ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2014
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 10.08.14
SEP-2013

Lloret de Mar - o statiune frumoasa si moderna

Din Barcelona am ajuns in Lloret de Mar cu autobuzul Sarfa, pe care l-am luat de la Ronda St. Pere, langa statia de metrou Urquinaona si care ne-a lasat in autogara din Lloret. Biletul a fost 11 euro/ persoana/ sens. La intoarcere, acelasi autobuz, ne-a dus direct din Lloret la aeroportul El Prat.

Cand am ajuns prima data in statiune era cam frig si ploua (11 septembrie). In zilele ce au urmat a fost soare si am putut face plaja.

Plaja statiunii este foarte frumoasa, lata, extrem de curata si bine amenajata. De-a lungul plajei se afla palmieri foarte inalti si hoteluri moderne. Nisipul nu este extrem de fin, dar nu este deranjant, ba chiar era foarte placut cand paseai cu talpile goale. Se putea sta pe plaja atat pe sezlong, cat si pe prosop. Apa nu avea culoarea de smarald ca in Grecia sau Turcia, dar era foarte curata. Intrarea in mare nu este foarte lina, in sensul ca se adanceste destul de aproape de mal. De mentionat este faptul ca, odata iesiti din teritoriul plajei, turistii nu au voie sa poarte doar costum de baie. Acest lucru a fost mentionat si in brosura despre statiune, pe care am primit-o gratuit de la hotel.

Majoritatea turistilor din statiune erau tineri, cu precadere rusi, veniti sa se distreze, mai ales ca in Lloret sunt cluburi la tot pasul. Dar am observat si cateva grupuri de “seniori”. Zona cu magazine este impresionant de mare. Aici exista de toate, pentru toate gusturile si pentru toate buzunarele. Este o parte cu magazine precum Mango, Zara, Bershka, etc etc, iar restul sunt magazine detinute de indieni (din India), care vindeau articole vestimentare si accesorii chinezesti dar si suveniruri. Daca intrai intr-un magazin si intrebai un indian cat costa un produs, apoi ieseai sa pleci, striga efectiv dupa tine, fara sa mai intrebi nimic, pana iti lasa produsul respectiv la un sfert din pretul comunicat initial. In perioada in care am fost noi acolo, am prins un targ de antichitati foarte interesant, organizat cu ocazia Zilei Cataluniei (11 septembrie).

Ce am vizitat noi in Lloret de Mar: Gradinile Santa Clotilde, Castelul Sant Joan, Castelul d’En Plaja. In centru mai este o biserica foarte draguta, Sant Roma, care merita vazuta.

Gradinile Santa Clotilde sunt impresionante. Practic este o gradina botanica foarte mare, aflata undeva spre marginea orasului. Biletul a fost parca 5 euro. Nu ma pricep sa zic exact ce plante erau acolo, dar alcatuiau un peisaj extrem de frumos si relaxant, mai ales ca din anumite zone se putea observa marea in toata splendoarea ei. Superb, nu pot sa descriu in cuvinte, trebuie vazut.

As vrea sa lamuresc un aspect: Castelul Sant Joan si Castelul d'En Plaja sunt 2 cladiri diferite, care se afla in extremitati opuse ale plajei Lloret. La Castelul Sant Joan se ajunge de pe plaja, de unde se afla statuia sotiei marinarului. Din acesta au ramas cateva ruine si un turn inalt. Accesul costa 3 euro/ persoana. Din varful turnului se poate admira toata panorama orasului Lloret.

Castelul d’En Plaja se afla in cealalta extremitate a plajei Lloret, dar este o proprietate privata si nu se poate vizita in interior. Acesta este luminat noaptea si ofera o imagine spectaculoasa, adesea folosita ca simbol al statiunii. Noi am facut o plimbare pana la el, l-am vazut de aproape, am facut cateva si poze si cam atat.

Intr-una din seri am facut un tur al localurilor: o terasa in centrul statiunii, unde am baut o sangria excelenta, cu capsuni si portocale, apoi in 2 cluburi, unde aveau cocktailuri la pahar de... 1 litru. Si ieftine (cca 8-10 euro).

Din Lloret se faceau diverse excursii (Montserrat, Muzeul lui Dali, Girona, etc) dar din pacate pentru noi, nu a fost timp suficient pentru toate.

In concluzie, sejurului in Lloret a fost excelent, as putea spune ca este o statiune care ofera de toate si, cu toate ca este animata si aglomerata, este foarte curata si civilizata si ofera si locuri pentru relaxare. Recomand acesta locatie.

Trimis de trofin.andreea in 09.09.14 12:07:14
Validat / Publicat: 09.09.14 14:00:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 5089 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (trofin.andreea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

simon_niculae
[10.10.14 12:27:44]

@trofin. andreea - Frumos review, concis, la obiect. Asa este, cat de mult ai sta intr-un loc nou, timpul nu te iarta, imposibil sa nu ratezi ceva de vazut. Dar vine si vacanta viitoare, nu-i asa!? Daca tot a-ti fost aici, pune-ti si pozele voastre, langa cele ale lui "Mitica 49"!! Calatorii placute si in continuare!

trofin.andreeaAUTOR REVIEW
[23.10.14 16:05:07]

@simon_niculae: Multumesc, voi reveni cu poze cat de curand. O zi frumoasa!

simon_niculae, trofin.andreea
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lloret De Mar: