ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2014
ÎNSCRIS: 10.07.09
JUL-2014

Paradisul pe pamant

Christian Loeser - Reinigende Kraft Des Wassers

Vazand niste poze cu Zell am See, am cautat cu mare atentie, o cazare in aceasta zona.

Am gasit-o, la Haus Imbachhorn si nu am regretat deloc alegerea facuta.

Noi am mers vara, nu am schiat (ca altfel…... indoiam schiurile) dar ne-am bucurat de natura, de munte, de lac.

De aici se poate ajunge foarte usor in Tirol, in zona Salzburgului dar si in Germania, la Munchen sau Berchtesgaden.

Noi asa am facut, am vizitat cascada Krimml, Kaprun, am fost la Tauern Spa, Kitzbuhel, Cuibul de vulturi al lui Hitler si castelul Herrenchiemsee, pe care nu-l vazusem la precedenta vizita in Bavaria.

Cascada Krimml este cascada cu cea mai inalta cadere de apa din Europa (dupa unele site-uri). Traseul pana la ea a fost foarte frumos, prin sate pitoresti, printre munti. De la Zell am See sunt vreo 50 km.

Cascada este spectaculoasa, se poate merge pana sub ea, dar se poate si urca si viziona de la diferite inaltimi. Punctul cel mai inalt se afla la 1309. Intrarea la cascada 3 euro/pers.

Jos, exista WaserWunderWelt, un parc tematic al apei, destul de interesant, mai ales pentru copii.

Kaprun este o statiune aflata la poalele ghetarului Kitzsteinhorn, care la 3029 m, domina regiunea. Se poate ajunge sus, in varf, se pot vizita Rezervoarele alpine, se poate vizita Muzeul auto sau te poti da cu sania pe roti, pe o pista destul de lunga.

M-as opri la 2 din obiectivele care ne-au incantat peste masura.

Primul, cheile Sigmund-Thun sunt impresionante. 4 euro/pers costa biletul si face toti banii. Se urca pe un drum de lemn printre niste pereti care par sa se uneasca si deasupra unui parau navalnic, a carui pravalire face un zgomot asurzitor.

La capatul cheilor am dat peste un lac linistit, verzui, care nu prevestea nimic din tumultul apei din aval. Lacul se poate ocoli facand o plimbare placuta.

Al doilea obiectiv care ne-a facut sa ne dorim o noua vizita aici, a fost Tauern Spa Kaprun. A fost un rasfat total, este o oaza de relaxare, care nu trebuie ratata.

Intrarea este 25 euro in cursul saptamanii sau 27,5 in week-end, la care se adauga 11 euro daca doriti si sauna.

Se poate face plaja, privind Alpii sau va puteti balacii in piscinele interioare si exterioare. Noi am luat si sauna. Erau 6 saune cu toate feluri de infuzii, alpina, tropicala sau cu alte miresme. Exista un program, dupa care la anumite ore, gazdele vin si fac o prezentare a infuziilor si se ocupa de aburul necesar.

Saunele sunt in zona nuda, ne-am adaptat situatiei, toata lumea circula in costumul lui Adam si al Evei. Dealtfel copii sub 16 ani parca, nu sunt primiti in aceasta zona. Exista si o zona unde se poate face sauna in costum de baie, dar era pustie.

Tot in aceasta parte a complexului exista un jacuzzi urias, pe care, cu greu l-am parasit.

Se poate manca in complex, consumatia se plateste la iesire.

Zell am See este o statiune plina de hoteluri de lux, cu o multime de restaurante in aer liber, unde se urmareau cu atentie meciurile de la Campionatul mondial.

In fiecare marti, joi si sambata, de la ora 22.00, se prezinta pe lac, in dreptul parcului Elisabeta, un spectacol de laser si lumini, Magic Lake Show. Timp de 30 minute am fost martorii unui show musical, intitulat Happy. Pacat ca dureaza numai atat.

Pe strazile din statiune, sustin concerte, tot felul de trupe de copii. In lunile iulie si august, exista un program foarte clar de evenimente in aer liber, pe care nu trebuie sa le ratati.

Exista o faleza cat toata statiunea, pe care va puteti plimba si hrani lebedele si ratele aflate pe lac.

Zell am See reprezinta un loc de basm, care nu trebuie ratat, iarna sau vara, atunci cand vizitati Alpii austrieci.

Trimis de marius gaudi in 11.09.14 19:32:18
Validat / Publicat: 11.09.14 20:55:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 4975 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius gaudi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Si la capatul cheilor din Kaprun... linistea.

webmaster13 [11.09.14 23:46:54] »

Mihai18 [03.09.15 22:54:15] »

Ai făcut o excursie de ținut minte și ne-ai povestit-o frumos și nouă. Mulțumesc pentru vizitele tale la reviewurile mele

calatorul [31.10.16 19:06:29] »

Minunate locuri si frumoase poze, am fost si eu pe aici acum cativa ani, cand inca nu citeam si nu scriam pe AFA, din pacate doar pentru cateva zile in zona. Sper sa revin pregatit de noi calatorii si excursii, sugerate si de asemenea relatari utile, multumim.

calatorul, Mihai18
Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Zell am See: