comercial pentru haine (gen mall). Nu exista asa ceva, ci doar magazinele micute, pe care le gasiti fie in centrul vechi, in oras, pe strada xx Settembre.

Dar destul despre orasul Alghero...

Dupa ce o zi jumate am batut orasul in lung si in lat am ajuns vineri (a treia zi) sa inchiriem masina pentru 3 zile.

Asa am reusit sa facem “via ferrata” la Cappo Cacia si sa vedem Grotta di Nettuno, sa vedem Castelsardo si sa plajele din est.

Urmeaza continuarea. /...

Trimis de lady_anca81 in 17.09.14 14:51:36
    Validat / Publicat: 17.09.14 16:32:42
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 25226 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lady_anca81); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P15 Drum prin padure la plaja maria pia

[17.09.14 16:32:15]

crismis
    [17.09.14 17:12:20]

@lady_anca81: Mama, ce de amintiri mi-ai evocat! Anul trecut am fost si eu in Sardinia (da, stiu, web, o sa scriu, acuma pun centrala)...

Am ales tot septembrie, dar ultima saptamana si a fost de vis!!! Ne-am bronzat fara sa ne prajim si fara sa avem nevoie de crem a de protectie. Daca la plaja am sperat inainte de plecare, la baie in mare n-am indraznit, dar..., dupa oarece acomodare, era ok; bine, nu "supa", ca vara, dar orisicum...

Am stat tot in Alghero, am "zacut" 2 zile pe plaja, apoi am inchiriat masina si ne-am foit in sus si in jos inca 4 zile, acoperind cam un sfert din litoralul insulei. Cel mai mult mi-a placut o plaja langa Stintino, dar in estul insulei n-am ajuns, si nici in Arhipelagul La Maddalena. Deci musai sa revenim.

Din pacate, Wizz a scumpit biletele, cum era de asteptat. Anul trecut au inaugurat ruta Bucuresti-Alghero si au avut preturi promotionale, un "dus" era 50 euro, mai mult te costau bagajele de cala.

Felicitari pt vacanta si pt cum ai povestit! Astept continuarea!

lady_anca81AUTOR REVIEW
    [17.09.14 17:17:48]

Te poti descurca la wizzair si cu bagaj mare de mana (cu dimensiunile 56x45x25cm). Se platesc app 20 EUR/bagaj. Nu l-au cantarit sau masurat. Am vazut ca au ochiul format si il masoara doar daca ochiomentric nu incape in sablonul lor. Greutatea trebuie sa fie max 10 kg.

Carmen Ion
    [17.09.14 17:26:51]

@lady_anca81: Foarte interesant şi util articolul tău - chiar mă gândeam la Sardinia ca fiind o posibilă destinaţie pentru vacanţa de anul viitor (în iunie). Toate informaţiile pe care le aveam până acum despre insulă o dădeau însă ca fiind extrem de scumpă, lucru care m-a descurajat. Din prezentarea ta rezultă că nu e deloc aşa. Abia aştept continuare.

Felicitări!

crismis
    [17.09.14 17:48:38]

@lady_anca81a, dar noi suntem 2 adulti si 2 copii mari, dintre care unul e o don'soara!! Deci iti spun eu ca la noi nu se aplica treaba "doar cu bagaj de mana", de obicei luam si 2 de cala... Oricum, anul trecut ne-a ajuns pe toti 4 cam cat v-a ajuns pe voi anul asta (transportul, zic).

Dar o sa mai studiez eventual si alte oferte... si, daca nu si nu, chiar si la banii astia, Sardinia merita o revenire!

[18.09.14 11:13:08]

lady_anca81AUTOR REVIEW
    [19.09.14 11:42:18]

@webmaster13: multumesc webmaster. melodia se potriveste.

ca_an_
    [12.09.16 14:31:49]

@lady_anca81:

Bună, am citit articolul, de foarte mare ajutor, unul din cele mai practice şi bune!

Eu aş vrea ceva relaţii suplimentare cu privire la plajele din oraş.

În zona centrului vechi accesul la plajă e facil?

Din zona centrului vechi spre plaja din nord s-ar putea ajunge cu un mijloc de transport în comun? Pe jos? Asta dacă ştiţi, desigur.

Eu am găsit cazare în centrul vechi, super rezonabilă şi frumoasă dar vreau să fac şi plajă.

Mulţumesc!

[25.10.18 19:58:15]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Alghero, ALGHERO" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Sardinia]

ca_an_, Carmen Ion, crismis, lady_anca81