ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2014
AUG-2014

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Calatorind cu trenul spre si in Italia

Deoarece am programat o vacanta in Italia care a cuprins: Milano, Savona, Roma, La Spezia si zona Cinque Terre, am avut de ales intre avion, autocar, masina proprie si tren si am ales trenul din urmatoarele motive: cu avionul nu am gasit bilete ieftine la sfarsitul lunii august, avem bagaje de cala mari, drumul de la aeroport la hotel costa destul de mult, cu autocarul cu care am mai fost in alti ani este destul de incomod sa stai nemiscat pe scaun si sa ai pauze pentru necesitati din 3 in 3 ore, cu autoturismul propriu e destul de greu pentru sofer sa conduca atat de mult si mai sunt in afara de benzina si taxele de parcare, de autostrada, de vignete, deci am ales trenul cu vagon de dormit pentru a dormi in timpul drumului noaptea si a vizita orasele de pe traseu in timpul zilei.

Primul tren cu care am plecat vineri seara imediat dupa serviciu a fost trenul Ister pana la Budapesta cu vagon cuseta de 3 persoane, cu oferta Fortuna. Conditiile au fost excelente, in cuseta aveam chiuveta, oglinda, cuier cu umerase, priza, alaturi de cuseta cabina de dus cu apa calda, si cabine de wc.

Am primit kit de igiena cu periuta de dinti, pasta de dinti, sapun, servet de hartie si mic dejun cu un pachet de biscuiti, o cafea, o sticla de apa de 1 l. Asternuturile au fost curate si calcate, cu o perna mare, cearceaf de pat si pilota invelita in cearceaf.

Trenul a facut 12 ore pana la granita si inca vreo 3 ore prin Ungaria. Din Budapesta pana la Viena sunt trenuri din 2 in 2 ore, fac 2 1/2 ore, si costa 13 eur cu oferta Fortuna de pe site-ul unguresc Elvira.hu, unde se face rezervare si plata cu card, si de unde primiti pe mail un cod de 10 cifre pe care il introduceti la un automat din gara din Ungaria, doar apasati tasta e-tickets codul din 10 cifre, ok, si vi se tipareste biletul de tren.

Din Viena catre Milano si retur am rezervat bilete cu oferta Sparschiene de pe site-ul austriac oebb.at. Exista oferte si pentru alte destinatii din Italia: Venetia, Florenta, Roma.

Cu trenurile austrice am calatorit la vagon de dormit in compartiment de 4 paturi, care erau la fel ca cele cu 6 paturi, numai ca patul din mijloc nu se desfacea, ceea ce permitea ca si cei din patul de jos si cei din patul de sus care se fixa ceva mai jos sa poata sta si in pozitia sezand, nu numai culcat. Intre paturile de sus se intinde o plasa elastica pentru ca sa nu cazi din pat.

Seara se dau sticle de apa de 0,33 l si mai exista in cabina de spalat pahare cu capac sigilat cu apa de baut pentru spalat pe dinti, dimineata este un mic dejun compus din cafea sau ceai, chifle, unt si gem. Asternuturile nu erau curate si calcate, perna de dimensiunea unei batiste, un singur cearceaf in care sa intri ca intr-un sac de dormit si o patura nespalata probabil niciodata, mirosind la amandoua capete ca picioarele utilizatorilor anteriori.

Cand ajungeti in gara la Budapesta sau la Viena se pot lasa bagajele la casete de bagaje, costa foarte putin, si puteti vizita orasele respective fara grija bagajelor. La Viena am platit o caseta in care au incaput 3 valize mari si 3 rucsaci mici 4,50 eur pana la 24 ore, dar erau si casete mai mici de 2,50 eur si de 3,50 eur. Trebuie sa aveti bani potriviti, noi am schimbat in gara. Daca nu aveti harta orasului, cereti la biroul de informatii si veti primi gratis harta, inclusiv harta retelei de metrou.

De la Milano am luat trenul catre Savona, dar nu aveam bilete rezervate dinainte pe trenitalia.it si am obtinut biletele de la automatul de bilete, caci la casa de bilete stai la coada mai mult de o ora. Aici au inceput intamplarile neplacute. In aproape toate garile mari din Italia exista bande de hoti de buzunare si de bagaje. La statie se anunta periodic sa fiti atenti sa nu fiti victimele lor, sunt puse afise si se distribuie pliante cu modul lor de operare. Tineti gentile si rucsacii in fata, nu in spate, daca in tren va intindeti sa puneti bagajele sus nu lasati geanta sau telefonul pe scaun, nu lasati valizele la locul pentru bagaje de la capatul coridorului pentru ca in imbulzeala de la o coborare valizele s-ar putea sa coboare fara dvs, la cumpararea de bilete de la automat sa nu fie nimeni care sa va ajute sa bagati banii in aparat sau cardul, sau sa luati restul, nu cumparati bilete de la diverse persoane care pretind ca nu mai pot face calatoria si va dau biletul mai ieftin, deoarece acesta este fals, fiti atentie la hoardele de copii care alearga printre calatori, caci adultii ii pun pe copii sa fure pentru ca nu sunt pedepsiti de lege.

Si ceea ce am patit noi trebuie povestit pentru a nu se intampla si altora. Un barbat vorbind romaneste s-a oferit sa ne indrume la automatul de bilete, dar a fost gonit de organele de ordine. Probabil a vazut ce bilete am cumparat si cand a fost tras trenul la peron deja 2 femei gravide si brunete sprijineau trenul mancand seminte si scuipand cojile. Dupa ce am urcat in tren si ne-am asezat pe locurile cumparate, femeile gravide cu inca 2 barbati s-au urcat si au inceput sa tipe ca sunt locurile lor si de ce nu ne ridicam sa le dam locurile, adica stau gravidele in picioare, ne-au imbrancit si ne-au aruncat bagajele ca sa plecam, in timp ce barbatii blocau culoarul. In aceasta imbulzeala, au sterpelit portofelul, care spre norocul nostru nu continea decat carduri, si dupa ce l-au scuturat l-au aruncat ca sa nu fie prinsi cu el asupra lor. Dupa aceasta au coborat din tren, trenul nefiind inca plecat din statie si linistiti s-au urcat in alt tren sa faca la fel.

Mai mentionez ca afisele din gari atentionau ca zilnic se intampla astfel de lucruri. La megafonul din tren anuntau si cand vine controlul oficial, pentru ca se pare existau si controlori falsi care pretindeau amenda desi biletele erau valabile. Trebuie sa mai precizez ca bilete care se cumpara cu locuri rezervate nu trebuie validate, dar biletele valabile 6 ore de la ora validarii, care sunt valabile pana la o anumita data, trebuie validate la niste aparate situate in gari care tiparesc pe bilet data si ora. Daca nu gasiti aceste aparate sau sunt defecte, imediat dupa ce va urcati in tren mergeti la conductorul de tren sa vi le valideze, altfel, daca va prinde el cu biletele nevalidate va da amenda.

Exista si posibilitatea cumpararii biletelor de pe telefonul mobil, primiti un cod care impreuna cu o cifra de control pe care v-o spune conductorul, formeaza un alt cod de validare a biletului on line. Am vazut ca se practica, dar nu stiu amanunte.

La Cinque Terre am luat un abonament pe o saptamana de luni pana duminica valabil la orice tren care circula intre La Spezia si Levanto, cu utilizari nelimitate, care a costat 14,30 eur. Sa stiti ca nu numai trenurile din tara noastra obisnuiesc sa intarzie, se intampla si in Italia, asa ca daca va ganditi sa luati bilet pe o anumita distanta facand legatura intre 2 trenuri intr-o gara intermediara pentru ca e mai ieftin, puteti pierde legatura, asa ca mai bine platiti ceva mai mult si mergeti dintr-o bucata. Trenurile au intarziat din motive tehnice, meteorologice sau neprevazute, pentru care totusi isi cereau scuze.

Fiti atenti si cand va urcati in tren, caci se poate intampla ca pe un singur peron sa fie trase 2 trenuri spate in spate care vor pleca in directii diferite.

Calatoria cu trenul in Italia merita, pentru ca trenurile sunt destul de dese, pe orice ruta aveti nevoie si preturile sunt accesibile (exceptand trenurile Frecia).

Trimis de dianamea in 16.09.14 01:45:31
    Validat / Publicat: 16.09.14 03:33:33
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 11159 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianamea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 cuseta 3 pers de la trenul Ister

[16.09.14 03:14:02]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cu mașina, autocarul sau trenul spre / prin Italia" (deja existentă pe sait)

mprofeanu
    [16.09.14 11:26:31]

Foarte interesant ce ai scris tu. Este o idee buna de luat in seama, calatoria cu trenul.

In excursie ai avut si cazari la hotel?

iulianic
    [16.09.14 18:59:10]

@mprofeanu: Da, este foarte interesant şi în acelaşi timp util ceea ce a scris colega noastră, dar n-aş pleca în Italia cu trenul (în aceste condiţii) pentru nimic în lume. Mai ales după ce am citit ceea ce s-a spus despre abilii întreprinzători coloraţi. Cu atâtea bagaje mari, cu atâtea schimbări...

@dianamea: Cât timp ai făcut până la destinaţie? Şi cât de obositor a fost? A meritat?

Rodel
    [16.09.14 20:00:24]

Interesant și util acest review. Trenul, se pare, este o variantă bună și de preferat călătoriei cu autocarul. Am fost de două ori în Italia cu acest mijloc de transport (autocar) și credeam că nu mai ajung la destinație.

[16.09.14 20:08:50]

@mprofeanu: da, la hotel San Marco din Savona si la Pizzeria si pensiunea Bella Napolli din La Spezia, despre care scriu imediat.

[16.09.14 20:16:47]

@Rodelaca mergi cu trenul noaptea si dormi, nu iti dai seama cand trece timpul, iar ziua intre 2 trenuri vizitezi: Budapesta, Viena si Milano. E ca o excursie in circuit. Oricum, si daca mergi cu avionul, de la Milano la Savona tot cu trenul trebuie sa mergi. Am mers cu autocarul pana la Venetia si cred ca e mai confortabil cu trenul, insa cu vagon de dormit, nu la vagon de clasa.

[16.09.14 20:27:56]

@iulianic: Nu mi s-a parut obositor, am facut pana la Savona doua nopti si o zi la dus, dar ziua a fost petrecuta vizitand Budapesta si apoi de la Monterosso -Cinque Terre inapoi acasa tot doua nopti si o zi, dar ziua a fost petrecuta vizitand Viena, cu bagajele lasate la caseta in gara. Mentionez ca totusi avem antrenament la excursii cu autocarul in circuit.

Dabator
    [16.09.14 20:36:06]

@dianamea: Excelente impresii de călătorie. Eu nici nu m-aș fi gândit să merg cu trenul. Măcar până la graniță. O spun deschis - nu (mai) am nici cea mai mică încredere în CFR.

În rest știu că transporturile pe căile ferate sunt de foarte bună calitate în vest.

Felicitări pentru curaj - eu nu aș fi îndrăznit. Nici nu mă pot odihni la cușetă ce-i drept.

De aceea evit călătoriile noaptea - oricum nu mă pot odihni.

dianamea, iulianic, mprofeanu, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina, autocarul sau trenul spre / prin Italia: