ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2014
ÎNSCRIS: 03.04.09
JAN-2014

Intre poltergeist si misticism

Nu stiu daca cineva a mai patit asa ceva, nu am povestit multor persoane despre experienta avuta, iar pozele pe care le vedeti nu au fost niciodata facute publice – sunt imagini si experiente proprii, pe care acum le impart cu voi, poate cineva are vreo explicatie.

Citind chiar azi un review absolut superb despre Maramures, deodata am simtit cum se ridica tot parul pe mine si incep sa transpir putin cand se povestea o vizita la Manastirea Barsana. Si nu felul descrierii (absolut superb, de altfel) m-a facut sa ma zburlesc tot, ci amintirile ce au navalit citind acele randuri.

3 ianuarie… dupa un revelion petrecut in Barsana, cand toti ceilalti plecasera, avand sejur de 3-4 nopti, raman doar eu si Pufosenia (consoarta-mi in dotare) in toata pensiunea… si-am zis sa ne duca si pe noi cineva pana la manastire, poate ne mai revenim putin dupa atata dezmat culinar si bahic. Cum despre istoria manastirii si frumusetile ei s-a tot scris, nu mai insist si eu acum.

Manastirea era aproape pustie, nu cred sa fi fost mai multi de alti 3-4 vizitatori in toata imensitatea aia de curte. Eram super linistiti, fericiti in toata acea liniste ce ne inconjura, ne bucuram de fiecare moment, de fiecare podet sau de cele cateva caprioare si alte animalute pe care le vedeam, de peisajul superb. Cum turul ne-a indreptat pasii spre muzeul manastirii, am intrat si acolo si am zis sa facem cateva poze, daca tot suntem singuri si nu e nimeni care sa nu ne lase. Poate ca mai bine era cineva cu ochii pe noi, pentru ca dupa una dintre poze pur si simplu am inghetat si era sa imi scape aparatul din mana: Pufosenia mea era inconjurata de un nor de ceata cu o forma ce aducea a fata de lup (asta ca sa nu ma gandesc la ceva cu coarne). Nu-mi venea sa cred ce vad pe aparat, iar ea radea toata si habar nu avea ce e in sufletul meu; imediat i-am zis sa plece de acolo si am mai tras cateva cadre, toate iesind absolut clare. Cand a vazut imaginile, a innebunit si a zis sa plecam de acolo cat mai repede… si bine as fi facut daca ma luam dupa ea. Pentru ca urmatoarea poza m-a facut sa ma intreb daca nu cumva sunt vampir si d-aia nu apar in oglinda: era acolo o oglinda veche, dar absolut “functionala” in caz ca voiai sa iti aranjezi freza sau sa te barbieresti… problema oglinzii era daca vrei sa iti faci vreun selfie gen piti in baie, ca asta nu voia sa scoata sub niciun chip. De fapt scotea ea niste chipuri si imagini, dar in niciun caz al tau. Pentru niciuna din aceste poze nu am nicio explicatie, oricat am cautat! Mai are rost sa spun ca vizita s-a incheiat in urmatoarele 15 secunde, cat a durat sa coboram scarile???

Sa explic si pozele putin, sau mai bine zis, instructiunile de folosire, daca cineva nu ma crede. Poza cu Pufosenia in ceata trebuie micsorata pentru a vedea “lupul” – pe ecranul aparatului foto se vedea perfect, dar se vede super clar si de pe calculator, micsorand poza. Cea cu oglinda nu am inteles-o pana cand mama (extrem de credincioasa femeia) nu mi-a spus sa o rotesc 180 de grade, pentru ca apare foarte clar o biserica… ideea e ca dupa ce am rotit-o si am apropiat-o, am departat-o si m-am mai jucat putin cu zoom’ul… am ramas masca atunci cand am vazut ce apare si in coltul din dreapta sus, in afara de biserica ce se vede foarte clar.

Nu-s mistic sau vreun fan evenimente poltergeist, dar toate cele de mai sus le-am trait pe pielea mea, le-am fotografiat personal si nu imi explic nici in ziua de azi cum a putut fi posibil. La Barsana as mai reveni pentru tot ansamblul manastirii, dar nu cred ca as mai intra in acea cladire vreodata.

Trimis de papone in 15.09.14 14:53:44
Validat / Publicat: 15.09.14 15:43:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BÂRSANA [MM].

VIZUALIZĂRI: 2876 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 aceeasi oglinda, imagine la 180 grade. jucati-va putin cu zoom'ul si spuneti daca-s io nebun

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [15.09.14 16:02:15] »

Reflexii pe vaporii expirați (prima) și pe stratul de jeg de pe sticla de deasupra stratului metalic reflectiv de la lumina blițului (cele cu oglinda). Clasice.

Se pot reface oricând. Am destule din tipul primeia făcute prin peșteri. Oglinzi așa jegoase, n-am avut fericirea să pozez vreodată.

Altceva?

arru [15.09.14 16:40:26] »

Scris dintr-o rasuflare )

Mie zau ca mi s-a parut ca vad un extraterestru, ceva, in oglinda! N-am avut asa patanie cu nicio poza ) Slava Domnului! Dar... o sa ma uit mai tarziu pe indelete la ele...

papone [15.09.14 16:46:16] »

@Dragos: multumesc, nu vreau polemica. e doar un altfel de review, il apreciezi sau nu.

iar in privinta pozelor, te inseli la ambele: nici nu sunt facute in vreo pestera, nici oglinda nu era "jegoasa", era doar veche si atat.

poze pe vapori expirati am si eu stive, dar asta nu face parte dintre ele!!! mai mult: poza 1 a fost analizata de catre experti in fotografie si s-a confirmat ca nu e vorba de vapori expirati.

cat despre refacerea lor... rog pe oricine sa incerce.

arru [15.09.14 18:50:52] »

@papone: Cum spuneam, am revenit asupra pozelor. Ce-i drept, in prima nu-mi dau seama exact ce este. Se vede o masa de-o anumita forma cand miscorezi poza, dar...

La a doua, in schimb, e destul scary... am identificat vreo doua forme in dreapta... Ih... chiar ti se zburleste parul pe tine... Nici nu vreau sa ma gandesc la explicatie.

Dar te inteleg ) Eu, una nici macar nu m-as gandi sa mai pun piciorul pe acolo...

Bine ca n-am patit asa ceva)

papone [15.09.14 19:26:11] »

@arru: multumesc pentru curiozitate si incredere! desi inca am incredere in capacitatile mele ) si nici nu suntem niste fricosi, in cazul asta parca iti pui niste intrebari

amero [15.09.14 19:27:24] »

buna seara, asa sper sa ramana in continuare cu asemenea "viziuni" pe care nu stiu sa le calific.

am fost si eu anul acesta de Paste si am vizitat muzeul, foarte frumos de altfel si incarcat cu exponate dar si cu vizitatori.

spui ca era 3 ianuarie, de ce apare la data sejurului septembrie 2014?? poate temperatura scazuta sa fi fost si ea declansatoare a unor imagini neobisnuite, zic... nu ma pricep. foarte interesant, un rew un pic altfel. felicitari

papone [16.09.14 13:00:02] »

@amero: data sejurului trebuie modificata, voi anunta un webmaster (ms de atentionare).

multumesc pt aprecieri!

By WM: Rezolvat.

Larissa [06.04.15 23:21:31] »

Hello, eu vin aici in fiecare an, aproape mereu pe ploaie, ceata si alte fenomene meteorologice naşpa, dar nu am sesizat nimic altceva suspect...,

webmaster26 [26.12.15 11:50:42] »

papone [26.12.15 17:21:06] »

@webmaster26 - Este ok, acolo unde este "1" este parcarea de la intrarea in manastire. Cu placere!

AdrianaM [07.05.16 00:58:11] »

Imi pare rau ca n-am citit r. tau inainte de a pleca, ca m-as fi dus si eu la muzeu. Data viitoare nu mai ratez.

Dupa parerea mea nu-i nimic de speriat in pozele tale. Ba din contra. Eu m-as simti privilegiata sa surprind asa ceva. Mi s-a intamplat si mie chiar de acest Paste, in noaptea de Inviere si ma bucur enorm. Pana la urma sunt doar dovezi ca nu suntem singuri si sunt multe de acest gen, aparatele foto moderne suprinzand lucruri extraordinare, mai ales in locuri cu nivele de vibratie ridicata.

papone [07.05.16 16:13:58] »

@AdrianaM - Multumesc pentru vizita, Adriana! Desi nici azi n-am intles ce a fost acolo, a fost o experienta de viata care ma bucura acum. Iar daca atunci spuneam ca n-as mai calca acolo, acum pot sa spun ca as merge si maine, fara ezitare (poate doar cu o mica strangere de inima). Nu poti surprinde asa ceva in fiecare zi si se pare ca am fost privilegiati.

AdrianaM, amero, Larissa
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Bârsana: