ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 02.08.12
AUG-2014

Relaxare la umbra palmierilor

Despre hotel s-au mai facut review-uri asa ca o sa incerc pe cat posibil sa nu repet prea mult informatiile. Noi, adica o echipa de 2 adulti, am avut cazarea la mijlocul lunii august intr-un apartament, in regim de all inclusive.

Din cate am putut observa hotelul e impartit in mai multe corpuri, numerotate de la 1 la 5, noi am stat in 5, care avea deschidere la gradina de palmieri. Pot spune ca a fost mai mult decat foarte bine, daca ai posibilitatea de a alege camera, nu ezita sa ceri la G5, gradina de palmieri oferea umbra, nu am avut deloc nevoie de clima, si liniste, fiind chiar in capatul locatiei, nu era nimeni acolo. Corpurile care erau spre pisina sau spre strada, erau probabil putin mai agitate, nu stiu ce sa zic despre cele cu vedere la mare.

Oricum mare galagie nu ar trebui sa fie niciunde, statiunea e destul de linistita dupa ora 11 seara, nici macar la hotel nu au fost multi party people, all in all e o locatie linistita, dar in niciun caz pustie sau fara posibilitati de petrecere a timpului liber. Apartamentul in care am fost cazati, spuneau ei ca poate acomoda 4 persoane + 1 copil, din propria mea experienta spun ca nu e asa. Era compus dintr-o camera cu 2 paturi single, care erau dispuse unul langa altul, fiecare cu noptiera lui si un lucru care eu personal l-am apreciat, fiecare avea propriul intrerupator pt veioza de la pat plus inca unul pt becul principal din camera. Camera era suficient de spatioasa, oglinda tot asa cu becul ei, dulap cu spatiu de depozitare jos, plus niste rafturi aditionale. Dormitorul avea geam, nu balcon. Cealalta camera, avea o canapea extensibila (teoretic), practic avea un sertar jos care se desfacea cu o saltea, dar nu prea puteau dormi 2 adulti acolo, fiind o diferenta de nivel intre canapeaua in sine si extensia ei. Nu am putut sa inteleg sistemul, pe noi nu ne-a deranjat, nu o foloseam pt dormit, dar daca mergeau mai multe persoane putea deveni problematic. Camera respectiva era dotata cu un balcon, cum spuneau si altii, neighbor friendly, adica practic era o iesire spre gradina, dotata cu o masa si 2 scaune, nu era nici macar delimitat ca si balcon. Cu toate astea a fost chiar placut, l-am apreciat, il foloseam doar seara cand depanam impresiile de pe zi, dar se putea sta f bine si ziua la umbra palmierilor. In fata balconului era pusa si o sarma pt a usca haine, sugestie, ia-ti de acasa cleme, am avut zile cu vant puternic, cand nu puteam lasa nici macar prosopul, ca ne-am fi trezit fara.

Tot acolo in camera am avut si un tv micut suspendat de perete, dar care a fost mai mult pe post de décor, probabil ii ajuta pe ei sa primeasca jumatate de stea in +, nu mergea nici telecomanda, si oricum nu prindea mai mult de 3 posturi, niciunul de muzica. Camera mai era dotata cu o chichineta, un aragaz cu 3 ochiuri, chiuveta, dulap, strictul necesar la vesela si tacamuri, frigider cu mini congelator, toaster de paine si fierbator de apa. In afara de frigider pe care l-am incercat si pot sa confirm ca era functional, de restul nu pot sa spun, am constatat doar existenta lor. Amandoua camerele, de fapt toate din hotel, aveau un sistem dublu de jaluzele inchise etans, plus perdea. Pe langa faptul ca ofereau liniste si protectie solara, iti asigurau intuneric complet, inclusiv in timpul zilei (recomand alarma de tel, sa nu te trezesti ca ai dormit pana la pranz :).

Baia era destul de micuta, inclusiv dusul, care era dotat cu o perdea. Nu am avut niciodata probleme cu apa calda, am avut prosoape, schimbate o data la 2 zile. Singurul lucru care nu l-am avut au fost consumabile, gen sapun, sampon (sa lei pui in bagaj).

Hotelul avea o piscina, suficient de mare, potrivita si pt oamenii care nu stiu sa inoate, avea scari de beton, si incepea de la 1.2 m pana la 1.8, inclusiv o portiune ingradita pt copii. Sezlonguri si umbrele pt toata lumea, tot la piscina era si restaurantul unde se serveau mesele, dar puteai sta cat doreai tu, am vazut oameni si la 11-12 noaptea care stateau pe acolo la povesti. Doar ca de la ora 19 era inchisa pt mentenanta, deci nu se mai facea baie. Ei spuneau ca nu ai voie sa aduci bautura/mancare in incinta restaurantului / piscinei, dar seara mai vedeam oameni cu o sticla de vin acolo, deci nu erau chiar asa stricti. Orarul pt mese era in felul urmator, de la 7 30 la 10 era micul dejun, de la 12 30 la 14 era pranzul si de la 19 la 21 era cina (informatii care le gasesti si pe saitul official al hotelului sau la receptie). Intre mese puteai opta pt ceva sandwichuri/toasturi, nu le-am incercat deci nu as putea sa iti spun cum erau. Regimul de AI incepea la ora 11 in ziua sosirii si se incheia la ora 11 in ziua plecarii, alt lucru teoretic, noua ne-au dat voie sa luam pranzul in ziua plecarii, urma sa plecam abia la ora 2, si am servit si bauturi fara sa ne intrebe nimeni nimic.

Micul dejun mi s-a parut cea mai bogata si bine pregatita masa din zi, aveau de la 2 feluri de cereale pana la ciuperci si fasole, oua in toate varietatile, gem, marmelada, crema de ciocolata gen finetti plus multe altele. De asemenea un mare plus, aveau 2 automate de cafea, care aveau expresso, cafea la filtru, lapte si ciocolata calda. Eu care sunt pretentioasa la cafea, pot sa spun ca am fost multumita, era chiar buna.

Restul meselor, pranzul si cina, nu erau atat de variate, aveau undeva la 3-4 feluri de mancare, plus un fel de supa, dar erau ok ca si consistenta, si tot timpul mi s-au parut proaspete. Intr-o seara au servit gratar, facut on the spot, care a fost f apreciat, am vazut constant coada acolo.

In schimb la bauturi au un mare minus. Au 2 dozatoare de suc, plus ce iti luai de la bar, adica Fanta, sprite, cola si alcool, gen 3-4 feluri de cocktail, bere, ouzo, tequila, vin rosu si alb, vodka, si brandy. Locale bineinteles, dar cam sub orice critica. Am incercat cam 80 % si pot sa spun ca nu mi-a placut niciun sortiment, lucru confirmat si de catre comesenii cu care am mai vbit. Spun asta in sensul in care toate erau diluate cu apa, in proportie de 50 % sau peste. Sucurile erau gen adria cola de la noi, nu am consumat, nu stiu. Bauturi puteai consuma pana la ora 23, pana la 21.30 se consumau in restaurant + piscina, iar de la 21.30 pana la 23 in barul principal, adica la receptie, frumos amenajat.

Tot la receptie mai aveau o masa de billiard si inca una de ping pong + mai multe calculatoare unde puteai folosi internetul, sau puteai folosi pe calculatorul personal. Era contra cost, se achita la receptie, 3 euro / 1 h, 5 euro/ 2 h si 1 euro pt orice ora extra, de la ei primeai un bon cu un username + parola, si daca nu consumai tot timpul achitat te puteai deloga si foloseai restul altadata. Din experienta subsemnatei, daca ai nevoie de internet, ia-l de la supermarketul hotelului, te costa 5 euro / 24 h.

Hotelul spun ei ca e amplasat la 100 m de plaja, eu spun ca sunt 200 +, dar e ok, in 5-7 min ajungi, mai sunt vreo 2 hoteluri pana la plaja, restul sunt amplasate in centrul statiunii, care e la aprox 1 km de hotel, cam 15 min de mers lejer. Pe strada hotelului sunt cateva taverne, baruri, rentals, tourist shop-uri + plus supermarketuri. Chiar in fata hotelului e si statia unde opreste autobuzul care te duce in laganas, argassi, zante.

Ca si concluzie in afara de minusul cu bauturile a fost o experienta reusita, raportul pret / servicii rezonabil. Daca vrei liniste in primul rand (fara sa lipseasca totusi posibilitatile de entertainment) si proximitate fata de plaja + capitala si Laganas, iti recomand cu incredere.

Trimis de angell in 14.09.14 23:00:54
Validat / Publicat: 14.09.14 23:35:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3051 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (angell); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mini barul de la receptie

[14.09.14 23:55:15]