ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2014
DIN: slatina
ÎNSCRIS: 01.07.10
AUG-2014

Oaza de relaxare

In perioada 20.08-27.08.2014 am revenit, pentru a sasea oara, la acest hotel. Faptul ca am deja vechime aici spune totul referitor la felul in care m-am simtit aici in ultimii cinci ani. Raportat la buget si la ce am gasit aici, a fost cea mai buna alegere. Si nu am de gand sa o schimb. Nu curand. Stau si citesc celelalte postari si observ cu mahnire, desi am avut norocul sa nu stiu deocamdata ce inseamna un concediu ratat, ca la multe hoteluri turistii au avut probleme dupa ce au mancat diverse sortimente de mancare. Fara a avea pretentia de a-l prezenta ca pe un loc idilic, in Laguna Garden noi am fost feriti deocamdata de astfel de probleme.

Camera, ca de obicei curata, cu mici imbunatatiri fata de anii trecuti in sensul ca au fost schimbate draperiile, mocheta, cuverturile de pe pat, ceea ce a lasat o impresie buna. O problema care a fost si anul trecut a fost cea a furnicilor in zona usii de acces si a baii. A fost semnalat acest aspect si au luat masuri. Au mai ramas cateva insa.

Masa a fost bogata, cu gratar la pranz, peste, supe, leguma la gratar etc. Au fost si situatii in care unele feluri de mancare aveau un gust ciudat (modificat) pentru mine, insa am avut cu ce sa le inlocuiesc. Nu se pune problema sa te ridici flamand de la masa. O bila neagra - prajiturile (foarte cremoase si implicit cam gretoase), insa in locul lor erau fructele, compoturile, inghetata, s. a.

Plaja situata foarte aproape de hotel si asa cum ne-am obisnuit in ultimii ani detinatoare a titlului BLUE FLAG. sezlonguri (2) si umbrela incluse. In zona hotelului Boriana pana la hotelul Gergana, pe plaja se vedeau urmarile inundatiilor in sensul ca s-au format cratere pe plaja. Probabil ca pana la anul vor reusi sa le acopere, desi sincer ma indoiesc de acest lucru.

Statiunea am regasit-o la fel de linistita, cu multa verdeata, putand foarte usor sa spui ca esti in acelasi timp la mare si la munte. Pana pe 24.08 a fost chiar lejer, avand in vedere ca parcarea hotelului are cam 20 de locuri si mai mereu au fost cel putin 2 libere. Stand de vorba cu managerita, am aflat ca in hotel, fata de alti ani, au venit foarte multi rusi. Oricum nu era un mare secret intrucat oriunde intorceai capul auzeai vorbindu-se ruseste. Insa am fost placut surprins sa aud vorbindu-se si germana, engleza si evident romana. Dupa 24.08, cand s-a iesit din perioada de varf de sezon, situatia s-a schimbat, avand in vedere ca parcarea mare din apropierea hotelului era acum ocupata de un spatiu de agrement mutat din zona Luna Park. Pe data de 24 intreaga statiune a imbracat straie de sarbatoare, serband 45 de ani de la infiintare. In zona hotelului Dobrogea a avut loc un spectacol frumos, urmat de un foc de artificii.

WIFI-ul si-a facut si el datoria atat pe plaja cat si in camera. Uneori mai pica semnalul, insa pana la anul cred ca vor rezolva si aceasta problema. De la receptie trebuie cerut userul si parola pentru fiecare device, intrucat sunt unice.

Aquaparkul este foarte frumos si ofera o gama larga de locuri de distractie - de la cei fricosi pana la cei dornici de adrenalina. Pretul mi s-a parut un pic cam piperat, mai ales pentru copii (limita aceea cu inaltimea de 1.20 m). Singurul lucru negativ (insa nu de neglijat!) este suprafata foarte alunecoasa, mai ales cand iesi din apa si ai picioarele ude. Foarte multi au alunecat, lovindu-se destul de rau. In trei cazuri vazute de mine a fost nevoie de interventia echipei de prim ajutor. In privinta asta trebuie facut ceva.

Alt element de noutate este acela ca in cazul plecarii din statiune nu ti se mai da cardul acela de la receptie, ci introduci tichetul pe care l-ai primit la intrare, care ramane in aparat, urmand ca la intoarcerea in statiune sa iei un alt tichet de la automat (la bariere). Ulterior vei fi taxat la receptie, peste taxa de statiune de 6 leva, cu cate 2 leva pentru fiecare iesire.

Albena este o statiune recomandata familistilor, celor ce au nevoie de relaxare, celor ce vin fara a face comparatie cu sejurile din Turcia, Grecia sau alte destinatii. Daca cineva vrea sa faca astfel de comparatii, trebuie sa inceapa cu elementul esential - pretul.

Daca in anii anteriori am vizitat Balcicul, Kaliakra, apoi delfinariul, muzeul naval, acvariul, Catedrala Sf Sofia din Varna, anul acesta il rezervasem pentru planetarium. Esec, fiind inchis cand am ajuns acolo (ora 15.30 - 16.00). Asa ca m-am multumit cu plimbarea prin imensul parc din zona.

Trimis de stefi16 in 07.09.14 01:02:12
Validat / Publicat: 07.09.14 02:50:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: aceeasi zona

VIZUALIZĂRI: 3407 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stefi16); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 urmarile inundatiilor

[07.09.14 02:38:38]

@stefi16: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

stefi16AUTOR REVIEW
    [07.09.14 08:08:32]

@webmasterXa, e ok

Denis70
    [15.10.14 18:09:02]

In sejururile petrecute de mine pe litoralul bulgaresc mentionand; Elitsa, Magnolia din Albena si Excelsior din Nisipuri de Aur, la Laguna Garden a fost cel mai frumos mentionand ca si pretul a fost mai mare. Deci concluzia este ca banul conteaza, daca nu iti ieti teapa la capitolul calitate/pret!

Denis70, stefi16
    Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Garden Hotel: