ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2014
ÎNSCRIS: 03.03.11
JUN-2014
4 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Pensiunea Stefanac - un tranzit bucolic in oraselul croat Slunj

Conform evaluarilor super-pozitive de pe Booking, am ales aceasta locatie situata in oraselul fermecator Slunj, cuibarit in jurul unui lant de cascade minunate, in drumul spre Lacurile Plitvice.

Apartments and Rooms Štefanac este o pensiune administrata de Nina Stefanac, functionar al bancii din localitate, asigurand in paralel un climat favorabil turistilor, respectand cerintele UE.

Dupa o ora de condus din localitatea Karlovac (vezi impresii), am poposit in acest loc pastoral de pe strada Ivana Gorana Kovačića numarul 12, situat la numai 500 de metri de centrul oraselului.

Inca de la inceput pensiunea iti sugereaza esenta ospitalitatii de natura familiala, intr-o ambianta sensibil diferita de impersonalitatea unui hotel zonal.

Pentru a creea o atmosfera mai familiara, proprietarul a deschis o sticla de slibovita, iar doamna Nina ne-a intampinat cu o cafea concentrata.

Personalul este restrans si fac parte din membrii familiei Stefanac, relevat poate de numarul mic de clienti, deoarece pensiunea are o structura de primire de capacitate mica, formata din 4 apartamente dispuse pe doua etaje, avand fiecare aproximativ 50 de metri patrati.

Nu stiu daca bautura alcoolica, similara tuicii noastre, sau starea localnicilor antreneaza la destainuiri. Cert este ca dupa repartizarea apartamentului, am rugat gazdele sa ne sugereze posibilele oportunitati turistice, in afara de Parcul National al Lacurilor Plitvice.

Pai, ce pot sa va relatez? Vorbea cu atata patos si putere de convingere, incat ii sorbeam, pur si simplu, fiecare cuvant. La sfarsitul relatarilor entuziaste, am asigurat-o de vizita acestora, considerand ca-i de datoria mea sa procedez cinstit fata de cel ce-si deschide inima!

Locuri de vizitat:

Fara indoiala, perla acestor tinuturi magice este Parcul National Plitvice cu 230 de kilometri acoperiti cu paduri si 220 de hectare acoperite cu ape. Lacurile s-au format printr-un proces de transformare a travertinului, din care a rezultat blocarea partiala a raurilor Bijela (alb) si Crna (negru), formand cascade impresionante cu ape cristaline de smarald.

,,Avem si noi un Plitvice al nostru'', ne-a marturisit usor dojenitor doamna Nina! ,,La numai 800 de metri de pensiune se afla podul ce leaga Rastoke de Slunj, statiuni ce stau in calea acestui imens parc, avand cascade mai mici, dar cu aceeasi apa azurie''!

,,Printr-un joc al naturii raul Slunjcica se varsa in raul Korana, printr-o serie de bariere ale rocilor sedimentare poroase, creand astfel un lant de cascade ce dateaza de peste 300 de ani. ''

Intr-adevar, raul curge prin oras printr-o serie de cascade minunate, oraselul bazandu-se de aceasta situatie prielnica, construind mori actionate prin apa. O sa va povestesc in alta imprejurare despre aceste beneficii si despre casele lacustre din aceasta zona incantatoare.

De asemenea, se pot vizita Pesterile Barac situate la sase kilometri spre est de Rakovica, iar in aval de Krslja, pestera Varicak formeaza o serie de canale carstice.

Vizitand o parte din aceste miracole ale naturii, ma gandeam cat de norocosi sunt acesti oameni care traiesc aici si cum au reusit ei sa puna in valoare aceste pensiuni, in calea vilegiaturistului...

Ce-i drept, am fost privilegiati deoarece eram singurii turisti din pensiune, asa ca am avut de unde alege.

La parter, intre cele doua apartamente, se afla o terasa rustica, dotata cu aer conditionat portabil, fiind amenajata din banci si mese din lemn lacuite.

Aceeasi culoare naturala ii este atribuita garduletului ce separa terasa de gradina, cu o paleta vie de culori in care dominant este... verdele.

Gardulete naturale din tuia, hibiscus sau buxus, ornamenteaza pe tot timpul anului curtea, alaturi de o diversitate de alte plante ornamentale sau arbusti ce cresc direct pe solul proprietatii.

Toata aceasta amenajare este un remediu asupra oboselii provocate de drum si benefica ochilor carpiti de somn.

Apartamentul de la parter are o singura baie, cu finisari in doua culori, o bucatarie complet utilata, televizoare LCD in ambele camere si-n hol unul de productie mai veche, cu tub catodic.

Aspectul bucolic este dat si de scara interioara, pastrand aceleasi variatiuni naturale.

Am optat pentru un apartament de deasupra, cu vedere spre gradina, ambele camere avand intrare si baie privata.

Camera imaculata este mochetata si dispune de un pat matrimonial cu lenjerii in culorile lila si verde-fistic, televizor, telefon si alte facilitati aferente unui tranzit perfect. (vezi foto)

Cu toate ca pe site-ul locatie, scrie ca pentru orice tip de pat suplimentar pentru un adult se plateste 12 euro, acesta a fost alocat din ,,partea casei'', in asa fel pozitionat, neopturand capacitatea camerei.

M-am bucurat de chicineta dotata cu: frigider, cuptor cu microunde, zona de luat masa, fierbator electric, ustensile uzuale de bucatareala, automat de cafea sau alte bauturi calde.

Parcarea se afla in spatele locatiei iar wi-fi-ul este gratuit, conexiunea facandu-se cu usurinta in tot perimetralul.

Micul dejun se pregateste la cerere si daca nu ma-nsel costa 5 euro/persoana.

Faptul ca Parcul National Plitvice ofera cazari costisitoare cu dotari mai putin moderne, m-a facut sa consider mai convenabila aceasta alternativa, aflata pe drumul principal al primei ciocniri armate croate-sarbe, la data de 31 martie 1991.

Toate cele bune! Vacante frumoase!

Trimis de Marian Preda in 16.09.14 14:43:17
Validat / Publicat: 16.09.14 17:06:51

VIZUALIZĂRI: 2921 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marian Preda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in Pensiunea Stefanac

webmaster26 [16.09.14 17:06:30] »

@Marian Preda: Mutat în rubrica "Apartments and Rooms Stefanac, SLUNJ" (nou-creată pe sait)

Marian Preda [16.09.14 17:15:34] »

@webmaster26:

Este ok, web! Eu iti multumesc!

O zi faina!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / CROAȚIA [16.09.14 19:47:26] »

@Marian Preda: Șlibovița, unde-i șlibovița că nu te cred altfel!

puiutea [20.12.14 14:38:14] »

Scuze, vă deranjez cu o întrebare : știți cumva pe unde se poate mânca în zonă și - eventual - cam la ce prețuri? Mulțumesc mult, toate cele bune!

Marian Preda [21.12.14 14:21:42] »

@puiutea -

Ce-i ala deranj?! Doar suntem intre noi, nu?

In centrul oraselului se afla un restaurant, al carui nume imi scapa acu', situat chiar langa un super-market.

Totusi, va recomand tavernele Konoba si Pod Rostockim Krovom situate in zona caselor lacustre, la aproximativ 5-600 de metri de aceasta locatie.

Preturile accesibile se regasesc in fotografia P15 inserata artiocolului dedicat statiunii (vezi impresii).

Vacanta frumoasa si... Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi!

puiutea [21.12.14 15:38:16] »

@Marian Preda - Mulțumesc mult de tot, sper să ajungem pe acolo! Vă doresc și eu SĂRBĂTORI FERICITE ALĂTURI DE CEI DRAGI, MULTĂ SĂNĂTATE ȘI TOATE CELE BUNE!

Marian Preda, puiutea