ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2014
DIN: oradea
ÎNSCRIS: 07.08.13
SEP-2014

Drept la replică

DREPTUL la REPLICĂ se referă la următorul articol (încărcat anterior pe sait):

D-na Monica,

Asteptam sa ne informati in ce cont doriti sa va restituim banii (640 RON). Nu ati raspuns la e-mailul prin care vi-am explicat ca nu avem cum sa facem o plata fara un cont in care sa viram banii.

In cazul in care nu ne trimiteti informatiile necesare: banca, titular cont, IBAN, cum oare credeti ca putem sa facem aceasta plata? Dupa cum ati observat in timpul sejurului, noi nu incasam bani fara a emite bon fiscal si factura. Ca sa va restituim banii, va rugam, intelegeti ca trebuie sa urmam procedurile legale, adica: factura de stornare insotita de documentul fiscal aferent.

Chiar daca nu ati cooperat cu noi, comunicandu-ne nemultumirile avute la timpul potrivit, in timpul cat v-am gazduit, va rugam, macar acum incercati sa fiti mai cooperanta: transmiteti-ne datele necesare ca dumneavoastra sa va recuperati banii, care se pare din cele ce scrieti ca au fost irositi datorita conditiilor de cazare neadcvate.

Cu speranta ca veti binevoi sa ne comunicati aceste date, va dorim toate cele bune si mai cu seama... multe zambete: viata este un dar minunat, este scurta si pretioasa. Este o pierdere sa cautam ce este urat si rau. Haideti sa ne strangem mainile cu prietenie,

Personalul de la Pensiunea Moara Titului, inclusiv eu administreatorul, Lorelei Petraskiewicz

PS. Oferta noastra sa reveniti pentru un sejur fara cost pentru dumneavoastra, ramane actuala: va fi o placere pentru noi sa va punem la dispozitie tot ce doriti, actele companiei (ca sa puteti verifica cati banii bani patronii americani au luat de la acesta "afacere", facturile de achizitie pentru tot ce exista aici -numai noi din magazine romanesti, nu second hand), contractele de munca ale angajatilor... orice doriti. Personalul este jignit de intoragotoriul la care i-ati supus (ca turist?): cate ore lucreaza, daca au carti de munca, etc. De aceea va invita sa veniti sa va arate in ce conditii locuiesc (fara cost pentru ei), sa va explice ca nu sunt exploatati de loc, dimpotriva, isi fac programul de lucru dupa placul lor si ceea ce probabil nici o alta pensiune nu face: ei incaseaza banii, ei ii distribuie, au procent din ceea ce realizeaza iar daca ramane ceva organizeaza tabere pentru orfani. Patronii americani exploatatori nu au luat niciodata bani din incasarile provenite. Dovezile va asteapta. Si noi deasemeni.

Trimis de petraskiewicz in 12.09.14 15:07:25
Validat / Publicat: 12.09.14 16:36:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ARIEȘENI [AB].

VIZUALIZĂRI: 1897 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (petraskiewicz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.09.14 19:43:36]

@petraskiewicz: Va rog sa incetati sa ma hartuiti, sa-mi invadati viata privata, nu doresc sa-mi restituiti nimic, nu accept nicio oferta, doar nu credeti ca va ma calc pragul vreodata, nu scap nici dupa 2 luni...

Cristicop
[13.09.14 11:06:08]

@petraskiewicz: Buna ziua, am vazut in vara aceasta cateva "lupte" duse intre turisti si proprietarii sau angajatii unor locatii turistice din tara de la noi. Bineinteles ca aceste diferende au aparut in urma unor comentarii postate de turisti pe acest site care, iata devine si un fel de tribunal al poporului (lucru ff bun).

Dar dumneavoastra santeti singurul reprezentant al gazdelor care dati dovada de bun simt, respect si va aparati punctul de vedere cu calm si intelepciune. Pentru asta va felicit si va spun ca eu chiar va cred.

Poate ca nu-mi bagam nasul in aceasta poveste, dar interventia de mai devreme a d-nei Monnic cum ca o hartuiti chiar m-a facut sa va apreciez mai mult punctele de vedere cu care v-ati aparat. Poate totusi ca ar fi mai bine sa o lasati in pace si sa incheiati discutia cu ea. Totusi un turist vine in vacanta sa se distreze si sa se simta bine,nu sa critice si sa-i ploua in suflet toata ziua.

Va doresc succes si turisti cu zambetul pe fata!

[14.09.14 11:30:38]

@Monnic: Nu va hartuieste nimeni: eu, in nici un caz: raspund doar la acuzatiile dumneavoastra -cu intarziere pentru ca nu sunt vanator de opinii ale turistilor, multumiti sau nu.

In ceea ce priveste invadarea vietii dumneavoastre private, imi cer scuze daca o simpla obseratie (ca ati fost incruntata, suparata... fara sa zambiti vreodata nimanui, pe perioada sejurului dumneavoastra) poate fi considerata ca invadare a vietii private, ati considerat-o "o invazie"

In ceea ce priveste amenintarile (trimise pe adresa de rezarvari a pensiunii), ca veti face reclamatii la ITM (chiar ati sugerat ca daca nu primiti restituiea banilor, o veti face, apoi v-ati razgandit, nu mai vreti restituire), sau ca ne dati in judecata pentru invadarea "vietii private", va rog... faceti toate astea.

Ca urmare a recomandarilor facute de alti turisti care au fost gazduiti la aceasta pensiune, sau pur si simplu au avut o reactie negativa fata de cele scrise de dumneavoastra, noi ar trebui sa va dam in judecata: pentru injurii nefondate, aduse patronilor "americani - veniti in Romania sa exploateze si sa faca cat mai multi bani". Deasemeni ar trebui sa va dam in judecata pentru ca ati jignit personalul care lucreaza aici (i-ati considerat fara discernamant: se lasa exploatati, ca doar sunt prosti din varf de munte si au nevoie de oameni ca dumneavoastra sa le apere drepturile)

Iar acum, pe scurt, pentru toti cititorii: ati venit aici sa va erijati intr-unul - sau in toate ))) dintre aceste roluri:

- DETECTIV care intoregheaza angajatii unui loc in care erati asteptata sa petreceti cateva zile de vacanta

- JUDECATOR, pentru cetateni americani (de ce oare ati simtit nevoia sa dati frau liber unei opinii, nefondate de nici o dovada, discriminatoare, bazata pe un nationalism exacerbat. Doriti un diagnostic: fobie la alte natii ce isi permit sa vina in Frumoasa Romanie, sa investeasca pentru a-i pune in evidenta frumusetea si pentru a adauga la ea

- FOTOGRAF AMATOR, pasionat de paianjeni, care vrand-nevrand isi tes panzele - norocul dumneavoastra ca ati gasit un ratacit si pe la noi

- ALUNGATOR de buna dispozitie pentru toti din jur: alti turisti, angajati... (NB vedeti comentariile lor, va pot trimite si eu ce am primit pe adresa noasta: total dezacord cu ceea ce ati scris)

Acum chiar aveti motive serioase sa cautati un avocat: cele scrise de mine va dau un o baza solida pentru a ne da in judecata.

Daca nu am reusit sa aduc un gand bun, o intentie de impaciuire cu tot ce v-am oferit, nu imi ramane dacat sa las opinia publica sa-si spuna cuvantul...

Si mai cu seama, noi nu va dam in judecata (desi avocatul nostru de-abia asteapta )), deasemeni o multime de cititori ai comentariilor dumneavoastra). Dar cu siguranta nu ne vom ascunde cand va veti pune in practica amenintarile.

Cu mana inca intinsa in semn de acceptanta pentru atacul nefondat pe care l-ati lansat, imi permit inca o data sa va invit sa deschideti ochii si sufletul pentru tot ce va inconjoara: cu siguranta veti gasi prieteni, oameni care sa va zambeasca si multa intelegere.

Cu respectul cuvenit,

Lorelei Petraskiewicz

PS. Intrucat datorita dumneavoastra am aceasta oportunitate transmit acest mesaj tutur celor care intioneaza sa vina la Pensiunea Moara Titului: DACA VENITI INCRUNTATI, SUPARATI CAUTAND DISCORDIE ACEST LOC NU ESTE POTRIVIT PENTRU DUMNEAVOASTRA: NOI SUNTEM AICI SA VA VEDEM ZAMBIND SI PENTRU ASTA SUNTEM PREGATITI SA FACEM TOT CE NE STA IN PUTINTA.

[14.09.14 11:58:44]

@Cristicop: Multumesc pentru aprecieri si recunosc ca aveti dreptate: ar trebui sa o las in "pace". Din pacate amenintarile si jignirile din partea acestei doamne nu sunt vizibile pe acest site: sunt pe adresa noastra de rezervari, sunt pe face book... oriunde gaseste o oportunitate de a arunca cu "pietre" o face.

Cu mare sinceritate, chiar imi doream sa o conving sa revina (fara costuri pentru ea) si asta nu din orgoliu ci pentru ca de fiecare data cand intalnesc oameni nefericiti, nemultumiti... simt o durere sufleteasca si o dorinta de a-i ajuta (nu neaparat financiar) sa VADA ca nu e singur, ca binele este la fiece pas.

Urarea dumneavoastra, domnul Cristi, sa am turisti cu zambetul pe fata este tot ce mi se putea ura mai placut.

Va multumesc din suflet. Mi-ati pus pe chip "a big smile" )))

[14.09.14 14:16:50]

Continuati sa fabulati, eu nu va mai dau apa la moara... cred ca am atins un punct nevralgic, neavand aceasta intentie si tineti sa va justificati pe orice cale. Cine se scuza, se acuza, stiti cum e. Eu am scris aici tot, inclusiv raspunsurile dvs. si pe site-ul respectiv, nicidecum pe facebook, nici n-am mentionat ITM-ul vreodata, de unde atatea jigniri si amenintari, nu stiu, v-am tot repetat sa incetati. Am avut prea multe de vizitat ca sa ma preocupe investigatiile pe la pensiunea dvs, de unde plecam dimineata si veneam seara. Ma asteptam macar sa ma pot odihni si sa nu dau de fiecare data de dvs. incercand sa-mi bagati pe gat mesele ca ati chemat bucatareasa sau sa stam la taclale dupa o zi pe munte. Angajatii dvs se plang, ar trebui sa va dea de gandit... repet a fost un comentariu cu puncte pozitive si negative, probabil am scris ceva ce a generat, habar n-am ce, in mintea dvs, ma depaseste. M-ati disperat cu patronii dvs., nu ma intereseaza nationalitatea lor, am zis doar ca n-au mai investit in pensiune si m-am referit strict la camere si bai....ca au facut pod si mai stiu eu ce ati insirat dvs, bravo lor, mie nu mi-a placut camera, ok? Si cu asta sper sa nu mai aud de dvs niciodata.

[14.09.14 15:12:11]

@petraskiewicz: Apropo, toti cei care au scris recenzii favorabile dupa mine sunt si ei la prima lor recenzie, ce convenabil, nu?

Cristicop
[15.09.14 10:31:58]

@petraskiewicz: Cu mare placere!

Am prieteni care au pensiuni pe Valea Prahovei si stiu bine ca si ei au cazuri din acestea, cu turisti ''nefericiti'' asa ca nu le ramane decat sa mearga mai departe in speranta ca urmatorii turisti vor fi mai veseli. Stii ca e o vorba legata de programele TV, daca nu-ti place ce este pe un canal ai telecomanda la indemana si poti schimba programul sau poti stinge televizorul...

Asa ca repet: las-o pe doamna sa ''stinga televizorul''si vezi-ti de treaba inainte cu spor!!!

Poate la anul ne vom caza la pensiunea dvs.dar sa nu aveti cumva vreun paianjen prin casa,curte sau chiar prin toata zona ca scriu si eu pe site.

Numai bine!

[24.09.14 19:37:24]

@Cristicop: Va rog, domnul Cristi, sunteti binevenit oricand la pensiunea noastra... la anul... peste zece ani...

Daca intentionati sa scrieti pe vre-un site ca ati gasit un paianjen "prin casa, curte sau chiar prin toata zona", Va rog... ce sa mai asteptati un an sau zece.. scrieti acum ))))))))

Eu una pot sa jur ca ii veti gasi, cuminti asteptand sa-i pozati: daca nu la noi... in "zona" tot gasim noi unul. Daca nu gasim, nu e o problema :ne poate aduce cineva unul in bagaj: zambiti va rog.

Multumesc pentru amabilitatea de a va exprima opinia,

[24.09.14 20:12:13]

@Monnic: Nu scriu pentru dumneavoastra. Nu am alta optiune sa informez cititorii acestui site...

Pe scurt:ati atins un punct nevralgic prin alegerile oe care le-ati facut - atac la persoane de alta nationalitate, respectiv americani, despre care nu ati demonstrat pana acum ca au incalcat drepturile dumneavoastra ca turist, sau legile tarii al carei cetatean, excesiv de patriot imi permit sa spun, dati dovada a fi, prin comentariile pe care le faceti.

Ati spus "doar ca nu au mai investit in pensiune". Dovezi, va rog frumos, aveti?

Nu a fost camera pe placul dumneavoastra? OK. De ce nu nu ne-ati spus? La aceasta pensiune, oricand turistii sunt nemultumiti, conform regulamentului impus de patronii americani, le restituim banii, mai mult chiar, ii ajutam sa gaseasca cazare conform asteptarilor lor.

Daca ne spuneati ca doriti cazare la Pensiunea Cristina, unde erau cazati prietenii dumneavoastra, am fi colaborat cu proprietarii acestei pensiuni (au doar doua camere cu baie proprie) si ati fi putut sa aveti la 60 RON/camera cazare cu baie comuna. Sau daca doreati sa locuiti la Casa Motului (4 stele) - ar fi costat 2 camere 480 ron/noapte asadar nu 160 cat ati platit la noi, platem noi diferenta. Colaboram cu alte pensiuni din zona. Dar daca nu ne-ati dat nici o sansa sansa sa aflam care sunt preferintele si bugetul dumneavoastra alocat acestei mini-vacante, regret... nu pot citi gandurile dumneavoastra.

Repet, tot ce am scris este pentru cititorii acestui site. M-am adresat dumneavoastra doar pentru ca nu am alta posibilitate de a raspunde acuzatiilor aduse.

Cu respect si consideratie pentru toti cititorii acestui site,

Cristicop, petraskiewicz
Alte articole din această RUBRICĂPensiunea Moara Titului: