ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2014
ÎNSCRIS: 04.09.14
AUG-2014
2 ad AD. + 1 COPII -- v: 13

Un concediu superb

Am ales acest hotel, deoarece am urmarit review-urile scrise de compatriotii nostri. Anul trecut am fost tot in Nisipuri, dar la alt hotel si am spus ca a fost bine, insa acum dupa acest sejur spun sincer ca a depasit asteptarile noastre.

Drumul din nordul tarii a decurs foarte bine. Am ajuns la granita cu Bulgaria (Vama Veche) pe la 7:30 dimineata, unde erau masini si autocare care asteptau frumos la rand... ca de fapt e vama... Dupa ce am stat vreo 10-15 minute a venit un vames la noi si masinile care erau din RO ne-a poftit in fata spunandu-ne ca pe banda 1 unde am stat asteapta cei din afara UE (multe autocare si masini din Ucraina) iar banda 2 era pt cei din Comunitate (deci nu stati pe banda 1 indiferent cate masini aveti in fata, treceti pe banda a II-a si treceti vama in cateva secunde, bineinteles depinde si cate masini sunt la rand din UE).

Dupa trecerea granitei am luat taxa de drum pentru 12 zile adica 10 euro si ne-am continuat drumul respectand viteza legala pana ce am ajuns la hotel in jurul orei 9. Am asteptat pana la ora 13:40 (ceea ce nu a fost usor dupa un drum de 970 km) pana ce am primit camera. Desi am cerut o camera la etajele superioare, receptionerul amabil ne-a explicat ca nu are, insa ne-a oferit la etajul 4. Cu gandul ca e prea jos fiul meu a inceput sa "carcoteasca", insa dupa ce am ajuns in camera (416) nu am avut niciun cuvant de spus. Locatia camerei excelenta, cu vedere la mare, cu vedere la piscina, baie mare cu vana, balcon mare, curatenie, totul cum sincer nu ne asteptam, si am ajuns la concluzia ca acest etaj ne favoriza deoarece pentru a merge la masa, la receptie, la piscina nu aveam nevoie de lift, ceea ce ne-a scutit de unele inconveniente.

Tot datorita acestui site am stiut ce ne asteapta (cu scarile, cu cazarea), insa sincer acest lucru nu a fost un inconvenient, dupa mesele copioase servite la hotel a prins bine o mica miscare. Tin sa precizez ca am fost 2 familii (2 ad +1 copil de 13 ani, si 2 ad +2 copii, unul de 6 iar altul de 4 ani) care niciodata nu au "carcotit" la adresa treptelor.

Mancarea a fost excelenta foarte bine gatita, mereu proaspete, niciunul din copii nu au facut probleme la digestie desi au mancat din toate sosurile posibile. Bucatarul sef era amabil, stia romaneste chiar bine, si el cat tot personalul a fost amabil, nu avem niciun repros la adresa lor.

Ceea ce e bine de luat in calcul ca check-in-ul incepe aproape la toate hotelurile dupa ora 14 (nu cred ca cei sositi inainte de ora 14 la hotel nu au mancare in "traista"), deci nu vei lua masa de pranz in ziua aceea, insa de la ora15 poti servi gustari de tip hot-dog, pizza, fursecuri, inghetata, sucuri etc... Insa in ultima zi de cazare ai masa de pranz si dupa ce ai servit-o poti porni la drum spre casa cu burta plina :)... Cu alte cuvinte prietenii cu care am fost s-au exprimat ca au avut parte de 7 zile de nunta asa buna a fost mancarea.

La barul din restaurant, receptie si beach se poate servi mai multe tipuri de bauturi alcoolice autohtone: rom, vodca, pappermint, whiskey, coniac, vermouth, lichior, vin alb, vin rosu, iti face si cateva cockteil-uri daca ceri. Berea la hotel in general nu are alcoolemia ca la noi (poate doar la restaurantele private), e ceva mai slaba, dar e ok. Sucurile de la aparat au gust bun, nimic de obiectat.

In camere se facea zilnic curat, daca aruncai prosoapele de la baie jos ti le schimbau zilnic, lenjeria parca la jumatatea sejurului adica dupa 3 zile.

Pentru copii sunt animatoare care se ocupa de ei, in fiecare seara este distractie de bun gust, iar cei care nu vor sa participe se pot plimba pe "promenada" sa cunoasca statiunea, iar sincer ai si ce vedea.

Pentru cei ce opteaza pentru Beach AI, se poate servi bere, racoritoare, fursecuri, mancare de la ora 12 (mancare buuuunaaa) si de la barul de langa plaja. Noi am optat pentru aceasta varianta datorita copiilor care vor ba un suc, ba un fursec, ba o ciocolata calda, iar noi adultii o bere rece... aproape de plaja.

Iar ca un ultim aspect, daca sunteti amatori de tobogane, de anul acesta s-a deshis langa scari un Aquaparc cu 3 tobogane care apartine de alt hotel, iar zbenguiala de 2 ore (asa functiona acum) era de 18 leva/pers.

In rest nu as dori sa repet ce au spus si altii, dar ca si concluzie recomand cu placere, cu caldura acest hotel si daca ar fi sa revenim am face-o cu mare placere.

Trimis de Bimby67 in 04.09.14 11:57:58
Validat / Publicat: 04.09.14 14:10:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Hotel Glarus

VIZUALIZĂRI: 3309 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bimby67); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.09.14 12:34:46]

@Bimby67: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Anul trecut am fost tot in Nisipuri, dar la alt hotel

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a respectivei destinaţii.

Bimby67AUTOR REVIEW
    [04.09.14 22:16:59]

@webmasterX: Salut, In review an scris despre hotelul Golden Beach din Nisipuri, insa mai tarziu am observat ca lumea foloseste numele intreg Hotel Parc Golden Beach. Eu la acest hotel am facut referire depaft, insa am folosit doar denumirea de pe sigla hotelului. Deci am fost la Hotel Parc Golden Beach, eu cred ca difera de Berlin Golden Beach. Daca a aparut review-ul va rog sa il mutati la Hotel Parc Golden Beach. Va multumesc si scuze de eventuala neplacere cauzata. Toate cele bune, cu stima Bimby67

[04.09.14 22:54:46]

@Bimby67: cu alte cuvinte, vroiai să spui -- în "halul" întortocheat în care ai scris mai sus -- că ai încărcat review-ul, din greşeală, la Berlin Golden Beach în loc de Park Golden Beach

Nu-ţi fă probleme, se întâmplă

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Park Hotel Golden Beach" (deja existentă pe sait)

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [04.09.14 23:07:14]

Eu tocmai intenționam să-l întreb pe autor la ce scări face referire, hotelul la a cărui rubrică fusese încărcat inițial review-ul fiind situat chiar pe plajă, deci nici vorbă de urcat vreo scară decât dacă nu funcționa liftul din hotel.

irinaina15*
    [04.07.15 07:09:21]

Buna ziua,

De la et. 4, unde ati fost cazati se vedea marea? Ati dat vreo atentie la receptie pt camere?

Multumesc!

Bimby67AUTOR REVIEW
    [06.07.15 12:35:38]

@irinaina15 - Buna ziua.

Marea s-a vazut, desi hotelul nu este pe malul marii. Nu am dat nicio atentie la hotel, pur si simplu asa s-a nimerit.

Dar depinde si cati sunteti in camera, adica am avut prieteni cu care am fost care au primit camera in partea cealalta, adica nu spre mare (ei au fost 2 ad + 2 copii)

Sper ca informatiile va sunt utile, va doresc un concediu placut.

Daca mai ai intrebari punemi-le ca iti raspund.

La revedere

Bimby67, irinaina15*, nicole33