ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2014
SEP-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Hotel Mistral sau unde sa dormi decent in Alghero

Am ales hotelul pe urmatoarele considerente: sa fie aproape de plaje, sa ne putem odihni noaptea (fara balamuc de la terasele din jur), sa fie aproape de oras (magazine), sa nu coste o avere.

Cum ajungi la el: De la Aeroportul Fertilia - Alghero se ajunge la hotel foarte usor cu autobuzul local (ALFA), statia Don Minzonni. -app 15 min de la Aeroport. Din statia de autobuz pana la hotel sunt app 150 m. Hotelul este plasat la interesectia dintre Str. Puglia si Str. Liguria, in cartierul Lido al orasului Alghero.

Ce sa te astepti de la zona: Hotelul se afla mai spre iesirea din Alghero spre Fertilia, asa ca zona este oarecum aerista din pct de vedere al caselor. Stiam de la inceput ca se afla la cateva minute de mers pe jos de plaja, asa ca nu am fost socata ca nu am vedere directa la mare. Pana la plaja sunt app 10 min mers lejer pana la plaja orasului (cea din stanga cand cobori de la hotel spre mare) si aproximativ tot atat pana la una din plajele mele favorite- Maria Pia (cea din dreapta).

Terasele si magazinele sunt majoritatea in apropierea plajei, asa ca distanta de la hotel pana la ele este tot cam de cateva minute. (Cel mai apropiat supermarket Nona Isa.)

Tot in apropierea hotelului mai este un teren de tenis si de fotball.

Despre hotel:

Este o constructie de P+4, cochet si micut, fiind din ce am inteles o afacere de familie.

In cazul in care veniti cu masina, aveti parcare privata a hotelului (nu cred ca pazita) peste drum de app 30 masini. Fiind in septembrie, nu am avut nicio problema sa gasim loc, parcarea fiind aproape goala.

Check in s-a facut foarte repede. In 5 minute aveam cheia de la camera plus cardul din camera care opreste/ porneste automat curentul.

Exista un lift suficient de incapator inclusiv pentru familii cu copil+carut.

Camera: este relativ micuta, dar functionala “basic”. Are pat cu saltea dubla, dulap, masa cu 2 scaune, o oglinda micuta, suport de depozitat bagajele, televizor de tip CRT, dar cu multe programe (majoritatea in italiana). Exista si pay TV pentru cei interesati.

Wi-fi este gratuit. Primesti cod de la receptie. La noi a functionat in camera foarte bine.

Camera are si aer conditionat, care a functionat fara a ni se cere vreo taxa. Din camera se poate iesi pe terasa - destul de ingusta, max 1 m, dar suficient de lunga, cu 2 scaune.

Baia este suficient de mare cu cabina de dus, inclusiv bideu. Are uscator de par, sapunele si gel/sampon. Hartie igienica exista tot timpul. Nu am avut problema cu scurgerile in vreun fel sau cu miros neplacut venind de la baie

Prosoapele se schimba la 3 zile. Camerele se curata zilnic. Nu mi-am dat seama la cate zile se schimba asternuturile. Personalul de serviciu este f amabil. Bat la usa, nu intra peste tine.

Micul dejun se serveste de la 07:30 la 09:30, in stil bufet suedez (devreme pentru cei ce vor sa petreaca pana tarziu). Este din ce am mai citit “tipic italian”-oarecum diferit fata de ceea ce eram eu invatata in RO. Contine: 2 feluri de mezeluri, 2 feluri de branza (felii si triunghiuri), cateva feluri de gem la cutiute, iaurt (3 feluri), 3 feluri cereale (unul era musli), 3 feluri de cornuri (simple sau cu 2 creme), 2 feluri de compot (ananas+ piersici), 2 feluri de paine, cafea, ceai, apa minerala/plata. Si atat! Fara fructe proaspete, salate/ legume proaspete, salate de orice fel.

Micul dejun se poate servi inauntru sau afara pe terasa. Terasa este destul de draguta si linistita, cu flori frumoase si palmieri.

Hotelul mai are un bar la care se servesc bauturi alcoolice/non si o lada de inghetata. NU exista restaurant integrat, asa ca pranzul si cina trebuie servite in alta parte.

Personalul - de la receptioner la personalul de serviciu foarte amabili si saritori. A fost o placere din punctul asta de vedere.

Cam atat referitor la múltele dotari ale hotelului.

Dezavantaje:

-cel mai important pentru mine a fost lipsa frigiderului (nici macar minibar). Stiam de asta, dar tot a fost usor neplacut

-hotelul se afla pe o strada destul de circulata iar izolarea fonica nu este perfecta. Se poate dormi, mai ales daca sunteti persoane care locuiti la oras, dar pentru cineva obisnuit cu liniste perfecta…. Se aud vecinii de camera foarte bine.

-cand am fost noi am putut lasa geamul deschis la baie noaptea fara sa intre foarte multi tantari, dar nu stiu cat de multi sunt in sezon. Nu exista plase de tantari

-pentru cei ce merg cu copii (noi de data asta am fost fara), nu are loc de joaca pentru ei sau ceva care sa ii distreze, asa ca luati-va jucarii de acasa.

-hotelul nu are piscina (pentru cei interesati de asa ceva)

Per total: Hotelul si-a indeplinit criteriile mele pentru care a fost selectionat, fiind un hotel sa zicem standard de 3 stele

Recomand hotelul persoanelor care doresc un loc decent unde sa doarma si sa ia micul dejun si nu au pretentii de centru spa sau alte luxuri.

Trimis de lady_anca81 in 12.09.14 17:27:59
    Validat / Publicat: 12.09.14 18:32:57

VIZUALIZĂRI: 4244 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lady_anca81); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Mistral_baia

webmaster21 [12.09.14 18:29:13] »

Mutat în rubrica "Mistral Hotel [Alghero], SASSARI" (nou-creată pe sait)

------

lady_anca81 [13.09.14 10:58:30] »

@webmaster21:

Coordonatele sunt corecte. multumesc pentru setare

lady_anca81

• pagină generată în 0.036381959915161 sec