ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2014
ÎNSCRIS: 06.07.13
SEP-2014

Hotel Marti - raport ok calitate pret

Am mers in Kusadasi 1 saptamana la inceputul lunii septembrie, noi (parintii), 1 copil de 3 ani si bunicul. Rezervarea la hotel (2 camere la etajul 4) era facuta din primavara si am beneficiat de un pret excelent, zic eu (840 euro 2 camere - una duble si una single, sistem all inclusive). Ca mijloc de transport, am ales masina personala si am facut popas 1 noapte la Canakkale intr-un apartament Dort Mevsim suit otel (52 euro/noapte/apartament).

Referitor la hotelul nostru, Marti dispune de parcare in fata hotelului pt 4-5 masini dar exista un alt spatiu (pt 8-10 masini) pe o strada in apropiere, chiar langa Politie. Acolo am lasat si noi masina si a fost in regula. La hotel am intalnit-o pe dna [...](ghidul de acolo), care ne-a informat despre excursiile optionale din zilele urmatoare. Nu am fost interesati si a fost in regula, nu a insistat. Ne-a ajutat in schimb cu diverse informatii cand am avut nevoie - farmacie in apropiere, curs de schimb etc.

Singura excursie pe care am facut-o (cu masina noastra) a fost la Adaland - sunt aprox 20 km de la hotel pana acolo. Biletele (19e/adult) le-am luat de la o mica agentie situata la capatul strazii in panta (pe colt, pe dreapta), strada este perpendiculara pe faleza. La aceasta agentie lucreaza o romanca impreuna cu partenerul ei turc Ozzy. Adaland (program 10-18:00) a meritat cu prisosinta 1 zi intreaga, sunt multe tobogane pt adulti si pt copii, sunt vreo 3 restaurante fast-food (au si pizza si paste) si mai multe sezlonguri la umbra sub acoperis de lemn, unde copii pot dormi la pranz 1-2 ore. Trebuie sa-ti faci un card pe care sa incarci lire si cardul asta il folosesti ca sa platesti orice in complex- mancare, apa. Nu se plateste cash.

In apropierea hotelului (pe faleza si sus pe strada in panta) exista super-marketuri, 1 farmacie, 1 exchange (cursul la momentul vizitei noastre era de 2.72 lire pt 1 euro), mai multe terase dintre care unele ofera si muzica live pana tarziu in noapte.

La hotel, majoritatea clientilor erau francezi si romani, cativa erau turci. Un aspect de imbunatatit este curatenia din camera: in ziua cazarii cel putin camera nu a fost aspirata suficient. Prosoapele au fost schimbate in fiecare zi si uneori aranjate pe pat in forma de lebada.

Personalul hotelului a fost amabil, in general ei cunosc cateva cuvinte in romaneste si mai multe in franceza.

Mancarea a fost destul de variata si gustoasa, bazata mai mult pe legume si paste si orez. Ca desert ofereau fructe si mai multe tipuri de prajituri, multe dintre ele pe baza de gris (cred), dar oricum gaseai macar 1-2 sortimente sa-ti placa. Bauturile de la bar includeau sucuri, ouzo, vin, gin tonic, bere. Personal, am apreciat negresa si vinul alb.

De retinut ca barul se inchide la 23:00. Am auzit ca anii anteriori, dupa aceasta ora, pe ponton continua distractia cu bar deschis si discoteca. Acum nu s-a intamplat asa. Intr-una din seri, s-a organizat Seara turceasca cu dansuri specifice.

Un avantaj al hotelului este faptul ca dispune de ponton propriu, de pe care poti cobora direct in mare adanca de 1m aprox. Daca aveti echipament, se poate practica snorkeling. Plaja publica (cu nisip) este destul de restransa, ingusta si in general foarte aglomerata. Doritorii de nisip ar putea sa considere acest aspect ca unul negativ.

La parter exista o camera de joaca care contine 3 tobogane. Este relativ ok pentru copii o perioada, cu siguranta s-ar plictisi sa se joace acolo in fiecare zi.

Trimis de boraborabora in 10.09.14 22:00:52
Validat / Publicat: 10.09.14 22:34:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3098 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (boraborabora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.09.14 22:11:59]

@boraborabora:

[10.09.14 22:55:34]

@webmaster26: Sigur ca da, am scris si acest reviewort Mevsim suit otel - hotel de tranzit.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[11.09.14 06:17:10]

@boraborabora: felicitari pt alegerea locatiei!

Pacat ca nu ai si poze la acest review, pacat ca odata ajunsi aici nu ai ascultat sfatul ghidului, acela de a achizitiona si alte excursii optionale!

Nu sugerez ca ar fi trebuit luate de la acesta, mai ales ca v-ati descurcat pe cont propriu, ati gasit agentia lu'Ozzy, s. a. m. d. Sa ajungi "in zona" cum zic eu... si sa ratezi Pamukkale, nu-i bine... stiu ca erati cu un bebe de trei anisori, dar bunicul era acolo!

Adaland, aqua-parku' are transport asigurat la o anumita ora (dupa zona), dar nu mai tarziu de 9; 30 cu retur undeva la 17-17; 30 in pretul biletului!

Romancuta noastra de la agentie putea sa va spuna asta... mai ales ca nu a fost ieftin la 19/e/pers

Daca tot v-ati folosit de auto pt Adaland, puteati plati la intrare, cost bilet 14/e/pers. O spun... pt o data viitoare.

Iar distanta de la Marti pina la Adaland nu e de 20kmci undeva de 10km prin Kusadasi (soseaua costiera) si max. 12km pe centura statiunii.

[11.09.14 14:57:53]

@maria55: Multumesc pt opinie. Pozele incarcate deja pentru aceasta locatie sunt foarte graitoare, daca voi gasi ceva relevant voi adauga. Referitor la excursiile optionale, le-am luat in calcul si Pamukkale suna tentant; totusi am optat pt o maniera diferita de organizare a timpului. In ceea ce priveste Adaland, am intrebat la casierie cand am ajuns care ar fi fost costul biletului cumparat acolo si ne-a spus 21e/pers. Distanta pana la Aqua park am retinut-o din discutiile soferilor, evident este posibil sa nu fi inteles eu corect.

soacramea13
[31.10.14 10:54:28]

@boraborabora - te rog sa imi detaliezi mancarea (AM CARNIVORI IN JUR), inghetata daca este,intre mese daca exista bufet, etc,te rog, precum si agentia cu care ai plecat pe privat. ms

[21.01.15 17:06:51]

@boraborabora - Buna. Am dori sa luam un sejur la acest hotel. Va rog mult sa-mi spuneti are plaja privata hotelul, apa e adanca (avem si 2 copii). mancarea... cum e?

Astept rsp.

[22.01.15 11:22:54]

@iza_burtescu - Buna ziua. Hotelul are un ponton cu sezlonguri destinat doar clientilor hotelului, de pe ponton se coboara direct in mare. Hotelul nu are plaja de nisip privata. Apa are in jur de 1.50 adancime la coborarea de pe ponton, copilul nostru de 3 ani a avut nevoie de colac obligatoriu. Daca mergeti la plaja publica, cu nisip, adancimea apei creste treptat. Mancarea este prezentata in review. Sper ca informatia v-a ajutat.

Nasshu
[22.01.15 12:04:35]

@iza_burtescu - ca informatia sa fie mai clara :

Daca mergeti la plaja publica, cu nisip, adancimea apei creste treptat.

Aceasta plaja practic este la 10 m de iesirea din hotel.

De fapt daca te uiti pe pozele afisate pe AmFostAcolo iti dai seama foarte bine de pozitionarea hotelului fata de plaja.

mancarea... cum e?

Gustoasa, si greu sa nu gasesti ceva de mancare (satisface toate gusturile)

[22.01.15 13:37:16]

@boraborabora - Va multumesc. Dar mai aveam o nelamurire : sezlongurile la acest hotel sunt cu plata sau sunt incluse? Iar la plaja privata, am inteles ca se plateste, care era pretul?

[23.01.15 13:19:41]

@Nasshu - Multumesc. La plaja publica se plateste intrarea sau sezlongurile? Am inteles ca aceasta plaja e cam muradara, asa e?

Nasshu
[23.01.15 14:01:16]

@iza_burtescu - La plaja publica nu se plateste intrare.

Ea incepe imediat de linga hotel, asa poti sa mergi doar pentru baie, iar prajeala la sezlongurile de pe ponton care sunt ale hotelului si sunt free.

Murdara nu era din cite tin minte. Existau sezlonguri si pe aceasta plaja, dar din cite tin minte si se vede prin poze undeva mai in mijlocul ei, deci mai departe de hotel.

Intrarea in apa se poate face si pe doua scari de la ponton, in zona lor este nisip, si nu e chiar adinca apa, zic eu 1m maxim 1,2 m. Deci daca picii nu sunt asa mici poti face baie linistita si acolo.

Click aici ptr poza cui plaja in aproprierea hotelului, click si aici pentru a vedea adincimea apei in zona pontonului.

In cea de a doua imagine in stanga de tot se vede un adult la ceva distanta de ponton si poti aprecia nivelul apei.

[23.01.15 14:04:25]

@Nasshu - Multumesc mult pt tot.

[19.05.15 16:28:57]

@iza_burtescu - Buna ziua. Va rog sa-mi dati cateva informatii in privinta banilor. Avem nevoie de euro sau lire turcesti? Putem lua lire de la vama cu turcii, platind cu lei sau cum trebuie sa procedam? In anii din urma am fost la bulgari si, desi se putea plati cu euro, tot cu leva era mai bine, la fel e si la turci?

Va multumesc!

[06.06.15 17:30:16]

@iza_burtescu - Buna ziua, noi am folosit lire sau am platit cu cardul (de lei, se facea conversia in lire). Se pot folosi euro, exista mai multe case de schimb dar lirele au fost mai convenabile pentru noi.

[06.06.15 21:35:14]

@boraborabora - Multumesc mult!

boraborabora, calatorim_impreuna, maria55, soacramea13
Alte impresii din această RUBRICĂMarti Beach Hotel: