ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2014
ÎNSCRIS: 12.10.13
AUG-2013

Dresden - Centrul istoric, o bijuterie arhitecturala

Jean-Philippe Rameau - Dardanus Tambourins I & II

Dresden, orasul de pe malul Elbei a trecut prin multe incercari de-a lungul timpului: bombardamentele aeriene din 1945, perioada RFG-ului, inundatiile repetate din ultimii ani. Dupa bombardamente, cea mai mare parte a orasului vechi a fost reconstruita si anual mii de turisti se bucura de frumusetea lui si a imprejurimilor.

Noi ne-am inceput plimbarea de la Zwinger, dupa ce am lasat masina intr-o parcare subterana cu plata, chiar in apropiere.

”Zwinger” este un termen militar si se refera la spatiul deschis dintre peretii interiori si cei exteriori ai unei fortarete. In timpul celui de-al doilea razboi mondial complexul de pavilioane si galerii a fost greu lovit de bombe dar reconstruit rapid si acum adaposteste pe langa Salonul de matematica si fizica, ”Colectia de portelanuri”-una dintre cele mai mari din Europa si renumita galerie de picturi “Alte Meister”, cu tablouri ale unor pictori recunoscuti: Rafael-madona Sixtina, Liotard-Fata de ciocolata, Rembrand-Autoportret cu Saskia.

Pe aceasta din urma am si vizitat-o, turul se face timp de 1h cu ghid in limba germana(intrarea a costat 15 euro/adult, copiii pina la 16 ani gratis).

Urcand treptele in “Wallpavillion”, pe acoperisul de la “Langgalerie” avem o priveliste minunata asupra intregului complex. In unele locuri inca mai sunt schele si se lucreaza la reastaurarea unor statui. De aici plecam spre Nympfenbad.

Hofkirche-biserica a fost construita intre 1739-1755, in stil baroc, fiind considerata cea mai mare din Saxonia. In timpul raidurilor aeriene a fost lovita de mai multe ori de bombe, fiind distruse boltile din interior si acoperisul. Reconstructia a durat pina in 1965 iar urmele se vad pina in prezent (piatra de alta culoare din naos). In cripta bisericii se afla ramasitele familiei regale de Wettin si a rudelor acestora.

Ne continuam plimbarea prin centrul istoric si descoperim pe unul dintre peretii exterior ai Palatului Regal cea mai mare imagine de portelan din lume. Pe 25.000 bucati de gresie portelanata de Meissen se prezinta imagini din istoria casei regale de Wettin. Pe o suprafata de peste 100m lungime, se afla 35 de portrete de marchize, duci si regi care au domnit in Saxonia intre 1123-1904.

Imaginea a fost adusa la viata cu ocazia implinirii a 800 de ani a orasului Dresden. Aici se gasesc si tarabele cu suveniruri, magneti si tablouri cu cele mai importante cladiri istorice.

Tot in apropierea palatului regal se afla si Johaneum, fostele grajdiuri regale, construite pentru a gazdui caii si carutele. Numele sau vine de la regale Ioan care l-a transformat in muzeu de istorie neo-renascentist iar dupa recostruirea sa, cladirea adaposteste astazi muzeul de istorie al transporturilor.

Frauenkirche, symbol de pace, memorial si magnet pentru turisti este una dintre cele mai vizitate biserici din Dresden. Construita intre 1726-1743 sub conducerea lui George Bähr, Frauenkirche a fost una dintre cele mai importante edificii religioase protestante ale barocului german.

Biserica nu a fost bombardata direct ci a ars de la interior la exterior complet, pina cand s-a prabusit in dimineata zilei de 15 februarie. Bucata cu bucata resturile au fost adunate si catalogate si s-a incercat mai tarziu cand s-a inceput reconstructia, folosirea lor la locul original. Am aflat ca 2/3 din costurile de constructive au fost finantate din donatii iar in 30 octombrie 2005, dupa 11 ani, a fost terminate reconstructia ei.

In primul an dupa sfintire 2,5 milioane de turisti au vizitat biserica. Noi din pacate nu am intrat, era o coada imensa, afara foarte cald si cu parere de rau a ramas pe o data viitoare.

Plecam incet spre Brühlsche Terrase numita si" balconul europei" ce leaga Podul Augustus de Podul Carola. Muzicieni, artisti, vanzatori ambulanti cu suveniruri, tarabe cu cate ceva de potolit foamea sau setea…le gasim pe toate aici, sau va puteti aseza pe o banca si admira privelistea minunata de pe Elba.

Cea mai veche parte a orasului se afla aici, sub Brühlsche Terasse, in fosta cetate. Aceasta se poate vizita cu audio ghid si descoperim resturile istorice alei unui mic bastion, cunoscutele cazemate si poarta de caramida veche de 400 de ani, ultima poarta originala din Dresden.

Ultima oprire in aceasta zi a fost la Schloss Pillnitz, situat in estul orasului si se poate ajunge aici pentru a-l vizita atat cu masina cat si venind cu unul dintre vapoarele turistice care pleaca de langa centru istoric. Castelul si-a schimbat de multe ori proprietarii cee ace a avut drept urmare mai multe perioade de constructive. Cu adevarat se crede ca s-a inceput undeva intre 1720-1730 apoi s-au adaugat anexele, orangerie, gradinile chinezesti si cele englezesti si abia dupa 1768 odata cu venirea lui Friedrich August al 3-lea primeste si devine resedinta de vara.

O alta atractie a castelului este parcul unde se afla floarea “camellia” care a ajuns la vreo 200 de ani vechime si are peste 8m inaltime. I-a fost construita o sera mobile unde temperature, aerul si umiditatea sunt controlate strict cu ajutorul unui calculator. in august nu era perioada de inflorire (parca prin martie-aprilie) si nu am putut vedea sutele de flori despre care citisem.

Pe unul dintre pereti sunt trecuti anii in care apele Elbei au iesit si au inundat proprietatea. In iunie 2013 a fost un astfel de an in care apa a ajuns pina la 10m inaltime, distrugand o parte din gradini si ajungand in multe camere din interiorul castelului. De aceea nu s-a putu vizita dar ne-am plimbat si ne-am bucurat de frumusetea gradinilor.

Am lasat pentru o alta zi (si probabil un alt review) partea orasului cu atractiile pentru copii.

Sa aveti vacante placute!

Trimis de osna in 11.09.14 16:06:06
Validat / Publicat: 11.09.14 20:02:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 4785 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (osna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Fraunekirche-in 30 octombrie 2005, dupa 11 ani, a fost terminata reconstructia ei

[11.09.14 23:34:50]

[22.09.14 21:27:42]

Împreună cu continuarea sa (sau continuările? sale), articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Dresda şi împrejurimile: