ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2014
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
SEP-2014

Restaurant Cabana Bradet - La masa in aer curat, intre flori si brazi

Cabana Bradet, aflata pe strada Partizanilor nr 28 este un loc superb de unde ai o perspectiva panoramica asupra orasului Simleul Silvaniei. Si pentru ca eram rupti de foame si mai fusesem aici cu o alta ocazie am zis sa profitam de locatia frumoasa, cabana fiind amplasata in mijlocul unui palc de pini, intr-o padure. Se afla foarte aproape de centrul orasului, lucru care constituie un mare avantaj.

Ei bine, ajunsi la restaurant, dupa ce studiem meniul (preparate traditionale romanesti, unguresti, paste, spaghete) si ne alegem comanda, ies la pozat. Si ai ce poza aici, credeti-ma! De pe terasa se vede intregul oras, toate dealurile si padurile din zona precum si constructiile din imediata vecinatate.

Cabana are o parcare foarte generoasa, in momentul in care am fost noi ea fiind cam goala, dar cel putin e bine de stiut ca ai unde sa iti lasi masina daca vii sa te cazezi aici. In parcare este si o caruta plina de muscate rosii inflorite, superba! Din parcare poti ajunge si in foisorul de alaturi, cu grilaje albe din lemn, impodobit si el pe cele 5 colturi cu ghivece de muscate rosii. De aici poti poza linistit panorama sau pur si simplu poti sta la aer.

Restaurantul si terasa sunt amplasate in stanga cabanei (fata de intrarea la cazare). Accesul la restaurant se poate face insa si direct din parcare, urcand cateva scari pavate cu piatra, acoperite de trei arcade frumoase impodobite cu iedera si strajuite de braduti. Pe un colt se afla o mica moara de vant, confectionata din lemn, foarte decorativa. In fata terasei gazonul este tuns cu grija si decorat cu o statuie asezata pe un soclu de fantana si cateva banci de lemn acoperite pentru cei care doresc sa stea la umbra. In spatele uneia se gaseste si un tobogan pentru copiii care nu mai au rabdare sa stea la masa.

Terasa are mai multe niveluri si este complet acoperita cu mocheta verde, parca pentru a se asorta cu padurea. Scaunele si mesele din plastic sunt si ele de culoare verde inchis, si peste tot sunt asezate ghivece cu muscate, iedera si alte plante curgatoare. La intrarea pe terasa este o masa de biliard si inca una de tenis de masa (stransa si lipita de perete cand am fost noi). Tot aici este o masa din lemn cu patru scaune pentru cine doreste sa stea aici. Se mai poate juca sah sau mini-popice.

Terasa exterioara, mochetata si ea si dotata cu mese si scaune din plastic este umbrita de umbrele mari, verzi, desigur! Partea dinspre cabana are insa mese si bancute din lemn, acoperite cu perne. De la terasa cateva scari urca spre gratarul si cuptorul cu protap construit din piatra, amplasat pe deal ca sa nu ajunga mirosul la terasa. Tot aici este si un rotisor. Daca mai urci cateva trepte mai dai de un foisor unde se poate servi masa.

Ei si dupa atatea poze ma intorc la masa. Mancarea venise deja. Ne-am comandat asa- sotul meu cotlet de porc la gratar, acoperit de un sos picant, decorat cu feliute de masline negre si verdeata, cu cartofi piure si salata. Eu am luat un piept de pui la gratar cu sos de fructe si cartofi natur. Cand am vazut sosul de fructe am crezut initial ca e ceva gem si ca nu va fi bun, dar a fost gustos, ca de altfel toata mancarea. Carnea a fost 10 ron, cartofii 4, salata tot 4. Cu o apa, o cafea si o bere am platit in jur de 50 ron. Foarte rezonabil.

Specialitatea casei era insa "ariciul"- un fel de mancare format din carne tocata in care sunt infipti cartofi, care costa cam 15 ron. Desi suna interesant nu am incercat. Poate data viitoare!

Cabana are 10 camere, cu capacitate de 23 locuri si poate gazdui in salon nunti sau alte evenimente in mini-sala de conferinte. Tot aici este si o crama rustica.

In concluzie recomand restaurantul cabanei Bradet pentru o masa buna intr-un decor deosebit!

Trimis de luciaoradea in 07.09.14 16:30:46
Validat / Publicat: 07.09.14 19:10:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȘIMLEU SILVANIEI [SJ].

VIZUALIZĂRI: 4298 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cabana Bradet- intrarea in cabana din parcarea generoasa

Dan&Ema
[07.09.14 19:14:51]

Un articol f bun

nu am mancat niciodata in simleu dar in zalau am fost in delegatie si a trebuit sa mananc prin urmare.

nu am gasit mare lu ru

de altfel zalaul e tern si cenusiu

o cabanuta precum cea descrisa e super

luciaoradeaAUTOR REVIEW
[08.09.14 00:57:16]

@Dan&Ema:

Multumesc pentru aprecieri. Da, e o varianta buna de luat in calcul si pentru masa dar si pentru cazare.

Marian Preda
[08.09.14 16:29:19]

@luciaoradea:

Un SB din partea mea! Felicitari!

luciaoradeaAUTOR REVIEW
[08.09.14 16:31:23]

@Marian Preda:

Multumesc pt vot si SB!

[30.11.17 14:05:39]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Șimleul Silvaniei?, ȘIMLEU SILVANIEI [SJ]" (nou-creată pe sait)

Dan&Ema, luciaoradea, Marian Preda