ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2009
ÎNSCRIS: 24.07.08
SEP-2009

ARTICOL ARHIVAT

Hotel Menel - Limenaria

Era septembrie si la noi venea toamna. Mi-as fi mai dorit cateva zile senine si... soare! Si m-am gandit ca poate Grecia este raspunsul intrebarilor mele. Dupa multe cautari am hotarat sa fie insula Thassos, deoarece e cea mai apropiata de noi, mergand prin Serbia-Macedonia.

M-am sfatuit mult cu alti prieteni care au mai fost acolo si la indemnul unuia care e fan Thassos, am decis sa alegem Limenaria! Pentru ca nu doream o statiune tare linistita, pentru ca noi veneam dintr-un oras prea linistit si era... septembrie, deci se cam terminasera multora concediile... si doream sa fie seara macar putina animatie.

La doar cateva minute de la trimiterea primului mail am si primit raspunsul favorabil. Am si negociat cu Domnul Giannis Papageorgiou, patronul Hotelului Menel, din Limenaria, ca la 4nopti platite, una va fi in plus, gratuit, . deci era doar 33 de euro camera dubla pe noapte, cu mic dejun inclus, in final ar fi iesit cam 27 de euro pe noapte!

Nu am trimis avans prin banca, deoarece a doua zi si doream sa plecam. Limenaria este un mic orasel in sudul insulei, care are foarte multa plaja! Hotelul Menel e asezat chiar langa mare, iar camera a fost cu vedere la mare, situata la etaj, era. frumoasa, curata si linistita.

Micul dejun se servea jos, in sala de mese, sau pe terasa, dupa cum dorea fiecare. Erau multe preparate pregatite, cel mai mult ma inacanta mierea de pin!

Personalul era deosebit de amabil cu noi, in special patronul, de fiecare data cand ne intalneam gasea potrivit sa schimbam cateva cuvinte in care se interesa daca suntem multumiti sau daca e nevoie sa ne ajute cu ceva informatii despre ce doream sa facem in ziua respectiva. Marea surpriza avea sa vina in ultima seara, cand ne intorceam din Theologos, de la seara greceasca! Cand am intrat in camera, pa la 1 noaptea, mare ne-a fost minunea sa descoperim pe masa un frumos borcanel de dulceata de struguri, de casa, pe care scria cu markerul ''HOTEL MENEL THASSOS''... iar peste capacul rosu era un servetel dantelat alb de care era legat cu un fir auriu o carte de vizita! ce ziceti voi? ! Eu... am ramas fara cuvinte de gestul plin de amabilitate, pe care cu siguranta nu-l vom uita curand! Daca aceasta atentie mi-ar fi dat-o direct mie, va jur ca nu avea acelasi efect ca atunci cand am intrat in camera obositi si fericiti si am descoperit-o pe masa! Si-acum, imi spuneti si mie, cum sa nu mi se faca doooor? ! ?

In primul rand... mi se face dor se noptile in care ma trezea marea... cu valurile ei, pentru ca hotelul era atat de aproape, iar daca lasam usa intredeschisa ii auzeam murmurul! Iar dimineata, pe la 4, ii auzeam pe pescarii din port cum isi porneau motoarele... sa nu credeti cumva ca asta ma deanja, din contra, eram fericita ca sunt din nou la mare!

Am fost bucuroasa ca am scapat ne intepata de nici o viespie si de nici un arici de mare! Si fericita ca nu a plouat deloc, ca a fost soare, mare, asa cum am visat!

Trimis de georgiana in 11.12.09 21:51:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakhynthos,Kefalonia,Lefkada,Ithaka,Meganisi,Olimpic Beach,Paralia Katerini,Meteora

VIZUALIZĂRI: 11757 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P23 Marea Egee

raduu1972
[16.12.09 22:39:06]

sii cand iti vorbeam eu de thassos nu credeai, sa nu te mai duci acolo, ha, ha

mario 110
[24.01.10 18:57:38]

a-ti putea sa-mi dati o adresa de e-mail sau un nr de telefon de acolo, va rog?

va multumesc anticipat

[25.01.10 08:32:28]

mario110,

cu placere,

email hmenel@yahoo.gr

telefon 2593051396

mario 110
[25.01.10 17:40:58]

multumesc frumos inca odata.

[05.02.10 16:09:02]

buna georgiana

intentionez sa vizitez thassos in aceasta vara chiar in limenaria

ca orice bun roman care pleaca in vacanta m-am uitat pe forumuri si vad impresii destul de negative despre un miros urit prezent seara in oras...ai cumva stiinta despre acest lucru?

nu cred ca o osa-mi schimb optiunea neaparat dar sunt curios daca ai intilnit aceasta problema

multumesc de lamuriri

[05.02.10 17:20:43]

gdascalu,

NUUUUUUUUUUUUUU!

Chiar am scris, pe aici, pe undeva, un ecou, unui turist care a trecut prin Limenaria si [care] a scris ca este un miros rau in oras, foarte puternic!

Nu, in periodaa in care am fost eu NU era nici un miros neplacut, eu am fost din 22 septembrie, parca, in 2009. Si nu regret ca am ales Limenaria!

[05.02.10 17:37:22]

multumesc frumos de confirmare!

[05.02.10 17:39:20]

georgiana , cu totii am cazut de acord ca si aceste randuri trebuie acompaniate de muzica ! Daca nu-ti place doar da un semn ! Remediem imediat !

[05.02.10 17:48:37]

webmaster 13,

Sunt in asentimentul vostru!

Si melodia aceasta m-a inspirat sa scriu un review despre Limenaria, Thassos!

Efharisto poli!

laurentiucapac
[12.02.10 09:00:44]

Limenaria,

Nu mai vorbiti va rog frumos.

Am lasat niste (sfinaki) shootur-uri neterminate. Mai ma aspteapta si vreo doi greci pe acolo sa le beau sticla de whiscky.

Vreo 3 platouri de calamari pane, niste caracatita la Kostas langa Menel.

Niste miel la protap facut tot de un grec.

Si mai imi este dor vaporul lui Vassili, sa sar de pe catarg.

Imi este dor si de acel miros de masline stoarse, cand golesc cei de la fabrica de masline tancurile.

ancamariagadea*
[08.04.10 13:27:18]

Foarte frumoase poze ai facut, Georgiana!

Cea cu aricii de mare este... brrrrrr... nu stiu ce te faci daca nu-i vezi si calci pe ei

[08.04.10 14:31:25]

@ ancamariagadea,

Te rog frumos sa ma crezi pe cuvant, ca nu ai absolut nici o problema cu aricii de mare!

Ei nu sunt unde se face plaja, erau in zona portului, unde erau doar pescarii, pe niste pietre imense, nu ai cum sa intri in apa acolo, deoarece e la o adancime foarte mare de nivelul trotuarului! Deci, curaj... eu doar i-am fotografiat!

Si nici cu albinele nu am avut problema, doar la micul dejun mai apareau, cand il serveam pe terasa si era si miere de albine in meniu!

Cand vrei sa mergi?

david
[08.04.10 14:38:11]

@georgiana

Se poate ajunge cu avionul? Sper ca nu sunt multi romani acolo...

[08.04.10 15:20:07]

@David,

pe insula nu este aeroport, dar e in apropiere pe continent!

De ce sa nu mergi cu masina? Ca nu e atat de departe, ca s-a facut mare baietelul si sper ca va descurcati mai usor cu el! In insula Thassos, chiar am intalnit foarte multi romani, dar pot spune cu mana pe inima ca nu au fost din aceea care te face sa te rusinezi ca esti roman! Nu din aceea ca ieri... stii tu!!!

[29.05.10 21:06:25]

Buna tuturor,

Mi-am propus sa merg si eu in Thassos pe 26 iunie, pt 12 nopti. Inca stau si ma gandesc daca sa optez pt 6 nopti sau pt 12 nopti. Mi-e teama ca ma voi plictisi pe o insula atat de mica, in atat de mult timp. anul trecut am fost in Corfu si in 6 zile am vizitat jumatate de insula (dupa cum stiti Corfu este mult mai mare).

In alta ordine de idei, daca sunteti amabili va rog frumos sa-mi spuneti daca stiti despre existenta vreunui aquapark in thassos, preturi inchieri ATV-uri si cel mai mult imi doresc sa aflu impresii despre Aparthotel Sofia daca stie cineva ceva.

Multumesc din suflet.

[29.05.10 23:24:13]

Eu nu am auzit sa fie vreun aquapark in insula Thassos, ca nu m-a interesat. Parerea mea e ca poti alege 10-12 zile de sejur acolo, o zi vizitezi ceva, a doua zi te odihnesti pe plaja din statiune, eu asa faceam in vacantele pe insule in care imi luam un sejur mai lung.

La celelalte intrebari, imi pare rau, dar nu stiu sa-ti raspund.

[30.05.10 08:59:15]

@georgiana,

Multumesc Georgiana, sunt un pic dezamagita fiindca imi plac aquaparcurile f mult. Referitor la sfatul tau sper sa avem suficiente obiective de vizitat pentru ca noi suntem genul care in 3 zile le facem pe toate, ne plac excursiile, drumetiile, ce sa mai... umblatul!

raduu1972
[30.05.10 09:03:31]

nu cred ca in 3 zile poti vedea tot ce este frumos in thassos,

[30.05.10 09:11:18]

@ raduu,

in 3 zile bineinteles ca nu, am spus-o asa metaforic, dar cu masina inchiriata, tinand cont ca insula e foarte micuta s-ar putea sa o dovedim repede Sper sa nu ma plictisesc de plaja. Apropo prietenul meu vrea sa-si ia unditele cu el, stiti ceva despre subiectul pescuit?

Multumesc.

manuelawww
[04.06.10 10:59:53]

Buna, Georgiana

Sunt in cautare de idei pt. vacanta din Grecia si m-am oprit la povestea ta din Limenaria. Poti sa-mi dai detalii despre cum ati ajuns la destinatie plecand din Romania ? Vom merge cu masina.

Multu'

[05.06.10 15:48:44]

@manuelawww,

In insula Thasos noi am ajuns cu masina personala, iesind prin tara prin vest, pe la vama Moravita, apoi prin Serbia, Macedonia, apoi am intrat in Grecia si inainte de Salonic am cautat indicator catre Keramoti, de unde am luat fery-boatul catre insula, iar de acolo, foarte simplu, am cutat statiunea Limenaria. Alte informatii, mai poti citi in alt review al meu despre aceasta destinatie, aici:

click aici

Daca te hotarasti sa alegi aceasta locatie si mai ai alte intrebari, iti raspund cu placere!

manuelawww
[07.06.10 13:08:37]

multumesc mult. Deocamdata n-am primit nici un raspuns la cererea de oferta pe care le-am trimis-o prin e-mail. Am primit o oferta de la Leonidas Studios &Apartments din Mola Kalyva, pe bratul Kassandra. Ai auzit ceva despre aceste studiouri ? Poti sa-mi spui cum as putea arunca intrebarea asta despre Leonidas Studios aici pe site, sunt noua prin zona si nu m-am familiarizat cu obiceiurile.

Multumesc.

alina d
[20.06.10 21:17:55]

buna! si noi vrem sa mergem luna viitoare in limenaria, mai ales dupa ce am citit o groaza de impresi bune, despre insula thassos.

problema noastra ramane insa traseul cu masina. imi poate recomanda cineva un traseu bun?? am auzit ca cel care trece prin sofia-kavala-keramoti, ar fi mai indicat???

balaurici
[01.07.10 17:00:23]

Cum a fost vremea in acea periaoada - ma refer a doua jumatate a lui septembrie?

[01.07.10 18:20:41]

Vremea a fost frumoasa, eu in fiecare an merg in a doua jumatate a lunii septembrie la mare in Grecia. Apa marii era numai buna de baie, iar soarele ardea atat cat sa poti sta pe plaja si la ora amiezii. Nu era atat de aglomerat, ca in alte perioade, deoarece turistii au cam terminat concediile, mai ales cei care ai copii de scoala!

balaurici
[02.07.10 10:44:02]

Multumesc mult Georgiana. Ma hotarasem la Thassos dar nu eram hotarata la perioada deoarece nu suport caldura prea mare.

ascanio
[19.08.10 14:56:21]

Buna... am si eu o intrebare... daca plecam in perioada 23-30 august cu 400 euro la noi... ne-ar ajunge sa ramanem macar 6 nopti? Banuiesc ca aveti idee cate e cazarea si masa acolo... ! Merci!

[19.08.10 15:17:02]

cel mai bine ar fi sa va platiti cazarea din tara si 400 euro sa-i aveti de cheltuiala. nu cred ca sunt suficienti pt cazare, benzina, mancare.. acum depinde si de voi cat de cheltuitori sunteti, dar tinand cont ca e vacanta..

[19.08.10 15:21:55]

@ascanio

Acum este cel mai scump totul, ca e luna concediilor-august!

papadie
[21.01.11 22:25:53]

Buna Georgiana, imi poti spune te rog frumos daca hotelul este CHIAR PE PLAJA? Nu am inteles exact... Noi avem doi copii foarte mici si nu vreau sa am de trecut nici macar o alee catre plaja. Merci.

kanza
[11.02.11 15:24:44]

Buna Georgiana.

Eu doresc sa merg anul acesta in Thassos si am primit o oferta f. buna de la h. menel, 45 euro pt 3 perosne. Mi se pare ok. Pot sa te contactez cumva ca sa te intreb mai multe? Sunt super noua pe acest site. Multumesc fff mult.

AncaF
[18.02.11 16:47:17]

Buna,

As dori si eu sa merg in Thassos in septembrie, imi puteti spune va rog cat timp ati facut voi pana acolo? Eu sunt din Timisoara si nu stiu daca sa merg cu masina sau cu avion.

Merci

[18.02.11 18:18:30]

Buna,

Noi am fost cu masina in insula Thassos, prin Serbia, Macedonia. Am facut mai mult decat ne-am fi asteptat noi. Adica pe harta mi se parea mult mai aproape, ca pe sosea. Oricum, in Grecia va sfatuiesc sa aveti GPS.

Sincer nu-mi mai amintesc exact cate ore am facut, decat ca am ajuns la miezul noptii si ca am dormit 3-4 ore la rand in port, in masina, in Keramoti, pana in zori cand a plecat primul fery-boat, la rasarit. Oricum, cand eram in nordul Greciei nu am vazut prea mult din peisaj, ca se apropia inserarea.

Cred totusi ca am plecat din Sannicolau la amiaza, pentru ca aveam cazarea de a doua zi rezervata pe mail in Limenaria, la Hotel Menel. Pana la intrarea in Grecia am facut 10 ore, asta stiu sigur, ca am facut acest drum de 5 ori.

Recomad cu incredere si hotelul si statiunea.

magdalena
[21.05.11 08:09:36]

Pentru cei interesati, site-ul oficial al acestei destinatii este aici

[21.05.11 08:14:49]

Adaugat pagina oficiala in fisa tehnica a hotelului. Multumim, @magdalena.

dalumian
[23.05.12 08:09:14]

Am citit pe aici pe undeva, nu mai stiu pe unde ca acest hotel, Menel, este langa Asterias? Asa este? Oferta pe care am primit-o de la Menel este mai buna decat cea de la Asterias.

Evident, as merge pe varianta mai ieftina. Ce parere aveti? Sa incerc o reducere la Kostas sau sa aleg Menel?

[23.05.12 09:26:13]

@rick,

Nu am retinut cu cine se invecineaza Hotelul Menel, la care am fost cazata cu 3 ani in urma, deoarece nu m-a interesat.

Asadar, cu parere de rau, nu te pot ajuta. Doar un user care s-a cazat la ambele e in stare sa-ti dea rasunsul potrivit, dar sansele sunt cam mici, zic eu!

Vacanta placuta!

dalumian
[23.05.12 10:35:55]

Ati avut si mic dejun? Daca da, cum a fost? Ce posibilitati de distractie sunt pe acolo pentru copii?

Ce minusuri ai constatat la hotel? Daca ai merge inco o data in Thassos ai alege accelasi hotel sau ai incerca alta unitate de cazare?

Multumesc!

[23.05.12 10:49:46]

@rick:

1. am fost eu in 2010 pentru 6 nopti si mi-a placut f mult

2. hotelul este foarte aproape de mare

3. am avut mic dejun si a fost bun, suficient il poti servi in sala de mese sau pe balcon uitindu-te la mare

mie imi plac in mod deosebit maslinele din Limenaria

4. hotelul in sine nu are facilitati de distractie pentru copii, este un hotel de familie cu 15-20 de camere probabil

5. asta cu alesul a doua oara suna ca in sondaje ... dar da, eu am fost si anul urmator cind am stat doar 2 nopti

[23.05.12 12:12:11]

@rick,

Daca as merge inca o data in Insula Thassos, am alege aceeasi statiune si tot cazare la Hotel Menel! Noi am fost doar 2 persoane si spatiul ne-a fost suficient. Motivele pentru care as face aceeasi alegere sunt 2:

1-Faptul ca marea este foarte aproape, adica peste drum, incat daca noaptea dormeam cu usa balconului intredeschisa si ma trezeam, ii putem auzi sunetul valurilor,

2-Pentru amabilitatea iesita din comun a patronului. Pe langa atitudinea extrem de placuta pe care a avut-o fata de noi in timpul sejurului, de atunci in fiecare an, de sarbatori, continua sa ne trimita urari de sarbatori.

Am ales Limenaria, deoarece am dorit o statiune mai animata seara, comparativ cu altele mai mici din insula. Despre animatia pentru copii nu stiu ce sa-ti spun,noi am fost fara si era sfarsit de sezon ,deci copii erau deja la scoala.

Micul dejun era multumitor, singurul inconvenient, de care te vei lovi mai peste tot in insula, sunt viespiile, care in fiecare dimineata vroaiau si el miere de pin

alina d, AncaF, ascanio, balaurici, dalumian, david, diane, gdascalu, georgiana, laurentiucapac, magdalena, papadie, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂMenel Hotel: