ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2014
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 18.06.13
    FEB-2012

Secretul nedeslusit al marii piramide

Deja frematam de curiozitate si nerabdare ca sa ajungem in apropierea ultimei minuni a antichitatii supravietuitoare peste timpuri. Am ajuns pe platoul Giza si am fost debarcati. De acolo se puteau inchiria camile cu care sa te deplasezi pana langa piramide sau se putea merge pe jos. Am ales plimbarea pe jos pentru a face fotografii, in plus, distanta de parcurs pe camile era foarte mica. Am fost lasati acolo 2 ore, timp in care sa le vedem pe indelete. Zona este puternic incarcata de energii telurice si magnetism iar amplasarea celor 3 mari piramide reproduce cu fidelitate constelatia Orion. Am trecut pe langa stapanii camilelor si ne-am indreptat catre minunile antichitatii.

Marea piramida a lui KEOPS se inalta mandra catre soare chiar langa mine, ma puteam cocota pe ea dar era interzis. Nu am rezistat tentatiei si am sarit pe primul nivel doar ca sa absorb cat mai mult din energia ei. Am sarit jos imediat pentru ca de la inaltime am vazut paznicii ca se uitau urat in directia mea. Erau si cateva femei-politist, acoperite din cap pana in picioare (vezi foto), care vanturau niste bastoane destul de neprimitoare din punct de vedere al spinarii mele. Spiritul meu temerar de mare urcatoare pe piramide (vezi Mexicul) trebuia sa se potoleasca. Se putea intra printr-o spartura in piramida pe un hol lung si stramt, apoi prin marea galerie tot un fel de hol stramt dar foarte inalt. Acest hol se mai numeste si “galeria vibratiilor”. Ghidul a inceput sa maraie, am marait cu totii un fel de “ooooohm” lung, si totul a inceput sa vibreze in interior intr-un mod incredibil care iti dadea fiori reci pe sira spinarii, chiar si cablurile de pe perete tremurau. La capatul galeriei este asa numita camera a sarcofagului care vibreaza si ea din toate incheieturile. Vibratiile sunt atat de puternice incat se simt foarte bine si daca stai intins in sarcofagul de granit. Fenomenul este incredibil, piramida este o mare masinarie. Trebuie sa stiti ca in nici o piramida mare din lume nu s-au gasit morti sau mumii, deci clar ele sunt construite pe intreaga planeta cu un alt scop. Se pare ca sunt baterii gigantice menite sa canalizeze energiile extrase din pamant catre…. va las pe voi sa va ganditi. Dealtfel faraonul pe nume KEOPS, se pare ca nici nu a existat, el nu este pomenit nicaieri in alta parte si in nici o scriere. Marea piramida ascunde multe secrete in pantecele ei. Este singura piramida care are camerele interioare construite din granit masiv. Granitul este una din pietrele cele mai dure de pe pamant. In ziua de azi este taiat cu lame din diamant, dar atunci cu ce or fi fost taiate. Oare la ce folosesc camerele interioare gasite goale de micul robot explorator trimis de curand prin ele? In continuare a urmat camera reginei la care am ajuns aplecati printr-un put stramt si cu tavan foarte jos. Nerecomandabil celor care sufera de claustrofobie. Si aici cineva si-a incercat abilitatile vocale dar efectul a fost oarecum mai mic decat in sala sarcofagului.

Celelalte 2 piramide mari, cele ale lui Kefren si Mikerinos nu se puteau vizita asa ca ne-am multumit sa le dam tarcoale si sa le pozam in fel si chip.

Pe langa cele trei piramide mari exista si o cateva piramide mititele si un muzeu al navelor gasite ingropate in acea zona. Piramidele mai mici au fost construite mult mai tarziu dupa cele mari iar acestea chiar au functia mormant faraonic, pornind de la idea respectivilor constructori ca piramidele sunt numai bune pentru asa ceva. Am vizitat muzeul navelor, dar nu este mare lucru, cateva nave din lemn destul de bine conservate avand in vedere materialul din care au fost construite si perioada enorma in care au stat sub pamant. Muzeul are pereti din sticla deci nici nu e nevoie sa intrati in el caci se vede totul de afara.

In jurul piramidelor s-a descoperit orasul construit anume pentru cei care lucrau la ele. Mitul cum ca ele au fost construite cu sclavi a cazut. Orasul constructorilor avea case mari destinate familiilor muncitorilor, avea multe bucatarii enorme alaturi de care s-au dezgropat munti de schelete de animale gatite in respectivele bucatarii. In plus muncitorii erau rasfatati cu bere din belsug, in acest sens au descoperit vreo cateva fabrici de bere in zona. Iata ca faraonii ii tratau bine pe muncitori, le ofereau salarii decente, case gratuite, scoli, temple, mancare buna cu multa carne (proteina absolut necesara pentru astfel de efort) si pe deasupra ii rasplateau cu bere. Muncitorii erau mandri sa isi serveasca faraonul. Ramane un mister motivul pentru care orasul a fost parasit si piramidele uitate in negura timpului.

Ceva mai incolo se inalta trufas SFINXUL cel batut de vanturi si ros de furia nisipurilor. Acesta este unul dintre cele mai interesante obiective. Animalul ciudat cu trup de leu si cap de faraon (se pare capul lui Kefren) are multe secrete inca nedescoperite. Se poate ajunge si jos langa el trecand printr-un portal din piatra si se poate inconjura statuia si atinge. Senzatia de a ajunge intre labele ciudatei creaturi e nepretuita! Vantul permanent si omnipotent al desertului iti arunca in ochi mici rotocoale de praf si iti sulfa parul in toate partile. Desigur exista si medicament pentru asta, haiducii egipteni abia asteapta sa asalteze turistele cu par lung si sa le vanda carpe albe si snururi impletite ca ale arabilor, acaret numai bun de pus pe cap. Nu am scapat de insistentele lor pana nu am cumparat 2 acareturi anti-vant si pana nu le-am indesat vartos pe cap ca sa vada ceilalti haiduci ca nu mai avem nevoie. Intr-un fel au fost bune ca am putut sa ma uit la Sfinx in voie.

Acum cativa ani s-a descoperit prin scanare sub labele din fata ale sfinxului, o mare sala care adaposteste printre alte obiecte niste artefacte metalice si de asemenea un urias labirint subteran. Din pacate autoritatile egiptene nu sunt de acord cu excavatiile chiar daca in acest sens nu s-au cerut fonduri sau mana de lucru ci doar permisiunea de a sapa. Treaba devine dubioasa mai ales daca cititi profetiile vizionarului Edgar Cayce care spune ca exact acolo sub labele sfinxului s-ar afla ingropata istoria adevarata a lumii. In fine, sa speram ca la un moment dat vom avea si noi, muritorii de rand, privilegiul de a afla ce anume ascunde ciudata faptura a desertului.

Dupa ce ne-am saturat noi de dat tarcoale piramidelor si sfinxului am fost luati cu autocarul si dusi la masa la un restaurant cu specific egiptean, mancare buna, totul frumos dar noi eram nerabdatori sa ajungem la Muzeul Egiptului si sa il salutam pe Tutankamon, desigur daca o fi pe acasa...

rog webmasterul sa adauga urmatorul clip

Trimis de buterfly* in 06.09.14 08:14:11
    Validat / Publicat: 06.09.14 14:10:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 3787 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

webmasterX [06.09.14 14:05:34] »

nickro [06.09.14 15:11:13] »

Politia calare seamana, la vestimentatie, cu ISIS (nu zeita, ci gruparea jihadista, Islamic State of Irak and Syria).

buterfly* [06.09.14 17:21:27] »

@nickro: hihihi... Isis a ajuns de la mama divina, muma padurii! erau pasnici baietii cu camilele.

buterfly* [06.09.14 18:33:41] »

@webmasterX: multumesc webmaster!

buterfly*, nickro