ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2014
ÎNSCRIS: 03.08.11
AUG-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 7, 15 ani

Hajdoszoboszlo - frumos si bine

Satui de Bulgaria si auzind de parcul acvatic Hungarospa din Hajdu, anul acesta am decis sa ne facem acolo vacanta, cu catel, cu purcel, adica cu un grup de prieteni. Am rezervat inca de prin februarie sau martie o vila prin intermediul lui Zoli, (Casa Abigel), care in total ne-a costat sub 3.000 de lei, (trei familii, in total 11 persoane). Am achitat atunci un avans de 200 de lei iar in 18 august, efectiv cind ne-am cazat, am dat diferenta de bani, de aceasta data in forinti.

Drumul nostru catre Hajdu a fost lung, dar am facut o pauza la Oradea, unde am stat peste noapte. Pe parcurs am stat vreo doua ore la Cluj unde am vazut cite ceva din oras dar ne-am oprit si in Reghin unde am admirat centrul orasului. Drumul peste munti a fost foarte frumos, peisaje de vis dar infernal, foarte aglomerat, cu multe camioane.

Am plecat de la pensiunea din Oradea in jurul orei 10.00 iar la 11 eram deja trecuti de vama Bors. De aici au inceput aventurile. Nu am schimbat lei in forinti in tara pentru ca auzisem ca in Ungaria e un curs mai bun. N-a fost asa, cursul fiind total dezavantajos in vama ungureasca. Am incercat o negociere cu vinzatorii, mai ales ca schimbam o suma destul de mare, dar n-a mers, astfel incit cu o singura masina am revenit in vama romaneasca si acolo am schimbat banii, cursul obtinut fiind de circa 70 de forinti pentru un leu, la unguri ne dadeau mai putin de 60 de forinti pe leu. Toate aceste tergiversari ne-au facut sa plecam spre Hajdu dupa 12.30 unde am ajuns cam o ora mai tirziu.

Ca sa nimerim casa unde ne-am cazat l-am sunat pe Zoli pentru ca stradutele erau destul de intortocheate iar acesta si-a trimis o colega pentru a ne intimpina. Cu chiu cu vai am nimerit, ne-am cazat si am studiat locul.

Casa Abigel este o casa cu etaj, cu mobilier destul de vechi si care ar necesita niste renovari. Cu toate acestea, noi ne-am simtit bine, avind fiecare familie la dispozitie doua camere, baie, si bucatarie complet utilata, cu frigider, aragaz, cuptor cu microunde, vesela, tacimuri, etc. Erau inclusiv detergenti, pungi de gunoi, si tot ceea ce mai trebuia.

Am fost multumiti de curtea foarte mare, de foisor, gratar si mai ales de faptul ca nu ne deranja nimeni iar copiii puteau alerga in voie fara sa supere pe cineva. In plus, casa se afla cam la 5 minute de mers pe jos de intrarea in strand si cam la 10-15 minute de centrul statiunii.

A doua zi am luat la rind strandurile, parcurile acvatice si restul diatractiilor. La Hajdu nu te poti plinge de plictiseala, iar copiii au fost cei mai incintati de aceasta vacanta. Preturile nu erau prea mari, intrarea in strandul propriu zis costind pentru patru persoane, doi adulti si doi copii, cam 100 de lei pe zi, fara sezlonguri. Intrarea la toboganele mari costa suplimentar, dar am fost o singura data, noi fiind mai... fricosi. Mincam de prinz la una dintre multele terase, o masa costind cam 50-60 de lei, aici fiind incluse trei meniuri si un felul doi, dar si doua beri si o apa ori un suc.

Preturile sint similare celor de la noi, cantitatile sint mari iar mincarea gustoasa, desi cam grasa si nesanatoasa pentru gustul nostru. Dimineata luam micul dejun acasa, cumparindu-ne de la un supermarket din centrul statiunii tot ce aveam nevoie la preturi accesibile. Seara fie mincam prin oras, la vreo terasa, ori acasa, facind un gratar sau luind masa in bucataria proprie. Am fost intr-o zi si la Gradina Zoo din Nireghyhaza care este absolut spectaculoasa si care nu trebuie ratata de nimeni, dupa parerea mea. Ne-a impresionat si Aqua Palace-ul unde nu am simtit cum a zburat timpul. Per total, a fost o vacanta frumoasa, unde am facut altceva, ne-am simtit bine si ne-am relaxat.

La intoarcere in tara am ramas o noapte la Turda, am vizitat salina si am mincat la un restaurant, „Dana“ foarte bine iar prajiturile de acolo ni s-au parut extrem de bune.

Una peste alta, recomand tuturor o excursie la vecini iar celebrul Zoli isi merita pe deplin renumele, fiind foarte amabil si saritor, el ajutindu-ne in anumite situatii in care nu razbeam cu limba, ungurii nestiind o boaba de engleza.

Trimis de fan bulgaria in 04.09.14 13:02:54
Validat / Publicat: 04.09.14 14:11:19

VIZUALIZĂRI: 1925 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fan bulgaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.09.14 13:37:39]

Mutat în rubrica "Casa de oaspeţi Abigel, HAJDUSZOBOSZLO" (nou-creată pe sait)

fan bulgariaAUTOR REVIEW
[04.09.14 13:39:33]