ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2014
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 11.09.14
AUG-2014

Limnos - cea mai frumoasa vacanta

In perioada 28 august - 04 septembrie 2014 am fost in vacanta doi adulti si doi copii. Din cauza fapului ca am cautat informatii despre insula Limnos inainte de plecare si nu am prea gasit, m-am hotarit sa scriu cateva impresii din aceasta calatorie.

Am plecat din Constanta la ora 01.00 AM cu masina. Am iesit din tara pe la Vama Veche, am mers spre Varna, Burgas, autostrada pana la Hascovo (ca si regiune) si am intrat in Grecia pe la Makaza. Drumul a fost ok prin Bulgaria, am avut o aplicatie gps foarte buna instalata pe telefon, ce functioneaza of line, IGO PRIMO 2014. Cea mai grea portiune de drum mi s-a parut Varna - Burgas cu forte multe serpentine foarte prost semnalizate. In sfirsit, am traversat Bulgaria in 7 ore fara evenimente neplacute.

Am intrat in Grecia, am ajuns in primul oras, Komotini, apoi am intrat pe autostrada spre Kavala. Taxa autostrada 2,40 EUR. La ora 9.45 AM am ajuns in Kavala, la ora 12.00 ne-am imbarcat pe fery bout.

Drumul cu ferry a fost foarte obositor, 5 ore si ceva, mai ales ca venea dupa un drum destul de greu cu masina. Biletele pentru ferry le-am luat online si au costat 210 EUR doi adulti, doi copii si o masina (skoda octavia, pentru masini mai mari si pretul este mai mare), dus - intors.

Hotelul la care ne-am cazat se numeste Porto Plaza, 4 stele, mic dejun inclus situat in Agios Ioannis, pe malul marii, la 15 min de port si Myrina capitala insulei.

De la receptie am primit o harta a insulei si receptionera mi-a subliniat toate atractiile insulei: plaje, taverne, situri arheologice, situri geologice, etc.

Plajele sunt superbe cu o intindere foarte mare, nisip fin, cate un beach bar sau taverna langa, sezlonguri si umbrelute. Nu am platit suplimentar pentru sezlonguri (noi foloseam 3), ci faceam consumatie... cate o cafea, un suc o apa...

Voi enumera cateva dintre cele mai frumoase plaje Platys beach, Thanos, Evgati beach - mie mi-a placut cel mai mult, pur si simplu a fost superb... o muzica in surdina, o vreme perfecta, un vin rosu in frapiera... Apoi fanaraki beach, havouli beach, pur si simplu superbe. Apa foarte calda, foarte curata si plina de viata, pesti de toate felurile si mari si mici care inoata pe langa tine. Daca iei in apa cu tine o bucata de paine si o arunci aproape ca iti mananca din palma...

Drumurile

Insula are o retea foarte buna de drumuri iar cu gps ul am ajuns in toate locurile unde am dorit fara nicio problema.

Motorina pe continent costa 1,33 EUR / L, pe insula 1,45 EUR / L. Daca tin cont ca am alimentat in Constanta cu 6,5 lei / L, in Grecia e mai ieftin.

MYRINA

Myrina este capitala insulei, este un oras superb cu un port foarte frumos, orasul fiid dominat de o veche cetate bizantina, de unde ai o vedere spectaculoasa a intregului oras. Este plin de taverne, de magazine de suveniruri... de tot ce iti doresti.

In nordul insulei relieful se schimba, zona este mai muntoasa, aici putind sa gasesti o zona cu dune de nisip in varf de munte si niste formatiuni geologice foarte interesante.

In partea de nord est gasesti zona siturilor arheologice, caci nu se putea altfel... fara istorie nu? . Teatrul antic din Ifestia si sanctuarul din Kaveirio si situl din Poliohni.

Revin putin la plajele de mai sus. Acestea sunt situate in partea de sud, sud vest.

Spre deosebire de Thasos, aici nu vei gasi maslini. Sunt destul de reduse plantatiile, in schimb au multe potgorii deci un vin foarte bun.

MANCAREA

Exceptand micul dejun pe care il mincam la hotel si care era bogat servit in regim de bufet, am mancat la taverne. Am mancat cea mai buna caracatita, sardine si in general peste de pana acum.

Langa hotel aveam o mica taverna chiar pe malul marii, unde mancam aproape in fiecare seara. Miel, iepure, caracatita, sardine, barbun, toate excelent gatite, de o simplitate si o savoare cum numai ei sunt in stare. Fiecare masa o stropeam cu o sticla de vin roze, aruncata intr-o frapiera cu ghiata, cu un mic felinar pe masa, cu o muzica mica in urechi si cu o mare superba in suflet.

Cele mai frumoase apusuri de soare...

Tot ce inseamna servire, servicii, atitudine, amabilitate a fost la superlativ, peste tot.

TURISTII

Am intilnit cateva familii de romani (infinit mai putin decat in Thasos), ceva nemti, ceva italieni, FARA RUSI si majoritari turisti greci.

CONCLUZII

Un loc minunat, foarte putin cunoscut (cel putin de noi), recomand.

Singurul neajuns este drumul cu fery care se poate dovedi foarte obositor mai ales dupa ce ai condus multe ore. Chiar si aceasta problema am inteles ca este in curs de solutionare, urmind a se introduce niste curse mai rapide de 3 ore.

Trimis de traian avramiuc in 11.09.14 21:08:26
Validat / Publicat: 11.09.14 21:49:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 21045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (traian avramiuc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster28 [11.09.14 21:29:49] »

Un review foarte bun!

@traian avramiuc: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

- - -

Hotelul la care ne-am cazat se numeste Porto Plaza, 4 stele

crisweb [12.09.14 02:27:06] »

pretul la acest hotel mi se pare horror de mare acum pe booking. si eu vreau sa merg in vara acolo sa vad ce gasesc mai ok la pret. Multumim mult pt review, este de nota 10

traian avramiuc [12.09.14 07:58:15] »

Noi am plătit 600 eur cu mic dejun inclus.

webmaster13 [12.09.14 10:34:22] »

Este genul de impresii care-mi plac cel mai mult... despre locaţii puţin cunoscute... felicitări pentru alegerea făcută!

Am o întrebare, cum este oferta de cazare? ... dacă, să spunem, ajung acolo în septembrie fără cazare rezervată crezi că voi găsii ceva convenabil... sunt genul mai inconştient,) prefer să-mi aleg la faţa locului, multumesc anticipat pentru răspuns.

traian avramiuc [12.09.14 10:39:55] »

Pai și noi am ales locația punând degetul pe harta. În zona în care este situat hotelul la care ne-am cazat noi erau reclame la camere în vile turistice pentru închiriat la liber. Nu știu un preț.

crisweb [12.09.14 10:54:22] »

@traian avramiuc: Ati luat bine, eu am doi baieti 12 respectiv 8 ani o fetita de 10 luni, sotie si o skoda octavia pe 13 zile cu mic dejun in iulie booking afiseaza in jur de 3300 euro. cred ca mai bine contactez direct hotelul

webmaster [12.09.14 12:42:39] »

Articolul a fost selectat ca mic MiniGhid AmFostAcolo pentru această - deosebită - destinaţie.

Dabator [13.09.14 22:37:11] »

@traian avramiuc: Felicitări! O lectură plăcută despre o locație puțin cunoscută.

E foarte bine că te-ai hotărît să ne povestești. Te aștept(ăm) și cu alte impresii.

Cesere [14.09.14 16:23:13] »

domne las sa ramana ferry ala mai lenes... daca baga unul rapid apar si rusii

niccu [29.09.14 13:00:29] »

@crisweb - scuze ca ma bag ca musca, ,,, dar intodeauna dar intodeauna adreseaza-te hotelului s-au vilei, cu mentiunea vreau o oferta mai buna, asta mi-a spus-o un grec proprietar al unui complex de apartamente.

Bok... g si restul au comision, plus ca pe site intervine si faptul ca daca faci o reducere aceasta va fi vazuta si folosita de toti ceilalti. pe cind o negociere prin private e-mail are sanse mult mai mari. iar asta ti-o spun din exerienta mea / succes.

niccu [29.09.14 13:03:05] »

@Cesere - cred ca exista unul si din Alexandropolis (cam 4 ore si ceva)

chelie_d [18.11.14 10:49:04] »

salut Traian, te rog să-mi spui și mie de la ce companie ai luat biletele la ferry?poate îmi dai un link, dacă îl mai știi...

traian avramiuc [18.11.14 19:53:42] »

aktoploika.gr/en/north-ae ... ndex_limnos.htm

Salut,

Acesta este link-ul pentru ferry.

chelie_d [19.11.14 12:19:24] »

Mulțumesc frumos

chelie_d [19.11.14 13:13:36] »

Aș vrea să te mai întreb dacă ții minte să fie curse zilnice către insulă sau numai în anumite zile ale săptămânii.

am făcut o simulare și acum este prea devreme să afișeze orarul pentru la vară, iar acum toamnă-iarnă nu sunt curse zilnice...

voi la ce ore ați traversat?

traian avramiuc [19.11.14 13:44:56] »

@chelie_d - am plecat la ora 13.00 din kavala si am ajuns in myrina pe la 18.30

din cate imi aduc aminte era o singura cursa pe zi

chelie_d [20.11.14 15:33:30] »

am înţeles... şi la întors la ce oră aţi traversat?

traian avramiuc [20.11.14 15:35:27] »

@chelie_d - 07.00 - 12.00

nils1 [24.11.15 12:50:49] »

Salut, am citit cu mare interes review-ul tău și sunt aproape convins că ar fi o alternativă mai facilă decât Skyathos sau Zakinthos pentru vacanța 2016. Aș avea câteva întrebări ”tehnice”

De unde se ia ferry la Kavala? Din același loc ca pentru Thassos?

Este nevoie de rezervare sau sunt locuri suficiente pe ferry?

După ai parcurs toată insula, care crezi că este zona/stațiunea cea mai ok pentru cazare, astfel încât să ai acces cât mai facil la plajele/alte obiective turistice ale insulei?

Există pe insulă supermarketuri mai mari (gen Lidl, Carrefour-Marinopoulos etc)?

Nu în ultimul rând, cum sunt prețurile pe insulă comparativ cu altele (restaurante, supermarket etc)? Cazarea am văzut că este cam la nivelul Lefkadei.

traian avramiuc [24.11.15 13:48:33] »

@nils1 -

salut,

din kavala se ia ferry, din acelasi loc ca pentru thasos

nu este nevoie de rezervare, noi am fost si in vara asta (2015) tot in limnos si am luat biletele cand am ajuns in kavala

de data asta ne-am cazat la o pensiune langa hotelul porto plaza, deci in aceeasi zona, adica la 10-15 min de myrina.

iti recomand sa te cazezi pa langa myrina, capitala insulei, unde gasesti tot ce vrei, magazine, supermarket, etc.

accesul la plaje este usor

spor la treaba

nils1 [24.11.15 14:52:28] »

@traian avramiuc - Mulțumesc fff mult! Ești operativ Revin însă la o întrebare (+ una): Cum sunt prețurile pe insulă la taverne comaparativ, de exemplu, cu Thassos? Îți aduci aminte câte curse de ferry erau pe zi și cam la ce interval?

traian avramiuc [24.11.15 14:57:33] »

@nils1 -

nu am sesizat diferente de pret, deci cam la fel cu thassos

cursele de ferry erau zilnice, o singura cursa, limnos este destul de departe.

nils1 [25.11.15 12:38:41] »

@traian avramiuc - Mai am o nelămurire. În condițiile în care nu fac rezervare la ferry, cum aflu programul (dat fiind că este o singură cursă pe zi)? Dacă aș face rezervare, riscul este să nu ajungi la timp. Pentru rezervare se plătește integral online?

traian avramiuc [25.11.15 12:47:51] »

@nils1: în discuțiile de mai sus am pus link-ul pentru ferry, intra pe el și găsești toate informațiile

d eugenius [02.02.16 14:24:00] »

Felicitari pentru articol, frumos scris si foarte util. Am si o nelamurire/intrebare: am vazut ca a-ti intrat in GR pe la Makaza dar nu v-ati imbarcat de la Alexandropouli, care este mai aproape de insula. Nu circula ferry de acolo pt Limnos? ...

Te intreb pt ca ma intereseaza ruta de traversare pt la vara.

traian avramiuc [02.02.16 14:31:20] »

@d eugenius - nu stiu daca se poate pleca si de la alexandropouli, noi am plecat din kavala si in 2014 si 2015, cu helenic sea ways.

chiar nu stiu ce sa zic...

oricum ar fi, vacanta frumoasa sa aveti!!!

xoberus [27.11.16 10:33:21] »

Mai stii care era pretul la ferry pentru masina si pentru persoana?

traian avramiuc [27.11.16 10:41:18] »

@xoberus: patru persoane și o mașină 210 euro, dus-intors, cam așa.

chelie_d, crisweb, d eugenius, niccu, nils1, traian avramiuc, xoberus
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă insula Limnos: