ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2014
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 18.08.14
SEP-2014

O alegere reușită

N-am mai fost la mare de ceva ani și ne cam încerca dorul de valuri, soare și nisip... Așa că ne-am pus pe ”răsfoit” prin impresiile de pe site-uri. Îndată au apărut o mulțime de îndoieli legate de ceea ce ne așteaptă pe litoralul românesc, stârnite de comentariile în majoritate negative ale turiștilor. Chiar nu ne doream o vacanță în vacarmul bașilor la maxim și în furnicarul de oameni de pe plajă. Nici oferta de cazare nu părea mai tentantă: mizerie, gălăgie etc.

Am decis totuși să mergem în extrasezon, în septembrie, riscul de zgomot și înghesuială fiind considerabil redus la sfârșitul sezonului. Nici prețul nu ne-a lăsat indiferenți...

Am ales Mamaia unde nu e chiar totul închis toamna. Cu hotelul a fost mai greu. Nu aveam de gând să cheltuim o sumă prea mare, dar voiam neapărat să vedem marea din balcon (altfel nu simți că ești în vacanță, după părerea mea). Ne-am orientat imediat către zona de nord a stațiunii, după ce am citit despre nopțile nedormite (din cauza muzicii care bubuie) ale celor care s-au cazat in sud.

Ei, unde să vedem marea din cameră, să fie liniște și să nu coste foarte mult? După lecturarea atentă a zeci de opinii, oscilam între Lido, Orfeu, Amiral și Alcor. Pentru că la primele trei nu aveam garanția că primim cameră cu vedere la mare, am ales Alcor... Și am făcut bine!

Recenziile despre Alcor pe care le-am găsit erau puține, vechi și descurajatoare. Le-am analizat cu atenție, și pentru că majoritatea nemulțumirilor se refereau la aspectul învechit al hotelului (care pentru noi nu are o importanță majoră), am decis să îl alegem.

Am ajuns la hotel la ora 9 și am fost cazați imediat, la etajul 4. Aspectul holului de la recepție, al restaurantului, al hotelului în general are într-adevăr un aer care amintește de anii 70-80, însă este simplu și curat. Chiar m-a surprins plăcut mirosul de proaspăt, de curat, când intram in cameră mirosea parcă a rufe uscate la soare.

Câteva impresii pe care le-am înregistrat intrând în cameră: spațiu larg, gresie pe jos, (un plus pentru că se curăță ușor și chiar nu avea un fir de praf), baia încăpătoare, chiuvetă mare, cadă veche dar curată. Faianță de pe vremuri, uși la fel, dar totul sclipea de curățenie. Pat imens, saltele foarte confortabile, geamuri cu cadru de lemn, dar foarte largi, balcon generos și... marea în toată splendoarea ei! Într-adevăr vederea de la balcon este ceea ce face tot farmecul vacanței. Din balcon se vede și hotelul Vega, plaja impecabilă a acestuia, piscina dar mai ales, drept în față, marea.

Personalul hotelului a fost foarte amabil și discret, se făcea curățenie zilnic, nu ne-a lipsit nimic. Micul dejun mi s-a părut cel mai slab punct, foarte sărăcăcios și monoton, este mai bine fără, mai ales că la doi pași sunt câteva terase unde se mănâncă foarte bine și variat (nu doar veșnicele grătare cu cartofi prăjiți și hamsii!)

Zona este (cel puțin în această perioadă) foarte liniștită, turiști civilizați, nu sunt foarte multe familii cu copii, deci... cu atât mai multă liniște. Plaja e foarte lată, cu nisip fin, nu lipsesc bineînțeles șezlongurile dar rămâne suficient loc și pentru cearșafuri.

Am avut parte de cinci zile de relaxare, de nopți liniștite străbătute doar de sunetul valurilor agitate, de răsărituri spectaculoase pe care le-am savurat pe malul mării deși se vedeau excelent și din balcon. Vremea ne-a făcut cadou în fiecare zi altceva: soare și nisip fierbinte, valuri furioase și înspumate, care au scos la mal mii de scoici (ghioci din aceia mari din care găsești de obicei rar), nori tiviți cu auriu la răsărit, vânt care te lua pe sus.

Ne-am întors acasă mulțumiți că am putut savura netulburați frumusețile mării.

Trimis de Rofri in 07.09.14 19:59:56
Validat / Publicat: 07.09.14 20:49:42

VIZUALIZĂRI: 2439 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rofri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [07.09.14 20:19:25] »

"zuper" update-ul.

Aproape de MiniGhid

turkn [07.09.14 22:13:43] »

Rasarit, valuri inspumate, scoici, nisip... mi-ai adus prin pozele tale marea acasa, lucru pentru care iti foarte multumesc.

Rofri [08.09.14 12:56:01] »

@webmasterX: Multumesc pentru apreciere!

Rofri [08.09.14 12:58:09] »

@turkn: Ma bucur ca am reusit sa aduc ceva din frumusetea marii...

Rofri, turkn
Alte impresii din această RUBRICĂAlcor Hotel: