ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2014
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 17.05.12
SEP-2014

Interesant

Ei bine, tocmai ce ne-am intors din Sidari, Corfu. Este pentru prima oara cand mergem in Corfu, implicit si in Sidari. Despre locatia unde am stat, hotelul Paradise voi scrie intr-un alt post.

Asadar am sosit in Corfu dupa cca 2 ore cu vaporul din portul Igoumenitsa. O plimbare placuta si datorita soarelui de afara. Corfu este o insula mult mai mare decat anticipasem eu initial. Este foarte animata si plina de turisti chiar si in mijlocul lui septembrie.

Dupa o alta ora din port catre Sidari, am ajuns si ne-am cazat. Statiunea este destul de lunga, paralela cu plaja pe cea mai mare distanta. Este o statiune care cred ca a fost "conceputa" pentru englezi in special. Acestia reprezinta 90% din turisti prezenti acolo. Ceea ce nu este totusi un lucru rau. Cert este ca aproape totul este "asezonat" pentru confortul lor. Micul dejun de la terase este deschis de la ora 9 pana la ora 12 AM. Peste tot, acelasi meniu fix de 3 euro. Carnati, bacon, fasole, 2 oua ohiuri, si cascaval pane. Nu este de mirare ca sunt asa de... corpolenti. In fine.

Partea buna este ca la toate terasele se canta muzica live si foarte buna. A fost interesant sa luam cina cu o asa ambianta, seara de seara. Este o statiune foarte plina de viata cu multe lucruri de facut. Sporturi de apa, jocuri pe plaja, sky-jet, paraseiling, calarie etc. Zona de "plimbare" este reprezentata de o strada pricinpala cu terase si magazine de suveniruri pe ambele parti.

Mancarea, oriunde ati lua masa, este cam aceeasi peste tot, dar portiile sunt generoase, ceea ce noua, romanilor ne place. Preturile sunt ok si pentru toate buzunarele. la fel si magazinele de suveniruri, sunt o sumedenie si foarte pline.

Ca si plaje, nu sunt cele mai reusite, dar okay. La fel si adancimea apei, foarte putin adanca pe zone mari. Preturile la umbrele+ fiind de cca 8 euro/zi/2sezlong+umbrela.

Escursii de fac catre toate celelalte puncte de interes din Corfu. Nu ratati Corfu by night, (excurise de cca 4-5 ore) care va va lua din Sidari pana in Corfu zona de langa vechiul port, 10 euro/pax. Merita fiecare cent, stradutele placate cu marmura si pline de arome si taverne sunt o minunatie. Laguna albastra si Paleokastrita sunt deasemenea interesante.

In consecinta, daca sunteti nehotarati asupra destinatiei Sidari si/sau Corfu, nu mai ezitati, merita. Am sa atasez cateva imagini care sa completeze spusele mele.

Vacanta placuta!

Trimis de Coniss in 15.09.14 08:37:13
Validat / Publicat: 15.09.14 14:41:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5594 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Coniss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Terasa pe strada principala in Sidari.

[20.09.16 14:19:14]

Multumesc mult pentru aceste informatii. Doresc sa vizitez Sidari si sa ma cazez la Paradise Studios Hotel dar nu l-am gasit pe nici un site. Apare numai pe site-urile UK unde sunt incluse si transferurile cu avionul din UK.

Multumesc de ajutor.

[20.09.16 14:21:52]

@adriana66: ar fi bine sa te interesezi mai mult... Sidari a fost sub ape aproape... Au fost inundatii foarte mari acolo... Poate este totul ok acum, dar ar fi bine sa afli mai multe detalii inainte de a pleca... Parere mea...

Succes!

[20.09.16 14:34:00]

@coniss: Nu am stiut. Cred ca va referiti la situatia actuala...

Dar pe mine ma intereseaza amanuntele despre cazare pentru anul viitor, in iulie- august.

Multumesc inca o data de ajutor

[20.09.16 14:35:27]

@adriana66: am inteles... la anul sigur va fi okay!

[20.09.16 14:42:08]

@coniss: Spuneti-mi va rog cu ce firma sau cum ati rezervat camere la Paradise Hotel din Sidari.

[20.09.16 14:49:25]

@adriana66: daca nu ma insel, cred ca cu o firma din Constanta parca, "Vacanta de vis". Prin ei am luat. Si ei la randul lor erau parteneri cu o alta firma etc... Dar totul a fost okay.

adriana66, Coniss
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sidari: