ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2014
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 18.09.13
SEP-2014

O zi frumoasa in Bratislava

Acest oras de pe malul Dunarii a fost prima din cele 3 capitale vizitate anul acesta (2014) intr-un circuit de 10 zile cu masina (3000km). Am ajuns acolo pe o ploaie torentiala ce ne-a urmarit din Ungaria, pe la ora 15.00. Am lasat masina in prima parcare gasita pe marginea drumului, cu marcaje de delimitare in culori albe si albastre, in fata unui bloc. Cu bagajele in brate am fugit spre Botel Marina (un hotel facut dintr-o fost vapor de croaziera si ancorat la tarm pe malul Dunarii). Un hotel mic cochet dar fara mari pretentii de lux.

Prima seara (dupa ce s-a oprit ploaia) am facut o scurta plimbare de familiarizare cu zona comerciala - centrul vechi, la o distanta de 10 minute de mers pe jos. Am descoperit un oras cochet, fara multi turisti pe care urma sa-l descoperim mai bine a doua zi. in marketuri preturi ca in Romania. A doua zi ne trezim plini de entuziasm si plecam sa mai luam ceva din masina. Surpriza: un mecanism apartinind politiei din Bratislava statea agatat de roata din fata a masinii. Si o hartie in geam (scrisa in limba lor, normal). luam hartia ne ducem la hotel, o traduce domnisoara receptionera, sunam la politie si in 10 minute ne dam intalnire in parcare. Vine doamna politist slovac si incepe sa vorbeasca in limba ei, noi in engleza, negociem si ajungem la un consens: 20 euro amenda pentru turisti. Morala: nu parcati in locurile marcate cu albastru, sunt numai pentru cei rezidenti. nu am inteles care e treaba cu cele marcate cu alb, dar ideea e ca mai bine parcati intr-un loc fara marcaje ca sa fiti siguri. Ne-am mutat masina intr-un loc recomandat de d-soara de la hotel si am plecat la drum. prima data am vizitat catedrala sfantul Martin, catedrala de incoronare a 11 regi maghiari.

A urmat castelul din Bratislava, taxa 6 euro/adult, 3 euro- pt. studenti si elevi. Panorama asupra orasului si Dunarii - foarte frumoasa. Sincer castelul poate fi considerat interesant doar de catre cei pasionati de istoria locului. Dar exista totusi si cateva expozitii f interesante despre participarea slovacilor la Primul Razboi Mondial si una intitulata De la intuneric la lumina cu diferite obiecte de arta religioasa si profana, obiecte de cult dar si casnice si bijuterii din diferite perioade istorice. Din acel punct se poate urca pana in cel mai inalt turn din castel, aproximativ 4 randuri a cate 10 scari, de unde se poate vedea o panorama completa asupra Bratislavei. Doar sotia mea s-a incumetat :)). Alaturi de castel este cladirea Parlamentului, nu l-am vizitat.

De la castelul Bratislava am coborat prin parc spre orasul vechi medieval. Strazi inguste cu un flux normal de turisti. Aici labirintul este la indemana oricui: la fiecare colt dai de o mica piata sau statuie interactiva:D. Vitrine cochete, picturi cu pisici si personaje asemenea cartilor cu povesti din copilaria noastra, suveniruri etc. Spre seara ne-am indreptat spre piata din fata teatrului, un parc lung plin de turisti dar si de localnici. Aici am stat pe o banca si am urmarit doi localnici jucand o partida de sah pe o planseta din aceea stradala. Mereu existau grupuri de turisti ce se opreau sa-i urmareasca sau sa le faca poza. O seara extrem de reusita in care am simtit putin ca apartinem locului.

Mai sunt multe de explorat in Bratislava dar chiar si intr-o zi poti sa-ti faci o idee asupra locului. Trebuie sa adaugam ca in privinta mancarii exista locatii pentru toate bugetele, noi preferand sa mancam rapid ceva ieftin si de pe strada gen un hot dog 1.50 de euro sau un sandwich 2.50 E. Urmeaza Praga si Viena + bonusuri(veti vedea).

Trimis de Valentinp3 in 14.09.14 20:18:48
Validat / Publicat: 14.09.14 22:29:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLOVACIA.

VIZUALIZĂRI: 5044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Valentinp3); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vitrina in Bratislava

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bratislava și împrejurimile: