ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2014
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 18.06.13
    FEB-2012

Templul din PHILAE si frumoasa Insula ELEFANTINA

Ziua se anunta mult mai interesanta decat cea de ieri pentru ca in program aveam templul zeitei Isis dar si o plimbare cu feluca spre Insula Elefantina. Plini de entuziasm am pornit dupa masa de dimineata catre un loc superb, minunatul templu din Philae.

Odata cu constructia marelul baraj de la Aswan apele au crescut in zona si au amenintat cu scufundarea pe vecie a templului. UNESCO dar si autoritatile din Philae intervin pentru salvarea lui. Desi templul era partial scufundat deja, locul este inconjurat cu dig, este secat si se intreprind lucrari megalitice de taiere si mutare bucata cu bucata a acestuia intr-un loc sigur unde sa ramana conservat si admirat in toata splendoarea sa de milioane de turisti. Este mutat in final pe o insulita mica unde se afla si in ziua de azi privind catre Nil. Mica insulita Philae este considerata ca fiind locul unde a fost inmormantat Osiris si de aceea plasarea templului dedicat sotiei sale Isis pe aceasta insulita s-a dovedit a fi adecvat. Toata aceasta operatiune a durat 9 ani, iar acum templul este un minunat loc de pelerinaj si de spectacole impunatoare de lumini si sunet la ceas de seara. Pe langa acest templu au mai fost salvate alte 18 in acelasi fel. Una peste alta efortul financiar cred ca a fost urias.

Am ajuns cu autocarul pe malul fluviului si am fost preluati de o barca de la un ponton micut si plin de vanzatori de coliere facute din samburi de oarece fruct necunoscut noua. Nu am scapat fara vreo 5 coliere (1 euro toate) si asa frumos impodobiti am pornit catre casa maretei zeite.

Templul zeitei Isis este unul dintre cele mai mari si mai frumoase din Egipt. Si cum sa nu fie tocmai templul zeitei dragostei, a reinvierii si a renasterii un loc superb intr-un peisaj de vis?! Aici veti intalni coloane gigantice si pavilioane din piatra uriase, pereti plini de hieroglife si de basoreliefuri reprezentand scene din viata zeitei si a familiei sale. Isis alaptandu-l pe Horus, nasterea lui Horus, moartea sotului-fratelui zieitei Osiris si chiar in fata templului langa Nil, locul unde sa isi traga barca stralucitoare atunci cand vine acasa. Amplasarea sa speciala, pe malul fluviului cu o priveliste de vis il face si mai interesant decat este deja. Locul este feeric, anume destinat unei zeite atat de venerate ca Isis-mama divina. Exista si o zona de spectacole cu bancute din piatra frumos aliniate construita recent. In zare se vad resturile scufundate ale locului unde se afla templul initial. El a fost construit in asa fel incat la rasaritul soarelui lumina sa patrunda printre coloanele principale. Cand templul a fost stramutat inginerii au calculat pozitionarea lui sub acelasi unghi astfel incat soarele sa rasara tot printre coloanele cu pricina. Treaba a fost facuta cu mult simt de raspundere, se vede ca si-a varat UNESCO coada.

Am fost lasati sa admiram pe indelete templul dupa ce ghidul ne-a povestit toate cele despre el iar apoi ne-am intors sa luam masa de pranz pe nava noastra.

Dupa masa am fost urcati in autocar si am ajuns cu mare entuziasm la malul fluviului unde se facea imbarcarea in feluci, niste barcute cu vele, foarte frumoase si pitoresti. Ne-am aliniat frumos fundurile pe bancutele din lemn si am pornit sa navigam pe Nil in jurul insulei Elefantina. Aceasta plimbare a fost unul dintre cele mai frumoase lucruri facute in Egipt. Vantul sulfa si umfla panza enorma de deasupra noastra care ne tinea in acelasi timp si umbra iar culorile vii ale apei incredibil de albastre contrastau cu desertul galbui si pietros al insulei din vecinatate si cu verdele fantastic al unei gradini botanice pe langa care am trecut razant. Insula Elefantina este pietroasa, dar pietrele sunt roase de vant si rotunjite si seamana foarte mult cu niste animale gigantice. Privita de sus arata ca un colt de elefant, de aici si numele ei. Aceasta mica minune a Nilului era sediul a 3 divinitati, Khnum, zeul responsabil de curgerea fluviului, sotia lui, Satis, o razboinica responsabila cu fertilitatea si fiica lor Anuket, responsabila cu revarsarea anuala a fluviului fara de care nimeni nu ar putea supravietui. Pe insula s-a descoperit un calendar antic scris cu hieroglife si considerat a fi cel mai vechi calendar din lume. Aici au ajuns la un moment dat si evreii cu celebrul chivot dar nu au facut prea multi pureci pe acolo. Tot pe Elefantina exista niste sate nubiene dar noi nu am coborat ci ne-am invartit in jurul ei. Toate malurile abrupte ale Elefantinei sunt pline cu inscriptii hieroglifice enorme si extrem de interesante.

Alaturi de Elefantina exista o alta insula, Kitchener, pe care se afla o splendida gradina botanica incredibil de verde si inmiresmata despre care ni s-a spus ca ar avea peste 900 de specii de plante diverse. Tot in zona exista si mausoleul dedicate lui Aga Khan.

In timpul plimbarii noastre fluviale dupa ce ghidul ne-a povestit toate lucrurile despre insule si zona s-a organizat o mica petrecere ad-hoc pentru noi, cu darabane si o vioara si am fost invitati cu totii la dans in micul spatiu al barcii. Cand dansam noi mai cu foc de barca noastra se alipeste o copaie in care stateau doi copilasi. Imediat s-au prins cu manutele de barca noastra si au inceput sa cante in toate limbile ca sa le dam banuti.

Am regretat cand plimbarea s-a incheiat pentru ca ne-a placut foarte mult.

Seara pe nava noastra s-a organizat o petrecere in galabia, halatele acelea lungi pe care pe poarta egiptenii. In acest sens am fost dusi in grup la bazarul pe care il vizitasem deunazi sa ne cumparam galabia. Ce va imaginati ca am facut?! Nici nu ne-am apropiat de scarbavnicul asezamant al “termitelor” ci ne-am prezentat la petrecere frumusele ca niste floricele, impodobite cu hainele noastre aduse cu mult spor de acasa! Pe model Forrest Gump! Adica daca tot ne-au fugarit neobrazatii aia prin bazar macar sa pastram tematica filmului cu pricina si sa ne imbracam sport! Uite asa! Ioc halat! Rahat! Votat!

Maine navigam spre KOM OMBO, un alt templu superb de pe malul fluviului zeilor.

rog webmasterul sa adauge urmatoarea melodie

Trimis de buterfly* in 04.09.14 21:50:47
    Validat / Publicat: 04.09.14 23:09:53
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 4627 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P30 feluca in bataia vantului

webmaster [04.09.14 23:07:46] »

Antrenanta ilustrație muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu)

Cred c-o s-o "adopt" şi pentru o zi (seară sau noapte) din octombrie. Va fi imediat după "Swan Lake" , most probably // prietenii ştiu la ce mă refer şi-s invitaţi să se implice, în acea "scenă" sau acel "act" (prietenele nu)

buterfly* [05.09.14 10:06:20] »

@webmaster: hmmm... am pierdut uzul ratiunii! sa fie oare vreun webmaster nascut in octombrie?! cine-i nascut in octooombrieeee, hai sus, hai sus, hai sus!

De ce nu si prietenele?

webmaster [05.09.14 11:35:17] »

@buterfly:

De ce nu si prietenele?

Păi cum să danseze fetele, măi, "Swan Lake" (de exemplu)?? Lor le trebuie fustiţe, poante, pregătiri "psiho", alea-alea...

Pe când nouă nu ne trebe nimic - în afar' de bună dispoziţie

buterfly* [05.09.14 11:36:01] »

@webmaster: ... si o bere! suntem nascuti in aceeasi luna

Michaell [05.09.14 11:36:50] »

@buterfly: buna, ne-ar interesa si pe noi ceva asemanator, mai exact fica noastra isi doreste mult sa viziteze piramidele, muzeele din Cairo, etc. Ptr. ca pe mine nu ma prea intereseaza acele meleaguri, s-ar oferi posibiliatea ca sotia sa mearga cu fata noastra intr-o asemenea calatorie. Din experientele pe care le-ai facut tu si ce-ai vazut acolo, ai indemna doua femei fara insotitor barbatesc la o asemenea calatorie?

Tot in acest context imi permit o mica remarca: intr-o poza postata de tine la o masa de ping-pong... poate mi se pare mie, dar barbatii care stau pe margine aproape ca te dezbraca din ochi...

buterfly* [05.09.14 16:00:08] »

@Michaell: din punctul meu de vedere totul a fost ok, important este sa nu se indeparteze de grup si de ghid. peste tot sunt dusi cu autocarul si acolo unde se opreste autocarul sunt zone cu turisti, deci sigure. Navele sunt foarte sigure, nu exista nici un fel de problema. Eu chiar am mers acolo intr-o perioada de revolte la Cairo, de asta am gasit pret mic. Nu am avut ocazia sa vad nici un fel de revolta desi am fost si la Cairo.

Cineva de pe site ma acuza ca este o zona periculoasa, dar mie personal nu mi s-a parut. Acum daca e sa o luam asa nici din casa nu poti iesi ca sunt multe accidente de masina pe toate drumurile.

Poza cu masa de ping pong este facuta la piscina, toata lumea era in costum de baie, eu chiar eram imbracata fata de ceilalti. Cei care se uita ciudat sunt din personalul navei, veniti special sa vada multimea de turiste dezbracate de pe puntea superioara. Pe strazi e indicat sa fie cu umerii acoperiti (tricou nu maieu) si pantaloni macar pana la genunchi. Oricum am vazut multe turiste in pantaloni scurti si maieu fara probleme.

Vacanta a fost deosebit de frumoasa si in afara de povestea cu alergatul nu am avut alte incidente.

Michaell [05.09.14 16:43:27] »

@buterfly: ok, multumesc. deci umeriii... : -))

buterfly* [05.09.14 16:57:31] »

@Michaell: hihihih... culmea... umerii

daca stau cu grupul si ghidul nu exista probleme. Daca vor sa mearga la bazar sa ia mai multe persoane cu ele.

Dabator [05.09.14 20:56:45] »

În Egipt lucrurile sunt foarte simple. Mai ales atunci când nu sunt complicate .

Îmi aduc aminte (sunt câțiva ani de atunci) la aeroport i-am făcut loc soției mele să treacă în față. Mare greșeală!

Vameșul s-a uitat urât la ea și i-a făcut semn. Păi cum își permite ea să treacă în fața mea. Așa că a oprit-o și m-a lăsat pe mine să trec.

Clar, cineva trebuie să facă ordine și în familia mea scăpată de sub control.

buterfly* [05.09.14 21:20:09] »

@Dabator: hihihi noroc cu vamesul ala! Acum ai sub control total!

rodicaonet [27.10.14 22:06:52] »

Minunate descrierile, minunate locurile. Am fost de mai multe ori prin locurile acelea acum si mai demult. Aswan-ul este unul din locurile ce sufera cel mai mult de pe urma "revolutiei". Turismul in zona s-aprabusit efectiv si lumea sufera sufera de saracie cronica. Hoardele alergatoare mustacioase si slinoase nu erau chiar atat de agresive, dar aveau darul de a te agasa si inainte. Si acolo e "civilizat".

Am avut parte sa vad partea neturistica si, crede-ma, e jale. Oricum Egiptul a fost si va fi un loc unic si mereu inedit. Minunat

buterfly* [28.10.14 09:17:54] »

@rodicaonet - multumesc pentru aprecieri! asa este, partea ne-turistica e urata rau si periculoasa. Ideea de baza intr-o calatorie prin Egipt este sa stai cu grupul si cu ghidul. Daca faci asa o sa fie perfect! Noi am invatat pe propria piele cum sta treaba. Pacat ca sunt asemenea oameni care strica tot turismul din tara aia, de fapt ei din turism traiesc si pe ala au darul de a-l distruge.

rodicaonet [28.10.14 19:02:22] »

@buterfly - Eu am apartament la Hurghada si merg cam de 3 ori pe an cate o luna. Am batut Egiptul din lung in lat, am scris si niste povestioare despre Sahara si Oaza Siwa pe aci. In urma cu 6-7 ani totul era diferit.

Noi ne-am invatat cu ei si ei cu noi, dar tot ne streseaza daca mergem la Cairo sau in alte parti (si sunt si multe si foarte frumoase)

webmasterX [18.06.21 20:20:23] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Templul Philae» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Croazieră pe NIL]

buterfly*, Michaell, rodicaonet