ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2014
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
SEP-2014

HVD Viva Club – Jos pălăria!

Vara aceasta am câștigat unul din concursurile săptămânale ale dragului nostru amfostacolo.ro. Astfel am avut norocul de a ne petrece prima vacanță pe litoralul bulgăresc beneficiind de o experiență foarte plăcută. Este vorba despre hotelul de patru stele HVD Viva Club din stațiunea Nisipurile de Aur, la 15 km de orașul Varna.

După un drum potrivit ca lungime și bun, în general, atunci când vorbim de calitatea asfaltului, am ajuns în Zlatni Piasatsi (numele bulgăresc al stațiunii). O primă impresie: vegetație din abundență și foarte multe hoteluri de diferite categorii. Venind dinspre Varna nu se coboară pe prima bretea de lângă podul de după intrarea în stațiune (semnalizată cu un indicator) ci se urcă pe pod se mai merg 3-5 km prin pădure și abia la prima intersecție semaforizată se face dreapta și după aprox. 500-700 m întâlnim indicator și intrare în parcarea hotelului. Aceasta e explicația simplă – pe care o studiasem înainte de plecare. Nu știu cine m-a împins și am luat-o pe lângă podul cu pricina, drum ce coboară până la mare, trece pe lângă diverse hoteluri si vile. Asfaltul cam bombardat; urmărind harta printată cu hotelurile din stațiune nu reușeam să identific nimic. Până la urmă am oprit în fața unui hotel încercând să aflu amănunte de la 2 paznici care știau fix 5 cuvinte în limba engleză. Perfect a fost că am reușit să înțeleg că eram doar la intrare în stațiune și până la hotelurile de pe harta mea mai erau aprox. 5 km. Astfel m-am întors la pod urmând traseul explicat mai sus – toată această încurcătură a însemnat cel puțin 30 minute pierdute.

Parcarea hotelului Viva Club nu e foarte mare, e păzită și închisă cu o barieră. Paznicul te îndrumă spre un loc liber; chiar dacă blochezi altă mașină nu e o problemă – de la recepție primești un bon pe care notezi camera, numele, nr. de înmatriculare, telefonul și perioada șederii. Acest bon plasat pe bordul mașinii ajută la identificarea proprietarului în caz de blocare a altui autoturism. Important: parcarea este gratuită.

Recepția este amenajată cu bun gust, tinerele de acolo se descurcă în limba engleză și sunt în permanență cu zâmbetul pe buze. Am lăsat cărțile de identitate, am primit cartela camerei, cartelele pentru prosoape, brățările și o foaie în limba română cu orarul meselor și barurilor și alte instrucțiuni utile. În acest timp un bellboy amabil ne-a servit cu câte un pahar de vin alb și ne-a ajutat să ducem bagajele de la mașină la cameră.

La parterul corpului principal al hotelului este plasată recepția, o casă de schimb valutar (1,80 leva/per euro), un mic magazin, lobby bar, restaurantul italienesc a la carte și restaurantul principal. Recepția beneficiază de niște canapele foarte comode și de corpuri de iluminat interesante sub formă de ventilator cu palete de sticlă. Hotelul are 2 lifturi cu o capacitate de 10 persoane fiecare; timpul de așteptare nu era mare.

Am primit o cameră dublă superioară, imensă ca suprafață (peste 30 metri pătrați) la etajul 7, cu vedere la mare. Exact cum spunea si Nashu într-un review anterior acest gen de cameră are două băi. Din holul de intrare se deschide un mic grup sanitar, cu toaletă și chiuvetă (blat de marmură, oglindă mare, săpun lichid, hârtie igienică, prosop, coș de gunoi). O oglindă mare este plasată pe peretele holului. Pentru a activa sistemul electric trebuie introdusă cartela în fanta specială de lângă ușă. Camera are aparat de aer condiționat. A doua baie are în dotare și dușul aferent (cu scurgere în podea), feon, oglindă de bărbierit, dozator pentru gel de duș prins pe perete, dozator săpun lichid, coș de gunoi, prosoape albe impecabile, hârtie igienică, măști pentru cap, bețișoare de urechi, 2 pahare. Un șifonier mare, încastrat în peretele băii, satisface nevoia de spațiu pentru haine. În interiorul lui se afla seiful, 7-8 umerașe, o pernă și o pătură de rezervă.

Patul imens e acoperit de lenjerie albă, patru perne mari și 2 pilote pufoase. Camera are pe jos o mochetă albastră; mochetă este și pe holurile de pe etaje (și chiar mici difuzoare care transmit muzică în surdină pe holuri). Noptiere drăguțe străjuiesc patul, plus lămpi de iluminat și lămpi pentru citit. Două plafoniere mari, rotunde se află pe tavan. Un blat de aprox. 6 metri îmbracă peretele cu tv lcd (18 canale parcă, ceva sport, știri, canale locale și ProTv Internațional). Într-o parte blatul formează un birou cu scaun, în cealaltă parte adăpostește un dulap încăpător și minifrigiderul (care funcționa, dar era gol). Pe blat erau 2 pahare, telefonul și o mapă. Camera are într-un colț și o canapea extensibilă cu o măsuță rotundă în față. Terasa este foarte mare; are măsuță, scrumieră, două scaune de plastic și uscător de rufe. Priveliștea este super, hotelul fiind situat la înălțime pe rândurile din spate ale stațiunii. Am prins un răsărit de soare superb în una din dimineți. Pentru două persoane camera aceasta este imensă.

Regimul de masă este Maximum all-inclusive; mâncărurile au fost suficiente (cantitativ și ca număr) și de calitate. Aveau în același timp curcan, rață, pește porc, iepure, miel, pui, vită – gătite în fel și chip. Vineri seara au avut seară italienească; am mâncat o pizza și o lasagnia foarte bune. Sâmbătă a fost seară internațională. Nu mai detaliez pe feluri de masă (mic dejun, prânz și cină); mâncarea a fost la superlativ din punctul meu de vedere. Nu lipseau diferite feluri de salată, paste, măsline, patiserie, mezeluri, brânză etc. Dulciurile erau prezente și ele; bună ideea de a tăia prăjiturile în cubulețe mici pentru a nu se irosi aiurea. Fructe de diferite feluri (struguri, pepene roșu, pere, mere, nectarine, prune, ananas) erau oferite atât întregi cât și tăiate într-un fel de salată de fructe cu miere. Seara aveau și înghețată.

Nu sunt mare băutor așa că nu îmi pot da cu părerea prea mult. Băuturi locale, vin, bere, suc la dozator, suc acidulat din gama Coca-Cola (multe feluri), dozator de cafea (Nescafe parcă; diverse sortimente), cafea la filtru, cocktailuri alcoolice și non-alcoolice, etc.

Snack-barul oferea, de asemenea, o gamă mare de preparate: pizza, chifteluțe de curcan, copănele de pui, costițe de porc prăjite, cârnați de porc, cartofi prăjiți. Totul se completa cu salate, fursecuri, fructe și prăjituri. Și aici exista un frigider cu 6 tipuri de înghețată (cea de pepene galben era foarte căutată) unde te autoserveai la vafe.

Existau două baruri: la piscină și în lobby (deschis până la ora 24.00)

Două piscine asigură nevoia de bălăceală: una pentru adulți (traversată de un pod; sub formă de clepsidră) și una pentru copii (cu adâncime de la 0,40 m la 0,60 m). Șezlonguri cu huse impermeabile sunt disponibile și la soare și la umbră sub copaci. Un salvamar supraveghează piscinele zilnic între orele 08.00-16.00. Prosoape se eliberează pe bază de carduri de lângă barul piscinei.

Lângă piscina pentru copii este o scenă din lemn unde se desfășoară o serie din jocurile inițiate de echipa de animație în timpul zilei, iar seara au loc spectacolele. Sâmbătă seara a avut loc karaoke iar sâmbătă World of Musicals (un musical inspirat după un film cu John Travolta, foarte drăguț). Echipa de animatori, 5 tineri, își face treaba cu prisosință; miercurea au zi liberă.

Există și un mic loc de joacă pentru copii (leagăne, topogane etc.). tot pentru copii se desfășoară diverse activități pe parcursul zilei.

Pentru a ajunge la plajă trebuiesc coborâte câteva zeci de trepte și parcura o stradă înțesată de magazine și restaurante.

Personalul este mereu zâmbitor, amabil; cei cu care am interacționat știu ceva engleză, chiar română.

Condițiile de cazare și masă sunt foarte bune la acest hotel; a fost renovat în primăvară, ocazie cu care au schimbat și mobilierul. Experiența din acest weekend m-a făcut să iau în calcul varianta unui mic concediu pentru vara viitoare, mai ales că mi-a mai rămas câte ceva de vizitat în zonă.

Trimis de tata123 🔱 in 09.09.14 15:21:49
Validat / Publicat: 09.09.14 17:58:43

VIZUALIZĂRI: 2653 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P31 Marea văzută de pe terasa camerei

Kyandra
    [09.09.14 19:44:24]

Sincer, ma bucur ca Viva si-a pastrat calitatea cazarii si a serviciilor peste timp... am fost acolo in 2010 si a fost super ok. Felicitarti pentru vacanta!

Kyandra
    Alte impresii din această RUBRICĂHVD Viva Club Hotel: