ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2014
ÎNSCRIS: 26.06.13
SEP-2014

Totusi omul sfinteste locul

Nepotica mea de 7 ani are o adevarata colectie de cai, caluti, caisori, pegasi, centauri etc. Vazand ce privire avea cand se uita la TV in timpul emisiunilor din domeniul cabalin mi-a venit ideea unei surprize si sa o duc la caluti.

Normal ca am cautat intai la "noi" la AFA si apoi pe site-urile mai putin concesive iar dupa ce am facut media tuturor review-urilor a iesit Casa Sighisoara din... Sighisoara.

Pozitionarea este perfecta, in centru dar in randul al doi/treilea de case astfel incat este liniste si nici urma de praf. Curatenie perfecta chiar daca toate cladirile sunt vechi si in stilul epocilor trecute.

Acces foarte facil la cetate, la magazine si la locuri de luat masa. Recomand pentru ne-miliardari restaurantul pensiune din str. Justitiei nr. 1 (asa il stie GPS si Google maps dar pe teren apare Aurel Vlaicu). Are meniu fix si autoservire, preturi absolut decente, curatenie si serviciu civilizat, fiind o fosta cantina situata chiar langa tribunal. Programul de masa este intre 10 - 16 dar la 16.30 ne-au invitat inauntru fara nicio problema.

Revenind la pensiune, toate facilitatile sunt la dispozitie: bucatarie, locuri de luat masa afara sau inauntru, wi-fi bunicel, apa calda in bai foarte bine utilate, parcare in curte.

Totusi, punctul forte al pensiunii il constituie pe departe domnul N. care este o mostra de bunavointa, atitudine pozitiva si adaptabilitate fata de clienti. Are raspuns pozitiv cam la toate intrebarile sau solicitarile plus ca va va orienta local pentru toate dorintele. Nu vorbesc despre faptul ca la plecare ne-a oferit cate un mic cadou fabricat in gospodarie, drept amintire.

Pe langa cetate, se mai poate merge la Danes (circa 6 km spre Medias), unde este chiar frumos, pentru copii mai ales, cu cai, ponei, posibilitatea de a calari, o mica gradina zoologica si atmosfera destinsa. Acolo i-am facut surpriza nepotelei si am plimbat-o cu poneiul (15 lei circa 10 - 20 min functie de copil). Se putea si cu cai "marime standard" dar doar programat pentru a doua zi din cauza orei tarzii la care am ajuns. Oricum, surpriza a fost enorma si am mai adaugat o caramida la dragostea ei.

Foarte convenabil a fost self-catering-ul in situatia in care chiar la intrarea in Sighisoara este un Kaufland iar la 200 m pe strada principala este un Profi pentru completarea lipsurilor.

Pe scurt, fara benzina, ne-a costat cam 500 lei toate distractia, cu tot cu ponei. La aceasta s-a adaugat si placerea de a cunoaste oameni destresanti ca domnul N.

In Sighisoara nu mi-au parut foarte senini oamenii de pe strada si am remarcat, poate intamplator, o mare disproportie intre numarul de barbati si cel de femei in favoarea sexului frumos.

De data aceasta atasez doar cateva fotografii dat fiind ca am plecat mai repede decat credeam, dupa intalnirea intamplatoare cu un prieten drag dar fotografiile postate pe celelalte site-uri, inclusiv booking.com, sunt absolut relevante si reale.

Trimis de Albinoium in 11.09.14 20:47:31
Validat / Publicat: 11.09.14 21:27:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 1924 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Albinoium); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mai avem 40 de km pana la Sighisoara

[11.09.14 21:09:27]

[11.09.14 22:22:27]

@webmaster33: Buna seara. Usurel, ca spun tot. Tocmai ma pregateam sa trimit si coordonatele GPS. Acestea sunt 46.219700 24.798768. Am adaugat si print screen cu asezarea exacta a pensiunii si modul de intrare la ea.

Stau la dispozitie cu placere si la alte intrebari.

Numai bine.

[11.09.14 22:28:46]

@webmaster33: Clar. Am inteles greseala. Am scris numele pensiunii "Sighisoara" in loc de "Sighisoreana". Cu scuze, rog corectie. Cred ca este valabil si la "antivorbareata" dinaintea mea.

[11.09.14 22:57:29]

@Albinoium: Nu cumva ai stat la Casa Sighisoreana?

Vezi poze aici: amfostacolo.ro/poze-fotoi ... ara-ms&id=15881

[12.09.14 07:09:42]

@Albinoium: ...

In era comunismului orasul Sighisoara a fost un centru mare al industriei de confectii. Au fost recrutate forte de munca, mai ales femei, din toata tara, mai ales din Moldova, dar nu numai.

Deci ai remarcat bine...

[12.09.14 07:56:25]

@Michaellin cate am aflat pe plan local, se pare ca disproportia s-ar datora plecarii masive a barbatilor spre alte locuri in cautarea unor job-uri. Oricum, o parte semnificativa din locuitori nu par in cautare de locuri de munca.

[12.09.14 09:17:47]

@Albinoium:

Din cate am aflat pe plan local, se pare ca disproportia s-ar datora plecarii masive a barbatilor spre alte locuri in cautarea unor job-uri.

Da, bineinteles ca si din Sighisoara, ca defapt din toata tara, oamenii isi incearca norocul in strainatate. Salariile, deci puterea de cumparare, in Sighisoara, este foarte mica. Personal nu mai locuiesc demult acolo dar mai am neamuri si prieteni in oras - de la ei primesc informatiile din prima mana cum s-ar zice. In afara de citeva firme - le poti numara pe degete, doar turizmul mai contribuie ceva la BIP-ul orasului. Pensionarii isi trag traiul de pe o zi pe alta. Cunosc multi care au muncit o viata intreaga si a caror venit lunar nu trece de 200 € iar cei din cimpul muncii, daca trec de 500 € se considera mari bastani...

Oricum, o parte semificativa din locuitori nu par in cautare de locuri de munca.

Ma scuzi, dar aceasta remarca n-am inteles-o?! Ma ajuti te rog...

Andox
[12.09.14 10:36:53]

Ca sa terminam cu legendele urbane, conform recesamantului din 2012 in Sighisoara traiesc 28.102 oameni din care 14.610 locuitori de sex feminin şi 13.492 de sex masculin.

Restul sunt povesti mai mult sau mai putin frumoase.

Apropo @Albinoium, spui ca:

insa Pensiunea Sighisoara este in zona Ana Ipatescu la vreo 30 min de mers pe jos de centru nici vorba de zona unde ai plasat-o in print screen-ul pus la poze.

[12.09.14 10:41:42]

@Michaell: Am incercat sa raspund prin mesaj privat fiind vorba despre un subiect inafara preocuparii AFA. Oricum nu vad rostul analizei pe text. Altfel, raspund cu placere unor intrebari inclusiv prin mesaj privat.

[12.09.14 11:04:13]

@Albinoium: OK, am inteles, nu-i nevoie sa detailezi, cred ca stiu ce-ai vrut sa spui si pe deasupra ai dreptate, n-are de-aface cu subiectul in sine... -

Vad ca esti de loc din Bucuresti... deci inteleg pe undeva si felul cum ai perceput tu pozitionarea, deci ,,aproape de centru ,,

Pentru un bucurestean, obijunuit cu distante mari intre centru si locul unde locuieste, distanta de pe strada A. Ipatescu si pina in centru, resp. cetatea Sighisorii este mica: -))

[12.09.14 11:19:34]

@Michaell: Mi-am facut mea culpa cu cateva posturi mai sus. Este vorba despre CASA SIGHISOREANA si se afla chiar foarte aproape de cetate. 250 de metri raman aceiasi pe tot mapamondul. Multumesc pentru intelegere.

[12.09.14 11:27:05]

@Albinoium: Mulţumim şi noi, atunci, pentru confirmare.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pensiunea Casa Sighișoreană" (deja existentă pe sait)

[12.09.14 11:30:05]

@webmasterX: Of. Multumesc. Nesansa mea sa fie o pensiune cu nume asemanator si in aceeasi localitate. Mi-am adus oprobriul colegilor de forum pe cap nevinovat. Glumesc.

[12.09.14 11:30:39]

Deci, mai încercăm o dată...

[12.09.14 11:32:16]

@webmaster21a. Este corect, daca nu era dubita se vedea perfect curtea.

[12.09.14 11:38:46]

Lasă, că trece...

[12.09.14 11:40:59]

@webmasterX: M-am linistit.

claudiu 71
[12.09.14 12:08:53]

@Albinoium:

Povestea cu numarul mare de femei este in mare parte adevarata, dar tine de "epoca de aur"acum dupa datele statistice (vezi Andox) proportia s-a mai echilibrat. Si ce spunea Michaell este adevarat, chiar si mare parte dintre directorii acestor fabrici proveneau din Moldova.

Asa ca nu avem de ce sa fim invidiosi pe Andox, nu mai traieste precum "Sultanul"

La fel era situatia si intr-o alta localitate de la granita judetului Mures, Toplita si acolo era "women power" nu mai stiu ce mai este acum. a

[12.09.14 12:37:59]

@ claudiu 71

... chiar si mare parte dintre directorii acestor fabrici proveneau din Moldova.

Da, este adevarat... nu stiu daca astazi mai este cazul dar stiu ca unii (unul) s-au adaptat bine noii realitati si au trecut in politica resp. au devenit patroni.

Albinoium, claudiu 71, Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Sighișoreană: