ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2014
ÎNSCRIS: 21.08.14
AUG-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Imbat intre dezamagire si surprize

Buna ziua.

Sincer nu stiu cum sa incep...

Am facut rezervarea pentru un sejur in Imbat prin februarie cand notele acordate pe booking.com erau acceptabile. Pe masura ce ma apropiam de momentul plecarii am inceput sa sap prin hatisurile netului si ma speriam de comentariile negative la adresa hotelului si al personalului.

La un moment am discutat cu sotia chiar sa anulam sejurul, dar am hotarat intr-un final sa mergem mai departe.

Plecare: drum pe GPS, cel mai scurt Buc - Edirne - Dardanele - Izmir.

Nu sunt bun la insiruiri de localitati, unde si ce s-a intamplat, dar am cateva lectii invatate pentru drumul dus:

1. nu va speriati ca e greu...

2. Daca stati in Turcia mai mult de 7 zile, cumparati pe Bulgaria vinieta de 30 zile.

3. Daca mergeti pe noua autostrada ce leaga Bulgaria de Turcia prin Edirne nu mai aveti acces la ultimul Lukoil, deci implicit nu mai puteti alimenta in Bulgaria. Alimentati cu 20-40 km inainte de granita.

4. Rezervati camere pentru popasul intermediar prin agentie. Asta va va scuti de umblat din hotel in hotel pentru a gasi camere disponibile si, de asemenea, de niste preturi astronomice.

5. Eu am masina cu motor pe benzina. In Turcia 1l benzina= 5 TL. Pregatiti-va sa aveti un card de credit/debit pe care sa il folositi altfel o sa primiti o rata de schimb defavorabila. Eu am alimentat doar de la Shell cu TL sau card de credit.

6. Sa aveti la voi cei 100 TL de care tot vorbesc colegii de forumuri pentru taxele initiale, taxa de feribot, taxe de autostrazi.

7. Taxa de autostrada sau vestitul timbru HSG poate fi achizitionat la iesirea de pe autostrada aproape de Kusadasi. Este un oficiu PTT chial langa ultimele porti. Accepta TL/EUR/USD.

La ducere am vizitat si situl arheologic TROIA. Nu accepta EUR. Se poate folosi card. Taxa 30 20 TL/adult. Masina intra gratis pana la parcare.

Acestea fiind spuse am ajuns la Imbat. Programul GPS folosit a fost un NAVIGON Europe pentru android. Hartile originale. S-a comportat admirabil.

Aici, la Imbat, am ajuns la receptie si in 7 minute eram cazati, cu bratari si ajungeam in camera. Serios... A fost primul soc.

Recomandare: nu uitati sa cereti cardurile pentru prosoape.

Nu mai comentez ceea ce au scris colegii de forum, eu doar o sa subliniez anumite aspecte observate pe perioada sederii. Mentionez ca am stat aproape 10 zile.

Camera in care am stat a fost 4405.

Curatenia a fost facuta zilnic, cearceafurile schimbate de 2 ori pe parcursul a 9 nopti, prosoapele la 2 zile.

Nu mi-a lipsit nimic din camera. Chiar daca am lasat maruntis pentru camerista aceasta nu l-a luat. Tot timpul am tinut documente/ bani/ bijuterii/tablete/etc valoros in seiful din camera si nu a disparut nimic din el.

Referitor la sezlonguri... este adevarat faptul ca trebuia sa te trezesti si sa pui in prosop pe el ca sa il rezervi. Cele mai cautate erau cele de pe ponton...

Inca un aspect pe care vreau sa il subliniez, dar care a avut un impact foarte mare, am prins perioada de turisti rusi. Rusii sunt turisti vechi si apreciati la Imbat. De ce tin sa subliniez acest lucru? Pentru ca toti angajatii se decurca foarte bine in lb. rusa (in detrimentul lb. engleze) si pentru ca am observat o diferenta in meniu dupa ce acestia au plecat. Dar o sa revin mai tarziu la restaurant si la meniuri.

Inapoi la camera. In fiecare zi camerista punea apa si consumabile la baie. Ce sa zic... fara cuvinte...

Piscina curata, piscina pentru copii excelenta. Serviciile SPA cam scumpe dar prestarea a fost excelenta. Recomandare: nu folositi la piscina pentru rezervarea sezlogurilor prosoapele albe. Acestea vor fi luate de angajati si inlocuite cu prosoape albastre. Nu va speriati, doar mergeti la receptie si anuntati. Vor fi inlocuite. La mine asa s-a intamplat.

Sauna este OK. Personalul de la SPA dragut. Negociati preturile de la pachete si puteti obtine reduceri sau pachete combinate.

Restaurantul: spatios, meniu ciclic la 7 zile. Mai bogat pe perioada cat au fost si turistii rusi, saracacios dupa... (mai putin peste). Am observat ca s-au rotit si unii dintre bucatari. Dupa plecarea "contingentului" rusesc au aparut fețe noi la servire, mai tinere. Bucatari tineri, chelneri tineri..... Au disparut unele sortimente de mancaruri.

Cred ca au un program de inlocuire a tuturor fețelor de masa la cca 3-4 zile pentru ca daca veneai la inceputul programului de masa intotdeauna gaseai mese curate. Daca veneai la sfarsit, va puteti imagina ca, dupa ce a trecut "hoarda", gaseai cu greu o masa curata. Dupa 20 minute de la inceperea programului pentru servire a mesei nu mai gasiți mese libere asa ca trebuie sa asteptati/vânați o masa.

Mancarea diversa, nu pe gustul nostru, dar ne-am adaptat. Pui, peste, paste, vinete prajite, fierte, in musaca, etc... Nu porc. Nu va asteptati la deserturi tipic turcesti (eu am sperat...). Sigur o sa gasiti ceva pe gustul vostru.

Recomandare: veniti la masa la orele de incepere a acesteia, daca nu aveti ceva: furculite, cutite, serviti-va si nu asteptati sa va aranjeze debarasatorii masa. Nu au nici un interes. Se misca acceptabil dar fara tragere de inima.

Daca vedeti pe mese servetele negre, nu va uitati si asezati prima farfurie plina cu "ceva" pe ea. Asta inseamna ca cineva sta acolo si nimeni nu o va mai "revendica".

Bautura este. De la tot ce ofera CocaCola (cola, fanta, sprite), sucuri turcesti cu tone de indulcitor (cica seminaturale), vin (alb, roze, rosu), vodka, gin, apa si bere.

Doar mergeti si cereti la baruri. Va vor servii cu un zambet fortat si ceva cuvinte printre dinti.

Echipa de animatori slaba. Daca nu iau in considerare serile din restaurant care au facut deliciul "publicului" pot sa spun ca animatorii distrau doar copiii.

In pachetul cumparat se poate servi masa, intr-o seara la restaurantul "A la carte". Nu cel de la etajul 2 din corpul principal ci acela de langa plaja (am uitat cum il cheama). Rezervarea se face la un "Desk" langa Lobby Bar si e destul de aglomerat. In principiu mancarea este aceeasi dar iti este servita de chelneri. Ce gasesti in plus este pizza.

Intre timp am vizitat Efes si bazarul din Kusadasi.

Efes: distanta 15km. Taxe 30 TL (parca)/adult plus parcarea. Sa aveti ceva pe cap si apa la voi.

In bazar preturi in functie de cum esti imbracat si cat de mult negociezi.

Dupa 10 zile in care am vazut norii doar in poze am pornit catre casa. Speriati de coada observata la venire la Edirne (la ora 11 approx 600 de masini pe sensul spre Bulgaria) am hotarat sa mergem prin Hamzabeyli. Trecerea s-a facut in 30 min(doar 3 masini in fata noastra).

Drumul a fost ales de GPS prin munti, fara probleme si am ajuns acasa cu bine.

Costuri de calatorie:

-vinieta Bulgaria /30zile ~ 15eur

-taxe intrare Turcia (aici am uitat suma)

-feribot Dardanele 2*29TL

- HGS 15 EUR

- 145 l benzina (approx 70 l cumparati in Turcia) ~500 lei si 350 TL

- Costul Cazarilor pe drum: 120 EUR (70 la ducere si 50 la intoarcere)

Una peste alta a fost un sejur reusit. Am fost incantati de locatie si de atmosfera generala.

Trimis de rusasorin in 08.09.14 09:55:27
Validat / Publicat: 08.09.14 10:45:13

VIZUALIZĂRI: 3356 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rusasorin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 IMBAT in toata splendoarea...

[08.09.14 10:12:01]

Foarte bun review de debut.

@rusasorin: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[08.09.14 11:04:54]

@rusasorin, felicitari pt acest prim review, bun, cu multe amanunte utile, cuprinzand cam tot ceea ce intereseaza pe cei ce doresc sa calatoreasca in aceasta destinatie... si nu in ultimul rand... cu poze!

[08.09.14 12:42:27]

@maria55: poze sunt... nu stiu daca accepta "panoramicele" dar o sa incerc sa postez.

[10.09.14 19:11:51]

@rusasorin: scuze, acum 2,3 ani era intrarea la TROIA 15 TL! s-a dublat intrarea?

[11.09.14 09:03:56]

@bigu_2006_rapid: am verificat acum. greseala mea. 20TL. 30 TL este la Efes.

Corectat in review. - by wm

[11.09.14 10:50:56]

@rusasorin: nu face nimic!

[13.09.14 17:45:17]

asa cum am promis...

cateva "panoramice".

va rog sa tineti seama la fotografiile panoramice ca au un unghi de deschidere de aprox. 180 grade.

de exemplu, ridicati bratele lateral, paralel cu solul. ceea ce vedeti inghesuit in anumite fotografii panoramice se afla in realitate in limitele date de bratele dumneavoastra.

FLORIN R
    [13.09.14 22:44:27]

@rusasorin: descrierea facuta este asemanatoare cu cea facuta si de mine ,la inceput eram un pic speriat de comentarii, am studiat tot ce se poate sa fiu cat mai documentat, vroiam sa stiu la ce sa ma astept, nu contest ca poate sunt si camere mai putin bune dar eu am avut parte de un sejur super

[14.09.14 09:31:38]

@rusasorin: dat fiind faptul ca eu am fost cea care am facut o mica observatie in ceea ce priveste lipsa pozelor, ma simt datoare sa te felicit din nou, pt. faptul ca;

-nu te-ai suparat

-ai promis, ai postat!

-pozele sunt f frumoase (nu intru in detalii tehnice, ca nu ma pricep)

-si pt viitoarele impresii... sper sa nu te opresti doar la acesta.

[14.09.14 10:26:53]

@maria55: imi cer scuze si va spun sarut mana! ati fost in kusadasi, surtel sau urmeaza sa mergeti?

[14.09.14 10:32:02]

@bigu_2006_rapid: buna, dragul meu coleg de site si de... statiune!

Plecam sambata, 20/sept... Tot Acolo!

Voi ce faceti?!

[14.09.14 10:41:03]

@maria55: sarut mana, multumesc, bine! anul asta f putin la mare am fost! am fost 2,3 zile la h. crisana in ef. sud cand a fost fiica mea acolo, parca pe la inceputul lunii august! ei au stat 10 zile, eu doar in weekend! in rest sinaia si predeal! la anul sigur merg la kusadasi, mi-e dor de vera santa maria, acum sole santa maria! o sa va trimit un mesaj pe privat despre acest hotel! inca o data numai, urari de bine si astept vesti noi despre surtel, kusadasi si poze noi pe care le citesc (comentariile) si privesc intotdeauna cu placere (pozele) ! drum bun si sa va intoarceti sanatosi si cu bateriile incarcate! P. S. as fi vrut sa va cunosc in persoana cand am fost in ef. sud dar nu am avut laptop-ul la mine si nu am stiut cum sa va contactez!

[14.09.14 10:49:32]

@bigu_2006_rapid: multumesc mult! Regret faptul ca nu am avut ocazia sa ne cunoastem... eram la max. 100m de Crisana...

[14.09.14 14:00:02]

@maria55: cred ca de abia asteptati sa plecati! asa eram si eu cand plecam in kusadasi! eu aveam, cred ca si acum le-as avea daca as merge acolo, niste emotii si eram asa de nerabdator sa ajung la vera, pe vaporas, la adaland si pe faleza din kusadasi sa stau cateva minute pe-o banca sa simt briza marii egee langa palma cu porumbei, acolo e locul meu preferat mai ales pe inserat, ca nu se mai intelegea nimeni cu mine! cum ajungeam la hotel, dupa ce ne cazam, ma linisteam de parca as fi fost acasa! chiar asa si era, ma simteam acolo ca acasa!

[15.09.14 10:42:16]

@FLORIN R: Eh, pleci de la ideea ca meriti putina relaxare, cumperi sejurul ca mai apoi sa vezi ca toata lumea are impresii negative vis-a-vis de destinatie.

Realitatea face diferenta... si mai ales abordarea mentala a problemelor.

Am vrut sa dau un review "la cald" cu impresii nefiltrate. Am recitit ceea ce am postat si pare scris fara cap si fara coada, idei aruncate...

Relaxarea... bat-o vina

[15.09.14 10:44:18]

@maria55: Nu am motive sa ma supar. Am postat doar cateva impresii, ganduri, observatii.

viviv
    [06.01.15 08:16:23]

Buna ziua

Imi cer scuze... dar nu inteleg de ce nu recomandati hotelul? Din rezumat si note reiese ca a fost cat de cat OK... imi scapa mie ceva?

Multumesc

[06.01.15 20:00:16]

A fost OK.

Toate, una peste alta, programul pe care l-am avut, pe unde ne-am plimbat a fost bine.

Situatia generala, vechimea hotelului, gradul de uzura precum si atitudinea de "fundal" a personalului m-au facut sa nu il recomand.

De asemenea discutiile cu personalul de la Spa (discutam prieteneste... ne-au intrebat de ce am venit la hotel si nu am ales un alt hotel din zona cu preturi asemanatoare dar mai nou) au cojugat la hotararea mea.

In concluzie: e o loterie si trebuie sa te descurci la fata locului.

bigu_2006_rapid, FLORIN R, maria55, rusasorin, viviv
    Alte impresii din această RUBRICĂImbat Hotel [Ladies Beach]: